• سه‌شنبه / ۱ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۲
  • دسته‌بندی: تهران
  • کد خبر: 98050100419
  • منبع : منطقه جنوب شرق تهران

‌نمازجمعه ‌ورامین ۴۰ ساله شد

‌نمازجمعه ‌ورامین ۴۰ ساله شد

ایسنا/تهران ‌نمازجمعه شهرستان ورامین ۴۰ ساله شد و با توجه به آمار موجود بیش از ۲۰۶۵ نماز جمعه در این شهرستان اقامه شده است.

‌به گزارش ایسنا، پنجم مردادماه مقارن با سالگرد اقامه اولین نماز جمعه در نظام جمهوری اسلامی به امر امام راحل و به امامت آیت الله طالقانی است، سنگری که در طول ۴۰ سال گذشته همواره خنثی کننده بسیاری از توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی بوده است.

اگرچه در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در مراکز استان ها و برخی شهرستان های کشور نماز جمعه اقامه می شد، اما امروز به برکت استقرار نظام اسلامی در دور افتاده ترین نقاط کشور نیز سنگر عبادی و سیاسی جمعه در راستای اهداف انقلاب اسلامی قدم برمی دارد.

حجت الاسلام سید محسن محمودی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به در پیش بودن سالگرد اقامه اولین نماز جمعه در کشور بیان کرد: یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی، ایجاد پایگاه‌های نماز جمعه در نقاط مختلف کشور است.

رییس ستاد نماز جمعه شهرستان ورامین افزود: امروز برکات و آثار تشکیل نماز جمعه در کشور به عنوان خاری در چشم دشمنان انقلاب اسلامی محسوب شده و ضد انقلابیون و استکبار تلاش دارند تا این پایگاه دینی، سیاسی و اجتماعی را تضعیف کنند.

وی ادامه داد: در طول ۴۰سال گذشته، پایگاه  نماز جمعه‌، حوادث و برهه های دشوار و سختی را گذرانده‌، اما به برکت وجود ائمه جمعه بیدار و آگاه و بصیرت مثال زدنی مردم، همین نماز جمعه به سنگری برای خنثی سازی توطئه دشمنان بدیل شده است.

محمودی اضافه کرد: قرآن کریم و روایات معصومین اهمیت خاص و ویژه ای را برای اقامه نماز جمعه قائل هستند، به طوری که یکی از سوره های قرآن کریم به نام جمعه نامگذاری و برای کسانی که در نماز جمعه حاضر می شوند، اجری عظیم محسوب خواهد شد.

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: شهرستان ورامین از جمله اولین شهرهایی است که پس از برپایی نماز جمعه در تهران، شاهد تشکیل نماز جمعه بود به طوری که با انتصاب آیت الله سیدمرتضی محمودی گلپایگانی از طرف امام راحل، بیش از ۴۰ سال از اقامه نماز جمعه در ورامین می گذرد.

وی عنوان کرد: تقدیم پنج شهید عضو ستاد نماز جمعه شهرستان ورامین به عنوان نگینی بر تارک نماز جمعه این شهرستان می درخشند، به طوری که این تعداد شهدا در نماز جمعه شهرستان های کشور کم نظیر و مایه مباهات است.

محمودی بیان کرد: شهید رمضانعلی دبستاد، شهید زواره، شهید سید مصطفی محمودی، شهید مرتضی اکبری و شهید احمدی پنج شهید ستاد نماز جمعه ورامین را تشکیل می دهند که همواره راه و روش آنان زینت بخش فعالیت های اعضای کنونی ستاد است.

‌آیت الله سید مرتضی محمودی گلپایگانی که بیش از ۴۲ سال در شهرستان ورامین حضور داشته و منشاء بسیاری از اقدامات انقلابی و فرهنگی در این شهرستان بوده است، در خصوص این حضور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا بیان کرد: بنده با عنایت ویژه امام راحل به عنوان امام جمعه شهرستان ورامین انتخاب شدم و امروز  ۴۰ سال است که در ورامین قهرمان، نماز جمعه اقامه می شود و مردم انقلابی ، مجاهد و قهرمان این شهرستان همواره حضوری پرشور در این همایش بزرگ و سنگر انقلاب داشته اند.

وی اضافه کرد: نماز جمعه در واقع بهترین محل برای بررسی اوضاع سیاسی روز است و باید از آن برای طرح مشکلات مردم و مطالبه از مسئولین برای حل آن، بصیرت افزایی و خنثی سازی توطئه های دشمنان در طول هفته استفاده کرد.

امام جمعه شهرستان ورامین، که با توجه به اقامه ۴۰ ساله نماز جمعه در کشور، باسابقه ترین امام جمعه کشور لقب گرفته است، ادامه داد: چنین همایش بزرگ با کمترین امکانات و سراسر مردمی و با عشق و علاقه، هر هفته برگزار می شود و مرجع طرح مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی روز است و باید قدر این همایش بزرگ و مردمی را بدانیم و در جهت تقویت آن تمام تلاش خود را به کار بندیم.

‌سیدحسین میرنصیری یکی از پیشکسوتان ستاد نماز جمعه شهرستان ورامین هم که همچنان در این ستاد مشغول به فعالیت است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: خوشبختانه نماز جمعه شهرستان ورامین در میان نمازهای جمعه کشور از جایگاه ویژه و برجسته‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به این نکته که نماز جمعه شهرستان ورامین در هشت سال دفاع مقدس یک پایگاه مهم محسوب می شد، بیان کرد: نماز جمعه شهرستان ورامین در برهه‌ها و شرایط مختلف نظیر هشت سال دفاع مقدس توانست به وظیفه خود عمل کند و امروز شاهد برگزاری باشکوه این فریضه عبادی و سیاسی در دیار۱۵خرداد هستیم.

میرنصیری‌، نماز جمعه را خنثی کننده توطئه های دشمن در برهه های مختلف دانست و ادامه داد: امروز نماز جمعه شهرستان ورامین با حضور آیت‌الله محمودی به‌عنوان قدیمی‌ترین امام‌جمعه کشور، همچنان خنثی‌کننده بسیاری از توطئه‌ها و نقشه‌های دشمن بوده و توانسته در حوزه‌های فرهنگی نیز قدم‌های مؤثری را بردارد.

‌علی وزیری یکی از جوانان عضو ستاد نماز جمعه شهرستان ورامین نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به حضور افراد جوان و باتجربه در این ستاد بیان کرد: ستاد نماز جمعه شهرستان ورامین متشکل از اعضای جوان و باتجربه است.

وی با تأکید بر این نکته که اعضای ستاد نماز جمعه از روزهای تعطیل خود می گذرند، بیان کرد: بسیاری از اعضای ستاد نماز جمعه شهرستان ورامین، در روزهای تعطیل و از ساعات اولیه صبح برای برگزاری باشکوه نماز جمعه تلاش می‌کنند و این امر شایسته تقدیر و سپاس است.

وزیری با اشاره به موفقیت های نماز جمعه ورامین در حوزه های گوناگون ادامه داد: حضور رایگان اعضای ستاد نماز جمعه و فعالیت‌های ثمربخش آنان سبب شده تا امروز این پایگاه مقدس در شهرستان ورامین به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کند.

‌یوسف تاجیک اسماعیلی دبیر ستادنمازجمعه شهرستان ورامین در گفتگو با خبرنگار ایسنا ، با تقدیر از دستگاه ها و ارگان‌هایی که به‌صورت هفتگی با نماز جمعه همکاری دارند، گفت: همکاری ادارات و نهادها با نماز جمعه امری ضروری است و خوشبختانه بسیاری از ادارات با پایگاه نماز جمعه همکاری می‌کنند و خدمات خوبی را به نمازگزاران ارائه می‌دهند که شایسته تقدیر است.

دبیر ستاد نماز جمعه شهرستان ورامین با اشاره به تعداد اقامه نماز جمعه در این شهرستان بیان کرد: بر اساس آمارها و در طول ۴۰ سال گذشته، بیش از ۲۰۶۵ نماز جمعه در نماز جمعه در شهرستان ورامین اقامه‌شده است.

تاجیک اسماعیلی‌، راه‌اندازی مصلای نماز جمعه را از اولویت‌های مهم در این حوزه دانست و ادامه داد: راه‌اندازی مصلای نماز جمعه در شهرستان ورامین ازجمله دغدغه‌ها و اولویت‌های موجود محسوب می‌شود و تلاش‌ها و اقداماتی نیز در این زمینه انجام‌شده و امیدواریم علیرغم همه مشکلات به نتیجه برسد.

‌به هر ترتیب نماز جمعه شهرستان ورامین به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین نمازهای جمعه کشور، ۴۰ ساله شد و بیش از ۲۰۶۵ نماز جمعه این شهرستان، خاطرات تلخ و شیرینی را در صفحات تاریخ ثبت کرد که آیندگان به آن توجه خواهند کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.