• دوشنبه / ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۵
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 98021608522
  • منبع : نمایندگی لرستان

یک مسئول خبر داد:

5000 شغل در لرستان ایجاد می‎‏شود

مهارت-درآمدزایی-اشتغال

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرسی آزاداندیشی با موضوع دلایل بیکاری در استان و مشاغل مورد نیاز در دانشگاه آزاد خرم‎آباد، اظهار کرد: امروز جوانان دغدغه اشتغال بعد از فارغ‌التحصیلی دارند که ایجاد اشتغال در کشور تنها وظیفه وزارت اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست.

به گزارش ایسنا، علی آشتاب تصریح کرد: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان‌ها فقط نقش دبیری کارگروه اشتغال را دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اضافه کرد: سه بخش اقتصادی وجود دارد که شامل بخش صنعت که متولی آن صنعت، معدن و تجارت، بخش کشاورزی که متولی آن جهادکشاورزی و بخش خدمات که متولی آن میراث فرهنگی و به نوعی بخشی از خدمات به وزارت صنعت، معدن و تجارت برمی‎‎گردد.

آشتاب خاطرنشان کرد: رشد بخش‌های اقتصادی به وزارت‌خانه‌های تخصصی برمی‎گردد در همین حین چون بخش تعاون را داریم و این بخش یک موضوع فرابخشی در حوزه اقتصاد است طبیعتاً بخش از اشتغال به اداره کار برمی‎گردد.

وی اضافه کرد: اداره تعاون به عنوان هماهنگ کننده نقش متولی برطرف کردن موانع تولید در چند سال گذشته بوده که تلاش شده نگاه به فرهنگ کار را تغییر دهیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان بیان کرد: کار یک امر مقدس است و هر فعالیت قانونی و مشروعی که باعث ایجاد درآمد شود، کار است و کار تنها پشت میزنشینی و استخدام در دستگاه‌های دولتی نیست.

آشتاب ادامه داد: صیانت از نیروی کار مهمترین وظیفه تعاون، کار و رفاه اجتماعی است چون وظیفه ما تنظیم کننده رابطه بین کارگر و کارفرما است.

وی خاطرنشان کرد: حفظ اشتغال موجود در رابطه بین کارگر و کارفرما از دیگر وظایف این سازمان است به طوری‎که از بین شکایات واصله به اداره کار که حدود ۷ هزار شکایت بوده بیش از ۵۰ درصد آن سازشی حل و فصل شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اضافه کرد: بحث دیگری که دنبال می‌شود صیانت از سلامت نیروی کار در بنگاه‌های اقتصادی است که در این راستا آموزش‌های لازم، بازرسی‌های دوره‎ای و پیگیری مباحث ایمنی و بهداشت کار که منجر به کاهش حوادث ناشی از کار شود، صورت می‌گیرد.

آشتاب بیان کرد: برخی اداره کار را فقط در بحث اشتغال می‌شناسند در حالی‎که وظایف مختلفی اداره کار برعهده دارد.

وی ادامه داد: در حوزه اجتماعی آسیب‌های اجتماعی را دنبال کرده‎ایم و برنامه‎ای داریم که در برنامه پنج ساله آسیب‌های اجتماعی را تا ۲۵ درصد کاهش دهیم.

این مقام مسئول اظهار کرد: در حوزه تعاون نیز که به عنوان یک بخش اقتصادی هست به دنبال توسعه کیفی در تعاونی‌ها هستیم.

آشتاب تصریح کرد: طی بازرسی از کلیه تعاونی‌ها آنهای که به دنبال انجام کار هستند در صدد رفع مشکلات آنهاهستیم که در حال حاضر جمعیتی بالغ بر ۲۸ هزار نفر در حوزه تعاون اشتغال دارند.

وی خاطرنشان کرد: جامعه کارگری به این رسیده‎اند که باید تحقق بخش شعار سال باشند و به عنوان سربازان اقتصادی در تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در سال تولید نهایت تلاش را داشته باشند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اضافه کرد: در سیل اخیر برخی از اشتغال ما آسیب دید که برای حمایت از نیروی کار آسیب دیده نیز بیمه بیکاری را در دستورکار قرار داده‎ایم.

آشتاب بیان کرد: احیای واحدهای راکد موضوعی است که به صنعت، معدن و تجارت برمی‎گردد که البته ما نیز به عنوان عضو کارگروه تلاش‌های را داشته‎ایم.

۳۰۰ نفر در نساجی بروجرد مشغول به کار می‌شوند

وی ادامه داد: واحدهای بزرگی مانند آب معدنی گهر دورود که سالیان سال تعطیل بود با تلاش‌های که صورت گرفت به تولید برگشت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به تعیین تکلیف مطالبات کارگران پارسیلون، افزود: مطالبات کارگران زمین مانده بود که مبلغی بالغ بر ۱۳ میلیارد فقط مطالبات کارگران بود در سال‌های اخیر پیگیری و پرداخت شد.

آشتاب عنوان کرد: در حال حاضر نیز برای اینکه به یک شهرک تخصصی تبدیل شود مجوز آن از دولت گرفته شده و تاییدهای نهایی را می‌گذراند که اگر تعیین تکلیف بشود می‌تواند به عنوان یک بخش تولیدی به اشتغال کمک کند.

وی بیان کرد: کارخانه نساجی بروجرد با مشکل جدی روبرو شد که با ظرفیت بیمه بیکاری توانستیم که با تنفس یکساله که برای حدود ۵۰۰ نفر ایجاد شد بازسازی و نوسازی آن صورت گرفت و دوباره به جریان تولید برگشتند و امروز با اجرای طرح توسعه در این واحد در آینده نزدیک می‌شود جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ نفر به جمع فعلی اضافه کرد.

این مسئول با اشاره به کارخانه فولاد ازنا، افزود: این کارخانه فراموش و رها شده بود با پیگیری‌های که صورت گرفته پیشرفت فیزیکی بسیار خوبی دارد که به محض ورود تکنولوژی آنجا هم راه‎اندازی خواهد شد.

۲۰۴ میلیارد به روستاهای لرستان تزریق شده است

آشتاب یکی از رسالت‌ها را استفاده از ظرفیت و حفظ اشتغال موجود و توسعه و استفاده از منابعی که وجود دارد برشمرد و گفت: در بحث اشتغال روستایی سال گذشته پیگیری خوبی انجام شد که با به کارگیری همه عوامل مؤثر در این کار توانستیم اعتباری بالغ بر ۲۰۴ میلیارد تومان به روستاهای استان تزریق شود.

وی خاطرنشان کرد: این ظرفیت فوق‎العاده‎ای است که آثار مهاجرت معکوس را می‌بینیم و این طرح در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت و باید تلاش کرد روستاها به کانون‌های تولید تبدیل شوند و مانع از مهاجرت آنها به شهر شویم.

آشتاب بیان کرد: عدم ارتباط بین صنعت و دانشگاه یکی از ضعف‌ها است چون آموزش‌ها متناسب با نیاز بازار کار نیست.

وی ادامه داد: در جامعه اسلامی هستیم و در این جامعه همه باید به هم کمک کنند و سیاست‌های ما برگرفته از دین، اصول و آئین و شریعت است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان عنوان کرد: شفافیت در دستورکار تعاون وجود دارد که مشخص شود وام‌های که پرداخت می‌شود چه کسانی آنها را دریافت می‌کنند.

نرخ بیکاری در استان ۱۳.۵ درصد است

آشتاب یادآور شد: مسئولیت سرشماری نیروی کار و نرخ بیکاری بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست مرکز آمار ایران مسئول رصد آمار است.

وی گفت: نرخ بیکاری ما در حال حاضر ۱۳.۵ درصد است اما در سال ۹۶، ۱۲.۵ درصد بود که یک درصد افزایش داشته‎ایم که علت آن می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: عوامل مختلف باعث می‌شود که یک شاخص رشد یا کاهش داشته باشد، که در این راستا دانشگاه و دانشجو باید کمک کنند.

آشتاب خاطرنشان کرد: باید تلاش کرد در کنار یک مدرک تحصیلی و یک مهارت دنبال شود. در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد فارغ‎التحصیلان ما مهارت ندارند.

۵۰۰۰ شغل در لرستان ایجاد می‌شود

وی اضافه کرد: ۱۰۲ میلیارد در زمینه اشتغال فراگیر و ۲۰۴ میلیارد تومان در اشتغال روستایی پرداخت شده که پیش‎بینی ما این است که در این ۲۰۴ میلیارد حدود ۵ هزار شغل ایجاد شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه در بحث کارورزی یک هزار و ۴۴۷ نفر از فارغ‎التحصیلان به بنگاه‌های اقتصادی معرفی شده‎اند، افزود: خوبی کارورزی این است که به دنبال رفع خلأ آموزشی است که فارغ ‎ التحصیلان باید از این ظرفیت استفاده کنند.

آشتاب با اشاره به مشاغل خانگی بیان کرد: شاید نگاه به مشاغل خانگی سطحی باشد اما در خانه کارکردن محاسن خوبی دارد.

وی ادامه داد: در راستای ایجاد مشاغل خانگی ۱۸ میلیارد تومان که تخصصی به بانک‌ها بوده تاکنون حدود ۱۶ میلیارد آن پرداخت شده است.

برای رفع مشکل اقتصادی باید نگاه تسهیل‎گری داشت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه اگر می‌خواهیم مشکل اقتصادی رفع شود همه باید نگاه تسهیل‎گری داشته باشند، افزود: برای سرمایه‎گذاری باید مشوق‌ها در نظر گرفته شود.

آشتاب عنوان کرد: باید اصل شفافیت در سرمایه‎گذاری و پرداخت تسهیلات رعایت شود.

طرح اشتغال عمومی پیشنهاد شده است

وی با بیان اینکه طرح اشتغال عمومی را دنبال می‌کنیم، بیان کرد: در سیل اخیر خسارت زیادی وارد شده که برای پاکسازی زمین، باغ‌ها و احیای مجدد اشتغال آنجا طرحی به وزارتخانه داده شود که یا بخشی از حقوق افراد پرداخت شود یا در طرح اشتغال عمومی اگر بازسازی و نوسازی می‌خواهد صورت بگیرد توسط مردم همان منطقه انجام شود و حقوقش به آنها پرداخت شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه در صورت اجرای این طرح پیش‎بینی ما این است که اشتغال برای ۱۵ هزار نفر در سطح استان‌های آسیب دیده ایجاد شود، گفت: اشتغال حمایتی را داریم که برای افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید اجرا می‌شود که در این راستا سال گذشته ۵۰ میلیارد پرداخت شده است.

آشتاب اظهار کرد: برای کارگران ساختمانی نیز تفاهم نامه‎ای با سازمان تأمین اجتماعی و فنی حرفه‏‎ای منعقد شده که با توجه به مهارت آنها مهارت سنجی می‌شوند متناسب با آن کارت مهارت صادر و به سازمان تأمین اجتماعی معرفی می‌شوند.

وی بیان کرد: در حوزه گردشگری و حوزه کشاورزی ظرفیت‌های خوبی وجود دارد و نباید هیچ کاری را دست کم گرفت چون در حال حاضر دنیا مشکل بیکاری خود را در حوزه خدمات مرتفع می‌کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان ادامه داد: سیل خسارت زیادی را وارد کرد اما سیل همدلی، همراهی، وحدت و درکنار هم بودن را به دنبال داشت.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.