• جمعه / ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۰:۲۴
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 98022010440
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

پای درد دل‌های یک دانشجوی رشته پزشکی/ تنها 5 درصد پزشکان ایران پردرآمد هستند

دانشجویان پزشکی

رشته‌های علوم پزشکی از پردرآمدترین، رشته هایی است که آینده شغلی خوبی نیز دارد. این سخن ها و زمزمه های بسیاری از والدین، دانش آموزان رشته‌های تجربی و حتی سایر رشته ها و نیز بسیاری از مشاوران تحصیلی است و در این بازار بیکاری، هر کس را که قصد تحصیل در دانشگاه دارد وسوسه می کند. حتی هستند کسانی که رشته های مهندسی را در چند قدمی فارغ التحصیلی رها کرده و به فکر خواندن زیست شناسی می افتند.

به گزارش ایسنا، احتمالاً بتوان افرادی که قصد ورود به رشته‌های علوم پزشکی دارند را با سه هدف دسته بندی کرد، دسته‌ای که به مشاغل خدماتی همچون پزشکی، پرستاری و غیره علاقه دارند و می‌خواهند در آن مشغول فعالیت و خدمت رسانی شوند، دسته دیگر تنها و تنها به این دلیل که پزشکان، دندان پزشکان و پیراپزشکان از درآمد بسیار خوبی برخوردارند، تصمیم به ورود به این رشته‌ها می‌گیرند، اما دسته سوم تنها و تنها به جایگاه اجتماعی پزشکان و پیراپزشکان اندیشیده و بدون در نظر گرفتن توانایی‌های خود در جهت عملی شدن تصمیم خود، قدم بر می‌دارند.

شاید جالب باشد که برایتان از تحصیل کرده‌های بیکار رشته‌های نامبرده و نیز حقوق کم دریافتی‌شان نیز مطلع شوید. رعایت نشدن برخی موارد که امنیت شغلی پرستاران، پزشکان و دندان پزشکان و پیراپزشکان را از بین برده و بسیاری از آنها را علی رغم داشتن تحصیلات مربوطه خانه نشین کرده است. از طرفی استفاده از انواع و اقسام سهمیه‌ها در کنکور و ورود به دانشگاه‌های علوم پزشکی بدون داشتن توانایی و استعداد فعالیت در این رشته‌ها سبب به وجود آمدن اشتباهاتی شده که در ادامه به بروز مشکلات جسمی و جانی و نیز مالی منجر شده است. در همین زمینه به گفت و گو با یک دانشجوی فعال رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی پرداخته‌ایم.

متین وصال طلب، دانشجوی رشته پزشکی در گفت و گو با ایسنا، عنوان کرد: به طور کلی رشته‌های علوم پزشکی، به دلیل سر و کار داشتن با جان انسان‌ها بسیار مهم است و به این دلیل باید نهایت توجه به دانشجویان یا بهتر است بگویم پزشکان و پیراپزشکان و پرستاران شود تا رغبت و جدیت در کار افزایش یابد.

وی در ادامه به ارائه اعداد و ارقام آماری پرداخته و گفت: عمق فاجعه را با آمارهای منتشر شده از منابع موثق نشان خواهم داد، تعداد ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بی کار در میان جوانان وجود دارد که ۵۳ درصد از جمعیت آن‌ها را شامل می‌شود. جوانان برای تشکیل زندگی به شغل نیاز دارند، وقتی شغلی وجود ندارد، چگونه شاغل شود و چگونه انتظار می‌رود سن ازدواج افزایشی به همراه نداشته باشد؟!

این دانشجو با اشاره به این که کاوه کیانی، معاون مرکز آمار در سال ۹۷ از افزایش ۰.۱ درصدی بیکاری نسبت به سال ۹۶ خبر داده، ادامه داد: بخش خدمات بیش از ۵۰ درصد اشتغال را شامل می‌شود، در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ سهم اشتغال ناقص ۰.۳ درصد افزایش یافته است.

وصال طلب در خصوص اشتغال ناقص تصریح کرد: مشاغل ناقص به مشاغلی گفته می‌شوند که در آن‌ها شغل افراد متناسب با رشته دانشگاهی آن‌ها نیست و تنها از روی اجبار وارد آن شده اند که به مراتب خطرناک‌تر از بیکاری است.

وی با بیان این که متأسفانه ۱۸ درصد فارغ التحصیلان آموزش عالی در سال ۹۷ بیکار بودند، اظهار کرد: این موضوع نشان از عدم وجود بستر مناسب و نیز عدم کارآمدی و کارآیی آموزش عالی دارد.

این دانشجوی پزشکی عنوان کرد: در حال حاضر بنا به اعلام قائم مقام سازمان نظام پرستاری، تعداد ۲۰ هزار پرستار بی کار در کشور وجود دارد، این در صورتی است که در برخی استان‌ها مانند استان کرمان با نیروی مازاد پرستاری مواجه بوده و در برخی استان‌ها مانند تهران با کمبود نیروی کار رو به رو هستیم. این موضوع که چرا با فراهم آوردن شرایط مناسب و توجه به سختی کار این شغل، پرستاران مازاد در استان‌ها را به استان‌هایی که کمبود پرستار در آن‌ها وجود دارد منتقل نمی‌کنند جای بسی تعجب و تأسف دارد.

وصال طلب با بیان این سوال که "چرا و به چه علت به سختی کار پرستاران توجه نکرده و امنیت شغلی ایجاد نشود؟ " عنوان کرد: برخورد پرستاران با مواد رادیواکیتو، آلوده و عفونی و عدم دریافت حقوق و مزایای خاص موضوعاتی نیستند که بتوان از آن‌ها چشم پوشی کرد، اما متأسفانه چشم پوشی هم می‌شود.

وی اظهار کرد: پذیرش دانشجوی پرستاری در طول سه سال گذشته افزایش دو برابری داشته که هیچ تناسب معناداری با شرایط و استاندارد آموزشی کشور ندارد.

وصال طلب در ادامه در خصوص مشکلات موجود در رشته علوم آزمایشگاهی پرداخت و بیان کرد: مشکلاتی از جمله ورود رشته‌های غیر مرتبط در این حرفه، حذف مقطع دکتری علوم آزمایشگاهی، نداشتن پروانه نظام پزشکی، سختی کار فراوان به دلیل سر و کار داشتن با مواد رادیو اکتیو و عفونی، حقوق بسیار کم؛ آسیب‌های جدی به اشتغال این گروه وارد کرده است.

وی در خصوص علت استفاده از رشته‌های غیر مرتبط، تصریح کرد: برای پرداخت حقوق و مزایای کمتر، افراد غیر متخصص جذب شده که فقط توان اپراتوری دستگاه را دارند.

دانشجوی رشته پزشکی ادامه داد: شرایط باید طوری مدیریت شود که از هر نیروی کار در کشور در محل مناسب و مربوط به خود استفاده شود. در حقیقت استفاده از نیروی غیر متخصص در آزمایشگاه‌ها، افزایش احتمال خطا و در نتیجه به خطر افتادن نظام سلامت را به دنبال دارد و تشخیص و درمان تا حد زیادی بر پایه اطلاعات آزمایشگاهی صورت می‌گیرد. ارائه اطلاعات غلط آزمایشگاهی به پزشک، در نتیجه تشخیص اشتباه و تجویز نادرست دارو و روند درمانی را به دنبال خواهد داشت که خود شروع یک چرخه فاجعه بار است.

وی خاطر نشان کرد: معلوم و مشخص نیست که با چه هدف، انگیزه و چه فکری پیشنهاد حذف مقطع دکتری داده شده اما آن چه که مسلم است این که تمام انگیزه و هدف افراد رسیدن به نهایت تحصیل و ورود به مقطع دکتری است که با این اقدام تمام انگیزه از افراد گرفته می‌شود.

وصال طلب با اشاره به این که برخلاف افکار عمومی، به هیچ عنوان تناسب معناداری میان حقوق دریافتی و کار درمان وجود ندارد، عنوان کرد: کمبود درآمد در بخش پیراپزشکی به نحوه‌ی ارائه خدمات سلامت لطمه وارد می‌کند. علاقه این عزیزان برای فعالیت در این حرفه کاهش و سبب افزایش نرخ بیکاری و سبب افزایش مهاجرت می‌شود.

وی اظهار کرد: دندان پزشکان با تربیت بهداشت کار دهان دندان و ورود به بخش درمان آسیب دیده و در نتیجه نظام سلامت دهان و دندان آسیب‌های جبران ناپذیری را تجربه می‌کند.

این دانشجو ادامه داد: با متمرکز شدن در بخش خصوصی، خدمات بخش دولتی ضعیف شده و رخ دادن کمبود امکانات، بالا بودن قیمت برای ردم و در مقابل پرداختی کم به دندان پزشکان از مشکلات عمده این بخش است.

وصال طلب با بیان این که برخلاف تصور عموم مردم که پزشکان پر درآمدترین افراد جامعه هستند، باید بگویم که درآمد تنها حدود ۵ درصد از جامعه پزشکی باعث برداشت اشتباه از شرایط کاری این رشته و درآمد آن شده است، افزود: از عمده مشکلات این بخش نیز می‌توان به عدم بازنشستگی پزشکان با سن بالا، مشکلات فراوان در اداره مطب، حقوق معوقه و دریافتی کم در بخش دولتی، وضعیت نامناسب دانشجویان تخصص (مبلغ دریافتی یک رزیدنت مجرد یک میلیون تومان و رزیدنت متأهل ۲ میلیون تومان) است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ۸ تا ۱۲ هزار پزشک بیکار یا شاغل در حرفه‌های دیگر در کشور وجود دارد. با این وجود افزایش ورود و عدم نیاز به این حجم از ورود دانشجو به این رشته، عدم توانایی رفع نیاز حتی در دوران دانشجویی از معضلات موجود در این رشته است.

وصال طلب در پایان گفت: متأسفانه ساختار توزیع مناسب نبوده و بیشتر پزشکان در مراکز درمانی مراکز استان‌ها مشغول به کار هستند، که در روستاها با کمبود پزشک مواجه هستیم متأسفانه بستر و زمینه مناسب لازم برای توزیع مناسب از جمله حقوق و مزایای کافی و امنیت شغلی وجود ندارد.

گفت و گو از خبرنگار ایسنا اسماً سارنگی آذر


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۲-۲۰ ۱۲:۱۷

1-تعریف پردرآمد در قشر پزشکان با بقیه فرق میکند. پر درآمد یعنی کسی که ماهی یک میلیارد تومان در می آورد که حدود 5% هستند و درآمد متوسط یعنی کسی که حدود 50 الی 100 میلیون تومان در می آورد. 2-دوستان پزشک کما فی السابق آسمان را به ریسمان می بافند تا برای عدم افزایش ظرفیت پزشکی دلیل جور کنند. مثلا در بخش های از متن فوق که به بی کاری و حقوق کم می پردازد به ناگهان سایر رشته های تجربی مثل پیراپزشکی و پرستاری نیز به آمار اضافه می کنند. یا مثلا در خصوص افزایش تعداد فارغ التحصیلان به افزایش دو برابری ظرفیت پرستاری! اشاره می کنند. در صورتی که در دوران وزارت اسفبار قاضی زاده به صورت ناگهانی ظرفیت قبولی پزشکی از 4500 نفر به حدود 2500 نفر کاهش پیدا کرد یعنی نصف شد! 3-اشاره می شود که بعضی پزشکان به سایر شغل ها رفته اند. درست است ولی نه بخاطر درآمد کم پزشکی بلکه به دلیل درآمد سرشار و رفتن قشر پزشک به سمت شغل های راحتتر مثل سرمایه گزاری و ساخت ملک. در این سالها علیرغم اینکه کشورهای دیگر مدرک پزشکی ایران را قبول ندارند، آمار خروج پزشکان از کشور جهش فوق العاده ای داشته. دلیل آن نیز درآمد بسیار بسیار زیاد پزشکان در ایران و انتقال درآمد و خرید ملک و گرفتن اقامت در اروپا و آمریکا بواسطه همین درآمد بالا بوده است. بسیاری از پزشکان یا خانواده شان در خارج ساکن هستن یا اینکه خودشان فقط چند ماه از سال جهت کسب درآمد در ایران اقامت و بقیه سال را در خارج ساکن هستند. 4-مافیای پزشکی در سالیان اخیر به شدت در برابر افزایش ظرفیت پزشکی مقاومت کرده اند. پزشکان از سایر رشته ها مانند پرستاری، پیراپزشکی و روانشناسی به عنوان ضربه گیر و قربانی خود عمل کرده و با افزایش شرکت کنندگان رشته تجربی در کنکور، ظرفیت این رشته ها را به شدت افزایش داده اند (مثلا پرستاری را دو برابر کرده اند) تا مقداری از اعتراضات جمعیت معترض شرکت کننده در کنکور تجربی بکاهند.

avatar
۱۳۹۸-۰۲-۲۰ ۱۲:۲۶

5-مثال جالب دیگری از سفسطه این قشر که جالب است و در یکی از وب سایت ها میخواندم این بود که اعتراض مراجعین به مطب خود به دلیل انتظار زیاد جهت ویزیت را به این صورت توجیه میکرد که "هر بیمار انتظار دارد که ویزیت بیماران قبل از خود بیشتر از 5 دقیقه طول نکشد و وقتی نوبت خودش میشود، پزشک برای او حداقل نیم ساعت وقت بگذارد" و بدیت ترتیب زمان کم ویزیت و موظف بودن بیمار در سکوت کردن را توجیخ میکرد. این پزشک به طرز زیرکانه ای اینکه منشی ایشان به تعداد زیادی از بیماران به صورت فله ای یک ساعت مشترک را برای مراجعه اعلان میکند، نادیده می گیرد و اینکه هر بیمار پس از مراجعه در آن ساعت حداقل حدود 3 ساعت دیگر نیز می بایست منتظر بماند اصولا با شرایط یک بیمار همخوانی دارد یا خیر! و اینکه چرا پزشکان حاضر نیستند زمان مراجعه بیماران را حتی با تلرانس نیم ساعته نیز زمان بندی کنند تا وقت و انرژی بیمار گرفته نشود، بجز خودبرتر بینی، محدود نگه داشتن تعداد پزشک، محدود نگه داشتن مجوزها حوزه بهداشت و درمان در سیطره پزشکان دلیل دیگری نمی توان داشته باشد. به عنوان مثال ساخت دستگاههای آم آرآی، ایکس ری، سونوگرافی و ..... توسط مهندسان طراحی و کلیه استانداردهای تصویر برداری، مقدار دوز اشعه و غیره توسط مهندسان وضع و رعایت می گردد ولی در نکته ای بسیار جالب، مجوز استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی و کسب درآمد فقط و فقط در سیطره پزشکان می باشد که به هیچ وجه اطلاعات جامعی از این دستگاهها نداشته و حداکثر در حد اپراتور می باشند.

avatar
۱۳۹۸-۰۲-۲۰ ۱۴:۵۷

پزشکان که واقعا به نان شب محتاج هستن

avatar
۱۳۹۸-۰۲-۲۰ ۱۵:۰۵

لطفا سری به مطب دندان پزش کی بزنید به بیند که انها کمدرامدن./؟ض

avatar
۱۳۹۸-۰۲-۲۰ ۱۵:۰۵

لطفا سری به مطب دندان پزش کی بزنید به بیند که انها کمدرامدن./؟ض