• سه‌شنبه / ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۶:۱۴
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 98021709297
  • منبع : مطبوعات

بهای هر سفر داخلی در بهار ۹۷

لوگوی روزنامه دنیای اقتصاد

طبق آمار اعلام‌شده از سوی مرکز آمار ایران، مجموع سفرهای داخلی در مدت زمان گفته‌شده ۱۱۲ میلیون و ۲۷۲ هزار و ۴۲۳ سفر بوده است.

به گزارش ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: ایرانی‌ها برای سفرهای داخلی خود در بهار سال ۹۷ حدود ۱۱ هزار و ۳۶۷ میلیارد و ۲۰۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه کرده‌اند؛ رقمی که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، ۱۰ درصد رشد داشته است.

به این ترتیب، میانگین هزینه‌کرد برای هر سفر در بهار سال گذشته بیش از ۱۰۱ هزار و ۲۴۶ تومان بوده است. همچنین میانگین هزینه‌کرد برای هر خانواری که در بهار ۹۷ سفر داشته، بیش از ۶۶۴ هزار و ۹۹۳ تومان ثبت شده است. این در حالی است که طبق گزارش سال گذشته مرکز آمار ایران، مجموع هزینه‌کرد ایرانی‌ها در سفر و طی بهار ۹۶، ۱۰ هزار و ۳۳۰ میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان بوده و نسبت به بهار سال ۹۵ با ۶ هزار و ۸۸۱ میلیارد و ۲۶۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه‌کرد، رشدی بالغ بر ۳۳ درصد را نشان می‌داد. طبق این آمارها، ۱۰۲ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۹۳۲ سفر نیز در بهار ۹۶ و ۷۵ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۵۰ سفر در بهار ۹۵ ثبت شده بود.

طبق بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد»، هر سفر داخلی در بهار سال ۹۶ به‌طور میانگین ۱۰۰ هزار تومان آب می‌خورد؛ در حالی که در مدت مشابه سال ۹۵، این میزان حدود ۹۰ هزار تومان بوده است. در عین حال، هر خانوار که در بهار ۹۶ سفر کرده بودند حدود ۶۰۰ هزار تومان و هر خانوار که در بهار ۹۵ در ایران سفر داشته، به‌طور میانگین حدود ۵۰۰ هزار تومان هزینه داشته‌اند. اما این محاسبات در حالی رقم هزینه‌کرد ۱۰۱ هزار و ۲۴۶ تومان برای هر سفر بهاری در سال ۹۷ را نشان می‌دهد که سال گذشته در همین روزها، محمد محب‌خدایی، معاون پیشین گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی به «ایسنا» گفته بود هر گردشگر ایرانی که در نوروز ۹۷ سفر کرده، به‌طور میانگین دست‌کم ۵۰۰ هزار تومان خرج کرده است. او بر همین اساس پیش‌بینی کرده بود گردش مالی سفرهای نوروز ۹۷، رقمی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان باشد. این در حالی است که آمارها خلاف این را نشان می‌دهند.

جزئیات هزینه‌کردها

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، بیشترین هزینه‌کردها در سفرهای داخلی ایرانیان در بهار ۹۷ مربوط به هزینه‌های درمانی بوده است؛ موضوعی که با توجه به آمارهای مدت مشابه دو سال قبل از آن، از جابه‌جایی جایگاه این قلم در میان اقلام هزینه‌ای ایرانی‌ها در سفر حکایت دارد. در حالی که طی سفرهای بهاری سال ۹۷ در مجموع ۲۶۲۱ میلیارد و ۹۰۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای درمان هزینه شده، در بهار سال ۹۶، ۲۰۳۹ میلیارد و ۶۰۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از هزینه‌کرد سفرها به بخش درمانی تعلق داشته و این رقم در بهار سال ۹۵، ۱۰۴۱ میلیارد و ۷۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است. هزینه‌های درمانی در سفرهای بهاری ۹۶ در جایگاه سوم هزینه‌کردها و در مدت مشابه پیش از آن در جایگاه چهارم جای داشته است.

هزینه‌های خوراکی و دخانی با ۲۳۲۸ میلیارد و ۸۴۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در رتبه دوم هزینه‌کرد سفرهای بهار ۹۷ قرار گرفته است. این اقلام هزینه‌کرد برای سفرهای با اقامت شبانه تقریباً سه‌برابر سفرهای بدون اقامت شبانه بوده است. ایرانی‌ها البته در مدت مشابه سال ۹۶، ۲۱۶۵ میلیارد و ۹۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای اقلام خوراکی و دخانی هزینه کرده بودند که بازهم جایگاه دوم هزینه‌کردها را به خود اختصاص می‌داد. اما سهم هزینه‌های حمل و نقل که در دو بهار ۹۵ و ۹۶ صدرنشین هزینه‌های سفر ایرانی‌ها بود، در بهار ۹۷، با ۲۲۹۵ میلیارد و ۶۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در جایگاه سوم جای گرفته است. این مورد از هزینه‌کردها برای سفرهای با اقامت شبانه بیش از ۵/ ۳ برابر سفرهای بدون اقامت شبانه ثبت شده است. این سهم در بهار سال ۹۶، ۲۲۹۶ میلیارد و ۳۹۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و در سفرهای بهاری ۹۵، هزار و ۷۳۷ میلیارد و ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود. مقایسه‌ای ساده نشان از کاهش ۳/ ۰ درصدی هزینه‌های حمل و نقل سفرهای بهاری ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن دارد.

جایگاه چهارم اما به هزینه‌های خرید کالا و لوازم با ۱۹۳۷ میلیارد و ۲۰۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است؛ این در حالی است که هزینه‌های سفرهای داخلی در سه ماه نخست سال ۹۶، ۱۶۲۵ میلیارد و ۶۴۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را به خود اختصاص داده و همین رقم در بهار سال ۹۵، ۱۰۵۰ میلیارد و ۷۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده‌است. خرید سوغاتی هزینه‌کرد بعدی است که نشان می‌دهد در بهار سال ۹۷ ایرانی‌ها در سفرهای داخلی خود ۹۳۶ میلیارد و ۹۰۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را به این بخش اختصاص داده‌اند؛ رقمی که در بهار ۹۶، ۱۰۴۶ میلیارد و ۳۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و در بهار سال قبل از آن، ۷۸۹ میلیارد و ۴۵۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است.

تثبیت یک الگو

آمار هزینه‌کرد ایرانی‌ها در سفرهای داخلی طی سه ماه اول سال ۹۷ الگوی سفر آنها را درباره سفرهای بدون تور و با اقامت اندک در مراکز رسمی تثبیت می‌کند. در مدت گفته‌شده، هزینه‌های اقامت ۶۷۸ میلیارد و ۱۸۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و مانند دو دوره مشابه در سال‌های قبل از آن، ششمین اولویت هزینه‌کردها در سفرهای داخلی قرار بوده است؛ چه اینکه حتی نسبت به بهار ۹۶ با کاهش بیش از ۵/ ۳ درصدی نیز همراه بوده است. این هزینه‌کرد در بهار سال ۹۶، ۷۰۴ میلیارد و ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و در بهار سال ۹۵، ۴۲۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برآورد شده بود.

هزینه تور و گشت نیز در بهار ۹۷، ۲۳۰ میلیارد و ۶۹۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ثبت شده که البته افزایش ۵ درصدی داشته است. در همین حال، ۲۱۹ میلیارد و ۴۷۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رقمی بوده که ایرانی‌ها در بهار ۹۶ برای سفرهای با تور پرداخته‌اند؛ این رقم در مدت مشابه سال قبل از آن، ۲۰۱ میلیارد و ۲۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده؛ امری که بر کلیشه سفرهای داخلی با اتومبیل شخصی به‌عنوان شکل اصلی سفرهای ایرانیان صحه می‌گذارد. با این همه، کارشناسان توصیه می‌کنند برای آنکه بخش اقامت، تور و تفریحی هزینه‌های بیشتری را در سفر ایرانی‌ها به خود اختصاص دهد، لازم است فرهنگ‌سازی بیشتری در این‌خصوص صورت گیرد. به اعتقاد آنها، نقش‌آفرینی دولت و بخش خصوصی برای این فرهنگ‌سازی مهم است. در نهایت هزینه‌های فعالیت‌های فرهنگی، تفریحی و ورزشی با ۱۴۶ میلیارد و ۱۳۹ میلیون تومان در جایگاه آخر هزینه‌کردها قرار گرفته است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.