• سه‌شنبه / ۴ تیر ۱۳۹۸ / ۱۸:۰۵
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 98040402598
  • منبع : نمایندگی اردبیل

مدیرعامل شرکت آبفای شهری و روستایی اردبیل:

تانکرهای آبرسانی در اردبیل فرسوده هستند

تانکرهای آبرسانی
عکس تزئینی است

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی اردبیل گفت: تصفیه‌خانه فاضلاب شهر اردبیل با دو برابر ظرفیت خود به ساکنان این شهر خدمات ارائه می‌کند که ضرورت دارد سرمایه‌گذاری در این بخش انجام شود.

به گزارش ایسنا، بهنژاد در جریان بازدید خبرنگاران از تصفیه‌خانه یامچی اردبیل، اظهار کرد: رسانه‌ها چشم بینای جامعه و زبان گویای مشکلات مردم هستند که ما علاقمند به تعامل و ارتباط با تلاشگران این عرصه هستیم تا در کنار ارائه خدمات کمی و کیفی به مردم و آگاهی‌بخشی در این زمینه پذیرای نقدها و انتقادهای سازنده باشیم.

وی با گرامیداشت هفته صرفه‌جویی آب ضرورت فرهنگ سازی در این حوزه را یادآور شد و خاطرنشان کرد: به نسبت شهرها ما هم در بخش انشعابات غیرمجاز و هم مصرف آب هدر رفتی را در روستاها شاهد هستیم به طوری که انتظار می‌رود روستاییان به جای استفاده از منابع آب در بخش فضای سبز، آبیاری مزارع و دام از آب شرب و بهداشتی به شکل صحیح و درست و بر اساس الگوهای تعریف شده استفاده کنند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی اردبیل بیان کرد: در حالی که در دهه ۸۰ اردبیل تنها مرکز استان بود که تصفیه‌خانه آب و فاضلاب نداشت در این دو دهه تلاش کردیم تا هم در بخش تصفیه‌خانه آب و هم فاضلاب در همه شهرهای استان اردبیل به صورت جدی عمل کنیم که در این راستا در اکثر شهرهای استان تصفیه خانه آب و فاضلاب اجرا شد تا از چاه‌های جاذب که مشکلات زیادی را برای آب‌های زیرزمینی به همراه داشت استفاده نشود.

بهنژاد ادامه داد: سال گذشته ۶ میلیارد تومان و امسال نیز ۸ میلیارد تومان در بخش آب و فاضلاب اعتبار جذب کردیم اما همچنان امیدواریم در بخش اجرای طرح‌های توسعه‌ای فاضلاب با تلاش مسئولان استانی و نمایندگان و ابلاغ ماده ۵۶ بتوانیم منابع خوبی را جذب استان کنیم.

وی افزود: برنامه‌ریزی کردیم تا با اجرای سه مبدل تصفیه خانه و اجرای خط انتقال در آبرسانی بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان طی سه سال جذب کنیم تا شرایط قابل قبول و مطلوبی را در حوزه آبرسانی و حل مشکلات پیش رو شاهد باشیم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی اردبیل تصریح کرد: در بخش تصفیه خانه فاضلاب در شهر اردبیل که برای ۱۳۰ هزار نفر طراحی شده بود ما در حال حاضر برای ۲۷۰ هزار نفر بهره‌برداری از این تصفیه‌خانه را شاهد هستیم که به هیچ وجه ظرفیت آن پاسخگو نیست و نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری داریم.

سرپرست آب و فاضلاب شهری استان اردبیل در مورد فعالیت‌های آبفای شهری استان نیز گفت: ۲۶ شهر استان با جمعیتی بالغ بر ۸۹۲ هزار نفر تحت پوشش خدمات آب شهری استان هستند.

بهنژاد حجم تولیدی آب تولیدی را ۸۰ میلیون مترمکعب و حجم فروش را ۶۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: ۲۵ درصد هدررفت آب را در حوزه شهری شاهد هستیم.

وی اظهار کرد: ما در تأمین آب مردم از بین ۸۹ حلقه چاه ۵۲ حلقه را مورد بهره‌برداری قرار دادیم و در کنار آن ۱۲ حلقه چشمه با ظرفیت حداکثری ۹۸ میلیون مترمکعب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی اردبیل تعداد ایستگاه‌های پمپاژ را ۴۰ مورد و مخازن شهری را ۹۲ باب اعلام و خاطرنشان کرد: ظرفیت ایستگاه پمپاژ ۴۳۶ هزار مترمکعب در شبانه‌روز و حجم مخازن نیز ۲۳۴ هزار مترمکعب است.

بهنژاد به فعالیت ۸ باب آزمایشگاه در استان و فعالیت ۲۹۳ نیروی رسمی و قراردادی اشاره و تصریح کرد: از ۲۶ شهر استان در ۹ شهر شبکه فاضلاب مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و ۴۷۰ هزار نفر تحت پوشش این شبکه هستند که ۵۲ درصد جمعیت استان اردبیل را شامل می‌شود.

وی تعداد مشترکان فاضلاب در استان را ۱۶۱ هزار نفر اعلام کرد و گفت: حجم فاضلاب جمع‌آوری شده این استان سالانه ۲۶ میلیون مترمکعب است که ما در حال حاضر ۶ تصفیه خانه در دست بهره‌برداری داریم که با مجهز شدن چهار باب آزمایشگاه با خط شبکه یک هزار و ۲۹۳ کیلومتری جمع‌آوری فاضلاب انجام می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی اردبیل همچنین به فعالیت‌های آبفای روستایی نیز اشاره کرد و افزود: ما در ۱۱ شهرستان استان در بیش از ۹۷۸ روستا به ساکنان این مناطق ارائه خدمات می‌کنیم به طوری که روستاهای غیر تحت پوشش استان ۷۱۸ روستاست که با تحت پوشش قرار دادن ۹۶ هزار خانوار به ۱۵۸ هزار نفر از ساکنان مناطق روستایی در بخش آب خدمات ارائه می‌کنیم.

بهنژاد با بیان اینکه ۷۵ درصد جمعیت روستایی اردبیل از آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند هستند، بیان کرد: منابع آب روستایی ما شامل ۲۷۲ حلقه چاه، ۴۶۰ حلقه چشمه، ۲۶ حلقه قنات، ۱۲ مورد برداشت آب سطحی، ۴۹۲ باب ایستگاه پمپاژ و ۷۷۸ باب مخازن زمینی است که حجم این مخازن ۱۰ هزار و ۳۸۴ مترمکعب است.

وی طول شبکه اجرا شده در مناطق روستایی را برای آبرسانی ۳ هزار و ۶۰۰ کیلومتر اعلام و خاطرنشان کرد: ۵۶ درصد از جمعیت تحت پوشش روستایی ۲۴ ساعته، ۱۳ درصد بین ۱۸ تا ۲۳ ساعت، ۹ درصد ۱۲ تا ۱۸ ساعت، ۱۴ درصد ۶ تا ۱۲ ساعت و ۸ درصد نیز زیر ۶ ساعت روزانه آب دارند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی اردبیل منابع آب تأمینی روستاها را خرید آب به میزان ۴ میلیون مترمکعب از منابع شهری، برداشت از تصفیه خانه به میزان ۷ میلیون مترمکعب و منابع زیرزمینی ۱۶ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: ما در حال حاضر ۷ تصفیه خانه آب شرب روستایی داریم و با راه‌اندازی سه باب آزمایشگاه میکروبی، شیمیایی و آلاینده‌ها در شهر اردبیل دو آزمایشگاه در بیله‌سوار، دو آزمایشگاه در پارس‌آباد و یک باب آزمایشگاه نیز در هر یک از شهرهای خلخال، مشگین‌شهر و گرمی سعی می‌کنیم تا از لحاظ میکروبی، فیزیکی و شیمیایی و سایر آلاینده‌ها آب را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهیم.

بهنژاد به فعالیت سه دستگاه بسته‌بندی آب در خلخال، نیر و بیله‌سوار اشاره کرد و گفت: در مواقع ضروری و بحرانی می‌توانیم این دستگاه‌ها را به خودروهای شرکت آب و فاضلاب روستایی وصل کرده و به ساکنان مناطق مختلف ارائه خدمات کنیم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۵ مجتمع روستایی در استان اردبیل در حال احداث است که هم اکنون برای تکمیل و بهره‌برداری از آنها ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی اردبیل به فرسودگی تانکرهای آبرسانی به روستاها و ضرورت نوسازی آنها اشاره و خاطرنشان کرد: ما هم اکنون ۱۲ دستگاه تانکر آبرسانی سیار در استان داریم که شامل خودروهای ۶ چرخ و خاور است که از عمر این خودروها بیش از ۱۳ سال می‌گذرد و به نوعی شاهد فرسودگی آنها هستیم که امیدواریم نسبت به نوسازی این ناوگان اقدام کنیم.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.