• پنجشنبه / ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۱۶
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 98051708894
  • منبع : نمایندگی لرستان

/به بهانه سی و نهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی/

ضرورت استفاده از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی برای رفع نواقص سیستم تولید

ضرورت استفاده از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی برای رفع نواقص سیستم تولید

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی برای رفع نواقص سیستم تولید تاکید کرد.

دکتر سیدعلی نادر دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا، با تبریک فرارسیدن سالروز تاسیس و تشکیل جهاد دانشگاهی بیان کرد: جهاد دانشگاهی به‌عنوان یکی از نهادهای انقلاب اسلامی توانسته در طول سال‌های متمادی تاثیرگذار بوده و نقش مهمی در تولید فناوری، علم، تجاری‌سازی دانش در حوزه‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی داشته باشد.

وی با اشاره به ظرفیت تحقیقاتی و پژوهشی جهاد دانشگاهی در بخش‌های مختلف، اظهار کرد: این ظرفیت‌ها در بخش صنعت، کشاورزی فرهنگ، رسانه، آموزش، اشتغال و تجاری‌سازی دانش می‌تواند در شرایط کنونی کشور موثر و موردتوجه قرار گیرد.

دکتر دهقانی اضافه کرد: الان یکی از مسائل ما در کشور بحث اشتغال، فعالیت و رونق تولید است که زمینه‌ساز بسیاری از مسائل مهم در کشور خواهد بود و نیازمند هستیم دستگاه‌ها و مراکزی که در این حوزه دارای مدل‌های عملیاتی هستند و تجارب موفق دارند به یاری مجموعه و ساختار برنامه‌ریزی کشور آمده و به رونق اشتغال، تولید و توسعه فعالیت‌های اقتصادی دانش‌بنیان کمک کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: جهاد دانشگاهی با انجام کارهای الگویی موفق که در سطح کشور بالاخص در حوزه صنعت، کشاورزی و پزشکی داشته است می‌تواند به عنوان یک نهاد محوری مورد تاکید و توجه قرار گیرد و از این نهاد خواسته شود مدل‌هایی را که به صورت پایلوت در کشور موفق‌آمیز اجرایی کرده، عملیاتی و تکثیر و برای همه بخش‌های مختلف توسعه دهد.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی لرستان در ادامه بیان کرد: از ظرفیت علمی جهاد دانشگاهی باید استفاده شود زیرا دارای پتانسیل بسیار خوبی است، این ظرفیت در حوزه تجاری‌سازی دانش به رفع نواقص سیستم تولید کشور و رفع نیازهای بخش‌های تولیدی کشور کمک می‌کندولازم است ازآن به نحو مطلوبی استفاده شود.

دکتر دهقانی افزود: جهاد دانشگاهی در لرستان در حوزه کشاورزی مدرن و با بهره‌وری بالا و کشاورزی اقتصادی می‌تواند موثر و موردتوجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی لرستان در حوزه کشاورزی کارهای خوبی انجام داده که شهرک گلخانه‌ای کوهدشت، مجتمع تحقیقات فناوری بام خرم‌آباد از جمله آنهاست، گفت: در صورت تکمیل این پروژه‌ها بخش اعظمی از نیازهای کشاورزی و فرآیندهای آن در استان می‌توانند دوباره احیا شوند و از منابع به نحو بهتری استفاده شود.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان یادآور شد: یکی از مشکلات ما این است که کشاورزی استان با سابقه‌ای دیرینه کمتر مورد توجه دانشگاهیان بوده و نتوانسته‌ایم کشاورزی علمی و مناسب پیاده کنیم، باید دانشگاهیان و نیروهای علمی در این حوزه ورود پیدا کنند و به کمک سازمان جهاد کشاورزی بیایند.

این مسئول گفت: سازمان جهاد کشاورزی راغب است دانشگاه‌ها و مراکز علمی به کمک سیستم کشاورزی بیایند و آن را اقتصادی‌تر کنند. باید روی کشاورزی قابل تجارت‌سازی و بین‌المللی‌پسند که استان قابلیت‌های خوبی در این حوزه دارد تمرکز کرد و جهاد دانشگاهی یکی از سازمان‌های پیشتاز در این حوزه است.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی لرستان اظهار کرد: در حوزه پزشکی، لرستان ظرفیت بسیار خوبی دارد، مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی به عنوان یک ظرفیت بسیار خوب که می‌تواند در حوزه درمان، گردشگری و توریسم‌درمانی به کمک استان بیاید.

دکتر دهقانی بیان کرد: در مجموعه مرکز رشد جهاد دانشگاهی ۴۶ واحد فناور در حال فعالیت هستند که محصول موردنیاز کشور می‌تواند در این واحدها تولید شود و باید مورد حمایت قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ظرفیت‌های لرستان شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناوری هستند که هسته اصلی آنها نخبگان و دانشجویان استان هستند.

دهقانی با تاکید بر اینکه جهاد دانشگاهی در بحث رونق تولید می‌تواند نقش پیشتاز و الگویی داشته باشد، عنوان کرد: مبنای فعالیت‌های ترویجی در حوزه تولید می‌توان توسط جهاد دانشگاهی بنیان‌گذاری شود که البته برای شکل‌گیری آنها باید از پیشینه این نهاد و تجارب آن استفاده کنیم.

وی گفت: باید در سطح کشور نسبت به معرفی الگوهای موفق در حوزه‌های تجاری‌سازی دانش اقدام و با ایجاد فرآیند لازم و تعریف اکوسیستم فعالیت به شکل‌گیری فعالیت‌های جدید در استان کمک کنیم تا براساس ظرفیت‌های محیطی و انسانی می‌توانند شکل گیرند.

دکتر دهقانی اضافه کرد: جهاد دانشگاهی استان می‌تواند به ساختارهای اقتصادی که به دلیل مساله تحریم چه در بخش فناوری تکنیک و فرآیندهای مدیریتی با مشکلاتی مواجه هستند کمک کرده و در این زمینه بسیار موفق عمل می‌کند.

وی با بیان اینکه امیدواریم از نقش علمی جهاد دانشگاهی برای رونق تولید و ایجاد الگوهای موفق اقتصادی و از ظرفیت آن در رفع حوزه نواقص فرایندهای تولید استفاده شود، رسالت اصلی جهاد دانشگاهی را پرورش سرمایه انسانی در تراز فرهنگ جهادی دانست و گفت: ما در کشور باید نسبت به تربیت نسلی متعهد، وفادار، با پشتکار و جهادی اهتمام جدی داشته باشیم.

دکتر دهقانی افزود: اگر ما نیروی انسانی متعهد، خلاق و با پشتکار جهادی تربیت کردیم دستاورد آن قطعا تولید، پیشرفت و توسعه کشور و استان خواهد بود.

وی تاکید کرد: یکی از رسالت‌های بسیار مهم جهاد دانشگاهی که واقعا هم مورد توجه بوده و خواهد بود تربیت نیروی انسانی در بستر فرهنگ جهادی و روحیه جهادی است که در لرستان یکی از کارهای الگویی و مزیت‌های ما همین فرهنگ است که در جهاد دانشگاهی جریان دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان با بیان اینکه فرهنگ جهادی در جهاد دانشگاهی حکمفرماست و نیروهای جهادی، فعالیت و کار برای استان را یک وظیفه محسوب می‌کنند، گفت: از حمایت‌های رئیس جهاد دانشگاهی کشور، استاندار و نماینده ولی‌فقیه در لرستان برای فعالیت و برنامه‌های جهاد دانشگاهی در استان تشکر می‌کنم.

دهقانی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی لرستان امروز به عنوان یکی از سازمان‌های مورد توجه در استان و کشور مطرح است.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص جهاد دانشگاهی در گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور عنوان کرد: در کشور نیازمند ایجاد ساختارهای موفق و با الگویی هستیم که توانسته‌اند با کارهای جدید، تقاضامحور و مبتنی بر نیازهای کشور، نقش ایفا کنند و موثر باشند.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی لرستان گفت: باید موفقیت‌ها و کارهای جهاد دانشگاهی در کشور تکثیر شده و در جامعه اشاعه پیدا کنند.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.