• یکشنبه / ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۸
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 98052009941
  • منبع : قوه قضاییه

محسنی اژه‌ای:

چهل سال عملکردمان نشان می‌دهد کجا دشمن ما را به انحراف کشاند

چهل سال عملکردمان نشان می‌دهد کجا دشمن ما را به انحراف کشاند

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه در گام دوم انقلاب باید از همه اندوخته‌های گذشته برای یک حرکت جهشی استفاده کنیم، گفت: چهل سال عملکردمان نشان می‌دهد که کجا خوب عمل کردیم و کجا دشمن ما را به انحراف کشاند.

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در مراسم معارفه رئیس دانشگاه علوم قضایی و رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه، اظهار کرد: خداوند را شاکرم که توفیق پیدا کردم در روز عرفه و در آستانه عید قربان در خدمت شما اساتید، فرهیختگان و دانشجویان باشم و بار دیگر در این مهد علم و تربیت حضور پیدا کنم.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه این جلسه برای تکریم و معارفه مدیران خدوم و دلسوز است، افزود: خداوند را شاکرم که بسیاری از مدیران در نظام جمهوری اسلامی چه در قوه قضاییه و چه در قوه مجریه تکلیف مدار هستند و هر وقت که در جایگاهی به عنوان مدیر قرار می‌گیرند همه تلاش خود را بکار می‌گیرند تا کار را به نحو احسن انجام بدهند. البته گاهی اوقات به لحاظ کمبودها و کسری‌ها توفیقات کم و بیش خواهد بود؛ اما اگر کار با انگیزه جهادی و روحیه انقلابی همراه شود توفیقات بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

وی اظهار کرد: دکتر شریعت باقری معرف حضور همگان هست و نیازی به معرفی ندارد. وی پیش از تبدیل این مجموعه به دانشگاه از همان دوره‌های اول دانشکده علوم قضایی، به عنوان دانشجو وارد این دانشگاه شد و تا امروز که رئیس دانشگاه علوم قضایی بود، به خدمت ادامه داد و امروز این سمت را به برادر دیگری تحویل می‌دهد.

محسنی اژه‌ای بیان کرد: وی در قوه قضاییه نیز در بخش‌های مختلف مشغول خدمت بود و توفیقاتی نیز داشت؛ اما لازم است تلاش بیشتری شود تا این دانشگاه که از امتیازات ویژه‌ای برخوردار است به نقطه بهتری برسد.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: به خاطر دارم در سال ۹۲، آقای شریعت باقری به ریاست قوه قضاییه وقت درخواست بازنشستگی خود را داد، اما ریاست قوه قضاییه وقت اعلام کرد که هنوز توان دارید و حیف است؛ وی نیز پذیرفت و در ماه‌های گذشته نیز، تقاضای سپردن مسئولیت به دیگری را داد و گفت که حدود ۶ سال است که در این جا هستم و لازم است کسی دیگری بیاید که با ابتکار، روحیه و انرژی، کار را دنبال کند. برای او آرزوی توفیق دارم.

وی اظهار کرد: دکتر محسنی نیز معرف حضور همگان هست و یک پژوهشگر و مؤلف با روحیه انقلابی است که بیش از ۲۰ سال به عنوان عضو هیئت علمی در پژوهشگاه‌ها و گروه‌ها فعال بوده و با دستگاه‌های مختلف اعم از دولت و مجلس همکاری خوبی داشته است؛ لذا مجموعه این موارد نگاه جامعی به این فرد می‌دهد تا مسائل را از یک زاویه نگاه نکند و امیدواریم بتواند توفیقات بهتری داشته و گام‌های بیشتری را بردارد و در تراز دانشگاه علوم قضایی، نیروهایی متناسب با قضای اسلامی تربیت کند.

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه امروز دو تودیع و دو معارفه انجام می‌شود، اظهار کرد: حجت الاسلام و المسلمین امینی به لحاظ کسالت نتوانست در جمع ما حاضر شود و دوشنبه گذشته نیز که جلسه مسئولان عالی قضایی بود، نتوانست حضور پیدا کند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: رئیس سابق پژوهشگاه قوه قضاییه در حد وسع خود از سال ۹۰ که ایده پژوهشگاه قوه قضاییه مطرح شد تلاش کرد و توفیقات خوبی داشت و قطعا نیاز است که پژوهشگاهی در تراز حقوق، جزا و قضای اسلامی داشته باشیم و آقای علم الهدی که از بیت معظم شهیدان عزیز و شهید علم الهدی است، با توجه به تجربه در بخش‌های مختلف بخصوص در زمینه پژوهش در دستگاه‌های مختلف و با عنایت به احساس مسئولیتی که نسبت به ارزش‌ها، انقلاب و ایثار ایثارگران و خون شهدا دارد، قطعا تلاش و جهادش مثمر ثمر واقع خواهد شد.

وی اظهار کرد: در اوایل انقلاب کسانی که مدیریت‌های بزرگ را بر عهده می‌گرفتند حدودا ۲۰ سال سن داشتند و یا جوانتر بودند. شهید علم الهدی حدودا ۲۲ سال داشت که فرمانده بود. بسیاری از فرماندهان بزرگ دفاع مقدس در چنین سن و سالی بودند که البته نه تنها در این عرصه بلکه در زمینه‌های دیگر نیز مانند مدیریت در قوه قضاییه، قوه مجریه و کسانی که استاندار، فرماندار و دادستان بودند و در سمت‌های مختلف مدیریت داشتند، در آن زمان بسیار جوان بودند.

محسنی اژه‌ای با اشاره به دو مورد از وظایف مهم قوه قضاییه گفت: دو وظیفه مهم قوه قضاییه که خود قوه یکی از قوای سه گانه نظام جمهوری اسلامی ایران است تضمین کننده سلامت نظام و ارتقاء نظام و از جمله وظایف مهم آن نظارت بر تمامی دستگاه‌های اجرایی است تا قانونی که مجلس می‌گذارد و به تأیید شورای نگهبان می‌رسد پس از ابلاغ، مجریان آن قانون را درست اجرا کنند و در مسیر این قانون حرکت کنند تا اعوجاج و لغزش پیدا نکنند و حرکت آن‌ها بر اساس قانون، ضابطه و موازین باشد.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به یکی دیگر از وظایف قوه قضاییه عنوان کرد: وظیفه اصلی قوه قضاییه تحقق عدالت و گسترش آن در کل جامعه و سطوح مختلف است که سرمایه اصلی برای تحقق این دو وظیفه مهم نیروی انسانی است. البته به بودجه و برنامه نیز نیاز هست؛ اما چیزی که اساس است و می‌تواند از کمترین بودجه بیشترین بهره را بگیرد، نیروی انسانی قوه قضاییه است و آن نیروی انسانی که می‌تواند هدف قضایی و نظارتی جمهوری اسلامی ایران را پیاده کند آن است که متدین، متعهد، عالم، کارشناس، خیرخواه و آینده نگر باشد و بخشی نگر نباشد؛ چرا که کسی که می‌خواهد بر دیگران نظارت کند باید یک سر و گردن بالاتر باشد.

معاون اول قوه قضاییه اذعان کرد: فردی که می‎خواهد نظارت کند که فلان دستگاه به وظیفه خود در چارچوب قانون عمل کرده است یا نه باید عالم‌تر، متعهدتر، دلسوزتر و پاک‌تر از دیگری باشد و الا نمی‌تواند این کار را به درستی انجام دهد.

محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: کسی که می‌خواهد چنین نیرویی را تربیت کند و علم و ادب به او بیاموزد، باید متدین، عالم و مودب باشد و فهم و درک صحیحی نسبت به مسائل داشته باشد.

وی ادامه داد: این نیرو باید ولایت‌پذیر و ولایت‌مدار عمل کند که به نظر می‌رسد این دو دستگاه می‌خواهند چنین نیروهایی را انتخاب و تعلیم دهند. بدون شک اگر این دو دستگاه در دستگاه قضایی کار خود را به خوبی انجام دهند، فردا هم از قاضی و هم از مدیر خوبی برخوردار خواهیم بود که در این شرایط هم نظارت‌ها دقیق خواهد بود و هم قضاوت به درستی انجام خواهد گرفت.

محسنی‌اژه‌ای با یادآوری امتیازات مثبت این دانشگاه گفت: اگرچه ممکن است این دانشگاه کسری‌هایی هم داشته باشد، اما باید امتیازات آن برای کسانی باشد که در این مسیر قرار می‌گیرند و بدون شک این دانشگاه باید مرکزی برای تربیت این نیروها باشد.

معاون اول قوه قضاییه ضمن تشکر از کسانی که از ابتدای تاسیس این دانشگاه خدمت‌رسانی کردند گفت: امیدواریم خداوند به آن‌ها جزای خیر دهد، اما باید گفت که هنوز ما نیازمند تعالی و ارتقاء هستیم و در گام دوم انقلاب باید از همه اندوخته‌های گذشته برای یک حرکت جهشی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: چهل سال عملکردمان نشان می‌دهد که کجا خوب عمل کردیم و کجا دشمن ما را به انحراف کشاند. باید همه این تجربیات را به کار گیریم و حرکت انقلابی را با اقدامی جهشی پیش ببریم.

محسنی‌اژه‌ای با تاکید بر اینکه کشور از لحاظ علمی توفیقات خوبی به دست آورده، گفت: با وجود این توفیقات، اما در بعضی از زمینه‌ها عقب هستیم و باید به این نکته توجه کرد که هر اندازه که ما پیش می‌رویم، دیگران هم پیش می‌روند. اگر ما یک حرکت عادی داشته باشیم هیچ وقت به آن‌ها نمی‌رسیم؛ در حالی که ما ابتدا باید به آن‌ها برسیم و سپس از آن‌ها جلو بیافتیم.

معاون اول قوه قضاییه در پایان از همه اساتید و دانشجویان و همچنین روسای پیشین و جدید پژوهشگاه و دانشگاه علوم قضایی تقدیر و تشکر کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.