• شنبه / ۴ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۵۸
  • دسته‌بندی: کشتی، رزمی
  • کد خبر: 98030401274
  • خبرنگار : 71506

عسکری: تکواندو روی بد خود را به ما نشان داد/ کمرانی: بانوان تکواندوکار اصلاً حرفه‌ای نیستند

فریبرز عسکری

نشست خبری بررسی عملکرد تیم های ملی تکواندو ایران در رقابت های جهانی ۲۰۱۹ منچستر، با حضور فریبرز عسکری و مهرو کمرانی سرمربیان تیم های ملی مردان و زنان ایران، آرش فرهادیان مدیر فنی تیم های ملی و زهرا سروری نایب رییس فدراسیون تکواندو در محل این فدراسیون برگزار شد.

به گزارش ایسنا، نشست خبری بررسی عملکرد تیم‌های ملی تکواندو ایران در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ منچستر، با حضور فریبرز عسکری و مهرو کمرانی سرمربیان تیم‌های ملی مردان و زنان ایران، آرش فرهادیان مدیر فنی تیم‌های ملی و زهرا سروری نایب رئیس فدراسیون تکواندو در محل این فدراسیون برگزار شد.

فریبرز عسکری در ابتدای این نشست با ارائه برنامه‌های اردویی تیم ملی پیش از رقابت‌های قهرمانی جهان گفت: یکی از شفاف‌ترین رقابت‌های انتخابی با حضور ۷۰۰ نفر در ابتدا برگزار شد که در نهایت ۳۵ نفر به اردوی تیم ملی دعوت شدند. ما شاهد بودیم برخی قهرمانان در این مسابقات شکست خوردند کما اینکه سال‌ها این انتقاد وارد بود که چرا برخی نفرات به طور ثابت در تیم ملی هستند، به همین خاطر این رقابت‌ها را برگزار کردیم تا نفرات نهایی را انتخاب کنیم. من هیچ دخل و تصرفی در انتخاب نفرات نداشتم اما برخی منتقدین ضد و نقیض صحبت می‌کنند. آن‌ها قبلاً به برگزار نشدن انتخابی انتقاد می‌کردند با شکست چهره‌ها و کنار رفتن از تیم ملی در پی برگزاری انتخابی می‌گفتند چرا این نفرات کنار گذاشته شده‌اند. خیلی از کارشناسان به نحوه انتخاب تیم صحه گذاشتند و تمرینات میز به خوبی پیش رفت اما نتیجه مطلوب به دست نیامد. الان هم دیر نشده و می‌توانیم از فرصت‌های پیش رو استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه طی ۱۱۰ روز ۱۴۲ جلسه تمرینی را پشت سر گذاشتیم، گفت: مسابقات جام باشگاه‌های آسیا، ریاست فدراسیون جهانی و دهه فجر در کیش برگزار شد که نفرات تیم ملی با هدف کسب آمادگی و انتخاب نفرات تیم ملی و همچنین افزایش امتیاز سهمیه المپیک در این رویدادها شرکت کردند. در نهایت در ۵ وزن به انتخاب نفرات تیم ملی رسیدیم و در ۳ وزن میز مسابقات انتخابی را برگزار کردیم.

سرمربی تیم ملی تکواندو خاطرنشان کرد: مقرر بود در یک تورنمنت بین‌المللی در نیمه فروردین در آلمان شرکت کنیم از آنجا که سیستم‌های الکترونیکی و جغرافیایی در این مسابقات با منچستر هماهنگی داشت اما بدلیل شرایط اقتصادی نتوانستیم عازم آلمان شویم. بر همین اساس طراحی تمریناتمان را تغییر دادیم و بر این مبنا گذاشتیم که بچه‌ها در برخوردهای فیزیکی نهایت استفاده را ببرند.

عسکری افزود: راحت‌ترین کار دنیا انتقاد کردن است اما خیلی‌ها سعی کردند قبل از اتفاقی سکوت کنند. با وجودی‌که بارها از منتقدین خواهش کردم بر سر تمرینات ما بیایند تا نقاط ضعف را گوشزد کنند اما یکبار هم این کار را انجام ندادند. تمام تلاشمان را کردیم با درک شرایط اقتصادی کشور دنبال گله گزاری نرویم و به سمت هدفمان پیش برویم. الان می گویم این نفراتی که در اردو بودند با توانمندی خودشان آمدند و قدیمی‌ها را شکست دادند. همه با جان و دل در تمرینات حاضر شدند تا دل مردم را شاد کنند. مردم مطمئن باشند از هیچ تلاشی کوتاهی نکردیم تا آنها را شاد کنیم.

عسکری افزود: هادی پور، حسینی، مردانی و احمدی با توجه به حضورشان در جدول رنکینگ اهمیت کسب امتیاز سهمیه شأن برای ما خیلی بالا بود که احمدی و هادی پور موفق به کسب مدال جهانی شدند و حسینی هم نتوانست ویزا دریافت کند.

سرمربی تیم ملی تکواندو با اشاره به عدم صدور روادید برای برخی نفرات گفت: این کار باعث شد شرایط تیم ما از هم پاشیده شود. برخی نفرات اعزام شدند در حالی که من در تهران ماندم تا سایر نفرات را تمرین دهم. من و پولادگر از مسئولان فدراسیون جهانی خواستیم هادی پور که دیر به محل رقابت‌ها رسیده بود مثل سایرین در همان روز اول وزن کشی کند که قبول نکردند و آرمین در روز مسابقه مجبور شد به ۵۴ کیلوگرم برسد اما رقبایش در دومین وزن کشی در ۵۷ کیلوگرم سر وزن رسیدند که این امر تأثیر زیادی بر عملکرد او داشت. میرهاشم حسینی نیز می‌توانست بهترین نمایش را داشته باشد اما متأسفانه ویزا نگرفت.

وی افزود: ۴ مرحله گرندپری در پیش داریم که بسیار برای ما مهم است تا جمع امتیازات‌مان را بالا ببریم که نیازمند حمایت مالی مسئولان وزارت ورزش از فدراسیون است تا بتوانیم به این رقابت‌ها اعزام شویم. موفقیت اتفاقی نیست و لازم است حمایت‌های لازم برای کسب موفقیت صورت گیرد. تیم جوانی داشتیم و نیازمند تمرینات بیشتر و حضور در تورنمنت‌های خارجی بودیم که میسر نشد. این جوانان مطمئناً حرف‌های زیادی در آینده خواهند داشت.


 

کمرانی: بانوان تکواندوکار اصلاً حرفه‌ای نیستند


به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست خبری مهرو کمرانی سرمربی تیم ملی تکواندو بانوان اظهار کرد: ۷۰ درصد تیم ما نوجوانان بودند و جالب است این بچه‌ها در انتخابی بالا آمدند و ۳ نفرشان فیکس تیم ملی شدند. یکی از انتقادها درباره این است چرا وزن بچه‌ها را تغییر می‌دهیم اما بچه‌ها مشکل درصد چربی دارند. بازیکنانی فیکس شدند که طبق تست‌های آمادگی جسمانی ۵۰ درصد آمادگی داشتند اما درصد چربی شأن ۳۲ بود که این درصد چربی بالا یک فاجعه است. به همین خاطر مجبور بودیم. وزن بچه‌ها را تغییر دهیم.

وی افزود: مؤمن زاده با ۱۷ سال سن شاید در ارنج تیم نوجوانان در آسیایی هم باشد موفق به کسب مدال نقره جهان شد. نمی گویم نتیجه خوب بوده و من هم راضی نیستم. عدم تجربه بچه‌های ما در این نتایج تأثیرگذار بود. تنها ملی پوش ما در رنکینگ ناهید کیانی بود که در سومین مبارزه مقابل رنک یک جهان شکست خورد اگر حریفش در سمت دیگر جدول بود قطعاً او می‌توانست به مدال جهانی برسد اما با قرعه بدی که داشت نتوانست به مدال برسد. ما قدم بزرگی برداشتیم و بچه‌هایی که از نونهالان همراه ما بودند مس توانند برای ما مدال بگیرند. تیم ما نتیجه ایده آلی نگرفت اما عملکرد خوبی داشت. نفرات با تجربه ما ناهید کیانی و اکرم خدابنده بودند و سایر نفرات تجربه زیادی نداشتند. هر چند خدابنده نتیجه نگرفت اما واقعاً متحول شده بود. او تا راند ۳ جلو بود و با ناداوری کاری کردند او به هم بریزد و شکست بخورد.

کمرانی افزود: تیم انگلیس به هر کاری دست زد تا مدال بگیرند کما اینکه در وزن هشتم آنقدر در مبارزه چین و انگلیس ناداوری شد که حتی تماشاگران میزبان هم ناراضی بودند. امیدوارم با حمایت از این نفرات بتوانیم آینده خوبی را برای تیم ملی رقم بزنیم. تمام بازیکنانی که نفرات ما را شکست دادند فینالیست شدند. اگر ما چند تورنمنت می‌رفتیم قطعاً نتیجه بهتری می‌گرفتیم.

وی درباره برنامه‌های خود برای کسب سهمیه المپیک بانوان گفت: ما قطعاً در گرندپری ها نمی‌توانیم سهمیه کسب کنیم و تمرکزمان بر روی رقابت قاره‌ای است تا بتوانیم به اهدافمان برسیم. خوشبختانه مؤمن زاده مشکل آسیب دیدگی ندارد و هیچ کدام با وجود داشتن اضافه وزن آسیب ندیدند. کیانی و مؤمن زاده ممکن است برای کسب سهمیه رو آن‌ها برنامه ریزی کنیم.

کمرانی درباره اینکه آیا برنامه‌ای برای حفظ مهلا مؤمن زاده دارد یا خیر، گفت: قطعاً موضوع او با کیمیا متفاوت است. مشکل کیمیا مادرزادی است و حتی مادرش نیز دو زانوی خود را عمل جراحی کرده است. انحراف زانو باعث آسیب دیدگی کیمیا می‌شد.

وی درباره علت تغییرات مداوم در ترکیب تیم ملی بانوان خاطرنشان کرد: بازیکنان ما حرفه‌ای نیستند. بازیکن من با ۴۶ درصد آمادگی و درصد چربی بالا به اردو باز می‌گردند و کنترلی بر روی خود ندارند. مشکلم این است که دختران ما اصلاً حرفه‌ای نیستند و مخصوصاً اگر ازدواج کنند از هدفشان دور می‌شوند. به همین دلایل باید مدام در ترکیب نفرات تغییرات ایجاد کنیم. درصد چربی بازیکنان برای ورودی ۱۲ درصد چربی است که باز هم کمتر می‌شود در حالی که بازیکنان ما فاصله زیادی با وضعیت مطلوب دارند.

سرمربی تیم ملی تکواندوی بانوان در پاسخ به ایسنا، درباره صحبت‌های هادی ساعی مبنی بر اینکه مؤمن زاده ۲۰ ساله است نه ۱۷ ساله، گفت: مؤمن زاده از نونهالان با من است و ۳ طلای در این رده را گرفت، هیچ کس هم نمی‌دانست او به چنین جایگاهی می‌رسد. مطمئن باشید او ۱۷ ساله است و عکس شناسنامه او را نیز در گوشی ام دارم.

به گزارش ایسنا، فرهادیان نیز در این‌باره گفت: ساعی خودش معاون کاروان ورزشی ایران در المپیک جوانان آرژانتین بوده و اگر تخلفی هم درباره سن مؤمن زاده بوده چطور ساعی در جریان آن آن نبوده است. امیدوارم در این شب‌های قدر از خداوند طلب مغفرت کنیم و به دیگران تهمت نزنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه ۴۳ روز قبل از اعزام برای گرفتن روادید تیم اقدام و یک ماه قبل از اعزام تیم برای انگشت نگاری به سفارت انگلیس در ترکیه رفت، افزود: انگلیسی‌ها با کارشکنی‌های خود باعث شدند شرایط مطلوبی مثل سایر تیم‌ها نداشته باشیم و به مشکلات زیادی برخوردیم.

فرهادیان افزود: هادی پور که شانس کسب مدال طلای جهان بود دیر به وزن کشی رسید و در شرایط نابرابر در صبح مسابقه وزن کشی کرد. وقتی ورزشکاری با ۳ کیلو اختلاف با رقبا وزن کشی می‌کند افت زیادی در کارش دیده می‌شود. میرهاشم حسینی را هم که یکی از شانس‌های اصلی ما بود به همراه عرفان ناظمی با کارشکنی انگلیسی‌ها نتوانستند اعزام شود. نمی‌خواهیم توجیه کنیم اما واقعیتی است که به تیم لطمه زد. وقتی در بین ۱۵۰ کشور پرچم ایران در سالن نصب نمی‌شود چه معنایی می‌تواند داشته باشد. با همین کارشکنی‌ها نتوانستیم افتخارات ۱۹ دوره را تکرار کنیم. امیدوارم کارشناسان با نگاه منصفانه دست به انتقاد بزنند.

فرهادیان در ادامه در واکنش به این موضوع که نصب نشدن پرچم ایران در سالن مسابقات نتیجه کوتاهی روابط بین‌الملل فدراسیون بوده است، گفت: انگلیس کارهای بچگانه‌ای کرد و اگر منصفانه نگاه کنیم کارهای آن‌ها در این نتیجه تأثیرگذار بود. آن‌ها سیاست را به ورزش کشاندند و کارهایی را انجام دادند که بر عملکرد ایران تأثیر مخرب داشت.

فرهادیان درباره اینکه چرا فدراسیون با هزینه بیشتر برای گرفتن ویزای فوری تیم اقدام نکرد، گفت: حرف‌هایی مطرح شد که هیچ پایه و اساسی ندارد. دوستان ببیند آیا سفارت انگلیس برای اتباع ایرانی ویزای فوری صادر می‌کند یا خیر؟ دوستان نمی‌دانند انگلیس برای ایرانی‌ها ویزای فوری صادر نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با وجود پیگیری زیاد انگلیسی‌ها هیچ همکاری نداشتند و مشخص است هدف آن‌ها چه بوده است. شک نکنید ما هر کاری می‌کردیم باز هم کارشکنی داشتند. ما بهانه جویی نکردیم و واقعاً کارشکنی کردند. از مردم عزیزمان برای کسب این نتیجه عذرخواهی می‌کنیم و امیدوارم در میادین پیش رو موفق شویم.

به گزارش ایسنا، در این نشست خبری عسکری در پاسخ به این سوال که چرا وی صرفاً بر نتایج انتخابی برای انتخاب نفرات تیم ملی تکیه کرده گفت: من علم غیب ندارم که بچه‌ها چه نتیجه‌ای می‌گیرند و بر اساس عملکردشان تصمیم می‌گیریم. فرزان عاشورزاده دچار فراز و نشیب‌هایی بود. در مسابقات قهرمانی کشور بدون اطلاع من در یک وزن بالاتر به میدان رفت و شکست خورد. همه شرایط برای حفظ این قهرمان مهیا شد اما پس از رقابت‌های کیش، در انتخابی به پلنگ افکن دو بار باخت و من نمی‌توانستم وجدانم را زیرپا بگذارم. ضمن اینکه او دچار مصدومیت بود. سیستم انتخابی قطعاً حکم فرما بود.

عسکری در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر میزان امید ایران برای گرفتن سهمیه کامل المپیک توکیو با توجه به کسب این نتایج در رقابت‌های جهانی گفت: در وزن ۸۰- رنک ما ۲۲ است که در بهترین شرایط به المپیک نمی‌رسد اما هادی پور با رنک ۴، حسینی با ۱۰ و مردانی با رنک ۸ می‌توانند سهمیه بگیرند و ما بر روی این نفرات تمرکز خواهیم داشت. هادی پور و سروش احمدی امتیاز گرفتند و میرهاشم اعزام نشد. ما ۴ مرحله گرندپری در پیش داریم و اگر به طلا برسند حدود ۱۸۰ امتیاز جمع آوری کنند که با نصف این امتیاز هم می‌توانند در جمع ۵ نفر نخست باشند و سهمیه بگیرند. قطعاً اگر دولت حمایت و به تورنمنت‌ها اعزام شوند می‌توانیم برای گرفتن سهمیه کامل امید داشته باشیم در غیر اینصورت باید برای ۲ سهمیه در رقابت قاره‌ای تلاش کنیم.

سرمربی تیم ملی تکواندو افزود: همیشه سعی کردم پول حلال به خانه ام ببرم و به سختی کار کردم تا تیم ملی بهترین نتیجه را بگیرد. هر چند هر توضیحی از من می‌تواند اضافه باشد اما اگر تمرکزشان با این اتفاقات به هم نمی‌خورد قطعاً می‌توانستند نتیجه بهتری بگیرند. بچه‌ها با تمام وجودشان جنگیدند و برای رفع ایرادات گام بر می‌داریم. نقد کارشناسان دلسوز را با جان و دل می‌پذیرم و آن‌ها را به کار می‌گیرم.

وی درباره چرایی ماندن در ایران پس از اینکه نصف اعضای تیم عازم انگلیس بودند، گفت: نصف تیم در ایران بود و این نفرات می‌توانستند امتیازات سهمیه المپیک را بگیرند و کاملاً در راستای برنامه‌های المپیکی ما بودند. ضمن اینکه احساس عاطفی با این بچه‌ها داشتم و روانشناس تیم نیز تاکید داشت ماندن من می‌توانست به روحیه این نفرات کمک کند. اگر این‌ها نتیجه می‌گرفتند من الان خوشبخت‌ترین آدم از نظر همه بودم.

عسکری در ادامه درباره میزان آزادی عمل خود برای انتخاب نفرات تیم ملی با توجه به افتخارآفرینی‌های سابق خود، گفت: قاطعانه می گویم اگر اختیار عمل نداشته باشم کار نمی‌کنم و هیچ کس در حیطه مسئولیت من نفوذ نداشت. دوستانی که بیرون نقد می‌کنند شناختی از درون مجموعه ندارند و شاید به آن‌ها وحی می‌شود. با اینکه بارها درخواست داشتم اما هیچکدام از منتقدین در تمرینات تیم ملی حاضر نشدند. قطعاً از نظرات کارشناسان استفاده می‌کنم و مواردی که به تیم کمک می‌کند را استفاده خواهم کرد.

وی درباره شکست سجاد مردانی به عنوان ملی پوش با تجربه تیم ملی گفت: سجاد تغییرات اساسی در مبارزه‌های خود داشته و از پای چپ خود خیلی بهتر استفاده می‌کند یا ضربات چرخشی می‌زند. او هم به دلیل مشکل ویزا آخرین نفری بود که به تیم اضافه شد و این مسائل بر روی تمرکز او خدشه وارد کرد. حریف برزیلی برنز المپیکی داشت و برنامه این بود سجاد شروع کننده باشد اما در راند پایانی بر اثر اشتباه حریف برزیلی استارت زد و پیروز شد. متأسفانه تکواندو روی خوش خود را به ما نشان نداد و بدشانسی زیادی آوردیم.

عسکری در ادامه درباره اینکه چرا ساعی علی رغم درخواست سرمربی تیم ملی، به کادر فنی اضافه نشد، گفت: پولادگر علاقمند بود ساعی در تیم ملی کار کند اما شنیدم پس از جلساتی که با هم داشتند قرار بود ساعی اطلاع بدهد که در نهایت انجام نشد.

فرهادیان مدیر تیم‌های ملی نیز در این باره گفت: از پولادگر سوال کردم گفت ما ۲ جلسه با ساعی داشتیم و گفتند به سفر می‌روم و بعد از آن نتیجه را می گویم اما ظاهراً شرط‌هایی داشته که مورد موافقت قرار نگرفت. قرار بود ساعی تماس بگیرد اما تماسی از سوی ایشان برای همکاری گرفته نشد.

فریبرز عسکری در ادامه درباره اینکه چرا با وجود در پیش بودن رقابت‌های مهمی همچون المپیک، ملی پوشان ما باید تحت تأثیر برخی حاشیه‌سازی‌های میزبان قرار بگیرند، گفت: مجبوریم در مرحله اول گرندپری که ۱۷ خرداد است شرکت کنیم و باید بچه‌ها را به لحاظ روحی فوراً مهیای حضور در این مسابقات کنم. این استرس‌ها که در جامعه است نیز بر همه افراد تأثیرگذار است و بالطبع ورزشکاران ما نیز از برخی اتفاقات در مسابقات تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در کشورهای دیگر به ورزش به عنوان فان نگاه می‌کنند نه اینکه بخاطر نتیجه نگرفتن توهین کنند اما در کشور ما متأسفانه این طور نیست و نتیجه گرایی حاکم است. با این وجود این موضوع را قبول دارم و باید بر روی این مسائل کار کنیم، کما اینکه در تیم نیز روانشناس داشتیم و بر روی این موارد کار صورت گرفته است.

سرمربی تیم ملی تکواندو در ادامه با بیان اینکه از نظرات دلسوزان واقعی تکواندو استفاده می‌کند، گفت: بازی‌های آسیایی را فراموش نکنید که ما نتایج خوبی در آنجا گرفتیم در آنجا همه دخیل بودند به غیر از من و بسحاق و الان هم که نتیجه نگرفتیم هیچکس نیست و من و بسحاق باید پاسخگو باشیم.

وی در ادامه درباره عملکرد بخشی اینکه چرا مبارزه را با حمله آغاز می‌کند اما در راند دوم دچار افت بدنی می‌شود، گفت: فاکتورهای آمادگی جسمانی بچه‌ها بر اساس تست‌های استاندارد کاملاً مشخص است. بخشی در ۳ مبارزه نخست به افرادی خورد که از نظر قوای جسمانی بسیار قوی بودند و این باعث شد پس از شکست آن‌ها، بخشی و دچار تحلیل بدنی شود.

عسکری در واکنش به این موضوع چرا سروش احمدی در فینال با اختلاف امتیاز بالا شکست خورد، گفت: هر مربی برای اینکه بازیکنش پیروز شود استراتژی تعیین می‌کند. ما هم برای هر مسابقه برنامه داشتیم. آنالیز بازی ژائو چینی را داشتیم. برنامه ما این بود در راند اول امتیاز ندهیم اما سروش در ۲ صحنه غافلگیر شد در حالی که بارها این موارد را در تمرینات کار کرده بودیم. بازنده چه با یک اختلاف یا ۲۰ امتیاز اختلاف بازنده است‌. او پس از آنکه امتیاز از دست داد به دنبال جبران رفت اما نتوانست برنامه‌های خود را اجرایی کند و فاصله اش با حریف بیشتر شد.

وی در پایان گفت: باید همه خانواده تکواندو حمایت کنند تا به سمت جلو برویم. از همه منتقدان بخاطر اینکه اجازه دادند در ماه‌های پایانی پیش از اعزام تمرکز تیم حفظ شود تشکر می‌کنم. همه یک گروه هستیم و در یک کشتی قرار داریم. سال سختی پیش رو داریم و کسب موفقیت بدون کمک همه اعضای خانواده تکواندو میسر نیست.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.