• پنجشنبه / ۱۳ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۲
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 98041306801
  • منبع : نمایندگی کرمانشاه

اجرای سند "اقتصاد مقاومتی" در کرمانشاه کلید خورد

اقتصاد مقاومتی

جلسه امروز شورای اقتصاد مقاومتی استان با رونمایی از برنامه‌های فاز اجرایی سند اقتصاد مقاومتی همراه بود که رویکرد اصلی آن مبتنی بر احیای واحدهای راکد است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در این جلسه با اشاره به تعیین برنامه‌های اجرایی سند اقتصاد مقاومتی استان، گفت: در این سند به نظر می رسد آنطور که باید نقش بانوان لحاظ نشده که امیدواریم با همکاری مدیرکل امور بانوان این کاستی جبران شود.

بازوند تاکید کرد: همچنین برای اجرای هرچه بهتر این سند باید گروه نظارتی تشکیل شود.

استاندار کرمانشاه بر لزوم تدوین سند اشتغال استان تا هفته آینده تاکید کرد و افزود: این سند قرار است در سفر رییس سازمان برنامه و بودجه به استان ارائه شود تا اگر به لحاظ تامین منابع مالی به مجوزی نیاز دارد بتوانیم مجوزهای لازم را در این سفر اخذ کنیم.

ظرف 3 سال آینده بیکاری و درآمد استان به میانگین کشوری می‌رسد

حبیب الله وفایی رییس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه نیز با اشاره به تدوین کلیات سند اقتصاد مقاومتی استان در جلسه گذشته این شورا گفت: امروز از سند اجرایی این طرح رونمایی شده که بر حسب آن تکالیف تمام دستگاه ها در زمینه اجرایی کردن این سند مشخص شده است.

وی افزود: در حقیقت این سند برشی از سیاست های کلی اقتصادی مقاومتی که با سیاست ها و برنامه های استانی تلفیق شده، است.

وفایی دو رویکرد اصلی این سند را افزایش درآمد و کاهش نرخ بیکاری استان عنوان کرد و افزود: بر اساس هدفگذاری صورت گرفته در این سند طی سه سال آینده باید نرخ بیکاری استان به میانگین نرخ بیکاری کشور رسیده و از طرفی درآمد سرانه استان نیز باید به میانگین کشوری برسد.

این مسئول اعتبار لازم برای اجرایی کردن این سند را 8800 میلیارد تومان اعلام و تاکید کرد: بخشی از این اعتبار باید از طریق مشارکت بخش خصوصی تامین شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان با بیان اینکه رویکردهای متعددی برای تحقق اهداف این سند در نظرگرفته شده گفت: از جمله این رویکردها، احیای واحدهای راکد است که طبق هدفگذاری صورت گرفته برای امسال احیای 35 واحد صنعتی بزرگ، 40 واحد کشاورزی و 20 واحد معدنی را در برنامه داریم.

هر دستگاه باید "کمیسیون تلفیق" داشته باشد

مهرداد سالاری معاون عمرانی استانداری کرمانشاه هم با تقدیر از تهیه این سند و پیگیری برای تحقق آن گفت: مشکل کار اینجاست که عمده دستگاه ها بصورت بخشی تصمیم گیری کرده و عمل می کنند و تلفیقی کار نمی کنیم.

وی افزود: در همین راستا به نظر می رسد جهت رفع این مشکلات بهتر است در هر دستگاه کمیسیون تلفیق ایجاد شود تا کارها و پروژه با هماهنگی هرچه بیشتر دستگاه ها پیش رود.

احیای 55 واحد صنعتی و معدنی راکد را در برنامه داریم

محسن دارابی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این نشست به تشریح برخی اقدامات در حوزه احیای واحدهای راکد صنعتی و معدنی استان پرداخت و افزود: امسال طبق هدفگذاری صورت گرفته احیای 35 واحد صنعتی را در برنامه داریم که در سه ماهه ابتدای امسال هشت واحد با اشتغال 94 نفر و اعتبار 91 میلیارد ریال احیا شده است.

وی افوزد: در حوزه معدن نیز هدفگذاری برای فعالسازی 20 معدن لحاظ شده که در بهار امسال 9 معدن با اشتغال 85 نفر فعال شده است.

به گفته دارابی اختلاف بین شرکا، نبود تجهیزات معدن و ضعف و ناتوانی پیمانکار عمده مشکل معادن استان است که با رفع آنها تاکنون 9 معدن به چرخه فعالیت بازگشته اند.

دارابی هدفگذاری دیگر این سازمان را تکمیل 30 طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی بیش از 60 درصد عنوان کرد وافزود: تاکنون 16 طرح از این تعداد تکمیل شده است.

وی افزود: در بحث بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی نیز 40 طرح هدفگذاری شده که در سه ماهه امسال تنها کار واحد صنعتی کرپ ناز با اشتغال 140 نفر انجام شده است.

دارابی از عدم تخصیص اعتبارات نوسازی و بازسای واحدهای صنعتی استان گلایه کرد و افزود: از 220 میلیارد تومانی که برای استان در این زمینه در نظر گرفته شده کمتر از 10 درصد آن تخصیص شده است که امیدواریم رییس سازمان برنامه و بودجه توجه ویژه ای در این زمینه داشته باشد، چرا که عمده تخصیص ها متاسفانه به استان های برخوردار داده شده است.

رییس سازمان صمت استان در ادامه از پیگیری برای ساخت 10 پروژه بزرگ در استان در سالجاری خبر داد و افزود: از جمله این واحدها ذوب آهن بیستون بود که خوشبختانه اردیبهشت ماه امسال به بهره برداری رسید.

وی افزود: همچنین احداث واحد ایلیا ذرت نیز در دستور کار قرار داشت که خوشبختانه این واحد نیز راه اندازی شد.

دارابی از پیگیری ساخت واحد صنعتی بیواتانول استان خبر داد وافزود: راه اندازی این واحد نیازمند تامین اعتبار 400 میلیارد تومانی است که خوشبختانه با موافقت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدور) 170 میلیارد تومان از این اعتبار تامین می شود و نیاز است سهم بانک تجارت نیز از 90 میلیارد تومان فعلی به 200 میلیارد تومان افزایش یابد تا بتوان این پروژه را دهه فجر سال آینده به بهره برداری رستاند.

وی قوطی سازی زمزم، ذوب آهن صحنه و طرح توسعه پتروشیمی اوره و آمونیاک را از دیگر پروژه های در دست پیگیری این سازمان عنوان کرد و افزود: پروژه بیوایمپلنت هم در لیست این پروژه ها قرار دارد که تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

امسال 60 طرح کشاورزی راکد و نیمه فعال استان احیا می شود


نوربخش حاتمی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز در ادامه این نشست به تشریح اقدامات این نهاد در راستای اجرای اهداف سند اقتصاد مقاومتی استان با رویکرد احیای واحدهای راکد پرداخت و افزود: در استان در حال حاضر 372 طرح دامی، 58 طرح صنایع تبدیلی، 59 طرح باغبانی و یک طرح زراعت راکد و نیمه فعال داریم و این آمار نشان می دهد عمده واحدهای راکد و نیمه فعال ما مربوط به حوزه امور دام است که باید توجه و رسیدگی بیشتری دراین حوزه صورت گیرد.

این مسئول با اشاره به احیای 118 طرح حوزه کشاورزی در سال گذشته گفت: هدفگذاری که برای امسال داریم احیای 40 طرح راکد و 20 طرح نیمه فعال است که تاکنون 10 طرح در حوزه دامی و هفت طرح در حوزه صنایع تبدیلی فعال شده است.

3 "شتاب دهنده" دیگر در کرمانشاه راه اندازی می شود

معصومه خان احمدی رییس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه نیز در این نشست با اشاره به افزایش رقم فروش و حجم قراردادهای شرکت های دانش بنیان گفت: این افزایش عملکرد آن هم در شرایط تحریم نشان می دهد که با سرمایه گذاری در این حوزه می توان اقتصاد مقاومتی را به معنای واقع تحقق بخشید.


خان احمدی تثبیت و توسعه شرکت ها را از افزایش کمی آنها موثرتر دانست و افزود: در همین راستا تامین منابع ارزان قیمت برای توسعه شرکت ها را در دستور کار قرار دادیم که خوشبختانه با تفاهم نامه ای که با بنیاد برکت داشتیم توانستیم شش میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود چهار درصد که نیاز به تضمین خاصی هم ندارد برای شرکت ها فراهم کنیم.

خان احمدی به برنامه پارک جهت راه اندازی سه شتاب دهنده اشاره کرد و افزود: این سه شتاب دهنده قرار است با مشارکت و حضور بخش خصوصی در سه حوزه زیست فناوری، گیم و انیمیشن و صنایع شیمیایی راه اندازی شود که مجوزها و مصوبات اولیه در این زمینه گرفته شده است.

وی به انتخاب کرمانشاه به عنوان یکی از پنج کارگزار اصلی پارک های علم وفناوری کشور اشاره کرد وافزود: بر اساس این تقسیم بندی توانمندسازی پارک های استان های زنجان، کردستان، اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی به کرمانشاه سپرده شده است.

وی به همکاری موثر پارک با دانشگاه ها نیز اشاره کرد وافزود: در حال حاضر مراکز رشد مشترک با دانشگاه تعریف شده و فعال است.

خان احمدی به ارتباط موثر پارک با صنایع استان هم اشاره کرد وافزود: بیش از 30 مورد بازدید از واحدهای صنعتی داشته ایم و 55 کارگاه در زمینه ارتقا این همکاری ها برگزار شده است.

تعداد شرکت های دانش بنیان باید به 100 مورد برسد

هدایت حاتمی معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز بر لزوم افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان استان به 100 شرکت تاکید کرد و گفت:  یکی از معیارهای موفقیت در حوزه اقتصاد دانش بنیان افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان است.معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: اگر قرار است برای استانی که 130 تا 140 هزار بیکار دارد از طریق پیشبرد فناوری و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان ایجاد اشتغال کنیم باید پویاتر عمل کنیم.


حاتمی بر لزوم تعامل بیشتر بین پارک علم و فناوری و دانشگاه های استان نیز تاکید کرد.


 


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.