• پنجشنبه / ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۳
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 98051005118
  • منبع : وزارت نیرو

جزییات بهره‌برداری بخش گاز نیروگاه هریس

جزییات بهره‌برداری بخش گاز نیروگاه هریس

بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی هریس استان آذربایجان‌شرقی به ظرفیت ۳۱۰ مگاوات امروز با حضور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایسنا، در نخستین برنامه از سفر رییس‌جمهور یه استان آذربایجان شرقی، صبح امروز حسن روحانی، رئیس جمهوری هم‌زمان با افتتاح نیروگاه هریس، در ارتباط ویدئوکنفرانسی با محل آغاز عملیات نیروگاه سیکل ترکیبی سهند در شهرستان بناب و توضیحات همایون حائری، معاون برق و انرژی وزیر نیرو از محل پروژه دستور آغاز عملیات احداث این نیروگاه را صادر کرد.

صرفه‌جویی ۳۳۰۰ مگاواتی مصرف برق در تابستان امسال

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تا پایان امسال ۲۱۷ طرح بزرگ آب و برق با اعتباری بالغ بر ۳۲ هزار میلیارد به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: همچنین تا پایان سال عملیات اجرایی ۲۳ نیروگاه و تصفیه‌خانه نیز با سرمایه‌گذاری ۴۶ هزار میلیارد تومانی آغاز خواهد شد.

رضا اردکانیان در آیین بهره‌برداری از بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی هریس اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان امسال ۲۱۷ طرح بزرگ آب و برق شامل: سدها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی، نیروگاه‌های حرارتی و تجدیدپذیر، آبرسانی روستایی و تصفیه‌ خانه‌های آب و فاضلاب با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۳۲ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رسید.

وزیر نیرو افزود: همچنین تا پایان امسال عملیات اجرایی ۲۳ نیروگاه و تصفیه‌خانه نیز با سرمایه‌گذاری ۴۶ هزار میلیارد تومانی آغاز خواهد شد و تا پایان دولت این رشته روشن همچنان ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: در جریان سفر امروز کاروان تدبیر و امید به استان آذربایجان‌شرقی نیز هفت پروژه مهم بخش آب و برق با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان افتتاح و نیروگاه سیکل ترکیبی سهند کلنگ‌زنی خواهد شد.

اردکانیان با اشاره افتتاح طرح‌های مهم صنعت آب و برق استان آذربایجان‌شرقی، گفت:در حالی که جمعیت کشور ما نسبت به ابتدای انقلاب حدود ۲.۳ برابر افزایش پیدا کرده است ولی ظرفیت نصب شده نیروگاهی ما با افزایش ۱۱ برابری به ۸۱ هزار و ۷۶۵ مگاوات رسیده و تولید انرژی ایران رشد ۱۸ برابری داشته است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون سالیانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در صنعت برق کشور سرمایه‌گذاری شده است، گفت: براساس ارزیابی صورت گرفته مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده در صنعت برق طی ۶ سال اخیر بالغ بر ۲۳۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی با تاکید بر اینکه بیش از ۹۵ درصد تجهیزات نیروگاهی، انتقال و توزیع برق ساخت داخل است، ادامه داد: شرایط تحریم در بازه‌های زمانی مختلف نه تنها وقفه‌ای در رشد این صنعت نداشته است بلکه ضریب خودباوری و خوداتکایی را افزایش داده است.

اردکانیان تاکید کرد: هم اکنون حضور فعالی در بازارهای منطقه داریم و در زمینه انرژی نیز ارتباط بسیار خوبی با کشورهای همسایه وجود دارد به طوری که در حال حاضر بالاترین میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور مربوط به صنعت آب و برق است.

بنا بر اعلام وزارت نیرو، وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط پیک تابستان سال ۹۸ اشاره کرد و افزود:میانگین رشد پیک مصرف برق در طی ده سال اخیر بیش از پنج درصد بوده است که این امر به معنای یک سرمایه‌گذاری سنگین در احداث نیروگاه‌ها برای تامین بار مصرفی مورد نیاز کشور است.

وی یادآور شد: براساس پیش‌بینی صورت گرفته در تابستان سال گذشته اوج بار امسال کشور حدود ۶۱ هزار مگاوات خواهد بود ولی امسال با همکاری تمامی مشترکین توانسته‌ایم سه هزار و ۳۰۰ مگاوات در مصرف برق صرفه‌جویی کنیم تا پیک مصرف امسال به ۵۷ هزار مگاوات برسد.

اردکانیان تاکید کرد: برای تولید علمی سه هزار و ۳۰۰ مگاوات بایستی پنج هزار مگاوات نیروگاه ساخته شود که این امر نیازمند سرمایه‌گذاری پنج میلیارد دلاری بیشتر برای پاسخگویی به مصرف است ولی خوشبختانه همراهی مردم در سازگاری با وضعیت دما و استفاده درست از سیستم‌های سرمایشی موجب صرفه‌جویی سه هزار و ۳۰۰ مگاواتی در مصرف برق شده و امیدواریم این عادت و اخلاق خوب بیش از این نیز در کشور ما نهادینه شود.

معاون وزیر نیرو هم در این آیین به مشخصات این پروژه اشاره کرد و گفت: این نیروگاه دارای ظرفیت ۴۵۱ مگاواتی بوده و واحد تولید گازی آن نیز ظرفیت ۳۰۷ مگاواتی دارد که تا تابستان سال ۱۴۰۰ این واحد به بهره‌برداری می‌رسد.

همایون حائری افزود: همچنین واحد بخار این نیروگاه نیز ۱۴۴ مگاوات است. وی با بیان این‌که برای ساخت این نیروگاه حداکثر توان مهندسی به کار گرفته می‌شود، افزود: راندمان کلی نیروگاه ۵۸ درصد بوده که راندمان چشمگیری است.

وی با تاکید بر این‌که اعتبار این پروژه ۲۵۰ میلیون یورو است، گفت: سوخت اول نیروگاه، گاز بوده و سوخت دوم نیز گازوییل است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به مزایای پروژه نیز افزود: این نیروگاه در جوار نیروگاه قدیمی بخار بناب( ۶۵۰ مگاواتی) قراره گرفته و مجموع ظرفیت این دو نیروگاه باعث می‌شود تا ظرفیت تولید در جنوب استان به بیش از هزار مگاوات برسد. وی افزود: این نیروگاه شرایط بسیار خوبی برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد.

نیروگاه سیکل ترکیبی هریس به منظور توسعه تولید برق در شمل غرب کشور در دستور کار قرار گرفته است که شامل یک واحد گازی ۳۱۰ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۸۰ مگاواتی است.

راندمان بخش گاز این نیروگاه حدود ۴۰ درصد است که با احداث بخش بخار در آینده، راندمان این نیروگاه کلاس F به ۵۸ درصد خواهد رسید.

هزینه کل احداث نیروگاه سیکل ترکیبی هریس ۲۳۹.۸ میلیون یورو بوده که از این مقدار حدود ۴.۸ میلیون یورو به همراه دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان آن میزان آورده سرمایه‌گذار بوده است.

پیشرفت فیزیکی کل نیروگاه ۸۶.۵ درصد است که واحد بخار آن نیز تا پیش از پیک مصرف تابستان سال ۹۹ با شبکه سراسری برق کشور سنکرون خواهد شد.

نیروگاه کلاس F سهند بناب شامل یک واحد توربین گاز به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت ۱۴۴ مگاوات جمعا ۴۵۱ مگاوات است.
راندمان این نیروگاه ۵۸ درصد و سوخت اصلی این نیروگاه گاز طبیعی و گازوییل نیز بعنوان سوخت دوم در نیروگاه سیکل ترکیبی سهند بناب قابل استفاده خواهد بود.

افزایش ظرفیت تولید برق منطقه به ویژه جنوب آذربایجان تا بیش از یک هزار مگاوات و تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور و کمک به افزایش پایداری شبکه از مهمترین اهداف این پروژه بوده و پاسخ به نیاز روز افزون رشد مصرف برق منطقه، استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور و ارتقای دانش فنی در ساخت نیروگاه های حرارتی و اشتغال زایی  از دیگر اهداف این این پروژه است.

شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی کارفرما این پروژه و شرکت مپنا و مهندسی قدس نیرو به ترتیب بعنوان پیمانکار و مشاور پروژه هستند.
نیروگاه سیکل ترکیبی سهند بناب در کیلومتر ٧ جاده بناب به تبریز و در محل نیروگاه بخار سهند احداث خواهد شد.
 

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.