• جمعه / ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۷
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 98051809130
  • منبع : فضای مجازی

فرمول ۱۰ ماده‌ای برای گشودن گره فوتبال

با لحاظ کردن این ۱۰ نکته کابوس تعلیق از سر فوتبال ایران دور می‌شود و چون همه این اتفاقات ذیل نهادهایی در جمهوری اسلامی ایران رخ می‌دهد قاعدتا به لحاظ شرعی هم نباید نگرانی خاصی به وجود آید. چون وقتی پلیس در کوچه و خیابان مراقب رفتار خانم‌هاست داخل ورزشگاه که اسم و صندلی مشخص است هم طبعا کنترل می‌کنند.»

به گزارش ایسنا، مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: «هر چند در یادداشت قبلی با عنوان «چرا نظر آیت‌الله مکارم ورود زنان در ورزشگاه ها را منتفی نمی‌کند» توضیح داده‌ام که مرجع محترم تقلید حضور را برای مقلدان خود «ضروری و مناسب» ندانسته و در عین حال وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال را نهی نکرده‌اند اما چون خطر تعلیق به فوتبال ایران نزدیک شده و برخی مقامات غیر دولتی هم در این باره نکاتی را مطرح می کنند و به مصداق «علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد» و ولو بعضا تکراری اما برای درنیفتادن در این ورطه فرمولی در ۱۰ بند شاید راهگشا باشد:

۱. دختران و زنان در واقع به «ورزشگاه» نمی‌روند. به «تماشاخانه فوتبال» می‌روند تا بازی را «تماشا» کنند. نمی‌روند «بازی» کنند. می‌روند تماشا کنند؛ همان گونه که تئاتر یا فیلم تماشا می کنند. به نظر می رسد بخشی از سوءتفاهم با تأکید بر کلمۀ «تماشا» مرتفع شود.

۲. اصرار فیفا بر «رفع تبعیض» است. در نگاه آنان جلوگیری از ورود دختران و زنان از مصادیق عینی «تبعیض» و «تبعیض جنسیتی» است. «تساوی» و «برابری» از اصول دنیای مدرن است و در سنت سخنی از برابری نیست یا چیره نیست. از این رو باید توضیح دهند قرار نیست «نصف» جایگاه تماشاگران به زنان اختصاص یابد و صحبت از ۱۰ تا ۱۵درصد است.

۳. اگر زنان به ورزشگاه بروند ولی تلویزیون پخش نکند یا نمای نزدیک از آنان نگیرد شاید حساسیت کمتری ایجاد کند. این توصیه البته برای شروع کار است و به مرور می توانند نشان دهند. مهم این است که طلسم بشکند.

۴. رییس‌جمهوری در مقام رییس شورای عالی امنیت ملی می‌تواند موضوع را در این شورا به بحث گذارد و تصویب کند؛ چرا که فوتبال در ایران مقوله‌ای امنیتی است یا امنیتی هم هست. سال‌ها پیش مجری برنامۀ «صندلی داغ» تلویزیون از دکتر قریب، مدیر عامل وقت باشگاه استقلال پرسید تحصیلات و تخصص شما چیست و او پاسخ داد: «دکتری امنیت استراتژیک» مجری که به گمانم داریوش کاردان بود با شگفتی پرسید ربط آن با مدیریت باشگاه فوتبال چیست و قریب پاسخ داد: فوتبال در ایران، مقوله‌ای امنیتی است و کاملا ربط دارد.

جدای این اگر فوتبال ایران تعلیق شود یکی از مهم‌ترین تفریحات مردم حذف خواهد شد و آیا این بار امنیتی ندارد؟ در ابعاد منطقه‌ای و جهانی نیز این موضوع صادق است.

۵. در یادداشت پیشین آوردم و اینجا هم تکرار می‌کنم. مخالفت برخی مراجع منحصر به ورود زنان به ورزشگاه‌ها نیست. آقای مکارم سیگار را حرام اعلام کرده‌اند اما شرکت دخانیات تعطیل نشده یا دیگری بهره بانکی را اما هیچ بانکی تعطیل نشده یا دربارۀ موسیقی نظر منفی ابراز می‌شود اما رادیو آوا از بام تا شام موسیقی پخش می‌کند و در خیلی از شهرها کنسرت برگزار می‌شود. با این نگاه این نهی‌ها الزامی برای دولت ایجاد نمی‌کند؛ چندان که بانک ها دربارۀ بهره به فتواها عمل نمی‌کنند و قوانین را در نظر دارند و چون شورای نگهبان مُهر تأیید زده شرعی به حساب می‌آید.

۶. گفته شده فیفا به ورزشگاه‌های ما چه کار دارد؟ اما تنها «فیفا» نیست که کار دارد. «یاتا» هم به هواپیمایی ما کار دارد و «فیلا» هم به کُشتی ما و سازمان بین‌المللی کار به قانون کار ما و نمی‌توانیم بگوییم ما در شرع «اجیر و موجر» داریم نه «کارگر و کارفرما» و کار کودکان منع نشده و دستمزد بر اساس توافق است و شرع در رابطه کار ضلع سوم به نام دولت ندارد بلکه گزارش می‌دهیم که رعایت می‌کنیم.

مداخله‌گرانه‌تر از همه رفتار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که دوربین کار گذاشته و از جزییات فعالیت‌های هسته‌ای ما آگاه است و اگر نبود به نفع ما گزارش نمی‌داد. عضویت در مجامع بین‌المللی هم مزایایی دارد و هم محدودیت‌هایی. پول ما بابت جام جهانی (ده میلیون دلار) را هم فیفا می‌پردازد و تنها اعمال محدودیت نمی‌کند. بدون فیفا خودمان با خودمان باید مسابقه بدهیم.

۷. در دنیایی که رسانه ها با هم رقابت دارند هر رسانه مزیت نسبی خود را دارد و سرمایه اصلی اوست. مزیت نسبی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران فوتبال است. یکی از مهم‌ترین رشته‌های پیوند مردم با صداوسیما مسابقات فوتبال و پخش مستقیم آن است. «من و تو» هر قدر هم رقص و آواز پخش کند، بی‌بی‌سی فارسی هر چه تحلیل سیاسی بگذارد، ایران اینترنشنال هر قدر خبررسانی کند و «جم» هر چه سریال ترکی بگذارد باز هم نمی‌توانند مسابقات فوتبال داخل ایران با میلیون‌ها بیننده را پوشش دهند.

حذف فوتبال این رشته را می‌گسلد و مردم را به سوی این شبکه‌ها سوق می‌دهد. با این توضیح شاید بتوانند منتقدان را قانع کنند و عجیب است که صداوسیما سکوت کرده است. حفظ میز و دل خوش کردن به آمار بینندگان که به خاطر رایگان بودن تلویزیون امری طبیعی است آنان را از مهم‌ترین سرمایه غافل کرده است.

۸. حضور زنان در ورزشگاه‌ها مهم‌تر و حساسیت‌زاتر است یا حق رأی زنان؟ اگر فقیهی که ۱۰۰ سال پیش درگذشته اکنون چشم بگشاید و او را به مجلس شورای اسلامی ببرند و بگویند هم در انتخاب این نمایندگان رأی زنان نقش داشته و هم ۱۷ زن در این مجلس - بیش از تعداد روحانیون آن - در روند قانونگذاری نقش دارند، باور می‌کند؟ اما این اتفاق افتاده است.

رژیم پهلوی در مقابل «زن سنتی» و به تعبیر علی شریعتی «زن مطبخی» مدعی «زن مدرن» بود که باز شریعتی از آن به عنوان «زن عروسکی» یاد می‌کرد و هنر شریعتی این بود که فارغ از دوقطبی زن مطبخی و زن عروسکی زنی دیگرگونه را وارد جامعه ایران کرد و امام خمینی (ره) هم در ادامه با تأیید حضور زنان در انقلاب اسلامی مسیر جدیدی را گشود.

همین دیروز در خاطرات مرحوم محلاتی در مجلۀ «حریم امام» خواندم که به امام گفته بود اگر اجازه دهید برنامه دیدار با خانم‌ها را لغو کنیم و رهبر فقید انقلاب به طعنه به او می گویند: «نقش‌شان از شماها بیشتر نبوده باشد، کمتر نیست!»

سخنان مرحوم مدرس درباره حق رأی زنان را بخوانید که تا چه حد مخالف است؛ حال آن که امام خمینی (ره) در این فقره او را الگو قرار نمی‌دهد و از این ظرفیت استفاده می‌کند.

کافی است حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مانند حق رأی زنان بدانیم تا نشدنی به نظر نیاید.

۹. پیش از این و در مواردی درهای ورزشگاه به روی زنان باز شد و اتفاق خاصی نیفتاد. پوشش‌ها همان بود که در جامعه بود. کم یا زیاد مثل جامعه است. مگر این که مشکل با شادی و همهمه باشد که اقتضای هیجانات ورزشگاه است و مرد و زن ندارد.

۱۰. سرانجام این که دیر یا زود این اتفاق می‌افتد و این ما هستیم که باید خودمان را با الزامات فیفا تطبیق دهیم نه فیفا با ما. هر چه زودتر باشد کم‌خسارت‌تر است و حال که این همه «صنم» یا «سمن» در عرصه بین‌المللی داریم دنبال «یاسمن» تازه نباشیم.

با لحاظ کردن این ۱۰ نکته کابوس تعلیق از سر فوتبال ایران دور می‌شود و چون همه این اتفاقات ذیل نهادهایی در جمهوری اسلامی ایران رخ می‌دهد، قاعدتا به لحاظ شرعی هم نباید نگرانی خاصی به وجود آید. چون وقتی پلیس در کوچه و خیابان مراقب رفتار خانم هاست داخل ورزشگاه که اسم و صندلی مشخص است هم طبعا کنترل می‌کنند.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۵-۱۸ ۱۴:۲۸

جناب اقای خدیر به راستی شما یک اهل رسانه راستین هستید.