• شنبه / ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۰۸:۴۸
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98022814342
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

رئیس شورای شهر مشهد در اجلاس جهانی کاهش خطرپذیری در ژنو عنوان کرد

تحریم‌ها از عوامل اصلی اخلال در کمک‌رسانی به مردم سیل‌زده

محمدرضا حیدری

رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه «تحریم‌های ضد حقوق بشری از عوامل اصلی اخلال در کمک‌رسانی به مردم سیل‌زده ایران بوده است»، گفت: معتقدیم سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی باید سازوکار تازه‌ای را برای دوری از منافع امپریالیسم و قدرت‌های جهانی ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، محمدرضا حیدری در سخنرانی ظهر امروز خود در ششمین اجلاس جهانی کاهش خطرپذیری که به میزبانی ژنو سوئیس در حال برگزاری است، اظهار کرد: امروزه در جهانی زندگی می‌کنیم که اختلافات و سوءتفاهم بین ملت‌ها و دولت‌ها مشکلات زیادی را پدید آورده است. با این همه من و همکارانم از شرق جغرافیای این جهان برایتان حرف‌هایی از جنس صلح و دوستی به ارمغان آورده‌ایم.

وی ادامه داد: ما ایرانیان مسلمان معتقدیم خداوند یکتا انسان‌ها را متفاوت و به رنگ‌ها و زبان‎های گوناگون آفریده است تا بیشتر و بهتر یکدیگر را بشناسند و در کنار هم به راه مشترک خداپرستی از رهگذر خدمت به انسان دست پیدا کنند. به فرموده پیامبر گرامی اسلام انسان‌ها خانواده خداوند هستند این بدان معناست که خدمت به انسان گوهر متعالی و مشترک همه ادیان الهی است. از این منظر همواره نگاهمان به جامعه انسانی، پاسداشت کرامت آنها از طریق کمک در شرایط سخت بدون چشم‌داشت و فارغ از نگاه‌های تبعیض آمیز نژادی و مذهبی بوده است.

سازمان ملل سازوکار تازه‌ای برای دوری از منافع امپریالیسم ایجاد کند

رئیس شورای شهر مشهد بیان کرد: از سوی دیگر مطمئن هستیم ملل متمدن جهان در این جهت‌گیری با ما همسو هستند اما وجدان هیچ انسان آزاده‌ای در جهان نمی‌تواند وضع تحریم‌های ضدحقوق بشری که از عوامل اصلی بروز کاستی‌های جدی و اخلال در کار کمک‌رسانی به سیل اخیر در ایران بوده است را بپذیرد. قطعا جامعه بین‌الملل نمی‌تواند پاسخی در خور برای جلوگیری امریکا از کمک‌رسانی به عنوان امری انسانی و غیرایدئولوژیک به ایران در سیل اخیر داشته باشد؛ معتقدیم سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی باید سازوکار تازه‌ای را برای دوری از منافع امپریالیسم و قدرت‌های جهانی ایجاد کند تا بتواند بطور مستقل در جهت اهداف ذاتی‌اش گام بردارد.

حیدری با اشاره به اینکه «سالانه میلیون‌ها نفر متأثر از خطرات مختلف طبیعی از جمله سیل قرار دارند»، افزود: آمارها نشان می‌دهد که سیلاب در ۵ دهه اخیر نیمی از کل خسارات ناشی از بلایای طبیعی در دنیا را به خود اختصاص داده است. تحقیقات نشان‌‌دهنده افزایش دفعات وقوع و بزرگی سیل در دهه‌های اخیر است.

وی تصریح کرد: حوادث غیر‌مترقبه در هر کشوری روی می‌دهد. دولت‌ها به تنهایی قادر به ترمیم نیستند و نهادهای مدنی، مردم، دولت‌های دیگر و صلیب سرخ جهانی به یاری می‌آیند. اما متاسفانه در سیلی که ۲۵ استان از ۳۱ استان ایران را درگیر کرده بود تنها برخی دولت‌ها به کمک ما آمدند که از آنان تشکر می‌نماییم. این امر می‌تواند درس بزرگی برای حضار این اجلاس که سیاست‌گذاران اصلی در حوزه مقابله با خطرات در سطح جهانی هستند، باشد تا اقدامی عملی در جهت اصلاح راهبردهای کلان کمک‌رسانی به کشورهای خطرخیز را اتخاذ کنند.

رئیس شورای شهر مشهد اظهار کرد: باید این حقیقت را اعلام کنم میزان اثربخشی جامعه مدنی ایران را در حادثه سیل اخیر هر ناظری می‌توانست به روشنی مشاهده کند. سیل دامن‌گیر ایران با توجه به گستردگی قلمرو آن که اکثر نقاط پهنه جغرافیایی ایران را درگیر خود کرده بود؛ صرف نظر از خسارت‌های مالی و جانی که واقعا جای تاسف دارد، ره‌آورد مهمتری داشت. 

احیای همبستگی ملی و سرمایه اجتماعی مهمترین رهاورد سیل اخیر ایران

حیدری ادامه داد: احیای همبستگی ملی و سرمایه اجتماعی در جامعه تحریم شده ایران مهمترین رهاورد سیل اخیر بود. به کمک رسانه‌ها در جهان، تصویر دیگری علاوه بر خرابی و آوارگی ناشی از سیل از ایران منعکس شد. تصویری امیدبخش از روحیه داوطلبانه و انسان‌دوستانه طیف وسیعی از نیروهای اجتماعی ایران فارغ از تمام تفاوت‌ها و گرایش‌های سیاسی و عقیدتی؛ از نیروهای جان‌برکف نظامی گرفته تا گروه‌ها و تشکل‌های داوطلب مدنی، تصاویر زیبایی از همزیستی انسانی جامعه ایران را در شرایط سخت و مشقت‌بار فشارها و تنگناها در معرض افکار عمومی جهان به نمایش گذاشتند.

فعالیت بیش از 9000 نفر در گروه‌های «دوام»

وی با اشاره به اینکه «در اجرایی کردن روش‌ها و رسیدن به اهداف سند سِندای در سه سال گذشته در شهر مقدس مشهد گام‌هایی موثر به این شرح برداشته‌ایم»، عنوان کرد: سه سال پیش و با هدف جلب مشارکت‌های مردمی و همکاری آنها با شهرداری و سازمان‌های مربوطه،گروهی 35 نفره از زنان و مردان مشهدی را برای آموزش و اقدام سریع در مواقع لزوم سازماندهی کردیم. این برای من مایه مباهات است که هم اکنون بیش از 9000 نفر که 70 درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند، در این گروه‌ها با نام دوام سازماندهی شده و فعالانه با شرکت در مانورها و مواقع عینی خطر در وقایع طبیعی مثل زلزله 2018 در مشهد یا بارندگی های سیل‌خیز اخیر و برف‌های سنگین دو زمستان گذشته، بطوری چشمگیر و موثر به خود و همشهریانشان کمک داوطلبانه می‌کند.

رئیس شورای شهر مشهد ادامه داد: در زمینه نصب سیستم‌های هشدار سریع و دستگاه‌های شتاب‌نگار که با ثبت جنبش و لرزه‌های زمین، قدرت پیش‌بینی و خبر‌دهی زودتر را میسر می‌کند، توانسته‌ایم در عین تحریم‌های غیرمنطقی و ظالمانه امریکا با خرید و نصب 10 دستگاه در سطح شهر مشهد هر نوع لرزشی را ثبت و پالایش کنیم.

وجود 15پایگاه چند منظوره بحران در مشهد

حیدری با بیان اینکه «15پایگاه چند منظوره بحران در شهر مشهد جانمایی و احداث شده‌اند که به همراه 49 ایستگاه آتش‌نشانی در مواقع لزوم به کمک شهروندان آمده و در اختیار آنها قرار می‌گیرند»، گفت: نکته قابل توجه در کارکرد این پایگاه‌ها این است که این مکان‌ها نه فقط برای اسکان اضطراری شهروندان تجهیز و طراحی و عملیاتی شده‌اند بلکه بطور همزمان خدمات طبی، کلینیکی و اورژانسی نیز ارائه می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه هماهنگی‌های درون و برون‌سازمانی با تشکیل شورای مدیریت بحران کلان‌شهر مشهد متشکل از همه دستگاه‌های ذی‌ربط و تحت فرماندهی واحد شهرداری نیز اقدام موثر و چشمگیر داشته‌ایم. بصورتی‌که در این تشکل موارد ناهماهنگی و پیچیدگی‌هایی که قبلا وجود داشت تا میزان قابل توجهی مرتفع شده و کار دستگاه‌ها در مواقع خطر به‌طور تجربی و عینی سهل‌تر و کارآمدتر شده است.

تهیه نقشه خطر پذیری شهر مشهد در برابر زلزله 

رئیس شورای شهر مشهد توضیح داد: در جهت آماده بودن برای خطر با تهیه نقشه خطر پذیری شهر مشهد در برابر زلزله اقدام بی‌نظیری انجام داده‌ایم. به‌طوری که اکنون می‌دانیم در صورت بروز زلزله یا سیل کدام نقاط شهر بیشتر در منظر آسیب و یا خطر قرار دارند. به همین منظور و برای پالایش بهتر، نرم‌افزاری برای شبیه‌سازی شرایط مختلف تهیه و اجرایی شده است که به خوبی نحوه عمل و نقاط قوت و ضعفمان را ارزیابی می‌کند.

وی گفت: در این 3 سال همچنین موفق شده‌ایم تا با اقدامات پیشگیرانه 400 نقطه سیل‌خیز شهر مشهد را شناسایی کرده و با انجام اقدامات لازم از جمله اصلاحات مهندسی و اجتماعی تعداد موجود این نقاط را در مشهد به 50 نقطه محل کاهش دهیم.

زتن جامه جنگ بیرون کنید

رئیس شورای شهر مشهد در بخش پایانی سخنرانی‌اش اظهار کرد: سخن خود را با شعری از شاعر نامدار ایرانی حکیم ابوالقاسم فردوسی که این روزها زادروز این شاعر فارسی زبان است؛ به پایان می‌برم. شاعری که 1020 سال پیش در اثر بی نظیر خود شاهنامه همگان را به مهرورزی و نوع‌دوستی دعوت کرده است: همه مهر جویید و افسون کنید / زتن جامه جنگ بیرون کنید

گفتنی است، محمدرضا حیدری؛ رئیس شورای شهر مشهد به عنوان تنها سخنران ایرانی غیردولتی در ششمین اجلاس جهانی کاهش خطرپذیری ژنو به ایراد سخن پرداخته است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.