• چهارشنبه / ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۵:۴۵
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 98021106163
  • خبرنگار : 30054

ترانسمیتر فشار، ترانسمیتر دما و فلومتر را از ابزار سنجش آریا تهیه کنید

ابزار سنجش

بدون شک یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مباحث در صنعت و حوزه پالایشگاه، تجهیزات کنترل و ابزار دقیق هستند که نقشی حیاتی دارند. این تجهیزات به شکل‌های مختلف وضعیت یک فرایند را تحت کنترل خود می‌گیرند و فاکتورهای تاثیرگذار روی آن را اندازه‌گیری می‌کنند.

به گزارش ایسنا، بنا بر اعلام ابزار سنجش آریا، به‌عنوان‌مثال، ترانسمیتر فشار یا پرشر ترانسمیتر برای اندازه‌گیری و اعلام وضعیت فشار در یک دستگاه به کار گرفته می‌شود. همین وضعیت برای ترانسمیتر دما و فلومتر هم وجود دارد. در این مطلب می‌خواهیم با اصلی‌ترین تجهیزات کنترل و ابزار دقیق یعنی ترانسمیتر فشار، ترانسمیتر دما و فلومتر آشنا شویم و ببینیم که عملکرد هر کدام از آن‌ها به چه صورت است. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش معروف‌ترین برندهای ابزار دقیق مانند اندرس هاوزر، یوکوگاوا، روزمونت، زیمنس، ایندومارت، ویکا و … در ایران می‌باشد.

هدف از کاربرد تجهیزات کنترل و ابزار دقیق

قبل از هر چیزی باید بدانیم که تجهیزات کنترل و ابزار دقیق چرا استفاده می‌شوند؟! همان‌طور که از اسم این تجهیزات برمی‌آید، ابزارهای دقیق دارای قابلیت اندازه‌گیری فوق‌العاده حساس هستند که وضعیت یک فرآیند را کنترل می‌کنند و نتیجه کنترل خود را به صورت یک عدد گزارش می‌دهند. عدد گزارش‌شده توسط این ابزارها در سیستم‌هایی به اپراتور و تکنسین گزارش‌شده و آن‌ها می‌توانند به صورت لحظه‌ای وضعیت کنترل دستگاه را تغییر دهند.

نمونه‌های مختلفی از تجهیزات کنترل و ابزار دقیق وجود دارد که تعداد آن‌ها بسیار زیاد است. حتی هر کدام از ابزارها دارای روش‌های متفاوتی برای اندازه‌گیری فاکتور مورد نظر است که تنوع آن‌ها را بیش از پیش افزایش می‌دهد. مهم‌ترین و شاید اصلی‌ترین تجهیزات این گروه، ترانسمیتر فشار برای اندازه‌گیری و کنترل فشار دستگاه، ترانسمیتر دما برای اندازه‌گیری و کنترل دمای دستگاه و فلومتر برای اندازه‌گیری سرعت جریان سیال هستند. هر کدام از این فاکتورها به صورت غیرمستقیم بخش‌های یک دستگاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد که بر نتیجه کار مؤثر است.

ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر فشار یا پرشر ترانسمیتر (Pressure Transmitter) به عنوان یک سنسور شناخته می‌شود که می‌تواند فشار یک دستگاه ناشی از سیالات مختلف را اندازه‌گیری کند. در واقع این ترانسمیتر همان فشارسنج است، با این تفاوت که قسمت انتقال‌دهنده یا همان ترانسمیتر آن وظیفه گزارش فشار اندازه‌گیری شده را بر عهده دارد. استفاده از این ترانسمیتر برای مراکز صنعتی و در مراکز پالایشگاهی بسیار مهم است، زیرا عملکرد بسیاری از راکتورها به همین مسئله فشار بستگی دارد و مشخص می‌کند که واکنش به چه شکلی انجام شود.

اینکه ما بخواهیم انواع ترانسمیتر فشار را معرفی کنیم، نیاز به زمان زیادی دارد و مطلب بیشتری می‌طلبد؛ اما در هر صورت پرشر ترانسمیتر دارای یک بخش تشخیص‌دهنده، یک بخش مبدل و یک بخش گزارش دهنده است. بخش تشخیص‌دهنده یک دستگاه تشخیص فشار است که به راحتی تغییرات فشار را اندازه‌گیری می‌کند. این تغییرات فشار توسط مبدل که ممکن است مواد پیزوالکتریک یا حتی انتقال‌دهنده‌های مکانیکی باشند، تبدیل به جریان الکتریکی می‌شود. جریان الکتریسیته در قسمت گزارش دهنده تبدیل به یک عدد دیجیتال شده که به صورت آنالوگ یا دیجیتال در قالب یک عدد از معیار فشار گزارش می‌شود. به همین راحتی می‌توان از یکی از تجهیزات کنترل و ابزار دقیق برای نظارت بر شرایط یک دستگاه استفاده کرد.

ترانسمیتر دما

ترانسمیتر دما یا تمپرچر ترانسمیتر (Temperature Transmitter) یکی دیگر از تجهیزات کنترل و ابزار دقیق است که وظیفه آن نظارت و پایش تغییرات دما در یک دستگاه است. دما هم یکی از فاکتورهای مهم در انجام واکنش‌های شیمیایی و یا تکمیل شدن فرآیندهای صنعتی است. در پتروشیمی و پالایشگاه‌ها مسئله تغییرات دما بسیار مهم است. به همین دلیل هرگونه تغییر کوچک در دما باید با استفاده از دستگاه‌های دقیق و حساس اندازه‌گیری شود تا از به وجود آمدن فجایع انسانی جلوگیری شود.

ترانسمیتر دما هم از سه بخش تشکیل شده است. بخش اول یک سنسور اندازه‌گیری دما از که معمولاً از ترموکوپل استفاده می‌شود. بخش دوم تمپرچر ترانسمیتر شامل مبدل حرارتی است که جریان حرارتی را تبدیل به جریان دیجیتالی می‌کند و در نهایت نمایشگر و انتقال‌دهنده دمای اندازه‌گیری شده است. بخش اول دستگاه یا همان بخش سنسور، به‌طور مستقیم با سطح دستگاه مورد نظر در ارتباط است. دمای تشخیص داده شده توسط سنسور به بخش دوم که همان مبدل حرارتی است انتقال داده شده و در آنجا تبدیل به داده‌های الکترونیکی می‌شود. داده‌های الکترونیکی توسط ترانسمیتر دما به محل استقرار تکنسین انتقال داده می‌شود یا بر روی دستگاه به صورت یک نمایشگر دیجیتالی گزارش می‌شود.

فلومتر

فلومتر یا جریان سنج (Flow meter) ابزار مهم دیگر از تجهیزات کنترل و ابزار دقیق است که میزان سیال عبور کرده از یک مقطع مشخص را اندازه‌گیری می‌کند و سرعت عبور این سیال را هم گزارش می‌کند؛ بنابراین وجود فلومتر در یک دستگاه از چند جهت اهمیت دارد. در وهله اول سرعت عبور جریان سیال اندازه‌گیری می‌شود که فاکتورهایی مانند اصطکاک سطحی و تنش محیطی هم در آن لحاظ می‌شود. از طرف دیگر باید به این نکته توجه داشته باشیم که سرعت سیال نشان‌دهنده مقدار ماده عبور کرده از همان مقطع در واحد زمان است که با توجه به فاکتورهای مانند جرم حجمی و همچنین وزن مخصوص سیال می‌توان آن را هم به دست آورد. برای خرید فلومتر با کارشناسان ما در ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

فلومتر یا جریان سنج انواع مختلفی دارد و نحوه اندازه‌گیری جریان در آن‌ها متفاوت است. این دستگاه‌ها دارای یک بخش اندازه‌گیری هستند که معمولاً از اوریفیس در آن‌ها استفاده می‌شود. اوریفیس ابزاری است که تفاضل شدت جریان در دو طرف لوله را مشخص می‌کند. این ابزار دارای یک دیافراگم است که به یک ابزار تبدیل یا ترانسدیوسر متصل است. ترانسدیوسر وظیفه تبدیل تغییرات سرعت جریان و تبدیل آن به یک میدان الکتریکی را برعهده دارد که میدان اندازه‌گیری شده به صورت داده‌های دیجیتال در یک نمایشگر نشان داده می‌شود. فلومترها در کنترل مستقیم سرعت جریان سیال نقشی حیاتی دارند و مانع از خوردگی دستگاه می‌شوند. به‌طورکلی تجهیزات کنترل و ابزار دقیق بسیار متنوع هستند، اما باید بپذیریم که ابزارهایی مانند ترانسمیتر فشار، ترانسمیتر دما و فلومتر اهمیت بالایی دارند و می‌توانند جریان یک دستگاه را به‌طور مستقیم تحت کنترل داشته باشند.

انتهای رپرتاژ خبری

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.