• چهارشنبه / ۹ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۲۷
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98050904845
  • منبع : نمایندگی همدان

رئیس پلیس راه استان همدان:

همدان ۵ برابر سایر استان‌ها تصادفات برون‌شهری دارد

همدان ۵ برابر سایر استان‌ها تصادفات برون‌شهری دارد

ایسنا/همدان رئیس پلیس راه استان همدان گفت: سال گذشته در تصادفات برون شهری استان همدان ۳۲۲ نفر فوت شدند که این آمار پنج برابر سایر استان‌ها است.

به گزارش ایسنا، سرهنگ رضا عزیزی پیش ازظهر چهارشنبه ۹ مرداد در شورای هماهنگی ترافیک استان همدان، با بیان اینکه بیشترین حوادث جاده‌ای در محورهای برون شهری رخ می‌دهد، اظهار کرد: تصادفات براساس آمار کشوری در درون شهر ۲۳ درصد و برون شهر ۷۳ درصد است و در استان همدان بیش از آمار کشوری و بالای ۸۰ درصد در تصادفات جاده‌ای تلفات داشته ایم.

وی افزود: در سال ۹۶ میزان تردد از استان همدان ۱۴۹ میلیون و ۹۶۰ هزار مورد بوده که این میزان در سال ۹۷ به ۱۸۰ میلیون و ۲۶۴ هزار تردد رسیده است که ۳۰ میلیون و ۳۰۴ هزار تردد افزایش در سال ۹۷ را نشان می‌دهد.

رئیس پلیس راه استان همدان درباره تصادفات فوتی برون شهری عنوان کرد: در سال ۹۶ حدود ۲۹۵ فقره تصادفات فوتی رخ داد که منجر به فوت ۳۶۸ نفر و دو هزار و ۴۴ فقره تصادف جرحی منجر به مصدومیت ۳ هزار و ۹۸۸ نفر شده است.

وی ادامه داد: تصادفات فوتی در سال ۹۷ حدود ۲۷۵ فقره رخ داده که از این تعداد ۳۲۲ نفر فوت شدند که نسبت به سال قبل ۱۳ درصد کاهش داشته است و مجروحین نیز دو هزار و ۱۲۸ فقره با هزار و ۶۹ نفر مجروح که دو درصد افزایش را شاهد هستیم.

عزیزی با بیان اینکه تردد در ۴ ماهه نخست سال گذشته ۵۷ میلیون و ۳۰۰ هزار مورد بوده که امسال به ۶۶ میلیون و ۴۶۰ هزار تردد افزایش یافته است، ادامه داد: تصادفات برون شهری در چهارماه سال گذشته ۸۴ مورد با ۹۷ نفر متوفی بوده که امسال به ۷۸ فقره با ۱۰۳ متوفی به ثبت رسیده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه بزرگراه بودن جاده‌های همدان موجب افزایش سرعت و تصادفات در محورهای این استان شده است، تأکید کرد: تصادفات جرحی امسال ۷۱۵ فقره بوده که هزار و ۲۶۴ نفر مصدوم داشته و در سال گذشته ۷۹۲ فقره با هزار و ۳۶۳ نفر مجروح به ثبت رسیده است.

وی افزود: متوفیان در شهرستان‌ها، همدان ۱۴ نفر، ملایر ۲۳، نهاوند ۱۲، بهار ۷، رزن ۷، اسداباد ۴، کبودراهنگ ۲۳، تویسرکان ۳ و فامنین ۱۲ نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند.

عزیزی با بیان اینکه ۶۱ درصد فوتی‌ها سر صحنه، ۳۸ درصد در بیمارستان‌ها و مابقی در حین جابجایی مجروحین به بیمارستان رخ می‌دهد، تصریح کرد: ۷۰ درصد تصادفات با خودروی سواری، ۱۲ درصد وانت، ۱۲ درصد موتور، ۵ درصد کامیون‌ها و یک درصد سایر وسایل نقلیه مانند ادوات کشاورزی و اتوبوس‌ها را شامل می‌شود.

وی عنوان کرد: فراوانی تصادفات در چهار ماهه نخست سالجاری، ۴۱ درصد عدم توجه به جلو، ۵ درصد تجاوز به سمت چپ جاده، ۱۲ درصد عدم رعایت حق تقدم، ۵ درصد انحراف به چپ، ۶ درصد خستگی و خواب آلودگی و ۲۳ درصد سرعت غیرمجاز به ثبت رسیده است.

رئیس پلیس راه استان همدان با بیان اینکه ۶۰ درصد تصادفات در راه‌های اصلی، ۱۸ درصد در راه‌های روستایی و ۲۲ درصد در محورهای فرعی رخ داده است، عنوان کرد: در چهار ماهه سالجاری از ویان تا کبودراهنگ، ۸ نفر فوتی و ۱۶ مجروح داشتیم که نیاز به نیوجرسی است.

وی با اشاره به اینکه رانندگان ۱۸ تا ۳۰ سال ۳۱ درصد، ۳۱ تا ۴۵ سال ۴۲ درصد، ۴۴ تا ۶۰ سال ۲۰ درصد و بالاتر از ۶۰ سال ۷ درصد است، درباره تصادفات عابرپیاده نیز گفت: در چهارماهه سال ۹۷ حدود ۴۸ فقره تصادف عابر بوده که ۹ نفر عابر پیاده فوت کردند که امسال به ۳۰ نفر کاهش پیدا کرده و هشت نفر کشته شده است.

رئیس پلیس راه استان همدان تأکید کرد: ۸ درصد از کل تصادفات در محور همدان- اسدآباد، همدان- رزن ۸ درصد، آزادراه ۸ درصد، همدان- ملایر ۶ درصد بوده است.

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه ۱۸ نقطه حادثه خیز شناسایی شده است، تصریح کرد: جداسازی محورهای بدون جداکننده مثل اسدآباد از درخواست‌های پلیس راه است.

اعمال قانون بجا و به موقع ضامن سلامت مردم است

استاندار همدان نیز با تأکید بر اینکه اعمال قانون بجا و به موقع می‌تواند بازدارنده و ضامن سلامت مردم باشد، گفت: فوت شدن ۱۷ هزار نفر و مجروحیت ۳۰۰ هزار نفر در کشور نشان دهنده این است که پرداختن به این موضوع و کنترل و کاهش این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است.

سیدسعید شاهرخی افزود: از سال‌های گذشته اقدامات خوبی در جهت کاهش تصادفات صورت گرفته که از مهمترین آنها می‌توان به کاهش نقاط حادثه خیز، حضور محسوس و نامحسوس پلیس با وجود افزایش چشمگیر مسافرت‌ها و خودروها در محورهای درون شهری و برون شهری و کارهایی که در حوزه پیشگیری، آموزش، امداد و نجات، سلامت و درمان صورت گرفته اشاره کرد و با یک نگاه معلوم می‌شود که اقدامات چشمگیری بوده است.

استاندار همدان با تأکید بر اینکه خوشبختانه زنگ خطر و بیدارباشی برای کاهش تصادفات در جامعه به صدا درآمده که باید تداوم داشته باشد، عنوان کرد: در استان همدان از سال ۸۵ تا ۹۵ حدود ۵۰ درصد کاهش تصادفات درون شهری و برون شهری را شاهد هستیم چرا که نگاه دولت بر کاهش شاخص‌های تصادفات بوده است.

شاهرخی تصریح کرد: دومین عامل مرگ و میر مردم ایران تصادفات جاده‌ای بوده که استان همدان رتبه اول را در کاهش تصادفات داشته و سال گذشته مورد تقدیر وزارت کشور قرار گرفته اما چون جان انسان‌ها عزیز است ما یک نفر را هم زیاد می‌دانیم.

وی خطاب به مسئولان حاضر در جلسه با بیان اینکه تا حصول نتیجه مطلوب کار را دنبال کنید و کاهش تصادفات را اولویت کاری خود قرار دهید، اقدامات پیشگیرانه را در کاهش تصادفات را بسیار مؤثر دانست و عنوان کرد: حذف نقاط حادثه خیز، نصب دوربین و آنچه از فیزیک و کالبد مسیرها ممکن است منجر به تصادفات شود را رفع و رجوع کنید.

استاندار همدان افزود: خوشبختانه در استان همدان وضعیت راه مطلوبی داریم منهای مسیر سامن به بروجرد شرایط خوبی دارند و مسئولان باید فکری به حال محور ویان به کبودراهنک کنند.

شاهرخی با بیان اینکه هدف مچ‌گیری نیست و بازدارندگی مهم است، تأکید کرد: راهکارهایی را به کار ببندیم تا بتوانیم پیشگیری کنیم که البته در حوزه پیشگیری آموزش بسیار مهم است.

وی ادامه داد: در برخی از تاریخ‌ها همانند بازگشایی مدارس، باید حساسیت‌های خاص برای کنترل عبور و مرور و مقررات راهنمایی و رانندگی بیش از سایر ایام سال باشد.

استاندار با بیان اینکه در نوروز گذشته ۱۲۰ هزار نفر به غار علیصدر رفتند که این حجم استقبال از جاذبه‌های استان، حساسیت به موضوع راهنمایی و رانندگی را بیشتر می‌کند، تأکید کرد: در استان همدان از امکانات خوب درمانی برخوردار هستیم و اورژانس هوایی در استان برتر از سایر استان‌ها است.

همدان بیشترین فوتی را در سوانح درون‌شهری دارد

مدیرکل دفتر فنی استاندار همدان نیز گفت: در سال گذشته ۶۱ نفردر سوانح درون شهری استان همدان جان باختند که شهرستان همدان با ۳۵ نفر، ملایر هشت، بهار ۶ و اسدآباد پنج فوتی بیشترین سهم را در این آمار به خود اختصاص دادند.

کیوان کاظمی مستقیمی اظهار کرد: در سال ۷۰۰ هزار تصادف در شهرها و راه‌ها رخ می‌دهد که در این تعداد ۱۷ هزار کشته و ۳۰۰ هزار مجروح برجای می‌ماند.

وی با بیان اینکه در کشور ۷ درصد تولید ناخالص ملی صرف تصادف می‌شود، عنوان کرد: تصادفات بعد از سکته دومین عامل مرگ و میر در کشور محسوب می‌شود.

مدیرکل دفتر فنی استانداری همدان با بیان اینکه در سال ۸۸ حدود ۱۸۷ نفر متوفی در تصادف استان داشتیم که این میزان در سال ۹۷ به ۶۱ نفر رسیده است و در سال ۹۷ در شهر همدان تعداد ۳۵ نفر در تصادفات کشته شدند، افزود: جمع کل تلفات درون شهری در سال ۹۷ نسبت به سال قبل ۱۹.۷ کاهش داشته ایم.

وی با بیان اینکه بیشترین تصادفات در تیر، مرداد، شهریور و مهر صورت گرفته است، عنوان کرد: ۳۷ درصد کشته‌های رانندگی راکبان، ۳ درصد ترک نشین و ۵۶ درصد عابرین پیاده در سطح شهر هستند.

کاظمی مستقمی درباره اقدامات کاهش تصادفات عابرین نیز گفت: آرام سازی سطح یک و دو، تعمیر و نوسازی ۳۷ پل عابر پیاده در همدان، راه اندازی سامانه پیامکی، استفاده از تصویربرداری هوایی، نصب دوربین‌های ثبت تخلف، نصب ۱۹ سرعتگیر و ایمن سازی مدارس حاشیه معابر درون شهری همدان بخشی از این اقدامات است.

این مقام مسئول ادامه داد: در سال ۹۵ حدود ۴۹ نفر عابر پیاده کشته شدند که در سال ۹۶ تعداد ۷ نفر کاهش و در سال ۹۷ حدود ۱۱ نفر کاهش داشتیم که از ۹۵ تا ۹۷ با کاهش ۵۶ درصدی کاهش تلفات عابر پیاده مواجه هستیم همچنین از ۹۵ تا ۹۷ حدود ۱۵ هزار و ۶۶۰ موتور سیکلت توقیفی مورد بوده است.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.