• دوشنبه / ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۵۶
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 98032712641
  • منبع : نهاد کتابخانه عمومی

تمدید مهلت شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی

مهدی رمضانی

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از تمدید مهلت شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در بخش الکترونیک تا ۱۵ تیر و در بخش مکتوب تا ۱۰ تیرماه خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مهدی رمضانی درباره روند برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اظهار کرد: رسالت و مبنای اصلی جشنواره کتابخوانی رضوی ترویج کتاب و کتابخوانی مبتنی بر سیره ائمه بزرگوار و حضرت امام رضا علیه السلام است و برای این که این فضا ایجاد شود و گسترش پیدا کند، بدنه اصلی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حال همراهی و حمایت این حرکت است که الحمدالله فعالیت‌های صورت‌گرفته در این زمینه با دستاوردهای بسیار خوب و بعضا منحصر به فردی نیز همراه بوده است.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد با اشاره به مهلت شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: بر اساس فراخوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، ۲۸ خرداد ماه به عنوان پایان مهلت شرکت و ارسال آثار به این جشنواره اعلام شده بود؛ اما بر اساس درخواست‌های مستند مکرر از سوی کتابداران، اعضای کتابخانه‌ها، مدیران کل نهاد، مسئولان استانی و برخی دستگاه‌های شرکت‌کننده در جشنواره، دبیرخانه جشنواره کتابخوانی رضوی مهلت شرکت در این جشنواره را تمدید کرد. به همین دلیل بخش الکترونیک جشنواره کتابخوانی رضوی تا ۱۵ تیرماه تمدید شده و پس از این تاریخ سامانه جشنواره به صورت خودکار غیرفعال خواهد شد.

او افزود: در بخش مکتوب نیز دبیرخانه‌های استانی موظف هستند تا ۱۰ تیرماه آثار مکتوب جمع‌آوری‌شده (شامل پاسخنامه‌ها و نقاشی‌ها) را بر اساس فرایند ابلاغ‌شده به استان‌ها، به دبیرخانه مرکزی جشنواره تحویل دهند. ۱۰ تیرماه آخرین روزی است که این آثار توسط دبیرخانه تحویل گرفته خواهد شد و طبیعتا چون یک فرآیند تخصصی برای قرنطینه و خوانش و بررسی آثار وجود دارد، آثاری که بعد از تاریخ مقرر به دبیرخانه برسد، عملا از دور این فرآیند خارج خواهند شد که تبعات این خروج هم بر عهده استان‌ها خواهد بود.

رمضانی با اشاره به مشارکت هموطنان در بخش الکترونیک جشنواره بیان کرد: این جشنواره با رشد چشمگیری در بخش الکترونیک خود همراه بوده و امیدواریم بتوانیم در سال‌های آینده کل جشنواره را بر پایه الکترونیک برگزار کنیم و بخش مکتوب را محدود به نقاشی و حوزه کودک کنیم.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی  نهاد کتابخانه‌ها در ادامه با تأکید بر میزان رشد مشارکت در بخش پویش مجازی نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی نسبت به دوره گذشته، گفت: رشد میزان مشارکت در بخش پویش مجازی این دوره در مجموع نشان‌دهنده این است که مجموعه کتابداران، مدیران استانی و دست‌اندرکاران جشنواره این کار را  یک کار مقدس و منسوب به حضرت امام رضا(ع) و ائمه (ع) می‌دانند و فراتر از یک کار اداری و حتی فرهنگی به آن نگاه می‌کنند. بدون شک ظرفیت‌های بسیاری در این مسیر وجود دارد و حتما این پایان راه نیست. به همین دلیل از عزیزان در دبیرخانه مرکزی، اداره کل فرهنگی نهاد، دبیرخانه‌های استانی، ادارات کل استانی، کارشناسان فرهنگی، معاونین مدیرکل و مخصوصا کتابداران که پرچمدار اصلی این جشنواره هستند تشکر می‌کنم.

او سپس اظهار کرد:‌ از کتابداران دعوت می‌کنم در فرصت باقی‌مانده اگر برایشان امکان فعالیت بیشتر فراهم است، از این عرصه غافل نشوند چرا که اگر بتوانیم یک نفر بیشتر را در چارچوب این جشنواره با مطالعه کتاب و آشنایی با معارف اهل بیت(ع) همراه کنیم، هم یک اقدام مهم فرهنگی را شکل داده‌ایم و هم یک فریضه معنوی را انجام داده‌ایم.

رمضانی با اشاره به اهتمام کارکنان و کتابداران نهاد در برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، ادامه داد: دبیرخانه مرکزی جشنواره در ستاد نهاد، دبیرخانه‌های استانی، کتابداران و کارشناسان عزیز در سراسر کشور وظیفه دارند و مأمور هستند تا برای ترویج، گسترش و تعمیق این جشنواره تلاش کنند. اگرچه ممکن است این ترویج لزوما منجر به مشارکت نشود، اما همین که برگزاری جشنواره، موضوعات و آثار انتخاب‌شده برای این جشنواره معرفی و تبلیغ ‌شود، بدون شک تأثیر خود را خواهد گذاشت و زمینه‌ساز اتفاقات بعدی خواهد بود.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌ها تأکید کرد: بر این اساس هدف ما در چنین حرکت و رویدادی، رسیدن به اعداد و ارقام بالا در میزان شرکت‌کنندگان نیست؛ هدف ما این نیست که با اعداد و ارقام میزان مشارکت، پربار بودن این جشنواره را نشان دهیم. در واقع اعداد و ارقام به تنهایی اصالت ندارند و تنها به عنوان معیار و بهانه‌ای برای سنجش تلاش صورت‌گرفته و ضریب نفوذ این جشنواره در جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رمضانی سطح کیفی آثار معرفی‌شده در این دوره از جشنواره را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: از آن‌جا که موضوع این جشنواره یک موضوع ثابت است که در هر دوره، کتاب‌هایی متفاوت و جدید به عنوان منابع آن معرفی می‌شود، طبیعتا و منطقا با افزایش سن جشنواره، کیفیت آثار معرفی‌شده در آن نیز باید کاهش یابد؛ اما با تلاش دوستان و پویایی نشر در حوزه آثار مرتبط با موضوع جشنواره و همچنین ظرفیت عظیم حضرات معصومین(ع) برای تولید آثار مکتوب جدید، آثار معرفی‌شده در این دوره از جشنواره به اذعان بسیاری از کارشناسان، در سطح مطلوبی به لحاظ کیفی قرار دارد.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌ها در ادامه با اشاره به اضافه شدن آثار مرتبط با سیره حضرت معصومه(س) و حضرت شاه چراغ(ع) در دوره گذشته این جشنواره، تصریح کرد: از آن‌جا که یکی از رسالت‌های ما در این حرکت و رویداد فرهنگی، گسترش معارف اهل بیت (ع) است، تصمیم گرفتیم در ادامه این روند، علاوه بر موضوعات اضافه‌شده در دوره گذشته، نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی را به نام نهمین امام معصوم (ع) مزین کنیم که بر این اساس در این دوره آثار مرتبط با زندگی و سیره حضرت امام جواد (ع) نیز به موضوعات این جشنواره اضافه شد و در دوره‌های بعد هم این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

او  با تأکید بر حساسیت ویژه نهاد در رصد و کنترل روند اجرایی جشنواره کتابخوانی رضوی بیان کرد: ماهیت و اهداف برگزاری این جشنواره از هرگونه آمارسازی و ارائه اعداد و ارقام غیرواقعی به دور است و هیچ‌گاه اجازه نخواهیم داد که شبهه‌ای به ساحت این جشنواره وارد شود. به طوری که پس از رصد و کنترل‌های صورت‌گرفته از فعالیت کتابخانه‌های سراسر کشور در این زمینه، این استنباط ایجاد شد که برخی نفرات شرکت‌کننده از سوی تعداد معدودی از کتابخانه‌ها در این جشنواره نفرات واقعی نبودند؛ بر این اساس بلافاصله با تصمیم دبیرخانه جشنواره، این کتابخانه‌ها از رقابت در جشنواره کتابخوانی رضوی خارج شدند و اعداد شرکت‌کنندگان این کتابخانه‌ها نیز از جشنواره حذف شدند.

رمضانی خاطرنشان کرد: البته همه این ملاحظات و نظارت‌ها از وظیفه کتابداران، کارشناسان و مدیران کل استانی برای تلاش هرچه بیشتر نسبت به تعمیق و گسترش جشنواره کتابخوانی رضوی در منطقه خود کم نمی‌کند و همه این عزیزان وظیفه دارند برای  گسترش دامنه مخاطبان جشنواره، تأثیرگذاری عمیق جشنواره و حرکت رو به رشد آن تلاش کنند.

معاون کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در پایان اظهار کرد: ما تمام تلاش خود را برای رصد جزء به جزء مراحل جشنواره به‌کار بسته‌ایم، اما با این حال از همه عزیزان در همه سطوح و همه شئون دعوت می‌کنیم که اگر نقدی به مراحل جشنواره و روند اجرایی آن دارند به ما اعلام کنند؛ ما پذیرای نقدها هستیم تا بتوانیم با برطرف کردن مشکلات احتمالی، این جشنواره را در حرکت رو به رشد خود هدایت کنیم. تلاش ما در طراحی جشنواره، اصلاح و اضافه کردن بخش‌هایی از آن نیز این است که بتوانیم شادابی جشنواره را حفظ کنیم و بر دامنه مخاطبان آن بیافزاییم.

 انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.