• جمعه / ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ / ۰۱:۰۰
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 98030803610
  • خبرنگار : 71290

صلاح الزواوی:

معامله قرن جزئی از توطئه برای ایجاد اسرائیل بزرگ است/ هر نوع عادی سازی روابط با دشمن محکوم است

سفیر فلسطین

سفیر فلسطین در تهران معتقد است: فلسطین نه تنها برای فلسطینی ها بلکه برای همه جهان مهم است، زیرا فلسطین یک سرزمین مقدس است، برای ما یک میهن و برای جهان اسلام یک مکان مقدس است.

وی همچنین طرح معامله قرن را جزئی از توطئه برای ایجاد اسرائیل بزرگ عنوان کرد و گفت: آن‌ها قصد دارند مساله فلسطین از مساله‌ای سیاسی به اقتصادی تبدیل شود.  
این دیپلمات فلسطینی همچنین پیشنهاد کرد: 10 نفر از روسای کشورهای اسلامی فعال و تاثیگرذار باید جلسه‌ای تشکیل داده، مشکلات را روی میز بگذارند و همه مشکلات جهان اسلام را بررسی کنند تا به نتیجه برسند، در واقع باید نشانه تمام تفنگ‌ها به سمت سر دشمن باشد.

صلاح الزواوی در گفت‌وگویی که به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس با ایسنا داشت، ضمن تبریک روز جهانی قدس اظهار کرد: امیدوار هستیم که شاهد آزادی فلسطین باشیم، هر وجبی از فلسطین مقدس است، مساحت کل فلسطین 27 هزار کیلومتر مربع است. مساحت قدس و مسجد الاقصی نیز 27 هزار کیلومتر مربع است.

مقاومت فلسطینی‌ها به صورت گفت‌وگوهای بین‌المللی تجلی پیدا کرد

وی درباره اجرای معامله قرن گفت: از 200 سال پیش طرح آمریکایی‌- صهیونیستی را براساس دو عنصر پایدار طراحی کردند  که "ایجاد دولت صهیونیستی در سرزمین فلسطین" و دیگری " تشکیل اسرائیل بزرگ در منطقه" که سناریوی نخست را اجرا کردند، البته این مساله به این سادگی هم نبود زیرا از همان روز اول فلسطینی‌ها مقاومت کردند، ده‌ها هزار شهید دادند،  علیه صهیونیست‌ها و انگلستان انقلاب کردند و مقاومت آن‌ها علیه توطئه‌هایی که به راه انداخته بودند به صورت گفت‌وگوهای بین‌المللی تجلی پیدا کرد.

این دیپلمات فلسطینی ادامه داد: البته اقدامات صهیونیست‌ها از سال 1947 علیه فلسطینی ها آغاز شد که 54 درصد از این سرزمین به دشمن صهیونیستی، 44 درصد برای فلسطینی‌ها و تقریبا دو درصد هم برای شهر قدس قرار بود تعلق گیرد، اما این مساله تحقق پیدا نکرد بلکه تنها یک دولت برای دشمن صهیونیستی در سرزمین فلسطین ایجاد شد.

سفیر فلسطین در تهران افزود: 77 درصد از زمین‌های فلسطینی ها اشغال شد حتی بعد از آن علیه مصر، سوریه و اردن تهاجم‌هایی انجام شد، اما باید آن‌ها در نظر داشته باشند که ملت ما از شهادت و ایثار هیچ وقت دست بر نمی‌دارند.

زواوی در ادامه یادآور شد: در سال 1965 مبارزات مردم فلسطین مجددا آغاز شد،‌ هزاران نفر در راه آزادی سرزمین‌مان فلسطین شهید شدند، دشمن صهیونیستی با هم‌پیمانی آمریکا از استراتژی چماق و هویج استفاده کردند، بعد از تلاش‌های بسیار که توانستیم موفقیت‌هایی را به دست آوریم مساله صلح میان فلسطین و رژیم صهیونیستی مطرح شد که براساس آن کرانه باختری، غزه و قدس را به ما بدهند اما همه این‌ها یک دروغ محض و نوعی حقه بازی بود.

وی اظهار کرد: در آن زمان تعداد شهرک‌های صهیونیست‌نشین خیلی کم و محدود بود، اما اکنون به حدود 240 شهرک افزایش یافته و به کرانه باختری رسیده‌اند و تعداد شهرک‌نشین‌ها به حدود یک میلیون نفر رسیده است، تمام این‌ها به دلیل دروغ‌هایی است که گفتند از زمان توافق اسلو قرار بود شهرک سازی و مهاجرت را متوقف کنند اما این کار را انجام ندادند .

آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به دنبال ایجاد اسرائیل بزرگ هستند

این دیپلمات فلسطینی با تاکید بر این‌که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به دنبال ایجاد اسرائیل بزرگ هستند، گفت: تمام سرزمین فلسطین، نیمی از صحرای سینا، تمام سرزمین اردن، سوریه، لبنان، عراق و یک سوم عربستان سعودی تا شهر مدینه منطقه‌ای است که برای ایجاد اسرائیل بزرگ در نظر گرفته‌اند، خوشبختانه این طرح تاکنون تحقق نیافته است اما آن را دنبال می‌کنند و دشمن ما از هر وسیله‌ای استفاده می کند.

الزواوی ابراز کرد: رژیم صهیونیستی معنی فلسطین را می‌داند، فلسطین نه تنها برای فلسطینی‌ها بلکه برای همه جهان مهم است زیرا فلسطین یک سرزمین مقدس است، برای ما یک میهن و برای جهان اسلام یک مکان مقدس است. قدس اولین قبله مسلمانان، مسجد الاقصی دومین مسجد مسلمانان است و در هزاران شهید در این سرزمین به خاک سپرده شده‌اند و بسیاری از صحابه پیامبر هم در این سرزمین مدفون هستند.

قدس برای ما یک وطن و برای مسلمانان یک سرزمین مقدس است

وی با بیان این‌که قدس برای ما یک وطن و برای مسلمانان یک سرزمین مقدس است، گفت: تاکنون قطعنامه های بسیاری در مورد مساله فلسطین و قدس در سازمان ملل تصویب شده اما نتیجه‌ای نداشته است و این‌ها تنها یک کاغذ در کشوهای سازمان ملل است.

سفیر فلسطین در تهران ادامه داد: ما از کشورهای مختلف در سازمان ملل به دلیل حمایت از فلسطین تشکر می‌کنیم، اما متاسفانه تمامی بیانیه‌ها و قطعنامه‌ها با وتوی آمریکا مواجه می‌شود و تمام آن‌ها بی‌فایده می‌ماند.

هدف آمریکا و صهیونیست‌ها ایجاد اختلاف در میان جهان اسلام و در منطقه عربی و اسلامی است

الزواوی با اشاره به این‌که هدف آمریکا و صهیونیست‌ها ایجاد اختلاف در میان جهان اسلام و در منطقه عربی و اسلامی است، اظهار کرد: آن‌ها می‌خواهند به کشورهایی که در جهان اسلام دارای قدرت هستند، ضربه بزنند و اسرائیل بزرگ را پایه گذاری کنند. جمهوری اسلامی ایران از کشورهای قدرتمند اسلامی است. اما چرا آن‌ها ایران را مورد هدف قرار می‌دهند؟ آمریکا و دشمن صهیونیستی ادعا دارند که ایران قصد دارد به بمب اتمی دست یابد. آن‌ها ایران را تهدیدی برای پروژه ایجاد اسرائیل بزرگ می دانند در حالی که نتانیاهو و اسرائیل خود باید درباره 400 بمب اتمی که دارد توضیح دهد.

آمریکا و اسرائیل می‌خواهند تمام منطقه در آتش بماند و آرامش نداشته باشد 

وی با بیان این که هدف دشمن صهیونیستی از اجرای معامله قرن، ایجاد اسرائیل بزرگ است، گفت: آن‌ها نمی‌پسندند که کشورها با یکدیگر خوب و یکدست باشند، آن‌ها می‌خواهند تمام منطقه در آتش بماند و نباید ‌آرامش داشته باشد لذا این‌که مطرح می کنند بعد از ماه رمضان می‌خواهند طرح معامله قرن را اجرایی کنند دروغ است، زیرا این طرح شروع شده شاید بعد از ماه رمضان آن را تکمیل کنند.

این دیپلمات فلسطینی با اشاره به اقداماتی که ترامپ به‌عنوان هم پیمان صهیونیست‌ها انجام داده، افزود: ترامپ نه تنها قدس پایتخت تاریخی فلسطین را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد، بلکه تمام مقررات بین‌المللی را زیر پا گذاشته است. دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین( ساف) در نیویورک را تعطیل و کمک‌ها به آنروا را قطع کرده است.

کنفرانس اقتصادی آمریکا در بحرین،‌ بخشی از معامله قرن است

الزواوی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به برگزاری کنفرانس اقتصادی آمریکا در بحرین نیز اشاره کرد و گفت: این کنفرانس بخشی از معامله قرن است، تمام گروه‌های فلسطینی آن را محکوم کرده‌اند،‌ این‌که می‌گویند می‌خواهند درباره بهتر کردن اوضاع غزه اقدامی انجام دهند، همه دروغ است. آن‌ها می‌خواهند مساله فلسطین از مساله‌ای سیاسی به اقتصادی تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: در واقع مساله‌ ما اقتصادی نیست، سیاسی و میهنی است، ملت فلسطین آواره هستند، آن‌ها حق بازگشت فلسطینی‌ها را انکار می کنند. خودشان ادعا دارند که تعداد آوارگان 6 میلیون نفر نیست بلکه 40 هزار نفر است. بنابراین معامله قرن هم جزئی از توطئه برای ایجاد اسرائیل بزرگ است.

سفیر فلسطین در تهران همچنین درباره این‌که طرح آشتی ملی به کجا رسیده است؟ اظهار کرد: موضع تمام جنبش‌های فلسطینی، امیدهای زیادی را به ما می‌دهد زیرا اتحاد ملی گام اول برای گردهم آوردن همه ملت‌های اسلامی و پاکسازی سرزمین فلسطین از دست دشمن صهیونیستی است. ما به این موضوع ایمان داریم و طبق احادیث مژده داده شده که ما خواهیم برگشت.

تنها یک دشمن داریم، رژیم صهیونیستی و هم پیمان آن آمریکا است

وی بیان کرد: در واقع مساله جنگ میان جهان اسلام مطرح نیست، ایران دشمن ما نیست. جهان اسلام باید با یکدیگر متحد باشد ، ما تنها یک دشمن داریم آن هم دشمن صهیونیستی و هم پیمان آن آمریکا به ویژه این ترامپ احمق و نادان است.

این دیپلمات فلسطینی در ادامه پیشنهاد کرد: 10 نفر از روسای کشورهای اسلامی فعال و تاثیرگذار باید جلسه‌ای تشکیل داده، مشکلات را روی میز بگذارند و همه مشکلات جهان اسلام را بررسی کنند تا به نتیجه برسند، در واقع باید نشانه تمام تفنگ‌ها به سمت سر دشمن باشد.

زواوی افزود: ترامپ ارتش و نظامیان خود را به منطقه آورده آن هم نه به خاطر اختلاف با ایران، بلکه به خاطر این‌که ایران یک مرکز قدرت است و قدرتی که اسرائیل را تهدید می‌کند. همیشه شمشیر خود را به سمت کشورهای اسلامی می‌برند تا از پروژه اصلی خود که اسلام و فلسطین است، دست بردارند، اما امام خمینی(ره) و بعد از ایشان مقام معظم رهبری نیز هنوز این دو پروژه را ادامه می دهند. امیدواریم تمام گروه‌های فلسطینی یکی شوند و تمام جهان اسلام با یکدیگر متحد باشند.

سفیر فلسطین در تهران یادآور شد: روابط و اتحاد ما با کشورهایی که از اسلام و فلسطین حمایت می‌کنند، خوب است، به دو دلیل؛ یکی این‌که از امت اسلامی دفاع می کنند و دوم به خاطر مسلمانان زیرا معتقدیم دنیا فانی است و مهم‌ترین آرزوهای انسان جهاد و شهادت است.

اختلاف اصلی میان ما و اتحاد کثیف ترامپ و صهیونیست جهانی است

وی تاکید کرد: همواره باید به دنبال وحدت فلسطینی، عربی و اسلامی باشیم و تناقضات و اختلافات را از بین ببریم. تناقض اصلی بین ما و دشمن  و اتحاد کثیف ترامپ و صهیونیست جهانی است.

هر نوع عادی سازی روابط با دشمن محکوم است 

این دیپلمات فلسطینی در ادامه درباره عادی سازی روابط توسط برخی از کشورهای عربی نیز اظهار کرد: به طور واضح می‌گویم هر نوع عادی سازی روابط با دشمن محکوم است و قابل قبول نیست و در تعارض با خود خدا قرار دارد. هر کسی که با این دشمن متحد باشد سرنوشتش، سرنوشت دشمن خواهد بود. ما مخالف عادی سازی روابط از هر نوع که باشد، هستیم.

زواوی در پایان گفت: ما از خداوند می‌خواهیم تا تمام جهان اسلام علیه صهیونیست‌ها قیام کنند، البته عکس‌العمل و واکنش جهان اسلام در مساله قدس و اقدامات ترامپ قابل قبول نیست.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.