• شنبه / ۵ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۵
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 98050502226
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی ‌هرمزگان با حضور وزیر فرهنگ

برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی ‌هرمزگان با حضور وزیر فرهنگ

ایسنا/هرمزگان جلسه شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

‌به گزارش ایسنا، سیدعباس صالحی صبح امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان بیان کرد: استان هرمزگان دارای بالاترین هم زیستی هم‌گرایانه مذاهب بوده است و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری بسیاری دارد.

وی ادامه داد: استان هرمزگان همواره از دیرباز تاکنون از زوایای بسیاری برای نظام و میهن اسلامی مهم و محترم بوده است.

وی عنوان کرد: استان هرمزگان به لحاظ راه های ارتباطی ایران، سپردفاعی و همچنین حفظ استقلال کشور و فرهنگ بسیار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اگر یک زمانی اقتصاد یا سیاست مبنای توسعه اجتماعی به حساب می آمد امروز سرمایه‌های اجتماعی مبنای توسعه اجتماعی بوده و کشوری که می تواند از این سرمایه‌ها استفاده کند به توسعه خواهد رسید.

وی اظهار کرد: پایه ظرفیت‌سازی در توسعه اجتماعی فرهنگ است که سرمایه اجتماعی را کشف می‌کند و در اختیار توسعه اجتماعی قرار می‌دهد.

صالحی ابراز کرد: فرهنگ مبنای توسعه اجتماعی است و تحقق توسعه اجتماعی نیازمند متناسب بودن شرایط لازم است در غیر این صورت، حرکت یا صورت نمی‌گیرد یا به کندی انجام می‌شود.

این مقام مسئول عنوان کرد: آن چیزی که به عنوان شورای انقلاب فرهنگی در تکمیل شورای فرهنگ عمومی است یک شبکه مویرگی گسترده در سراسر کشور است و این شبکه گسترده تنها شبکه در اختیار است که می‌تواند برنامه‌ریزی‌های کلان در سطح کشور و استان را با نگاه هم‌افزایی و تقویت بنیان‌ها را انجام دهد.

صالحی با بیان این که در پژوهشگاه فرهنگ و ارشاد فرهنگ اجتماعی کشور را به شکل ملی پایش می‌کنیم، ادامه داد: یکی از کارهایی که انتظار می‌رود جریان توسعه استان انجام دهد؛ این است که رصد پایش اجتماعی اش از کشور دقیق‌تر باشد.

جامعه به طور مداوم به آموزش فرهنگ عمومی نیاز دارد

استاندارد هرمزگان هم گفت: استان هرمزگان دارای فرهنگ های غنی سنتی است و توجه به آن ها ضروری است.با تکیه بر مردم که درطول تاریخ، فرهنگ خود را حفظ کرده اند و هیچ یک از آن‌ها در تعارض با فرهنگ انقلابی نیست می‌توان توسعه فرهنگی را به درستی رقم زد.

به گزارش ایسنا، ‌فریدون همتی ‌عنوان کرد: شورای فرهنگ عمومی باید به سمتی پیش برود که وضع موجود جامعه را شناخته، ارزیابی و فرصت ها و تهدیدات را شناسایی کند و با تاکید بر ظرفیت فرهنگی استان هرمزگان تصمیمات اتخاذ شود.

وی افزود: پدیده‌های جدید که امروز همه جامعه را درگیر کرده باید برای آن برنامه‌ریزی کرد که یکی از آن‌ها بخش فضای مجازی است.

همتی بیان کرد: جامعه به طور مداوم به آموزش فرهنگ عمومی نیاز دارد همان طور که ما دائما نیاز به آموزش داریم.

وی بیان کرد: شورای فرهنگ عمومی باید قدرت هماهنگ کردن متناسب با ظرفیت‌های مردم را داشته باشد چنان چه ما امروز سازمان‌های فرهنگی کم نداریم و باید همه ظرفیت‌ها پای کار آورده شود و اگر این سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی راهبری شوند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

استاندار هرمزگان اضافه کرد: گاهی در یک نقطه مسئله ای به وجود آمده که مسئله مهمی است اما انتشار آن هم نشر منکر است، مانند فیلم های پخش شده در فضای مجازی از جزیره هرمز.

همتی اظهارکرد: باید از ظرفیت عظیم مردمی موجود در هرمزگان به نحو احسن استفاده کرد.

وی در پایان گفت: جامعه همواره نیازمند آموزش و یادگیری است و بنابراین اعضای این شورا باید قدرت هماهنگی داشته و با شناخت وضع موجود و متناسب با ظرفیت مردم تصمیمات مورد نیاز را بگیرد.

دانشگاهیان نقطه امیدم هستند

جلسه شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان صبح امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل دفتر نماینده ولی فقیه استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، نماینده ولی فقیه استان هرمزگان در این نشست گفت: ضمن تشکر از ریاست شورای فرهنگ عمومی سابق که سال ها مسئولیت شورا را برعهده داشتند و با ارزوی سلامتی و موفقیت برای وی، امیدواریم فعالیت های ارزنده ای در استان هرمزگان داشته باشم.

حجت الاسلام والمسلمین محمد عبادی زاده در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان عنوان کرد: حوزه فرهنگ حوزه ای است که باید خود را در تمام تارو پود جامعه نشان دهد، حوزه های مختلف نیازمند پیوست فرهنگی و توجه ویژه به آن است.

وی   ادامه داد: آنچه در مرحله جدید از همکاران خود تقاضا دارم این است که توجه هرچه بیشتر به کارگروه های این شوراست که در اولویت های بنده در این شورا است، توجه بیشتری شود.

وی بیان کرد: باید اعضای حقوقی و شخصیت های فرهیخته در حوزه های مختلف کمک کنند و از بدنه دانشگاه ها و حوزه های علمی کارشناسی های مورد نیاز استفاده شود تا اتفاقات خوبی رقم بخورد.

وی اضافه کرد: برنامه های آینده شورا مستند خواهد بود و تنها در مرحله گفت و گو های ساده نخواهد ماند.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده عنوان کرد: ماموریت دوم ما نمایندگان ولی فقیه این است که نباید با کارهای تشریفاتی پیش برویم، ماموریت سنگینی برعهده ما است.

نماینده ولی فقیه استان هرمزگان تصریح کرد: در گام دوم با نقشه راه مشخص شده از پیش، جلو نخواهیم رفت؛ با تمام صاحب نظران نقشه راهی در تمام حوزه ها برنامه ریزی خواهد شد.

وی با بیان این که دانشگاهیان نقطه امیدم هستند، افزود: مطالبات را در عرصه های مختلف از دالان شورای فرهنگ عمومی دنبال خواهم کرد.

شورای فرهنگ عمومی مهم ترین رکن تصمیم گیری است

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: این جلسه را به فال نیک گرفته و امیدواریم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار و نمایندگان و فرمانداران و ائمه جمعه استان قدم‌های مثمر ثمر برداریم.

به گزارش ایسنا، ‌احمد مرادی‌ اظهار کرد: شورای فرهنگ عمومی مهم‌ترین رکن تصمیم‌گیری در استان است.

وی ادامه داد: نمایندگان موظفند گزارش‌های این جلسه را به مجلس ارائه دهند.

مرادی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم خروجی خوبی داشته باشیم باید از تشریفات فاصله گرفته و تصمیمات منطبق بر منطق و کارشناسی شده باشد و پیگیری‌های مستمر اتفاق افتد.

وی اظهار کرد: در استان باید در موزه فرهنگی با حساسیت کار را دنبال کرده و از ظرفیت‌ها استفاده و حمایت و پشتیبانی وزارت فرهنگ همراه خود داشته باشیم.

مرادی ادامه داد: در حقیقت هر تصمیمی در حوزه فرهنگی گرفته شود مسئولیتش با وزیر است. ما هرچقدر از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد حمایت شویم به همان میزان خروجی‌ها بهتر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: تا نتیجه موضوع پیشین مشخص نشود، سراغ مسئله بعدی نرویم. ما به‌عنوان نمایندگان مردم آمادگی داریم تلاش کنیم دغدغه جامعه در زمینه‌های مختلف کم شود.

مرادی در پایان گفت: مشکلات فراوانی در زمینه‌های مختلف وجود دارد که باید باهمت همه ما رفع شود. همچنین از حضور روسا دانشگاه‌ها قدردانی کرده زیرا حضور این افراد در این جلسات شورای فرهنگ عمومی بسیار مفید است.

در بسیاری از جلسات تنها مطالب بیان می‌شود

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی هم گفت: فضای موجود، فضای همدلی میان دستگاه‌ها و مردم است.

  به گزارش ایسنا، ‌حسین هاشمی تختی ‌بیان کرد: همه ما در هر جایگاهی به دنبال رفع ایرادها و کمبودها هستیم و اگر نقدی داریم باید منصفانه باشد و بر این مبنا نقص‌ها برطرف شود.

وی با بیان اینکه اگر تذکر و نقصی مطرح می‌شود برای رفع مشکل است، افزود: امیدواریم در این فضا اقدامات مؤثری برای کشور انجام دهیم.

هاشمی تختی عنوان کرد: هرمزگان فضای کار و فعالیت فرهنگی بسیاری دارد و با توجه به شرایط موجود در دولت باید به این اندیشید که چگونه مشکلات را رفع کنیم و در حوزه فرهنگ عمومی باید به این فکر کرد که فعالیت به چه گونه‌ای باشد که به نتایج خوب دست‌یافت.

این نماینده مجلس ادامه داد: معتقدیم اگر کارها با کارشناسی پیش رود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی اظهار کرد: در بسیاری از جلسات تنها مطالب بیان می‌شود، اما اتفاقی نمی‌افتد. یکی از نگرانی‌های ما فراهم نبودن زمینه است. هفته گذشته جلسه‌ای با بانوان بسیج داشتم.

هاشمی تختی ادامه داد: گفته می‌شود اگر به حوزه گردشگری توجه سود دیگر نیازی به فروش نفت نبوده اما گردشگری در کشورمان باید به شکل فرهنگی و اسلامی باشد نه به آن شکل که در حال حاضر دیده می‌شود.

وی در پایان گفت: استان هرمزگان تلاش‌های فرهنگی زیادی می‌طلبد. ما آمادگی این را داریم که بر اساس منشور رهبر معظم انقلاب اسلامی گام دوم را پیش ببریم.

به گزارش ایسنا، در این نشست حکم ریس شورای فرهنگ عمومی هرمزگان توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حجت الاسلام محمد عبادی زاده تقدیم شد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.