• سه‌شنبه / ۷ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۷
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 98030702908
  • خبرنگار : 71381

در گزیده اخبار سیاسی ۷ خرداد بخوانید؛

آغاز استعفاهای انتخاباتی/قتل همسر شهردار اسبق تهران/مسیرهای راهپیمایی روز قدس و...

آغاز استعفاهای انتخاباتی/قتل همسر شهردار اسبق تهران/مسیرهای راهپیمایی روز قدس و...

واکنش ظریف به اظهارات اخیر ترامپ در توکیو، قتل همسر شهردار سابق تهران، تخلف در مورد افزایش حقوق‌های ۲/۵تا ۵ میلیون تومان، انتقاد یک سناتور ارشد آمریکایی نسبت به سیاست‌های ترامپ در قبال ایران، اولین دادگاه رسیدگی به پرونده یک زوج متهم به کلاهبرداری، اعلام مسیرهای ۱۰ گانه راهپیمایی روز قدس در تهران، یک استعفا در استان تهران برای شرکت در انتخابات مجلس و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز سه شنبه، هفتم خرداد ماه ۱۳۹۸ است.

به گزارش ایسنا، مشاور رئیس جمهور در حساب کاربری خود در توئیتر به تبیین مشکل موجود در حاکمیت ایالات متحده آمریکا در سه برهه تاریخی مذاکرات برجام، خروج آمریکا از برجام و امروز پرداخت و نوشت:‏مشکل آمریکا در مذاکرات برجام این بود که کنگره و دولت نمی‌توانستند پیام واحدی در مورد شیوه تعامل با ایران ارسال کنند. پس از خروج آمریکا مشکل این بود که حتی از دولت نیز صدای واحد شنیده نمی‌شد. حالا مشکل این است که حتی خود رئیس جمهور آمریکا نیز نمی‌تواند یک پیام روشن ارسال کند.»

معاون اول رییس جمهور هم درجلسه شورای عالی آب با اشاره به مصوبه پیشین شورا مبنی بر اینکه رودخانه کارون باید تا پایان برنامه ششم توسعه به لحاظ کیفی ساماندهی شود، تاکید کرد: ساماندهی رودخانه کارون باید تسریع شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در دیدار با وزیر، معاونان و کارکنان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ما نباید بر کارهای ناممکن پافشاری کنیم، باید از گذشته عبرت بگیریم و اگر کار اشتباهی کرده‌ایم آن را تکرار نکنیم. ما باید واقعیت را کنترل و مدیریت کنیم؛ چرا که نفی واقعیت نفی خودمان است.

ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، فهرست مسئولانی که برای شرکت در انتخابات مجلس باید از سمت‌های خود استعفا دهند را مشخص کرده است. این افراد شش ماه قبل از ثبت نام در انتخابات فرصت دارند تا از سمت خود استعفا بدهند. بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور، روزهای دهم تا شانزدهم خرداد فرصت استعفای افراد مشمول ماده ۲۹ قانون انتخابات در نظر گرفته شده است. در همین راستا از میان مدیران وزارت کشور در استان تهران، یک نفر برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی استعفا داد.

حاجی‌بابایی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تشریح نتیجه جلسه بررسی روند افزایش حقوق‌ها گفت که تخلف دولت در عدم اجرای افزایش حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته به ویژه برای حقوق‌های ۲/۵ تا ۵ میلیون تومان محرز تشخیص داده شده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس هم با تاکید بر اینکه طرح جدید نمایندگان مجلس برای تعطیلی ادارات در روزهای پنجشنبه به نفع اقتصاد کشور نیست، گفت: در چند سال گذشته وزارت خانه‌ها، مراکز قضائی و به تبعیت از آن برخی ادارات در تهران روزهای پنجشنبه تعطیل هستند ولی تعطیلی سراسری کشور در پنجشنبه‌ها با توجه به شرایط فعلی به هیچ وجه به نفع اقتصاد کشور نیست.

قاسم میرزایی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور نیز با اشاره به ایراد شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات گفت که احتمالاً این طرح منتفی و لایحه جامع انتخابات جایگزین آن خواهد شد.

همچنین سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان این که سهمیه جدیدی در کنکور ایجاد نخواهد شد، گفت‌ که سازمان سنجش به دنبال آن است که برای سیل زدگان همان سهمیه زلزله زدگان را اختصاص دهد.

"مردم فلسطین هرگز تسلیم طرح‌ها و توطئه‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا نمی‌شوند" و " مردم فلسطین همیشه متحد بوده‌اند" از مهم‌ترین نکاتی است که نمایندگان جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و جنبش جهاد اسلامی فلسطین در گفت‌وگو با ایسنا به مناسبت در پیش بودن روز جهانی قدس و به منظور بررسی آخرین تحولات فلسطین، بر آن تاکید داشتند.

همچنین سردار رمضان شریف، رییس ستاد مرکزی انتفاضه و قدس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هم در نشست خبری به مناسبت برگزاری مراسم روز جهانی قدس گفت: مردم فلسطین از مبارزه با سنگ به مبارزه با موشک رسیده‌اند که این موضوع از دستاوردهای روز قدس است. وی افزود: شعار راهپیمایی روز قدس امسال که «روز جهانی قدس، شکست معامله قرن، تثبیت آرمان فلسطین» است.

نصرالله تاجیک، کارشناس مسائل غرب آسیا هم با بیان این‌که طرح معامله قرن یک اشتباه برآوردی از سوی تیم دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا است، اظهار کرد: تیمی که اقدام به طراحی این طرح کرده با شرایط خاورمیانه و واقعیت‌های آن آشنایی کاملی ندارد. وی افزود: طرح معامله قرن بیشتر شبیه یک بازی است و متناسب با واقعیت‌های منطقه نیست.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نیز  مسیرهای ۱۰‌گانه راهپیمایی روز جهانی قدس در تهران را اعلام کرد.

محمدجواد ظریف در صفحه توئیتر خود در واکنش به اظهارات اخیر ترامپ در توکیو نوشت: " آیت‌الله خامنه‌ای مدتها پیش با صدور فتوایی در منع تسلیحات هسته‌ای، اعلام کردند که ما به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیستیم. تروریسم اقتصادیِ " تیم ب " به مردم ایران آسیب می‌رساند و در منطقه تنش ایجاد می‌کند. اقدامات و نه حرف‌های دونالد ترامپ نشان خواهد داد که هدف وی هم همین است یا خیر! "

یک سناتور ارشد آمریکایی و کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری آمریکا هم با افزایش یافتن تنش‌های اخیر میان آمریکا و ایران از دونالد ترامپ انتقاد کرد و گفت که وی از رویدادهای پیشین در این باره درس نگرفته‌ است.

سیدعباس موسوی در اولین نشست خبری سخنگوی جدید وزارت امور خارجه با بیان اینکه دپیلماسی ایران وارد فاز جدیدی شده است، گفت: ما فعلا  چشم‌اندازی برای مذاکره با آمریکا نمی‌بینیم. وی در مورد پیشنهاد مطرح شده از سوی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در عراق مبنی بر امضای معاهده عدم تعارض با همه کشورهای خلیج فارس با تاکید بر اینکه  این پیشنهاد با حسن نیت اعلام شده است، اظهار کرد: امیدواریم طرف‌های مقابل نیز با حسن نیت با این پیشنهاد برخورد کنند.

بهرام قاسمی، سفیر کشورمان در پاریس طی کنفرانس "کاهش تنش در خلیج فارس" در مجلس سنای فرانسه اظهار کرد: آماده تعامل، گفت‌وگو و رفع سو تفاهمات با برخی کشورهای حوزه خلیج فارس بوده و خواهیم بود. این دیگران بوده‌اند که تاکنون به ندای خیرخواهانه ایران در جهت کاهش تنش و تلاش برای تحکیم صلح و ثبات منطقه پاسخی نداده‌اند.

محمد کاظمی با اشاره به وجود شایعه حذف آزمون وکالت، مطرح کرد: حذف این آزمون تنها یک طرح مطرح شده در کمیسیون حقوقی و قضائی بوده و هنوز برای رأی گیری به صحن مجلس راه پیدا نکرده و نیازمند مدت زمان طولانی است.

اولین جلسه رسیدگی به پرونده یک زوج متهم به کلاهبرداری در شعبه یک دادگاه ویژه سیدگی به جرایم اقتصادی برگزار شد.«مسلم بلال‌پور» و همسر او «محبوبه صادقی» به حیف و میل اموال مردم از طریق وصول وجوه کلان در قالب و تحت عنوان مضاربه و کلاهبرداری بالغ بر میلیاردها تومان با ۶۰۰ نفر شاکی متهم هستند. در این جلسه کیفرخواست این زوج متهم به اخلال در نظام اقتصادی کشور قرائت شد و قاضی موحد پس از استماع دفاعیات متهمین و وکلای آنها و اظهارات برخی از شکات ختم رسیدگی به این پرونده را اعلام کرد: این‌که رأی در مهلت قانونی صادر و ابلاغ می‌شود.

همچنین سرپرست دادسرای امور جنایی تهران از قتل همسر دوم نجفی شهردار سابق تهران خبر داد و گفت: بر اساس اطلاعات موجود همسر نجفی که زن جوانی بود در خانه مسکونی خود در منطقه سعادت آباد به قتل رسیده است. شهریاری گفت: این زن جوان بر اثر اصابت گلوله در خانه‌اش به قتل رسیده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.