• چهارشنبه / ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۳:۵۰
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: 98021809852
  • منبع : نمایندگی مازندران

اما و اگرهای ساخت بیمارستان ۲۰۵ تختخوابی تنکابن

بیمارستان

بیمارستان ۲۰۵ تختخوابی و فوق تخصصی تنکابن که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ کلنگ آن به زمین زده شد، پروژه‌ای است که تاکنون ۳ دولت، ۴ استاندار، ۲ نماینده مجلس، ۳ فرماندار و چندین وزیر و مدیرکل استانی را از سر گذرانده و پس از گذشت ۹ سال، تنها با حدود ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال تبدیل شدن به رویا برای مردم شهرستان تنکابن است.

به گزارش ایسنا، نخستین بار و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ با حضور وزرای بهداشت و درمان و اقتصاد و دارایی دولت وقت، کلنگ پروژه‌ای با عنوان بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی در شهرستان تنکابن به زمین زده شد، اما به واسطه برخی مشکلات، با یکسال و ۸ ماه تأخیر سرانجام این طرح با حضور محمد جعفر علیزاده، معاون عمرانی وزیر راه و شهرسازی در آغازین روزهای دی‌ماه سال ۱۳۹۰ وارد فاز عملیات ساخت و احداث شد.

بعدها و به سبب تغییرات فیزیکی که در جهت ارتقای بیمارستان به قالب فوق تخصصی با اضافه شدن بخش جراحی قلب باز و آنژیوگرافی صورت گرفت این پروژه به عنوان بیمارستان فوق تخصصی ۲۰۵ تختخوابی تنکابن تغییر نام داد. در نهایت به دلیل پیشرفت کند طرح و تغییرات شکل گرفته، در سال ۹۷ و با پیگیری مسئولان شهرستان و استان این پروژه از وزارت راه و شهرسازی به وزارت بهداشت انتقال یافت تا بخش‌های ویژه آن زیر نظر شرکت تخصصی اجرا شود.

بیمارستان ۲۰۵ تختخوابی تنکابن در زمینی به مساحت ۱۶ هزار و ۷۳۵ متر مربع در مجاورت رودخانه چشمه کیله شهر تنکابن و فاصله حدود ۴ کیلومتری از مرکز شهر تنکابن در حال ساخت بوده و برای آن ۸ تخت جراحی قلب، ۶ تخت سی سی یو، ۸ تخت آنژیوگرافی و ۴ تخت آی سی یو قلب باز پیش بینی شده است.

اما آنچه که می‌رود تا این پروژه ملی را بدل به آرزو کند وعده‌های مسئولین برای احداث آن از سال ۹۳ تا کنون است؛ بارها از افتتاح پروژه در سال‌های مختلف خبر داده شده و آخرین خبر نیز طبق گفته مسئولان ارشد شهرستان تنکابن افتتاح پروژه تا انتهای سال جاری است.

امیدواری‌ها برای افتتاح پروژه در سال ۹۸

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنکابن اظهار کرد: افتتاح پروژه در سال جاری بسته به پیمانکار و بودجه داشته که امیدواریم در شرایط مناسب بودجه‌ای در سال ۹۸ شاهد افتتاح رسمی این پروژه ملی باشیم.

نیما نژاد مقدم در گفت و گو با ایسنا از رایزنی فرماندار شهرستان تنکابن و نماینده مجلس با وزارتخانه در ماه گذشته خبر داد و افزود: قول‌هایی داده شده مبنی بر اینکه بودجه کامل‌تری برای نهایی شدن پروژه در سال جاری اختصاص پیدا کند که با توجه به پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه و نگاه کلان دولت در پایان رساندن پروژه‌های نیمه تمام، پیش بینی می‌شود این پروژه در سال جاری به اتمام برسد.

نژاد مقدم با بیان اینکه تاکنون ۳۴ میلیارد تومان برای پیشرفت طرح هزینه شده است، گفت: این سازه در بخشی از عملیات اجرایی به دلیل تخصیص بخش جراحی قلب باز و آنژیوگرافی به شهرستان تنکابن از سوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران دستخوش تغییراتی شد که اکنون مراحل استقرار امکانات و تجهیزات مختص به این بخش‌ها در حال اجراست.

وی در پاسخ به شایعات ایجاد شده در فضای مجازی مبنی بر انتقال بخش جراحی قلب باز به شهرستان چالوس خاطرنشان کرد: طبق گفته دانشگاه علوم پزشکی مازندران بخش جراحی قلب باز به بلوک تنکابن اختصاص یافته و لزوماً باید در این شهرستان اجرایی شود، بنابراین سازه فیزیکی بیمارستان بر این اساس تغییر کرده و هم اکنون مراحل در حال اجرا و پیگیری است.

پیشتر ریاست شورای شهرستان تنکابن از ظن و گمان‌هایی مبنی بر تلاش مسئولان شهرستان چالوس جهت انتقال این پروژه خبر داده بود که این خبر توسط فرماندار تنکابن به نقل از دانشکده علوم پزشکی تکذیب شد و نماینده مجلس نیز بر این تکذیبیه صحه گذاشت.

فرماندار شهرستان تنکابن نیز با اشاره به تلاش ضمنی مدیران شهرستان چالوس نسبت به مطالبه این موضوع تصریح کرد: بر اساس تقسیم بندی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و رعایت فاصله جغرافیایی، بخش جراحی تخصصی قلب به شهرستان تنکابن اختصاص یافته و حتی ساختمان این بیمارستان به دلیل وجود این بخش، دچار تغییراتی در ساخت نیز شده است.

سید امیر حسینی جو در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر اینکه مجموعه مدیران شهرستان تنکابن پیگیر حق مسلّم شهرستان و شهروندان هستند، گفت: شهرستان چالوس بر اساس تقسیم بندی صورت گرفته به بحث درمان «تِروما» و آسیب دیدگی ناشی از حوادث اختصاص یافته و شهرستان تنکابن نیز به بخش جراحی قلب مجهز خواهد شد.

با نگاهی به تاریخ افتتاح پروژه به ردپای دولت دهم می رسیم، دولتی که شاید بتوان نام آن را "دولت کلنگ زنی‌ها" نامید که سرآمد پروژه‌های نیمه تمام در تمامی ادوار انقلاب اسلامی به شمار می‌رود. نمونه‌های زیادی در سراسر کشور از ردپای دولت دهم به واسطه وجود پروژه‌های نیمه کاره وجود دارد و به اذعان مسئولان کنونی تمام تلاش دولت در جهت اتمام این پروژه‌ها به کار گرفته شده است.

نکته‌ای که بارها در صحبت‌های جسته و گریخته مسئولان شهرستانی، استانی و ملی به گوش رسیده حاکی از جانمایی نادرست و نامناسب این پروژه دارد. مختصات جغرافیایی پروژه در کنار رودخانه چشمه کیله بدون جاده دسترسی مناسب به دلایلی بسیار مبهم و نامعلوم انتخاب شد. بعدها به واسطه تخصیص اعتبار ملی راه دسترسی و خدمات چهارگانه نیز برای آن در نظر گرفته شد اما همیشه جانمایی این سازه مهم، محل بحث هر بازدید کننده‌ای بوده است.

اینکه چرا یک سازه با ارزش بهداشتی و درمانی در منطقه‌ای دور افتاده و بدون مسیر دسترسی مستقیم، در کنار رودخانه احداث شده شاید یکی از نکات مبهم این پروژه باشد.

اما تنها نکته امیدی که در مورد پروژه بیمارستان ۲۰۵ تختخوابی وجود دارد به سخنان ریاست جمهور و معاونان وی برمی گردد. حسن روحانی و اسحاق جهانگیری بارها در سخنرانی‌های خود در بازدیدهای استانی بر این نکته تاکید کرده اند که اولویت دولت تدبیر و امید به پایان رساندن پروژه‌هایی است که در دولت قبل احداث شده و نیمه تمام مانده است.

به هر روی با توجه به آنچه در گزارش آمد به نظر می‌رسد تکمیل پروژه بیمارستان ۲۰۵ تختخوابی فوق تخصصی تنکابن به گفته رئیس شبکه بهداشت درمان شهرستان نیازمند یک عزم و نگاه همگانی است. فارغ از مشکلات، چالش‌ها و موانعی که وجود دارد و طولانی شدن این پروژه ملی اما چشم امید مردم شهرستان تنکابن به تدبیر دولت بوده تا این پروژه در سال جاری با عزم ملی و حمایتی درخور به پایان رسیده و آرزوی مردم منطقه رنگ حقیقت به خود گیرد.

گزارش از نوید ساداتی خبرنگار ایسنا مازندران


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.