• سه‌شنبه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۰۹
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 98051507839
  • منبع : نمایندگی قم

دیدار رئیس جهاددانشگاهی قم با معاون فرهنگی آستانه مقدس کریمه اهل بیت (ع)

دیدار رئیس جهاددانشگاهی قم با معاون فرهنگی آستانه مقدس کریمه اهل بیت (ع)

رئیس جهاددانشگاهی استان قم مهدویت و عاشورا را دو عنصر مهم در حفظ ملت ایران در طول تاریخ دانست و با اشاره به روز جهاددانشگاهی، گفت: از مزیت‎های جهاددانشگاهی این است که هیچ وقت به هیچ حزب و دولتی وابسته نبوده است.

به گزارش ایسنا، محمد حیدری، رئیس جهاددانشگاهی قم، در دیدار با حجت‎الاسلام والمسلمین احمدی، معاون فرهنگی آستانه مقدس کریمه اهل بیت(س)، در حرم مطهر گفت: جهاددانشگاهی نهادی متولد انقلاب است که براساس فرمان امام راحل بر اساس نیاز مهم کشور ایجاد شد ولی از جایی که این نهال با نیتی الهی ایجاد شد ثمرات ارزشمند آن هر روز نورافشانی می‌کند.

وی افزود: امروزه جهاددانشگاهی در حوزه صنایع‎ های‌تک و فناوری‎های پیشرفته کشور را از نیاز به تجهیزات روز در بسیاری از بخش‌ها بی‌نیاز کرده است و به همین دلیل مورد عنایت خاص مقام معظم رهبری است.

وی حضور جهاددانشگاهی در مراکز دانشگاهی را یکی از مهمترین ویژگی‎های این نهاد انقلابی دانست و گفت: روحیه جهادی، نشاط آفرینی، جوان‎گرایی، فعالیت در زمینه‎های مهارت‌افزایی و اشتغال‎آفرینی، برخورداری از ۱۳ پژوهشگاه تخصصی، بیش از ۵۰ مرکز دانشگاه علمی کاربردی و... از جمله ظرفیت‎ها و مشخصاتی است که در جهاددانشگاهی متبلور است.

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان قم یادآورشد: یکی از مزیت‎های جهاددانشگاهی آن است که هیچ وقت به هیچ حزب و دولتی وابسته نبوده و فعالیت‌های خود را در چارچوب منافع کشور، نظام اسلامی و اسلام ناب متمرکز کرده است.

وی گفت: اعتقاد به امامت و عاشورا و مهدویت به مولفه بسیار مهمی هستند که به نوعی نخ تسبیح ملت‌سازی در ایران به شمار می‌روند؛ اگر به تاریخ پس از اسلام بنگریم می‎بینیم که با آمد و رفت سلسله‎های مختلف، این دو رکن مهم بودند که ملت ما را بازسازی کردند و هر زمانی که کشور ما در شرایط سخت قرار می‎گرفت با نیروی الهی این دو اعتقاد پاک جان می‎گرفت و خود را احیا می‎کرد.

حیدری اظهارکرد: عاشورا و مهدویت هستند که این ملت را شکست‌ناپذیر کرده‌اند؛ به همین دلیل موظف هستیم که در همه حال به توسعه و همگانی کردن این دو فرهنگ اصیل اقدام کنیم؛ فرقی ندارد که این نهاد، یک نهاد دانشگاهی است یا یک نهاد دینی؛ همه ما در این زمینه مسئول هستیم.

وی با ذکر این مطلب که بر اساس آمار، قشر دانشگاهی از درجه تدین بالاتری نسبت به عموم جامعه برخوردار بوده است گفت: جهاددانشگاهی قم از سال گذشته جشنواره مهدویت را با هدف ارتقا و توسعه این فرهنگ متعالی و همگانی کردن این فرهنگ ناب و پاسخ به شبهات این عرصه آغاز کرده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان قم یادآورشد: این جشنواره سال گذشته به رغم کم لطفی‎ها و مشکلات به نحو شایسته‎ای در محورهای علمی پژوهشی، فرهنگی، هنری و رسانه‎ای و کتابخوانی برگزار شد.

وی افزود: امسال نیز امیدواریم با استفاده از ظرفیت‎های مسجد مقدس جمکران، حرم مطهر حضرت معصومه، حوزه علمیه و مراکز تخصصی مهدویت و نهادهای فعال در این بخش فعالیت کاراتر و اثربخش‎تری را در این حوزه انجام دهیم زیرا از سال ۹۲  خلأ بسیار محسوسی در زمینه برگزاری جشنواره‎های مهدوی ایجاد شد و این مرکز نیز بر آن شد که با هم‌افزایی بین دستگاهی و نهادی این خلأ را پرکند.

معاون فرهنگی حرم مطهر حضرت معصومه(س) با اشاره به فعالیت‎های فاخر جهاددانشگاهی گفت: فعالیت‎های جهاددانشگاهی در مسیر ولایت است و ما علاقه‌مندیم کارگروه مشترک جهاددانشگاهی و حرم حضرت معصوه(س) ایجاد شود.

به گزارش ایسنا منطقه قم، حجت‎الاسلام والمسلمین مهدی احمدی، در دیدار با محمد حیدری، رئیس جهاددانشگاهی واحد استان قم گفت: با مرور فرهنگ ناب اسلام، آنچه بیش از همه ما را به خود متوجه می‎کند، اهمیت و جایگاه ولایت است؛ یعنی همه چیز بر اساس ولایت بنیان نهاده شده است.

وی افزود: حرکت و فعالیت جهاددانشگاهی در عرصه‎های مختلف کشور به خصوص حل مشکلات فنی، علمی و تخصصی و فناوری، فرهنگی، اجتماعی و... همگی حرکت در مسیر ولایت است زیرا امروز ولی امر مسلمین این خواسته بزرگ را از همه آحاد کشور دارند و جهاددانشگاهی نیز پیشگام این عرصه بوده است.

معاون فرهنگی حرم مطهر حضرت معصومه(س) در این دیدار خطاب به فعالان جهاددانشگاهی یادآورشد: کار شما در راستای اندیشه‎های مقام معظم رهبری و فرهنگ متعالی مهدویت است، به نحوی که می‎توان گفت از بسیاری از فعالیت‎های فرهنگی و دینی که در این کشور انجام می‎شود نیز مقدس تر است زیرا به اعتلای نظام و جامعه اسلامی کمک می کند.

وی با ذکر این مطلب که به فعالیت‎های جهاددانشگاهی در این عرصه‎ها غبطه می‎خوریم، افزود: جهاددانشگاهی با اقدامات مهم خود به دنبال تقویت جبهه انقلاب و نظام اسلامی و جامعه دینی در مقابل مستکبران و کافرانی است که با انحصارگرایی در همه عرصه‎های علمی و فرهنگی و فناوری و... به دنبال از بین بردن اعتقادات مردم و به خصوص نسل جوان هستند.

احمدی در ادامه با اشاره به تحریم‎های دشمنان علیه ملت ایران بیان کرد: تحریم‎ها و مشکلات اقتصادی ضربه‎های جدی به کشور وارد کرد ولی یکی از مزایای آن، افزایش هم افزایی بین نهادهای مختلف کشور بوده است که این مساله یک خبر و اتفاق بسیار خوشایند است.

وی افزود: استمرار این فرایند بسیار مهم و کلیدی است زیرا اگر مجموعه‎های فرهنگی کشور ظرفیت‎های محدود شده خود را در کنار هم قرار دهند می‎توانیم هر پروژه و فرایند مهمی را که اراده کنیم به مرحله انجام برسانیم.

معاون فرهنگی حرم مطهر اظهارکرد: حرم مطهر در سال‌های اخیر دامنه فعالیت‎های خود را ارتقا داده است و امروزه در حوزه فرهنگی برنامه‎های وسیعی انجام شده و یا در حال انجام است که از جمله آنها می‎توان به اداره خانواده در این معاونت اشاره کرد که متولی بخش‎های مختلف از جمله بخش جوانان و... است.

وی گفت: از این روی می‎توانیم با ظرفیت‎های بسیار خوبی که جهاددانشگاهی از آنها برخوردار است کارگروه مشترکی ایجاد و فعالیت‎های مشترک را در قالب این کارگروه دنبال کنیم.

احمدی با اشاره به برگزاری جشنواره مهدویت از سوی جهاددانشگاهی واحد استان قم بیان کرد: در این بخش باید از ظرفیت‎های مسجد مقدس جمکران بیش از پیش استفاده شود زیرا مقام معظم رهبری تأکید کردند که این مسجد مقدس باید قطب و پایگاه فعالیت‎های مهدوی کشور باشد و به همین دلیل باید این مسجد را تقویت کنیم.

وی گفت: هرچه از نشر مکتوب به سمت محصولات عامه‌پسند و جوان‌پسند برویم می‌توانیم تاثیرگذاری بیشتری روی مخاطبان خود داشته باشیم؛ در این زمینه حرم مطهر نیز می‎تواند از همه ظرفیت‎های خود برای همکاری با این جشنواره و در سطح کلان‎تر با فعالیت‎های جهاددانشگاهی بهره بگیرد.

علی حسینی، معاون فرهنگی و سرپرست معاونت آموزش جهاددانشگاهی نیز با اشاره به دوره‌‏های مختلف آموزشی و بخش‎های مختلف آموزشی و فناوری و فرهنگی جهاد دانشگاهی گفت: جشنواره ملی مهدویت از جمله برنامه‎های بسیار مهم و اولویت دار این مرکز در قم است که در سال گذشته به همت این مرکز برگزار شد.

وی در این مراسم با اشاره به اهمیت و جایگاه حرم مطهر(س) در اجرای طرح‎های فرهنگی گفت: در سال گذشته برنامه‎های تبلیغی در عرصه این جشنواره در حرم انجام شد که امیدواریم سطح همکاری حرم در این جشنواره و به طور کلی برنامه‎های فرهنگی و هنری مشترک را ارتقا ببخشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.