• یکشنبه / ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۵:۴۱
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 98022915439
  • منبع : نمایندگی زنجان

بر اساس سرشماری سال ۹۵ به ثبت رسیده است؛

۱.۲۴ درصد؛ نرخ رشد جمعیت استان زنجان در ۶۰ سال اخیر

جمعیت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: سال ۹۵ با نرخ رشد ۱.۲۴ درصد، کم‌ترین نرخ رشد را در ۶۰ سال اخیر داشته است.

‌به گزارش ایسنا، شهرام طهماسبی صبح امروز در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان، اظهار کرد: اولین سرشماری کشور در سال ۱۳۳۵ انجام و قریب به ۱۹ میلیون نفر جمعیت در کشور ثبت شد و میزان جمعیت در کشور در سرشماری سال ۹۵ به بیش از ۸۰ میلیون نفر رسید.

این مسئول ادامه داد: بر اساس آمار سرشماری‌های در طی ۶۰ سال اخیر در سال ۶۵ کشور بیشترین نرخ رشد را با ۴ درصد داشت و کم‌ترین نرخ رشد مربوط به سال ۹۵ با ۱.۲۴ درصد بوده است که در این سال جمعیت استان بیش از یک میلیون و ۵۲ هزار نفر بوده است.

وی افزود: در سال ۹۵، استان زنجان ۱.۳ درصد از جمعیت کشور را داشت که این مهم در برخی استان‌ها نظیر سمنان و ایلام زیر یک درصد بوده و این استان‌ها توزیع جمعیتی پایینی دارند.

طهماسبی تصریح کرد: سهم جمعیت استان‌ها در فاصله سال‌های ۸۵ تا ۹۵ نشان می‌دهد که در ۱۷ استان کشور شاهد کاهش سهم جمعیتی هستیم که استان زنجان بین این ۱۷ استان قرار دارد و در ۱۳ استان نیز شاهد افزایش سهم جمعیتی در سال‌های ۹۰ تا ۹۵ هستیم. بالاترین سهم جمعیتی در سال ۹۵ مربوط به استان تهران با ۱۶.۶ درصد و کم‌ترین سهم جمعیتی مربوط به استان ایلام با ۷۳ صدم درصد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: در سال ۹۵ میزان شهرنشینی در کشور ۷۴ درصد و در استان زنجان ۶۷.۳ درصد است و انتظار می‌رود که این شاخص در ۱۴۰۵ در کشور ۷۷.۴ درصد و در استان زنجان به ۷۰.۵ درصد برسد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که در سال ۱۴۰۵ جمعیت شهری زنجان به یک میلیون و ۱۶۳ هزار نفر و جمعیت روستایی ۸۲۰ هزار نفر نیز برسد.

وی اظهار کرد: بررسی روند تغییرات جمعیت شهری و روستایی استان در طی ۲۵ سال اخیر نشان می‌دهد که در طول این سال‌ها از سهم جمعیتی روستایی کاسته و به سهم جمعیت شهری اضافه شده است، به نحوی که در سال ۱۳۷۵ برای اولین‌بار سهم جمعیت شهری از جمعیت روستایی پیشی گرفته و این روند افزایش تا سرشماری ۱۳۹۵ نیز ادامه داشته است.

بایستگی ایجاد زیرساخت برای زمان افزایش جمعیت کهنسال

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان گفت: جمعیت به کهنسالی نزدیک می‌شود که باید تمهیدات لازم در این‌باره برای دهه‌های آتی اندیشیده شود.

به گزارش ایسنا، خدابخش مرادی‌نافچی هم در این جلسه اظهار کرد: توجه به مباحث نظری حوزه جمعیت ضروری است و این توجه به مباحث نظری سبب می‌شود که تصمیم‌سازی در رابطه با جمعیت، به مراتب دقیق‌تر و با ریسک پایین‌تری باشد.

این مسئول ادامه داد: بنا به آمار اعلام شده، وضعیت کشور و استان در دارا بودن جمعیت ۱۴ تا ۲۹ سال مناسب است و باید به این نکته توجه داشت که این جمعیت روز به روز به کهنسالی نزدیک می‌شود که باید تمهیدات لازم در این باره برای دهه‌های آتی اندیشیده شود.

وی با اشاره به راهبردی بودن شورای جمعیت، افزود: وقتی عنوان راهبردی بودن به جلسات اطلاق می‌شود، هدف از تشکیل جلسه علاوه بر تبیین مشکلات موجود در راستای حوزه جمعیت باید به مأموریت و وظایف دستگاه‌ها برای برطرف کردن آن باشد؛ چراکه هر دستگاهی در جلسه شأن نزولی دارد و باید بر اساس مأموریت و وظایفی که دارد، اقداماتی را انجام دهد.

مرادی‌نافچی با تاکید بر بومی‌سازی سیاست‌ها، تصریح کرد: سیاست‌های کلی در رابطه با مشکلات حوزه جمعیت تا حدودی تبیین شده است، به همین دلیل انتظار می‌رود که در جلسات آتی راهکارها بررسی و وظایف هر دستگاهی که در جلسه حضور دارد مشخص شود تا بتوان تا پایان سال اقدامات عملی در این راستا انجام شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان، یادآور شد: باید اقدامات عملی در راستای حل مشکل کاهش موالید، وضعیت طلاق، تقویت هویت ایرانی - اسلامی، افزایش سن ازدواج، کاهش باروری و …، برنامه‌ریزی و عملیاتی شود تا بتوان مشکلات را به مرور زمان حل کرد.

وی با اشاره به تشکیل ستاد صیانت از خانواده در استان، گفت: افزودن بر تعداد جلسات راهکار مناسبی نیست ولی حوزه جمعیت نیازمند تشکیل جلسات کارشناسی و حضور فعال دستگاه‌ها بر اساس وظایف آنهاست. همچنین باید از سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد در این زمینه استفاده شود. علاوه بر آن به شورای راهبردی جمعیت که ماهانه باید حداقل یک‌بار تشکیل شود، به عنوان فرصتی مغتنم نگاه شود.

لزوم توجه به نگه‌داشت جمعیت

مدیرکل ثبت‌احوال استان زنجان گفت: باید برای نگه‌داشت جمعیت راهکارهایی اندیشیده شود.

به گزارش ایسنا، سیدعلی شفیعی هم در این جلسه اظهار کرد: به پیشنهاد سازمان ثبت‌احوال و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۳۰ اردیبهشت مصادف با روز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر عمده جمعیت کشور در حال گذار است، به طوری که ۷۰ درصد جمعیت در رده سنی فعال قرار دارد. همچنین در حال حاضر جمعیت کشور نیازمند بالندگی و پویایی و رسیدن به رقمی در حد نرخ جانشینی است.

وی با بیان اینکه مسائل جمعیتی، مسائلی حکومتی و دولتی نیست، افزود: باید برای نگه‌داشت جمعیت نیز راهکارهایی اندیشیده شود، به طوری که افراد ۱۵ تا ۲۹ سال، ۲۵ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شوند که در سال ۹۶ تعداد ۱۹ هزار و ۳۲۷ نفر از این افراد فوت شده‌اند که ۴۲.۱۸ درصد این فوت‌شدگان مربوط به حوادث رانندگی بوده است.

در ادامه این جلسه، معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، اظهار کرد: اجرای برنامه پیشگیری از سقط‌های غیرقانونی و غیرشرعی و نیز ایجاد دسترسی و تسهیلات مناسب به خدمات بازگشت باروری پس از اعمال جراحی پیشگیری از بارداری، از جمله اقدامات انجام شده در تأمین خدمات باروری سالم توسط دانشگاه علوم‌پزشکی است.

محمدرضا صائینی با اشاره به برنامه‌های حین و پس از ازدواج، ادامه داد: اجرای کلاس‌های آموزش هنگام زدواج ۶ ساعته با همکاری مشترک بین بخشی دانشگاه علوم‌پزشکی و ادارات دادگستری، تبلیغات اسلامی و بهزیستی از ۱۵ دی‌ماه سال گذشته در همه شهرستان‌ها ۲۵۰۰ زوج تحت آموزش قرار گرفتند.

وی افزود: در سال گذشته پوشش خدمات هنگام ازدواج به زوج‌ها به صد درصد رسیده و پوشش مشاوره فرزندآوری نیز ۹۹.۸ درصد است و تغییرات میزان باروری شهری استان زنجان در بین سال‌های ۹۳ تا ۹۷ نشان می‌دهد که نرخ باروری در سال ۹۶ برابر با ۱.۹۳ درصد و در سال گذشته ۱.۸۸ درصد بوده که زیر سطح جانشینی بوده و روند نزولی دارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.