• جمعه / ۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۶
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 98050401638
  • خبرنگار : 90089

سیاوشی: تخصیص بودجه رسانه ملی بر اساس عملکرد، نیازمند پیش‌نیازهایی است

سیاوشی: تخصیص بودجه رسانه ملی بر اساس عملکرد، نیازمند پیش‌نیازهایی است

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: ابتدا باید بسترها و پیش‌نیازهای اصلاح ساختار بودجه در دستگاه‌های فرهنگی به ویژه بودجه سازمان عریض و طویل صدا و سیما به وجود آورده شود و بعد سراغ آن رفت و اعلام کرد زین پس بودجه رسانه ملی بر اساس عملکرد پرداخت می‌شود.

طیبه سیاوشی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: مسلما رعایت مفاد اصل 175 قانون اساسی توسط اعضای شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما لازم و ضروری است اما عملکرد این شورا از بدو تشکیل به شکلی نبوده که طبق این اصل وظایف محوله اش را انجام دهد البته باید موانع و دلایل این مسئله هم توسط اعضای این شورا و هم دست اندرکاران امر تشریح شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: اعضای این شورا باید از مسائل روز جامعه به خوبی مطلع باشند و نسبت به مسائل روز به حدی تسلط داشته باشند که بتوانند خواسته های مردم به ویژه در ارتباط با عملکرد صدا و سیما و خواسته‌ها و مطالبات آنان را در رسانه ملی انعکاس دهند به بیان روشن‌تر شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما باید بتواند این رسانه را از تک صدایی و یک‌جانبه‌گرایی خارج و به محلی برای انعکاس خواسته‌ها، مطالبات و نیازهای همه آحاد و گروه‌های جامعه مبدل کند.

وی به اجرا درآوردن اصلاحات ساختاری بودجه در بخش فرهنگ را نیازمند فراهم کردن بسترها و شرایط کار دانست و افزود: بستر اصلاح ساختار بودجه در دستگاه‌های فرهنگی به صورت عام و رسانه ملی به صورت خاص فراهم نیست.

این عضو فراکسیون امید مجلس متذکر شد: البته تخصیص بودجه براساس عملکرد اصطلاحی است که دولت به عنوان ابزار از آن استفاده می‌کند چرا که پرداخت بودجه به دستگاه‌ها به ویژه به سازمان صدا و سیما به صورت معمول برای انجام اهداف، وظایف، امور محوله و برنامه‌ها انجام می‌شود که برای خودش شاخصهایی دارد که هر ساله با ملاک قرار گرفتن این شاخص‌ها، تخصیص‌ها انجام می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: با توجه به شرایط جاری کشور امکانات لازم به دستگاه‌ها داده نمی‌شود که آنها  به شاخص‌های مورد نظری که در اهداف و برنامه‌ها وجود دارد، برسند. بنده بدون در نظر گرفتن شاخص ارزیابی عملکرد صدا و سیما و صرفا از جنبه رابطه سازمانی دولت و رسانه ملی به این موضوع نگاه می‌کنم و معتقدم روابط جاری بین دولت و سازمان به تنهایی نمی‌تواند ملاک تغییر رویه پرداخته‌های دولت به این سازمان باشد بلکه باید بسترها و پیش‌نیازهای اصلاح ساختار بودجه در دستگاه‌های فرهنگی به ویژه سازمان عریض و طویل صدا و سیما به وجود آید و بعد سراغ آن رفت و اعلام کرد زین پس بودجه رسانه ملی بر اساس عملکرد پرداخت می‌شود.

سیاوشی با بیان اینکه حقیقتا بودجه دستگاه‌ها در حال حاضر به صورت عملیاتی تخصیص نمی‌یابد، گفت: تا زمانی که بودجه دستگاه‌ها به صورت واقعی قابل نظارت نشود و در بخش هزینه‌های دستگاه‌ها، شفاف‌سازی اتفاق نیفتد تامین هزینه‌ها براساسِ اصل صرفه‌جویی و حداقل‌ها، آرزو و هدفی دست نیافتنی باقی می‌ماند. تا آن زمان از مجلس و دیوان محاسبات هم نمی‌توان انتظار داشت نظارت بر هزینه‌کرد بودجه دستگاه‌ها براساس مُر قانون و بدون اغماض انجام دهند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: با اصلاح فرآیندها و روندهای فسادزا و معیوب یقینا می‌توان نظام بودجه‌ریزی را اصلاح و عملکرد دستگاه‌ها را عاری از تخلف و جرم کرد. در این صورت می‌توان از هزینه‌کرد بودجه دستگاه‌ها در خارج از محلهای اعلام شده جلوگیری کرد و دستگاه‌های فرهنگی به ویژه صدا و سیما را  مکلف به بهبود کیفی برنامه‌ها، فیلم‌ها و مسابقاتش کرد. نباید فراموش شود که بودجه‌ریزی دستگاه‌ها هر پنج سال یکبار از نو انجام می‌شود که با اصلاح ساختار بودجه می‌توان بودجه‌های کمکی پرداخت شده به دستگاه‌ها که در چارچوب فصل پنجم قانون بودجه پرداخت می‌شود نیز با این کار نظارت‌پذیر شده و منفذی که در حال حاضر بیشترین احتمال خطا، تخلف و جرم را در دستگاه‌ها ایجاد می‌کند، می‌بندد.

وی تاکید کرد: تخصیص بودجه بر اساس عملکرد چه به رسانه ملی و چه به هر دستگاه فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، نظامی، انتظامی و امنیتی پس از ایجاد مقدمات کار امری ضروری است. البته حرکت به سمت تخصیص بودجه براساس عملکرد در رسانه ملی به دلیل اهمیت و تاثیرگذاری آن از حساسیت بیشتری برخوردار است و باید بستر انجام آن هر چه زودتر در این سازمان به وجود آید. عملکرد صدا و سیما باید از حالت برنامه پُرکنی و  بی‌محتوا یا کم محتوا بودن به سمت کاهش کمی و افزایش کیفی و محتوایی تغییر کند. پخش سریالهای ماندگاری مثل «روزی روزگاری» که در هم اکنون از شبکه تماشا برای چندمین بار در حال پخش است، علاوه بر پر کردن وقت مخاطبان، جامعه را با فرهنگ، تاریخ و طنز در سینما به نحوی آشنا می‌کند که موجب جذب مخاطبان می‌شود، مسئله‌ای که در فیلم‌ها و برنامه‌های طنز بی‌محتوا و کم‌محتوا پخش شده از صدا و سیما کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

عضو فراکسیون امید مجلس، کیفی‌سازی مسابقات، فیلم‌ها و برنامه‌های صدا و سیما را مستلزم به خدمت گرفتن تهیه‌کنندگان، کارگردان‌ها و بازیگران معتقد به کار فاخر و کیفی دانست و افزود: متاسفانه سطح کار در رسانه ملی به سطحی تنزل یافته که تقریبا تمامی شبکه‌ها مشغول کپی‌کاری از فیلم‌ها و مسابقات کشورهای غربی یا شرقی هستند که چندان هم مورد استقبال مردم قرار نگرفته است. در رسانه ملی باید از بهترین هنرمندان و کارگردان‌ها در برنامه‌های صدا و سیما استفاده شود که با ارائه برنامه‌های قوی زمینه آشتی مخاطبان با جعبه جادویی را به وجود آورد.

سیاوشی بر ضرورت دخالت ندادن گرایشهای سیاسی در تخصیص بودجه‌های فرهنگی تاکید کرد و افزود: بودجه فرهنگی کشور به حدی کم است که نمی‌تواند پوشش همه نیازهای فرهنگی جامعه را بدهد و متاسفانه این بودجه در جایی که باید و شاید،‌ استفاده نشده که به شدت مورد اعتراض است. بودجه فرهنگی کمتر از یک درصد بودجه کل کشور را است حتی این بودجه به صورت عادلانه بین دستگاه‌ها و بخش‌های فرهنگی، سینما، تئاتر، رسانه، صدا و سیما، نشر و موسیقی توزیع نشده است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: حتی اگر ساختار بودجه‌ای جدیدی هم ایجاد شود باید به شکلی عمل شود که راه نفوذ، زد و بندها و سفارشهای سیاسی بسته شود تا بودجه دستگاه‌های فرهنگی کاملا نظارت‌پذیر شود قبل از آن باید قوانین مصوب که غالبا روزنه و بستر دخالت و سوء استفاده  عوامل سیاسی، ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را در خود دارند، بسته شود و این نمی‌شود مگر این قوانین بازنویسی و اصلاح شود.

وی خاطرنشان کرد: به این مسئله هم باید بها داد که از نیروهای متخصص در حوزه‌های مالی و اقتصادی دستگاه‌ها استفاده شود و مدیریت برنامه‌ریزی شده جایگزین مدیریت هزینه شود. جایگزینی این شیوه مدیریتی و آموزش آن به مدیران دستگاهها تاثیر بسزایی در بهبود عملکردها و بهره‌وری بهتر از بودجه‌های در اختیار دستگاهها دارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.