• دوشنبه / ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۶:۲۳
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 98021608666
  • منبع : مطبوعات

همسایه‌ها جبران کردند

لوگوی روزنامه شهروند

سفر گردشگران سه کشور ترکیه، آذربایجان و ارمنستان به ایران در مقایسه با سال گذشته ۱۴۸.۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: نام ایران در میان ١٠ کشور پرجاذبه جهان برای گردشگران است؛ جایگاهی که به‌واسطه جاذبه‌های فراوان و شاخص‌های یونسکو به دست آمده است اما با این وجود از لحاظ شاخص رقابت‌پذیری در سال ٢٠١٧ توانسته رتبه ٩٣ جهان را به دست بیاورد.

از سال گذشته و با افزایش قیمت دلار کم نبوده‌اند تورهایی که در کشورهای مختلف برای گردشگران خارجی تبلیغ کرده‌اند که با خرج چندین دلار ناقابل، سفری خوب و خوش به ایران داشته باشند. مسئولان معاونت میراث و گردشگری هم در این مدت آمارهای مختلفی درباره ورود گردشگران به ایران اعلام کرده‌اند؛ آمارهایی که گاه با تردیدهایی روبه‌روست. بعضی آمارها از کاهش توریست‌های اروپایی می‌گویند و بعضی هم از اقبال کشورهای حوزه خلیج فارس به مکان‌های گردشگری ایران روایت می‌کنند؛ اگر چه بررسی‌ها نشان از این دارند که ورودی گردشگر خارجی در مدت زمان مشابه سال ٩٦، دو میلیون و ۱۵۹ هزار و ۸۸۲ نفر بوده، آماری که در مقایسه با دوره زمانی مشابه نشان می‌دهد که سال ۹۵ که دو میلیون و ۱۸۳ هزار و ۴۲۲ نفر به ایران سفر کردند.

تبلیغات منفی و سیاست خارجی متهمان اصلی

«در سال ٢٠١٣، ٤٠ نفر را به ایران بردیم. در سال ٢٠١٦ این رقم به بیش از ٦٠٠ گردشگر رسید و بعد از روی کار آمدن حسن روحانی و انعقاد برجام، هر روز بر تعداد گردشگرانی که از کاخ گلستان، معماری‌های زیبای شهر اصفهان و موزه‌ها و گالری‌های هنری ایران بازدید می‌کردند، افزوده شد.» این را جانی بیلبی، مؤسس شرکت مسافرتی وایلد فرانتیرز در مورد جاذبه‌های ایران برای گردشگران گفته است. اگر چه خروج ترامپ از برجام تا حدودی تأثیر منفی‌اش را بر این اقبال گذاشت و خبرها از کاهش تعداد توریست‌های اروپایی روایت کردند.

ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران در این باره می‌گوید: «با خروج ایالات متحده از برجام ما شاهد افت ١٨-١٧ درصدی توریست‌های اروپایی و آمریکایی بوده‌ایم. اگر چه در مقابل توریست‌های کشورهای حوزه خلیج فارس ایران را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری‌شان انتخاب کرده‌اند؛ توریست‌هایی که علاوه بر گردشگری در قالب تورهای زیارتی و سلامت راهی ایران می‌شوند. یکی از نکات مثبت این اقبال گردشگران کشورهای همسایه این است که تا حدودی افت توریست‌های اروپایی و آمریکایی را جبران کرده‌اند.»

طبق آمارهای رسمی، سفر اروپایی‌ها به ایران در ٥ ماه نخست سال ٩٧ با کاهشی ۲۲ درصدی همراه بوده است. پیشتر هم مدیر کل نظارت و ارزیابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده بود که سفر گردشگران آلمانی به ایران افتی ۳۲ درصدی داشته است. آلمان که شهروندانش از جدی‌ترین علاقه‌مندان سفر به ایران هستند، تا سال ۱۳۹۵ جزو ۱۰ کشور نخست مبدأ سفر به ایران بود. پورفرج مسأله ارز و سیاست خارجی را در حوزه گردشگری دخیل می‌داند: «ما دو فصل توریستی داریم؛ یکی پاییز و دیگری بهار. در پاییز گذشته ما بیشترین کاهش توریست را شاهد بودیم، البته در بهار تا حدودی وضع بهبود پیدا کرد - جامعه تورگردانان ایران نمایشگاه‌های بسیاری را برپا کرد تا بتواند کمی افت به وجود آمده را جبران کند - البته با همه اینها نمی‌توان تأثیر تحریم‌ها را بر حوزه گردشگران انکار کرد، چون یکی از فاکتورهای ضروری برای سفر احساس آرامش و امنیت است که تحریم‌ها آن را با مخاطره مواجه کرده است.»

ایران در سال ۹۵ نزدیک به ۵ میلیون گردشگر داشت و عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان و ترکیه در صدر کشورهای صادرکننده گردشگر به ایران بودند و سفر اروپایی‌ها به ایران هم با حدود ۵۰ درصد رشد همراه بود. در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۶، سه‌میلیون و ۸۹۳ هزار و ۲۷۷ تبعه خارجی به ایران سفر کرده بودند که سال ٩٧ به ۶ میلیون و ۷۴ هزار و ۵۸۰ نفر رسید. رئیس جامعه تورگردانان ایران بیشترین توریست‌های اروپایی سال‌های گذشته را از کشورهای آلمان، ایتالیا و فرانسه عنوان می‌کند و می‌گوید: «یکی از سیاست‌هایی که برای جبران گردشگران اروپایی تعیین شد، زدن مهر ورود و خروج توریست‌ها در برگه‌ای جدا از گذرنامه بود که یک‌سالی است اجرایی می‌شود. این سیاست در حال اجرایی شدن است و شاید در بلندمدت شاهد تأثیر مثبت آن باشیم.»

علی‌اصغر مونسان، معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور هم دو روز پیش درباره درآمدهای ارزی حوزه گردشگری گفت: «بنا بر گزارش بانک مرکزی در سال گذشته ۱۱.۸ میلیارد درآمد ارزی از طریق گردشگری برای کشور ایجاد شده است. طبق گزارش سازمان جهانی جهانگردی متوسط هزینه‌کرد هر گردشگر در جنوب غرب آسیا - منطقه‌ای که ایران در آن قرار داده شده - ۱۳۴۰ دلار است که این میان برخی گردشگران مثل آلمانی‌ها ولخرج‌تر از سایرین هستند، برخی هم مثل فرانسوی‌ها بسیار صرفه‌جو یا حتی بر خلاف تصورها و گزارش‌های جهانی، عراقی‌های مسافر در ایران به مراتب از چینی‌ها ولخرج‌تر شده‌اند.»

رئیس جامعه تورگردانان ایران هم اقتصاد صنعت گردشگری را یکی از فاکتورهای اصلی دانسته و می‌گوید: «هر گردشگری که وارد ایران می‌شود، به این معناست که ارز وارد کشور شده است. این ارزآوری در سال‌های گذشته از طریق توریست‌های کشورهای مختلف تأمین می‌شد و با کاهش توریست‌های اروپایی نگرانی‌هایی وجود داشت که تا حدودی توریست‌های زیارتی و سلامت آن را برطرف کردند. در حال حاضر با تغییراتی که در نرخ ارز به وجود آمده، توریست‌های سلامت، گردشگری و زیارتی مدت بیشتری را به نسبت سال‌های گذشته در ایران می‌مانند، چون برای آنها به‌صرفه است. ایران در بازار توریسم سلامت نسبت به رقبایش از دو مزیت برخوردار است؛ یکی ارزان‌بودن خدمات و دیگری داشتن پزشکان متخصص و خبره است.»

پورفرج بر این باور است که با وجود تلاش همه جوامع برای جذب گردشگر بیشتر، ایران هنوز از مزیت فراوانی جذابیت برای توریست‌ها برخوردار است: «چیزی که باعث عقب‌ماندن ایران از کشورهای رقیبش می‌شود، بحث تبلیغات منفی است که علیه ایران صورت می‌گیرد. در واقع این تبلیغات منفی گردشگر را برای انتخاب ایران به‌عنوان مقصد نگران می‌کند. در سال‌های گذشته ما تا حدی با اقبال گردشگران خارجی روبه‌رو بودیم که با کمبود هتل دست به گریبان بودیم.»

بعد از دوران رکود، توریست‌های اروپایی بیشتر شده‌اند

ایران با ثبت ٢١ اثر تاریخی در فهرست یونسکو جایگاه چشمگیری برای خود دست و پا کرده است، اما به هر حال طبق آمار سازمان گردشگری تنها توانسته حدود ١١٩‌میلیون دلار (معادل ۲.۴ درصد) از تولید ناخالصش را از صنعت گردشگری تأمین کند و پیش‌بینی‌ها می‌گوید این رقم در سال ١٤٠٢ به چهار درصد خواهد رسید. از طرف دیگر، آمارهای رسمی از گردش مالی بیش از ٨٠٠ میلیارد دلار در سال در صنعت توریسم جهان حکایت می‌کند که سهم ایران از این گردش کمتر از یک‌دهم درصد است؛ سهم بسیار ناچیزی که نشان می‌دهد صنعت گردشگری ما نتوانسته نقش خود را به‌عنوان یک عامل مهم توسعه اقتصادی و نیز معرفی ایران به‌عنوان یک کشور توریستی و فرهنگی، به‌خوبی ایفا کند. سیاوش پیهانی، فعال گردشگری و راهنمای تور در مورد خبرهایی که از کاهش گردشگران خارجی روایت می‌کنند به «شهروند» می‌گوید: «در تورهایی که دو - سه هفته گذشته داشتیم، اروپایی‌ها در میان گردشگران دیده می‌شدند، به‌خصوص ایتالیایی‌ها و فرانسوی‌ها. در واقع در این مدت تعداد گردشگران اروپایی محسوس بوده است، البته تعداد گردشگران آسیایی - ژاپن و چین - هم محسوس بوده و می‌شود گفت افزایش را تجربه می‌کند.»

در ۹ ماه سال ٩٧ آمارها از سفر توریست‌هایی از کشورهایی که با ایران لغو روادید داشته‌اند، خبر می‌دهد؛ آماری که رقم ٤٧درصدی را به خود اختصاص داده است؛ از جمله ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان. سفر از این کشورها به ایران در مقایسه با سال گذشته ۱۴۸.۵ درصد رشد داشته است. پیهانی بر این باور است که مدتی در میان گردشگران، اروپایی‌ها کمتر به چشم می‌خوردند اما در ماه‌های اخیر تعداد آنها رو به افرایش گذاشته است: «گفتن از جذابیت ایران برای جذب بیشتر توریست مسأله‌ای کلی است و در این میان مسأله‌ای که ضرورت دارد به آن توجه کنیم و راهکاری برای آن بیندیشیم، این است که بیشتر توریست‌های ایرانی را سالمندان تشکیل می‌دهند. توریست‌هایی که بعد از بازنشستگی کشورهای مختلف را برای سفر انتخاب می‌کنند و ایران هم جزو این مقاصد است. اگر توریست‌هایی که وارد ایران می‌شوند از خدمات خوبی بهره‌مند شوند، می‌توانند به‌شخصه مبلغان خوبی برای گردشگری ایران باشند.»

بر اساس آمار سازمان جهانی جهانگردی، هر گردشگر اروپایی و آمریکایی دست کم ۱۵۵۶ دلار خرج می‌کند، برای همین جذب گردشگر از این کشورها برای ما مهم‌تر است و این در حالی است که در پنج‌ماه نخست سال ٩٧ تعداد گردشگران آمریکایی به ٧٢٧ نفر می‌رسید، در حالی که سال پیش و در زمان مشابه تعداد آنها ۲ هزار و ۳۴۴ نفر بود. این فعال گردشگری نوسانات ارزی را در عرصه گردشگری مؤثر دانسته و می‌گوید: «با نرخ ارز سفر برای توریست‌های حوزه خلیج فارس و اروپا بسیار به‌صرفه و ارزان‌قیمت شده و امید می‌رفت شاهد گردشگران بیشتری باشیم که با سیاست خارجی و اعمال تحریم‌ها این اتفاق نیفتاد، البته راهکارهایی در پیش گرفته شده تا ورود گردشگر به ایران آسان‌تر باشد و یکی از این سیاست‌ها نخوردن مُهر ورود و خروج در پاسپورت توریست‌هاست که تا حدودی به طی سیر صعودی گردشگران اروپایی کمک کرده است.»

این راهنمای تور با اشاره به اهمیت درآمد توریسم می‌گوید: «ایران از جاذبه‌های گردشگری برخوردار است، اما کاستی‌هایی وجود دارد تا به‌واسطه آنها گردشگران جوان پول بیشتری خرج کنند و شاید برای همین است که ما گردشگران سالمند را بیشتر می‌بینیم. تنها هزینه‌ای که توریست‌ها در ایران دارند خرید صنایع دستی است.»

در گیرودار گفتن از کاهش تعداد گردشگران و قبضه تورها توسط کشورهای همسایه کارشناسان از رشد ۵۱.۵ درصدی سفر گردشگران خارجی به ایران با توجه به ریزش سفر اروپایی‌ها و برخی کشورهای آسیایی ازجمله چینی‌ها و ژاپنی‌ها می‌گویند؛ اگر چه در مقابل، گروهی از فعالان گردشگری این درصد را بالا متصور شده و آن را کمتر از این مقدار می‌دانند. پیهانی اما معتقد است آمار دقیق و قابل استنادی برای میزان گردشگر در ایران وجود ندارد: «ما سازمان جهانی گردشگری داریم که گزارشی از تمامی کشورهای جهان ارائه می‌دهد با این مضمون که پذیرای چه تعداد گردشگر بوده‌اند و درآمدشان به چه میزان بوده. این گزارش اشاره‌ای هم به هزینه‌ها و درآمدهای گردشگری همه جوامع دارد ولی متأسفانه ایران و چند کشور دیگر در دو سال گذشته جایی در این گزارش ندارند و این به هماهنگ نبودن نهادهای دخیل در این عرصه برمی‌گردد. البته شنیده‌ها حاکی از این است که حتی آمارهای قبلی این گزارش در مورد ایران خیلی صحت ندارند چون آمارهای دقیقی از سوی نهادهای مسئول ایرانی ارائه نمی‌شود.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.