• جمعه / ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ / ۰۴:۲۰
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 98052411764
  • خبرنگار : 71429

اخبار حقوقی و قضایی در هفته‌ای که گذشت

اخبار حقوقی و قضایی در هفته‌ای که گذشت

اعلام گذشت اولیای دم میترا استاد از قصاص نجفی، صدور حکم پرونده گوشت‌های برزیلی، بازداشت پوری حسینی رییس سابق سازمان خصوصی سازی و حسن عباسی تحلیل گر سیاسی و ... از جمله اخبار حقوقی هفته گذشته بود.

به گزارش ایسنا، مهم‌ترین اخبار حقوقی هفته گذشته را می‌خوانید:

برادر «میترا استاد»: «نجفی» را بخشیدیم

یکی از مهمترین اخبار هفته گذشته اعلام گذشت اولیای دم استاد از قصاص محمدعلی نجفی بود که در این راستا مسعود افرازه یکی از وکلای مدافع اولیای دم میترا استاد از اعلام رضایت برادر میترا استاد از نجفی خبر داد.

توضیحات «مسعود استاد» درباره بخشش «نجفی»

برادر میترا استاد با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود و با اشاره به آیه ۱۳۴ سوره آل عمران "الَّذِینَ یُنْفِقُونَ فِی السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ؛‌ «متقین» کسانی هستند که در راحت و رنج انفاق می کنند و خشم خود را فرو می برند و از «خطای» مردم می گذرند و خداوند نیکوکاران را دوست می دارد" از اعلام رضایت از نجفی خبر داد.

نعمت احمدی یکی از وکلای دادگستری با اشاره به اعلام گذشت اولیای دم میترا استاد از محمدعلی نجفی، گفت: خوشبختانه هم حرمت خانواده مقتول و هم خون آن مرحوم نگه داشته شد و مهمتر از همه یک الگو در جامعه شد که در موارد دیگر اگر خدایی نکرده حادثه‌ای اتفاق افتاد جنبه حادثه‌ای بودن را بیشتر توجه کنیم تا یک عمد و قتل را.

وکیل مدافع نجفی: «فرجام‌خواهی» می‌کنیم تا «جنبه عمومی جرم» منتفی شود

گودرزی وکیل مدافع محمدعلی نجفی با بیان اینکه قتل میترا استاد را شبه عمد می‌داند، گفت که با وجود اعلام گذشت اولیای دم مقتول، به رای صادره از سوی شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهران درباره این پرونده، اعتراض می‌کند.

حکم پرونده فروش آزاد گوشت‌های برزیلی ابلاغ شد/ محکومین راهی زندان شدند

حکم متهمان پرونده فروش آزاد گوشت‌های برزیلی وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی صادر شد و متهمان پرونده راهی زندان شدند. حمیدرضا خلیلی جانشین رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران متهم ردیف اول این پرونده به اتهام مشارکت در اخلال در نظام توزیع مایحتاج عمومی از طریق تخصیص سهمیه برخلاف مقررات با حواله صوری به منظور فروش گوشت با نرخ دولتی در بازار آزاد و متعاقبا فروش در بازار آزاد به ١٢ سال حبس، جزای مالی و ضبط همه اموالی که از طریق خلاف قانون به دست آمده و تحمل ٥٠ ضربه شلاق در انظار عمومی و انفصال از خدمات دولتی و عمومی  و سایر متهمین نیز به حبس و ... محکوم شدند.

در اولین جلسه رسیدگی به پرونده گوشت‌های برزیلی در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی، به کبابی جانشین رئیس جهاد کشاورزی استان تهران در گرجستان اشاره شد.

در دومین جلسه دادگاه قاضی صلواتی خطاب به یکی از متهمان پرونده گفت: نگویید پایبند نظامم، با کانال ضد انقلاب منوتو در ارتباطید!

در سومین و آخرین جلسه دادگاه قاضی صلواتی به برگزاری جلسات تنظیم بازار در کافی شاپ اشاره کرد و با اعلام ختم دادرسی گفت که حکم در مهلت قانونی صادر می شود.

حمیدرضا خلیلی جانشین رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، علیرضا جهیزی کارمند و رئیس اداره تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، علی رنجبر کرمانی کارمند حراست و بازرس اداره تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، مرتضی عسگری مدیرعامل تعاونی مصرف بنیاد مستضعفان استان تهران، علی سعیدی مباشر توزیع تنظیم بازار شرکت مهام تدبیر آسیا و حسین خلیلی کارگزار تنظیم بازار متهمان این پرونده هستند.

ایراد شورای نگهبان به طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی

کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری اعلام کرد که  طرح دوفوریتی تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی مورد ایراد این نهاد قرار گرفته است.

بخشنامه اعطای مرخصی به زندانیان ابلاغ شد

بخشنامه اعطای مرخصی به زندانیان همزمان با فرارسیدن عید سعید غدیرخم و ایام سوگواری باعبدالله الحسین (ع) از سوی رئیس قوه قضاییه به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور ابلاغ شد.

در هفته گذشته همچنین از سوی ریاست قوه قضاییه دستورالعمل «تشکیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران» ابلاغ شد.

حسن عباسی بازداشت شد

پس از انتشار خبر دستگیری حسن عباسی،  خبرنگار ایسنا در پیگیری صحت این خبر به این نتیجه دست یافت که حسن عباسی تحلیل گر سیاسی "از سوی سازمان قضایی نیروهای مسلح" و "با شکایت معاون حقوقی وزارت اطلاعات" بازداشت شده است.

رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

یکی دیگر از اخبار مهم هفته گذشته،  بازداشت پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بود که شخص شد  او  از سوی دستگاه قضایی کشور بازداشت شده است.

یک زن درویش از زندان آزاد شد

 الهام احمدی، از زنان درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین که به دو سال زندان محکوم شده بود، پس از انتقال به اوین، سرانجام هفته گذشته با پایان دوران محکومیتش از زندان آزاد شد.

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه درباره فیلترینگ اینستاگرام، پرونده‌های سیف، عراقچی، طبری و ... 

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری هفته گذشته پیرامون فیلترینگ  اینستاگرام، فرار آقاخان ، پرونده‌های سیف و عراقچی و زیبا حالت منفرد و طبری و ... صحبت کرد و گفت: فیلتر اینستاگرام صحت ندارد و در رابطه با پرونده سیف و عراقچی صبور باشید.

سخنگوی قوه قضاییه در این نشست بازداشت فردی به نام حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت را تایید و در عین حال از ذکر جزییات پرونده خودداری کرد.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده سالار آقاخان، گفت: فرآیند رسیدگی به این پرونده در حال انجام است. متهم برای جلسه رسیدگی به دادگاه احضار شده اما حضور پیدا نکرده است.

وی با بیان اینکه وثیقه لازم از ایشان اخذ شده است، گفت: درباره اینکه الان کجاست فقط اطلاع داریم روز دادگاه که احضار شده بود نیامده است.

مدیرعامل سایپا ممنوع الخروج است

پس از انتشار خبر ممنوع الخروجی مدیرعامل سایپا خبرنگار ایسنا در پیگیری صحت این خبر به این نتیجه دست یافت که سیدجواد سلیمانی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با حکم بازپرس شعبه ۵ دادسرای کارکنان دولت از اسفندماه سال گذشته به مدت ۶ ماه ممنوع الخروج شده است. 

چند تن از کارکنان پایگاه هوایی ارتش در محمودآباد بازداشت شدند

رحیم رحیمی میلاشی دادستان نظامی مازندران گفت: چند تن از کارکنان پایگاه هوایی ارتش در محمودآباد بازداشت شدند.

ظرفیت پذیرش کارآموز وکالت ۹۸ کانون وکلای مرکز اعلام شد

براساس این گزارش، به موجب مصوبه جلسه کمیسیون تبصره ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب ١٣٧٦ و پس از بحث و بررسی تعداد پذیرش کارآموز در حوزه کانون وکلای دادگستری مرکز شامل استان‌های تهران، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و سمنان، جمعا ١٥٠٠ نفر مورد تصویب قرار گرفت.

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای سراسر کشور  (اسکودا) نیز قوانین و مقررات مربوط به مواد آزمون ورودی کارآموزی وکالت سال ۱۳۹۸ را اعلام کرد.

تاکید دادستان تهران بر ضرورت و فوریت در تحقیقات قضایی

علی القاصی مهر دادستان تهران در هفته گذشته  به صورت سر زده، از دادسرای ناحیه ۳۱ تهران بازدید و از تلاش‌های قضات و کارکنان این مجموعه تقدیر و تشکر کرد و  کمبود نیروی انسانی را یکی از مشکلات عمده دادسرا خواند و گفت: در همین تقسیمات اخیر، پنج نفر قاضی به این دادسرا اختصاص دادیم و در صورت جذب مجدد تلاش می‌کنیم تا تعداد قضات افزایش پیدا کند، به طوری بین ورودی و خروجی پرونده‌ها تناسب صورت گیرد و تلاش برای کاهش موجودی پرونده‌ها فراهم شود.

آیت‌الله جنتی خواستار مداوای کامل شیخ زکزاکی شد

آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان با اشاره به فشارهای وارده به شیخ زکزاکی عالم نیجریه‌ای و خانواده‌اش خواستار پایان یافتن این فشارها و مداوای کامل او شد.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.