• پنجشنبه / ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۹:۱۹
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98021206647
  • خبرنگار : 71417

/این خبر به‌روزرسانی شده است/

سیدحسن نصرالله: بیشتر انتحاری‌ها در سوریه و عراق، سعودی بودند

image.png

دبیرکل حزب‌الله لبنان به مناسبت سومین سالگرد شهادت مصطفی بدرالدین، از رهبران مقاومت اسلامی سخنرانی کرد.

به گزارش ایسنا، سیدحسن نصرالله عصر امروز (پنج‌شنبه) در سالن شهید سید محمدباقر صدر در مدرسه امام مهدی (عج) الحدث به مناسبت سالروز شهادت سید مصطفی بدرالدین سخنرانی کرد.

سید مصطفی بدرالدین از رهبران ارشد مقاومت اسلامی حزب‌الله است که از معروف‌ترین رهبران حزب‌الله در سوریه بود که سال ۲۰۱۶ بر اثر انفجار ناشی از حمله توپخانه‌ای گروه‌های تکفیری در سوریه شهید شد.

به گزارش العالم، دبیرکل حزب الله لبنان در ابتدای این سخنرانی ویژگی اصلی مقاومت و سید مصطفی بدرالدین را داشتن غم مردم فلسطین وامت اسلامی و غیرت نسبت به آنها دانست و گفت: از ویژگی‌های مقاومت و بدرالدین و برادرانش این بود که دشمن را شکست دادند و هیچ ترسی نداشتند؛ هم‌اکنون هم در مقاومت افراد زیادی هستند که بسیار مسئولیت شناس هستند و به سوریه و عراق کمک کردند.

وی گفت: هم اکنون آمریکا، اروپا و کشورهای عربی و رسانه‌هایشان فضاسازی کرده و با شایعه حمله به لبنان فضای رعب‌انگیزی ایجاد کرده اند. هدف از ترساندن مردم با جنگ اسرائیل، اعمال فشار بر دولت لبنان و مسئولین و مردم برای تسلیم شدن و دادن امتیاز است.

دبیرکل حزب الله لبنان پیرامون تحریم‌ها گفت: تحریم‌ها نخواهد توانست قدرت و آمادگی مقاومت را خدشه‌دار کند.

وی خاطرنشان کرد: مقاومت توان ورود به الجلیل را دارد و این مسأله‌ای است که دشمن را مشغول کرده است. گروه‌ها و تیپ‌های اسرائیل که در فکر ورود به جنوب لبنان بودند، ان‌شاءالله در برابر تلویزیون‌های دنیا شکست خواهند خورد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: مقاومت به آزادسازی همه سرزمین‌هایی که دولت لبنان آن را سرزمین اشغالی لبنان می‌داند، پایبند خواهد بود. نباید در برابر یک وجب از خاک یا یک لیوان آب کوتاه آمد. مقاومت مسئولیت آزادسازی مزارع شبعا و تلال کفرشوبا را بر عهده می‌گیرد. دولت لبنان، مزارع شبعا را متعلق به لبنان می‌داند و این مسأله برای مقاومت نیز قطعی است و هیچ عقیده دیگری پذیرفته نیست.

وی در مورد حملات انتحاری در سوریه گفت: بیشتر انتحاری‌ها در سوریه و عراق، سعودی بودند. برنامه داعش در عربستان با دستور آمریکا تدوین می‌شود. مردم منطقه جنایت‌های داعش را فراموش نخواهند کرد. سعودی‌ها در نقش گرفتن تفکرات داعش دست داشتند و بنابراین باید محاکمه شوند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان خاطرنشان کرد: هدف از ایجاد داعش، مقابله با حزب‌الله و سوریه بود زیرا در برابر خواست آمریکا تسلیم نشدند.

سیدحسن نصرالله با اشاره به اقدامات آمریکا علیه مقاومت، گفت: ترامپ وعده‌های انتخاباتی خود را اجرا می‌کند که واردات نفت عراق از جمله آنها بود لذا برادران عراقی باید نسبت به این مسأله مراقب باشند.

او افزود: در سوریه توطئه‌ای آمریکایی، اسرائیل و سعودی در جریان بود که برخی کشورهای خلیج فارس نیز در آن حضور داشتند. آمریکا، عربستان و این کشورها با همه کسانی که آوردند و پول دادند، تلاش کردند که در سوریه تغییر ایجاد کنند. از جمله اسناد و شواهد، داعش است. داعش چگونه توانست بر حدود چهل تا چهل‌وپنج درصد خاک سوریه مسلط شود؛ بر بیشتر الفرات، دیرالزور، المیادین، صحرای سوریه تا تدمر و اطراف حمص و اردوگاه یرموک تا سویداء و شرق حماه و حمص و شرق حلب، که حدود ۴۵ درصد می‌شود. داعش همزمان بر نیمی از مساحت عراق نیز مسلط شده بود و به نزدیکی کربلا و بغداد رسیده بود. از کجا آمدند؟ از کجا سلاح آوردند؟ از که پول گرفتند؟ نباید فراموش کنیم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان اظهار کرد: داعش کیست و تفکرش چیست؟ تفکرش وهابی است که در عربستان و مدارس دینی و دانشگاه‌ها و مساجد سعودی ساخته می‌شود و با پول سعودی و با درخواست آمریکا به دیگر نقاط دنیا صادر می‌شود. آمریکا بود که از عربستان خواست تا تفکر وهابی را منتشر کند. پس حمایت و درخواست از آمریکا و حمایت مالی از عربستان سعودی بوده است.

سیدحسن نصرالله تصریح کرد: ژنرال کلارک، از فرماندهان ایالات متحده قبلاً گفته بود که چرا داعش تشکیل شد. او می‌گوید دوستان و متحدان ما گفتند که چه کردند. آنها گفتند که ما نمی‌توانیم پلاکاردی دست بگیریم و بگوییم که بیایید با حزب‌الله بجنگید و برای همین داعش تشکیل شد.

او بیان کرد: به برادران خود در عراق هشدار می‌دهم که ترامپ در حال اجرای وعده‌های انتخاباتی خود است. هر آنچه در تبلیغات گفته بود دارد، انجام می‌دهد. انتقال سفارت به قدس و خروج از توافق هسته‌ای ایران و طرح کردن طرح معامله قرن. از جمله چیزهایی که گفتند این است که عربستان سعودی گاو شیرده است و باید آن را دوشید. از جمله دیگر چیزهایی که گفتند این است که نفت منطقه حق آنان است. در انتخابات گفتند. گفتند می‌رویم به منطقه و نفت عراق را می‌گیریم و پولی را که دادیم، با این کار می‌گیریم. این پیشینه ترامپ است. او نفت عراق را حق خود می‌داند. داعش وسیله آمریکا بود برای این هدف. داعش در شرق فرات کجاست؟ کجا رفت؟ چه کسی دارد داعش را به افغانستان می‌برد؟ بنابراین داعش کارکردی دارد. طرح داعش، نابود کردن ارتش‌ها و ملت‌هاست. جدای از این که شکست خورده یا نخورده، باید گفت که اهداف بزرگی را محقق کرد. آبشاری از خون راه نینداخت؟ تخریب‌هایی که کرده، سال‌ها زمان نیاز ندارد که درست شود؟ ارتش و مردم را از بین نبرد؟

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: داعش هنوز تهدید به شمار می‌رود. درست است. خلافت ادعایی و حکومت ادعایی تمام شد. مساحت زیادی از عراق و سوریه که اشغال بود، آزاد شد. داعش و گرگ‌های تنهای آن و انتحاری‌های آن هنوز هستند. ممکن است در عراق دوباره بازسازی و راه‌اندازی شود. داعش برای عراق و سوریه هنوز تهدید است. داعش مأموریت دارد در افغانستان جنگ را ادامه دهد تا این که به آسیای میانه برسد. برای همین صدای برخی مسئولان روسیه بلند شده است. داعش امروز به سریلانکا رسیده است. کسانی که این کشتار را در سریلانکا به راه انداخته‌اند؛ چه کسی پشت اندیشه اینان است؟ آیا عربستان سعودی نیست؟ بنابراین داعش هنوز تهدید قلمداد می‌شود. باید از حیث سیاسی، نظامی، امنیتی و رسانه‌ای با آن مقابله شود.

او افزود: نباید اصرار آمریکا و عربستان بر ادامه جنگ یمن با سکوت روبه‌رو شود. حدود ۲۵۰ هزار نفر در یمن کشته شده‌اند اما هیچ کس مقابل قاتل سعودی کاری نمی‌کند.

سیدحسن نصرالله اعلام کرد: همچنین اعدام‌هایی که در عربستان انجام شد، نباید در مقابلشان سکوت کرد. همه مقابل این جنایات سکوت کرده‌اند؛ چرا؟ چون پول بر منافع سایه انداخته است. گناه این افراد چه بود؟ حضور در اعتراضات و تحصن‌ها؟ بیان نظرات؟ برخی این را محکوم کردند و تمام. باید بفهمیم در دنیایی زندگی می‌کنیم که نه قانون دارد، نه ارزش، نه اخلاق و نه چیزی جز قدرت پول. عربستان کشوری است که کسی مثل جمال خاشقجی را می‌آورد و می‌کشد. این عربستان هر خدمتی به آمریکا می‌کند اما ترامپ می‌آید و به سران سعودی اهانت می‌کند.

وی گفت: ترامپ به سران سعودی اهانت می‌کند و آمریکایی‌ها می‌خندند. من از ملک سلمان خوشم نمی‌آید اما زمانی که شنیدم ترامپ چه گفته، دلم به حالش سوخت. آنان که در لبنان از عربستان حمایت می‌کنند، کجا هستند؟ بعداً ترامپ چه گفت؟ گفت ما ۴۵۰ میلیارد دلار از عربستان گرفته‌ایم.

او اضافه کرد: البته چیزی به نام عربستان سعودی نیست. اسمش شبه‌جزیره حجاز است. این پول از آل سعود است یا مردم؟ مردم از سومالی تا اندونزی از گرسنگی جان می‌دهند. این پول مال کیست که به ترامپ می‌دهند؟

سید حسن نصرالله در بخش دیگر سخنان خود به مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا پرداخت و گفت: این دیپلمات که باید مظهر صبر و شکیبایی دیپلماتیک باشد، با شفافیت کامل می‌آید و اذعان می‌کند که مرتکب دروغ و فریبکاری و دزدی شده؛ زمانی که رئیس سیا بوده است. او گفته، ما دروغ گفتیم و فریب دادیم و دزدیدیم. می‌گوید که شعار دانشکده نظامی که در آن درس خوانده است، این بود که دروغ نگو، فریب نده و ندزد اما گفته «وقتی رئیس سیا بودم این کار را کردیم». او اکنون در رأس هرم دیپلماسی آمریکاست. او گفته که دروغگو، فریبکار و دزد است. پس آن که بر آمریکایی‌ها تکیه کرده یا اعتماد می‌کند که آنها می‌آیند و مشکلات ما را حل می‌کنند، بداند که آنها می‌آیند و خواسته‌های خودشان را دیکته می‌کنند و هیچ چیز جز اسرائیل و منافعش برای آنها اهمیت ندارد. در پایان این بحث باید یادآوری کنم که نباید غافل شد که داعش هنوز خطرش هست و کارکرد جدید پیدا خواهد کرد.

او با اشاره به مسائل داخلی و مشکلات لبنان گفت، ترجیح می‌دهد که نظرات در رسانه‌ها گفته نشود و به جای آن می‌توان در جلسات داخلی مسائل را بحث و بررسی کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: بسیاری از مسائلی که در رسانه مطرح می‌شود، در طرح بودجه نیست و باید برخی نگرانی‌ها را رفع کرد. آنچه اکنون باید عمل شود، صرفه‌جویی و اصلاحات اقتصادی است و بانک‌ها نیز باید مسئولیت خود را بر عهده بگیرند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.