• دوشنبه / ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۰۰
  • دسته‌بندی: گزارش و تحلیل
  • کد خبر: 98051407116
  • خبرنگار : 71402

/سرمقاله- نیویورک تایمز/

غرب با "تروریسم ناسیونالیست سفید" روبروست

غرب با "تروریسم ناسیونالیست سفید" روبروست

"گرچه ریشه‌های مدرن ناسیونالیسم سفیدپوست به چندین دهه پیش از تشکیل دولت ترامپ باز می‌گردد، اما این مهاجمان مشروعیت جدیدی در دوران حضور ترامپ در کاخ سفید یافتند. وقتی بحث ناسیونالیسم سفید و تروریسمی که اشاعه می‌دهد، در میان باشد، نباید حد وسطی متصور شد. یا موافق آن هستید یا مخالف."

به گزارش ایسنا، در سرمقاله نیویورک تایمز با اشاره به تیراندازی‌های مرگبار اخیر در آمریکا آمده است: "اگر یکی از عوامل دو تیراندازی این هفته از ایدئولوژی اسلام رادیکال تبعیت می‌کرد، منابع دولت آمریکا و متحدان بین‌المللی آن بدون لحظه‌ای تاخیر بسیج می‌شدند.  

قدرت فوق‌العاده کشور خستگی‌ناپذیر تلاش می‌کرد تا جلوی دسترسی تروریست‌های آتی به تسلیحات، پول و مکانی برای اشاعه ایدئولوژی آن‌ها را بگیرد. این جنبش با حضور جاسوس‌ها و خبرچین‌ها تکمیل می‌شد. حامیان مالی آن‌ها با تحریم مواجه می‌شدند. مکان‌های تجمع تحت نظارت قرار می‌گرفت. آن کسانی که کمک یا تسهیلاتی در اختیار تروریست‌ها می‌گذاشتند، تحت پیگرد قرار می‌گرفتند. برنامه‌هایی برای رادیکال‌زدایی پیروان سابق ایجاد می‌شد. در همین گوشه‌ها، مسلمانان میانه‌رو بابت عدم اعتراض علنی علیه افراطگرایی محکوم می‌شوند. کشورهای خارجی برای عدم انجام اقدامات کافی برای کمک به این مساله تحریم می‌شوند. حتی ممکن است سیاستمداران پایشان را فراتر گذاشته و خواستار ممنوعیت کلی ورود مسلمانان به ایالات متحده شوند، تا زمانی که نمایندگان کشورمان متوجه شوند که گرفتار چه اوضاعی شده‌ایم.

هیچ آمریکایی‌"یاد و دعا" را به عنوان استراتژی مبارزه با تروریسم نمی‌پذیرد. هیچ آمریکایی‌ نمی‌پذیرد که بازی‌های ویدیویی مقصر یک حمله شناخته شوند، مثل حرفی که فرماندار تگزاس یکشنبه درباره تیراندازی ال پاسو که جان ۲۰ تن را گرفت و ۲۷ زخمی بر جای گذاشت، به زبان آورد.

امروز حتی یک ناظر عادی هم می‌فهمد اوضاع بر چه روال است. جهان، بخصوص غرب،‌ با مشکل جدی تروریست ناسیونالیست سفیدپوست مواجه است که مدت‌هاست آن را نادیده گرفته است. همانطور که جورج بوش، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا بعد از حملات یازده سپتامبر اعلام کرد، "ما باید کشوری باشیم که از خطر بیدار شده و به دفاع از آزادی فراخوانده شده است. اندوه ما به عصبانیت و عصبانیت به راهکار تبدیل است."

سوالاتی جدی وجود دارد که ایالات متحده چگونه با افراطگرایی اسلامی برخورد می‌کند اما اگر ذره‌ای از هوشیاری و اتحاد صرف ناسیونالیسم سفید می‌شد، ما در امنیت بیشتری می‌بودیم.

حملات تروریستی ناسیونالیست سفید، محلی هستند، اما ایدئولوژی آن‌ها جهانی است. روز شنبه، یک تروریستی که مقام‌های فدرال گفتند متنی را پیش از حمله به فروشگاهی در ال پاسو منتشر کرده است، از "تهاجم لاتین‌تبارها به تگزاس" و جایگزین شدن با آمریکایی‌های سفیدپوست سخن گفت و بعد آتش گشود. اف‌بی‌آی در حالت تحقیق درباره تیراندازی ال پاسو به عنوان یک تروریسم داخلی است. انگیزه تیراندازی در دیتون اوهایو هم در دست بررسی است.

ماه آوریل حمله تروریستی دیگری در کنیسه‌ای در کالیفرنیا رخ داد که سخنان مهاجم نیوزیلندی را تکرار کرد که در کرایست‌چرچ قتل‌عام به راه انداخت. مهاجم کرایست‌چرخ هم به نوبه خود گفت از حملات برترطلبان سفیدپوست در نروژ، ایالات متحده، ایتالیا، سوئد و بریتانیا الهام گرفته بود.

تحقیقات روزنامه نیویورک تایمز در امسال نشان داد، دست‌کم یک سوم از قاتلان افراطی سفیدپوست از سال ۲۰۱۱ از دیگر مهاجمانی که دست به حملات مشابه زدند، الهام گرفتند.  

به عبارت دیگر، برترطلبی سفید یک ایدئولوژی خشن و فراملی به هم پیوسته است. حامیان آن در فضاهای آنلاین برای اشاعه ایده‌ها، توطئه حملات و شادمانی از اقدامات مرتبط با تروریسم رایزنی می‌کنند. نتیجه این ظهور برند کشتارهای نشات‌ گرفته از رسانه اجتماعی است. جوامع آنلاین مانند "۴chan " و "۸chan " مراکزی برای فعالیت ناسیونالیست‌های سفیدپوست هستند. کاربران ناشناس به صفحه سیاست این سایت می‌روند و محتوای نژادپرستانه، جنسیت‌زده و مخالف همجنسگرایان منتشر می‌کنند. کاربران افسانه‌های کهنه فاشیستی، پروپاگاندای نازی و متون علمی کاذب درباره نژاد، آی‌کیو و تئوری جایگزینی پخش می‌کنند.

این جوامع جدید نیستند. یکی از بولتن‌های برترطلبان سفید در ۱۹۹۶ کارش را شروع کرد. سال‌هاست که این سایت‌ها ایده‌های ناسیونالیست سفید را اشاعه می‌دهند. برخی از کاربران نه چندان متعادل این جوامع، تنفرشان را به دنیای واقعی می‌کشانند. دیلان روف که ۹ سیاه‌پوست را سال ۲۰۱۵ در کلیسایی در چارلزتون کشت، یکی از آن‌ها بود. در ماه‌های اخیر هم حرف اقدامات تروریستی ناسیونالیست‌ سفیدپوست در یکی از اتاق‌های گفت‌وگوی سایت ۸chan بیشتر شده بود. پس از تیراندازی مرگبار نیوزیلند، قاتلان مقلد به دنبال تایید انجام اقدامات خشونت‌بار بودند. ماه مه یک کاربر ناشناس مطلبی تحت عنوان "انتخاب هدف" منتشر کرد و در آن شرح داد که چگونه باید به تعداد تلفات تیراندازی‌های جمعی افزود.  

اما خشونت نشات‌ گرفته از این سایت در جهان واقعی موجب شده است تا برخی نهادها نگاه دقیق‌تری به جوامع آنلاین نفرت‌پراکن بیندازند و اخیرا هم اف‌بی‌آی برای اولین بار تئوری‌های توطئه را به عنوان تهدید تروریست داخلی شناسایی کرد.

گرچه ریشه‌های مدرن ناسیونالیسم سفیدپوست به چندین دهه پیش از تشکیل دولت ترامپ باز می‌گردد، اما این مهاجمان مشروعیت جدیدی در دوران حضور ترامپ در کاخ سفید یافتند. به عنوان نمونه، بجث درباره اینکه آمریکایی‌ها با مهاجران "جایگزین" شدند، در برخی از برنامه‌های فاکس نیوز دیده می‌شود و برخی از مجریان آن گهگاه در این رابطه سخن می‌گویند. لارا اینگراهام، از مجریان فاکس نیوز سال گذشته گفت: دموکرات‌ها می‌خواهند شما رای‌دهندگان آمریکایی را با شهروندان نوپا و شمار رو به افزونی از زنجیره مهاجران جایگزین کنند.

برترطلبان سفیدپوست در آشوب سال ۲۰۱۷ شارلوتسویل فریاد می‌زدند: "شما نمی‌توانید ما را جایگزین کنید." شخص دونالد ترامپ هم اعلام کرد "مردم خوبی" در دو طرف این حادثه مرگبار وجود دارند.

براساس گزارش اف‌بی‌آی، تعداد آمریکایی‌هایی که از سال ۲۰۱۱ به دست تروریست‌های داخلی کشته شدند از کسانی که قربانی افراطگرایان اسلامی شدند بیشتر است. با این حال، عمده مسوولیت‌های همین سازمان روی خنثی‌سازی تروریسم بین‌المللی معطوف است.

کشور آمریکا به قربانیان حملات یازده سپتامبر بدهکار بود. ما به قربانیان ال پاسو و صدها قربانی دیگر تروریسم ناسیونالیست سفیدپوست در سراسر این کشور هم بدهکاریم. اعضای میانه‌رو جناح راست سیاسی باید اقدام بیشتری در راستای محکوم کردن ناسیونالیست سفیدانجام دهد. نباید تبلیغاتی از ناسیونالیست سفید در برنامه‌های تلویزیونی وجود داشته باشد. بانک‌ها نباید از سازمان‌دهندگان ناسیونالیست سفید حمایت مالی کنند. رهبران دینی باید این رویه را محکوم کنند. شرکت‌های فناوری باید مسوولیت حذف پلتفورم تبلیغات این افراد را به گردن بگیرند، همان کاری که برای تبلیغات داعش انجام دادند.

مهمتر اینکه، ماموران اجرای قانون در آمریکا باید همانگونه که تروریست‌های اسلامی رادیکال را دنبال می‌کنند، ناسیونالیست‌های سفید را هم تحت پیگرد قرار دهند. وقتی بحث ناسیونالیسم سفید و تروریسمی که اشاعه می‌دهد، در میان باشد، نباید حد وسطی متصور شد. یا موافق آن هستید یا مخالف."

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.