• یکشنبه / ۲۳ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۱۹
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 98042311808
  • خبرنگار : 90047

سعادتمند: المپیاد استعدادهای برتر تضمینی برای آینده ورزش کشور است

احمد سعادتمند

مدیرکل دفتر توسعه ورزشهای پایه گفت: برپایی المپیادهای استعدادهای برتر تضمینی برای آینده ورزش ایران در منطقه، آسیا و جهان است.

به گزارش ایسنا، احمد سعادتمند در نشست خبری درباره برپایی دومین المپیاد استعدادهای برتر ورزش کشور اظهار داشت: در این دوره ٣٨ فدراسیون ورزشی حضور دارند که در بخش دختران یکهزار و ٤٧ تیم و در بخش دختران یکهزار و ٤٨٤ تیم شرکت می‌کنند. در مجموع ٢ هزار و ٥٣١ تیم ورزشی حضور دارند که در مقایسه با دوره قبل ٢١ درصد رشد داشته است.

مدیر کل دفتر توسعه وزش‌های پایه گفت: در دومین دوره المپیاد ٥٧ رشته در بخش پسران و ٣٩ رشته در بخش دختران شرکت دارند که در مجموع در ٩٦ رشته مسابقه می‌دهند.

سعادتمند افزود: ١٩ استان میزبان استعدادهای برتر کشور است در حالی که در سال گذشته ٢٩ استان میزبان بودند و در مقایسه با نخستین دوره بیش از ٦ درصد کاهش داشته است.

وی گفت: ٣١ هزار و ٣١٦ ورزشکار مربی و سرپرست در این رویداد حضور دارند که سال گذشته ٢١هزار و ٨٨٧ نفر شرکت داشتند.

مدیرکل دفتر توسعه ورزش‌های پایه اظهار داشت: از مجموع ٣١ هزار نفر، ١٤ هزار و ٥٤٣ ورزشکار در بخش پسران و ٩ هزار و ٣٩٦ ورزشکار در بخش دختران هستند.
٢٦٠ داور در بخش دختران و در بخش پسران ٤٢٠ داور در بخش بومی قضاوت می‌کنند. در مجموع یکهزار و ٨٣٠ داور در بخش غیر بومی قضاوت می‌کنند.

مدیرکل دفتر توسعه ورزش‌های پایه گفت: نهضت استعدادیابی به عنوان یک طرح عملیاتی در وزارت ورزش و جوان و در سازمان و برنامه و بودجه به ثبت رسید و برای همین بودجه‌ای برای آن تعریف شده است.

سعادتمند افزود: هدف ما پشتوانه سازی تیم‌های ملی در رده سنی نوجوانان و جوانان است و بعد از المپیک ٢٠١٨ آرژانتین ستادی تشکیل شد و هدفگذاری ما برای المپیک ٢٠٢٢ سنگال است.

مدیر کل دفتر توسعه ورزش‌های پایه هدف دیگر را حفظ استعدادهای برتر ورزش کشور عنوان کرد و گفت: هدف بر این است تا بتوانیم به ورزش کشور کمک کنیم و قسمت دوم المپیاد ما استعدادیابی از ٧٦٠ هزار نفر است که از دل آن پنج هزار و ٢٠٠ نفر استخراج می‌شود و از این تعداد سعی می‌کنیم نخبگان را شناسایی کنیم.

وی گفت: تلاش می‌کنیم در این طرح تمام جوانب را ببینیم و این طرح استعدادیابی تضمینی برای افتخار آفرینی و ثبت ورزش کشور به عنوان قدرت ورزش در منطقه و جهان خواهد بود.

مدیرکل دفتر توسعه ورزش پایه درباره اعزام تیم نوجوانان بوکس به رقابت‌های قهرمانی آسیا افزود: در گذشته برای اعزام تیم نوجوانان بوکس به مسابقات قهرمانی آسیا موافقت نشده بود اما با مذاکرات انجام گرفته تصمیم گیری شد این تیم شهریور ماه اعزام شود.

سعادتمند درباره اینکه آیا امکان اعزام استعدادهای برتر به رقابت‌های برون مرزی وجود دارد یا خیر، گفت: شاید امکان اعزام نباشد اما طی صحبتی که با چند استان داشتیم به شورای معاون وزارت ورزش پیشنهاد شد، در دهه فجر از تیم‌های خارجی دعوت کنیم تا این استعدادهایی که زیر نظر بهترین مربیان آموزش می‌بینند در شرایط سنی یکسان با این تیم‌ها رقابت کنند.

وی گفت: هدف این است که بتوانیم در این رده سنی انگیزه ایجاد کنیم تا به تیم‌های ملی بزرگسالان راه یابند.

مدیر کل دفتر توسعه ورزش‌های پایه درباره بودجه المپیادهای ورزشی توضیح داد: بر اساس بودجه‌ای که وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به فدراسیون‌ها در پنج نوبت اختصاص می‌دهد ١٠ درصد از آن برای استعدادیابی در نظر گرفته می‌شود. امسال با توجه به اینکه آمار ما ٢ برابر شده است، تعداد رشته‌های ورزشی هم افزایش یافته اما بودجه نسبت به سال گذشته کاهش یافته اما مشکلی برای برگزاری المپیاد نداریم.

وی همچنین درباره اهداف برگزاری این المپیاد ادامه داد: شاید چندین سال است که در برخی رشته‌ها متاسفانه در رده‌های سنی پایه مسابقات قهرمانی کشور را نمی‌بینیم و نهایت آرزوی یک نوجوان حضور در قهرمانی استان بوده است. در واقع می‌خواستیم همه استعدادهای کشور در این المپیاد دیده شوند. دلیل دوم این بوده که در رشته‌های مختلف لیگ‌های نوجوانان نداریم. شانزده استان در لیگ‌ها حضور ندارند و بسیاری از استان‌ها مسابقات لیگ نوجوانان ندارند.
سعادتمند ادامه داد: بحث بعدی وحدت اقوام بود. جوی در برخی استان‌ها وجود داشت که مثلاً ترور صورت می‌گیرد، اما اصرار به برگزاری مسابقات در استان‌های مرزی داشتیم و این کار را کردیم. اتفاقاً مردم آنجا میزبانی خیلی خوبی داشتند.
مدیرکل دفتر استعدادیابی وزارت ورزش و جوانان گفت: بحث بعدی ایجاد شور و نشاط است. مردم نیاز به یک شور دارند. بسیاری از فدراسیون‌ها و ادارات کل این المپیاد را در تقویم خود گذاشته‌اند. یکی دیگر از اهداف ما پشتوانه سازی تیم‌های ملی است. این افتخار را داریم که بعد از المپیک نوجوانان در آرژانتین، المپیاد را برای دوره بعدی در ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی کردیم و حتی نیم‌نگاهی به المپیک‌های ۲۰۲۴ پاریس و ۲۰۲۸ آمریکا داریم. به گفته بسیاری از کارشناسان این ورزشکاران نوجوان پایه اصلی در مسابقات بزرگ بعدی خواهند بود.

سعادتمند عنوان کرد: یکی دیگر از اتفاقات خوب در این المپیاد، بودجه توزیع در آن در مسیر عدالت محوری است. یعنی بودجه همه نوجوانان در همه استان‌ها برابر است و یک ریال هم هزینه الکی و پرت نشده است. این نهضت استعدادیابی در سازمان بودجه ثبت شده و بودجه اختصاصی به آن اختصاص یافته است.

وی خاطرنشان کرد: موضوع بعدی ثبت اطلاعات این ورزشکاران نوجوان است. در واقع میانگین قدی و پیکرشناسی و … را می‌دانیم تا بتوانیم از آنها استفاده کنیم. اطلاعات ورزشکاران روز به روز در سامانه مبین ثبت می‌شود. در سال اول ۱۶۴۰۰ نفر ثبت شدند و این آمار امسال افزایش یافته است.

سعادتمند تصریح کرد: موضوع دیگر استفاده بهینه از بودجه در راستای اقتصاد مقاومتی بود. در واقع همه جوانب را رعایت کردیم. سال گذشته مسابقات در ۷۷ رشته برگزار شد، اما امسال با افزایش درخواست مواجه بودیم و ۹۶ رشته در ۱۹ استان برگزار می‌شود. همچنین در گزارش مربوط به سال گذشته هیچ گزارش صغر سنی نداشتیم که این یک اتفاق خوب است.

وی در پایان گفت: برگزاری المپیاد یک بخش پروژه است و بخش دیگر نگه‌داشتن استعدادها است. امسال ۵۲۰۰ استعداد از بین ۷۶۰ هزار ورزشکار شناسایی خواهند شد و برای آنها برنامه‌ریزی می‌کنیم. برای این دوره المپیاد کمیته بازاریابی پیش‌بینی کرده‌ایم و می‌خواهیم از این بخش کمک بگیریم و استفاده کنیم. همچنین یک اپلیکیشن جامع استعدادیابی هم پیش‌بینی شده که در مسیر پایانی است و همه اطلاعات مربوط به یک ورزشکار ثبت می‌شود. شاید من در آینده نباشم، اما این طرح کاری برای آینده ورزش کشور است. در المپیک ۱۳ هزار نفر شرکت می‌کنند اما در المپیک کوچک ما سه برابر این تعداد حضور خواهند داشت. امیدوارم این طرح بزرگ دیده شود و به برگزاری بهتر آن کمک شود. این المپیاد از ۳۰ مرداد شروع و تا ۱۰ شهریور ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.