• چهارشنبه / ۵ تیر ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۴
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 98040502978
  • خبرنگار : 71191

هم‌اندیشی برای کنفرانس بین‌المللی ثبت‌های زنجیره‌ای در مسیر جاده ابریشم؛

ایران برای گرفتن این میزبانی همت ندارد؟

بررسی برپایی ششمین کنفرانس بین‌المللی ثبت‌های زنجیره‌ای در مسیر جاده ابریشم با رویکرد ویژه گردشگری در استان همدان

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: رقابتِ کشورها برای برند جاده ابریشم شدید است، بسیاری از کشورها پروژه‌هایش را با برند جاده ابریشم مطرح می‌کنند، اما در داخل کشور همت لازم برای گرفتن این میزبانی‌ها وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، حجت الله ایوبی در جلسه هم‌اندیشی بررسی برپایی ششمین کنفرانس بین‌المللی ثبت‌های زنجیره‌ای در مسیر جاده ابریشم با رویکرد ویژه گردشگری در استان همدان، گفت: در بحث جاده ابریشم رقابت شدیدی بین کشورهای مختلف وجود دارد، در سال‌های گذشته کشور چین در این زمینه موفق بوده و چند سال است این کشور بسیاری از پروژه‌هایش را با برند جاده ابریشم مطرح می‌کند، حتی بسیاری از موسسات فیلم‌سازی برای گرفتن اعتبار از دولت از این برند استفاده می‌کنند.

وی با تاکید بر این‌که کشورهای دیگر نیز از جاده ابریشم برای توسعه شهرها و ایجاد گردشگری و رونق استفاده می‌کنند، ادامه داد: به همین دلیل در یونسکو بخشی ویژه بنام «جاده ابریشم» ایجاد شده است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به میزبانی برخی کشورها مانند چین، اسپانیا، عمان و ازبکستان از کنفرانس ملی راه ابریشم و دشواری در گرفتن میزبانی این رویداد توضیح داد: مراحل متعددی گذشت تا در نهایت میزبانی اجلاس بین‌المللی راه ابریشم به ایران رسید، اما در داخل کشور  همت برای گرفتن این میزبانی‌ها وجود ندارد، معتقدم ایران می‌تواند با توجه به امکانات شهرهای مختلف در زمینه جاده ابریشم حرف‌های مهمی بزند.

وی با اشاره به برگزاری برنامه‌های مهم بین‌المللی در کنار اجلاس راه ابریشم از جمله «دومین اجلاس کنفرانس بین‌المللی مسیر معنویت و گفت‌وگوی ادیان در جاده ابریشم» خبر داد: نخستین جشنواره صلح نوشته‌های جاده ابریشم با حضور کشورهای صاحب خوشنویسی مانند ایران، چین، کره جنوبی و ژاپن برگزار خواهد شد و این کشورها جشنواره خوشنویسی خود را برگزار خواهند کرد.

۵ کارگاه مرتبط با جاده ابریشم در اجلاس جهانی راه‌ابریشم

امیر روشن بخش - معاون ارتباطات و مشارکت ها و سرپرست گروه ارتباطات کمیسیون ملی یونسکو - نیز با بیان اینکه کنفرانس راه ابریشم از اول تا ۹ مهر امسال برگزار می‌شود، گفت: برگزاری کارگاه «گفت‌وگوی بین مذاهب و گفت‌وگوی بین فرهنگی در کشورهای مسیر جاده ابریشم»، دومین «کنفرانس بین‌المللی معنویت در مسیر جاده ابریشم» و کنفرانس سالانه «رابط‌های ملی جاده ابریشم» از جمله دیگر برنامه هایی است که در قالب کنفرانس بین‌المللی راه ابریشم برگزار نیز می‌شود.

او با تاکید بر این‌که در این کنفرانس همچنین «جشنواره صلح نوشته‌های جاده ابریشم» و «مجمع شهرداران شهرهای محور جاده ابریشم» نیز برگزار می‌شود، ادامه داد:‌ «اجلاس جهانی اصلاح الگوی مدیریت تقاضا و مصرف آب» در کنفرانس بین‌المللی راه ابریشم برگزار می‌شود.

به اعتقاد وی، برپایی هرچه بهتر این رویداد با توجه به حضور ۶۰ میهمان بین‌المللی با توجه به هدف‌گذاری بر توسعه گردشگری شهر همدان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

فرآیند فرهنگی «پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی» در همدان متوقف نمی‌شود

عباس صوفی - شهردار همدان - نیز در این جلسه‌ی هم‌اندیشی به برگزاری نشست فعالان گردشگران جهان در سال ۲۰۱۸ در پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی به عنوان میزبان اشاره کرد و گفت: قرار شد این فرایند فرهنگی متوقف نشود و پیشنهاد برپایی اجلاس بین‌المللی جاده ابریشم با استقبال مسوولان استان روبرو شد.

شهردار همدان رویکرد خوب یونسکو و عزم مسوولان استانی را عاملی دانست که می‌تواند با برپایی کنفرانس بین‌المللی راه ابریشم اتفاق خوبی را رقم بزند و خبر داد: همچنین مجمع شهرداران آسیا پیشنهاد کردند در همدان جلسه‌ای داشته باشند.

کامران گردان - رئیس شورای شهر همدان - نیز گفت:  ما اعتقاد دادیم با توجه به اهداف گردشگری می‌توانیم با حضور گردشگران، همدان را به جهانیان بشناسانیم و این شهر را به عنوان یکی از مراکز شاخص گردشگری معرفی کنیم، این رویداد در توسعه گردشگری موثر است.

او همچنین برگزاری کنفرانس بین‌المللی راه ابریشم را اتفاقی موفق در همدان ارزیابی کرد و افزود: این رویداد می‌تواند کارکردهای موثری برای گردشگری در استان داشته باشد.

همدان مستحق ثبت جهانی یک اثر، هر سال است

محمود عراقی - معاون استاندار همدان - نیز در سخنانی با بیان این که این استان با شهرهای اطراف فاصله اندکی دارد و با خطوط ریلی راه آهن نیز با دیگر استان ها در ارتباط است، گفت: از ابتدای دولت یازدهم محور توسعه گردشگری را در استان همدان در دستور کار قرار دادیمف این شهر نه از نظر ابعاد کشاورزی و صنعتی، بلکه استانی با ظرفیت‌های گردشگری است.

او با بیان اینکه همدان در جنب‌وجوش گردشگری است، توضیح داد: یکی از کارهای موثر در این بخش، ثبت‌های کشوری و جهانی آثار باستانی و تاریخی استان همدان است، ثبت جهانی «لاریجون» به عنوان یک اتفاق بسیار مهم، کار آسانی نبود، ما مستحق ثبت جهانی یک اثر در سال هستیم.

وی با تاکید بر این‌که همدان نشست‌های ملی و بین المللی را در دستور کار قرار داده، اضافه کرد: سال گذشته سفرای کشورهای آسیایی و اروپایی را دعوت و نشست‌های داخلی و خارجی خوبی برگزار کردیم، نشست مجمع گردشگری آسیا یکی از این نشست‌ها بود و همدان نقش کشوری در این زمینه ایفا کرد که اثرات این نشست‌ها در حضور گردشگران خارجی قابل رویت است.

وی با اشاره به این‌که در جذب توریست داخلی از تهران و خوزستان و دیگر استان‌ها نیز می‌توانیم موفق باشیم، چون این استان از غرب کشور نیز گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند، ادامه داد: با توجه به تجربه گردشگری در سال ۲۰۱۸ می‌توانیم پذیرای کنفرانس بین‌المللی جاده ابریشم باشیم و آماده برگزاری کامل این رویداد هستیم.

همدان با محورهای شهر خلاق و ایجاد یک رویداد به نهاد، موفق می‌شود

بهمن نامور مطلق - مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو - نیز در این نشست با اشاره به اهمیت تشکیل کارگروه برپایی اجلاس بین‌المللی راه ابریشم اظهار کرد: احساس می‌شود همدان از بضاعت‌های خود آگاه شده و از آنها خوب استفاده می‌کند،  اگر همدان محورهای اصلی مربوط به شهرهای خلاق از جمله گردشگری و میراث را دارند و حتی اگر رویداد را به نهاد تبدیل کنند می توانند موفق شوند.

او تاکید کرد: بسیاری از شهرها و کشورها در محدوده جاده ابریشم نیستند اما برای ورود به آن جنگ می‌کنند تا از فرصت‌ها برای ارتقای زندگی افراد استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو در ایران، در جلسه هم‌اندیشی بررسی برپایی ششمین کنفرانس بین‌المللی ثبت‌های زنجیره‌ای در مسیر جاده ابریشم با رویکرد ویژه گردشگری در استان همدان، که حجت‌الله ایوبی - دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران - ، امیر روشن بخش - معاون ارتباطات و مشارکت‌ها و سرپرست گروه ارتباطات کمیسیون ملی یونسکو -، بهمن نامور مطلق  - مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو - ، سمانه زمانی - مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو - ، الهه عطایی - معاون فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو - ، آرش امینی - مدیرکل امور بین‌الملل و حوزه ریاست کمیسیون ملی یونسکو - ، عباس صوفی - شهردار همدان -، محمود عراقی - معاون استاندار همدان - و کامران گردان - رییس شورای شهر همدان - برگزار شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.