• پنجشنبه / ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۷
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 98052411771
  • منبع : قوه قضاییه

رئیس قوه قضاییه:

کوله بری باید ساماندهی شود

کوله بری باید ساماندهی شود

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه سخن گفتن از تولید با این میزان از قاچاق کالا مفهومی ندارد، بیان داشت: باید جلوی قاچاق کالا را بگیریم؛ اما سخن از کوله بری نیست بلکه کوله بری باید ساماندهی شود.

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، آیت الله رئیسی در دیدار با خانواده شهدا، ایثارگران و اقشار مختلف مردم استان کردستان دفاع و پاسداری از مرزهای کردستان و اخلاص مردم را در هوای سرد و یخبندان و شرایط آب و هوای این استان را مثال زدنی توصیف کرد و گفت: کردستان اقلیم و منطقه‌ای همراه با ایثار و شهادت، شهامت، ایستادگی و دشمن شناسی و دشمن ستیزی است و مردمی با بصیرت و جلوه‌هایی از فرهنگ و هنر و نوآوری و ابتکار دارد.

وی با درود به روح بلند شهدای کردستان و آرزوی طلب علو درجات برای آن‌ها، گفت: این رشادت‌ها و مجاهدت‌ها جایی به تصویر کشیده نشده است و هیچ شعر و نثری نمی‌تواند اوج این جهاد و شهادت و دلدادگی به خدا را و دفاع از ارزش‌ها و وطن را به تصویر بکشد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه شهدا از جامعه جهل زدایی کردند، افزود: بیداری که امروز در منطقه ایجاد شده به برکت خون مطهر شهیدان مظلوم در کردستان و در جای جای میهن اسلامی و خونی است که به ثارالله متصل شده است.

رئیسی با اشاره به اینکه وجب به وجب این خاک مقدس سخن و پیامی دارد، تصریح کرد: پیام این خاک گلگون که جلوه‌هایی از ایثار و شهادت دارد، ایستادگی و مقاومت، حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی و خدمتگزاری به مردم این خطه است.

وی ادامه داد: مدیران در همه زمان‌ها با همه سازوکارهایی که دارند باید بدانند که مهمترین افتخار آن‌ها نوکری و با همه وجود گره گشایی از کار مردم است و این بزرگترین مدالی است که نصیب همه خدمتگزاران شده است که خدمت کنند به مردمی که با همه وجود از کشور و وطن و ارزش‌های انقلاب اسلامی دفاع کردند.

رئیسی با تاکید بر اینکه در این منطقه باید اقتصاد در حوزه‌های مختلفی به نحوی فعال شود که نه فقط شاهد بیکاری جوانان بومی نباشیم بلکه بتواند زمینه اشتغال را برای افراد دیگری از نقاط دیگر فراهم کند، گفت: این استان این ظرفیت را دارد و امکان فعال کردن این ظرفیت با مدیریت و پیگیری وجود دارد.
رئیس قوه قضاییه یادآور شد: ذخایر مادی به ویژه نیروی انسانی کارآمد و فرهیخته، می‌تواند چرخ‌های اقتصادی این استان را فعالتر کند.


وی با اشاره به اقتصاد معدن یادآور شد: اقتصاد معدن خصوصا با نگاه به ارزش افزوده‌ای که بتواند پیدا کند، می‌تواند گردونه تولید را در این استان تکمیل کند.

رئیسی حمایت از کارآفرینان را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: حمایت از کارآفرینی هم حمایت حقوقی و هم حمایت قضایی و هم حمایت ملی و تسهیلاتی است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه تسهیلات باید به تولیدکننده داده شود و اگر به دلالی داده شد اتفاقی در تولید رخ نمی‌دهد، گفت: به حرکت درآوردن چرخ‌های تولید و رونق تولید در گرو آن است که تسهیلات به تولید کننده و کارآفرین اختصاص پیدا کند و در این صورت حتما شاهد خواهیم بود که تولید و اشتغال افزایش و بیکاری کاهش پیدا می‌کند.

وی بررسی مشکلات و پیگیری آن‌ها و سامان دادن به وضعیت‌ها را امری مهم تلقی کرد و با اشاره به مسئله قاچاق کالا به عنوان مسئله‌ای که خیلی از افراد را رنج می‌دهد، ادامه داد: وقتی از قاچاق کالا سخن می‌گوییم منظور قاچاق سازمان یافته است، قاچاقی که امروز کشور را در ارتباط با تولید دچار مشکل می‌کند.

رئیسی با بیان اینکه سخن گفتن از تولید با این میزان از قاچاق کالا مفهومی ندارد، بیان داشت: باید جلوی قاچاق کالا را بگیریم؛ اما سخن از کوله بری نیست بلکه کوله بری باید ساماندهی شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اظهارات استاندار کردستان مبنی بر اقدامات موثر در زمینه ساماندهی کوله بری، تاکید کرد: حتما این بخش ساماندهی شود، ولی بحث مربوط به قاچاق کالا، سخن از قاچاق سازمان یافته‌ای است که امروز به وفور در بازارهای مختلف کشور قابل مشاهده است.

وی با اشاره به وضعیت قاچاق سوخت در نقاط مرزی، خاطرنشان کرد: اگر نیازی در کشور مجاور برای سوخت وجود دارد باید به شکلی صورت گیرد که هم سوخت مورد نیاز آن کشور تامین شود، هم سوخت به قیمت واقعی داده شود و هم وضع اقتصادی مردم مرزبان در این رابطه سامان پیدا کند و به آن‌ها نیز نقش و مشارکت دهیم تا زندگیشان تامین شود که این امر نیازمند برنامه ریزی و ساماندهی است.

رئیسی وجود ایثارگران را برای مجموعه قضایی، شورای حل اختلاف و بخش‌های مختلف کشور افتخار دانست و گفت: باید گفت که افتخار ما در دستگاه قضایی است که ایثارگرانی که دیروز جبهه‌ها را اداره می‌کردند و امروز بعد از فراغت از جنگ از تحصیلات عالی برخوردار شدند و می‌توانند در بخش‌های مختلف ایفای نقش کنند استفاده شود. وجود ایثارگران افتخاری برای مجموعه قضایی و شورای حل اختلاف و بخش‌های مختلف کشور است؛ چرا که این قشر مرد بحران و ایستادگی و مقاومت و امتحان پس داده هستند و حتما اولویت دارند نه فقط در دستگاه قضایی بلکه در جای جای کشور وجود ایثارگران و مجاهدانی که در عرصه جهاد با دشمن بودند، مغتنم است و مورد استفاده خواهند بود.

وی با اشاره به مسئله گفت‌وگوی بین بخش خصوصی و دولت، خاطرنشان کرد: در این زمینه سازوکاری وجود دارد که باید فعال شود. این گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت که نمایندگانی از قوه قضاییه نیز در آن هستند بسیار سازوکار مناسبی است برای اینکه دولتمردان و مسئولان در جریان خواسته‌های بخش خصوصی قرار گیرند و بدانند مشکل بخش خصوصی چیست.

رئیس قوه قضاییه موضوع حقوق شهروندی را مورد اشاره قرار داد و افزود: حقوق شهروندی حقی است که خداوند متعال به همه شهروندان اعم از کرد، ترک، بلوچ، فارس، لر عنایت کرده است و مسئولیت مسئولان حمایت و دفاع و حراست و صیانت از این حقوق خدادادی است که کسی آن را ضایع نکند.

رئیسی با اشاره به اینکه باید صیانت از این حقوق در دستور کار باشد، یادآور شد: در دستگاه قضایی یک شورای حقوق شهروندی داریم که در این دوره هم فعال شده و افرادی در بخش‌های مختلف به تحت نظرگاه‌ها، بازداشتگاه‌ها، دادسراها و دادگاه‌ها اعزام می‌شوند تا یک وقت حقی از کسی ضایع نشود.

وی تاکید کرد: در قوه قضاییه یکی از وظایف جدی خودمان را دفاع از حقوق عامه و حقوق شهروندان می‌دانیم و معتقدیم هیچکسی حق ندارد به حقوق شهروندی و حقوق عامه تعدی کند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه محیط زیست حق همه است، گفت: استان کردستان جاذبه‌ها و محیط زیست بسیار ارزشمندی دارد و حفظ این سرمایه‌های مهم ملی (آب و خاک و هوا) مربوط به عموم ملت است و به هیچ عنوان تعدی به این‌ها از ناحیه هیچکس و هیچ جریانی جایز نیست.

رئیسی افزود: توسعه اقتصادی فرع بر حفظ محیط زیست است. قانون اساسی حکم می‌کند که اگر کارخانه‌ای خواست راه اندازی شود اول بررسی شود که آیا محیط زیست در خطر است یا خیر و باید محیط زیست حفظ شود و نباید به مخاطره بیفتد. یک کارخانه و مجموعه تولیدی بسیار ارزشمند است؛ اما نباید به قیمت به مخاطره افتادن محیط زیست باشد.

وی با بیان اینکه حفاظت محیط زیست دفاع از حقوق عامه و از مسائلی است که همه در آن مسئولیت دارند گفت: دولت، مسئولین و مدیران و دستگاه قضایی در این رابطه وظیفه دارند و در این دوره نیز اعلام کردیم که این موضوع جزء اولویت های ما خواهد بود.

رئیس قوه قضاییه افزود: مساله حل و فصل خصومت‌ها از طریق کدخدامنشی و ریش سفیدی در فرهنگ ملی ایران، دین و اسلام و شریعت و در این منطقه ریشه دارد. لذا باید سازوکاری فراهم کنیم تا بخشی از پرونده ها که امکان حل و فصل آنها با دخالت ریش سفیدان و افراد معتمد محلی وجود دارد، به دادگستری نیاید و روی این موضوع تاکید داریم تا دادگستری ها برای برخورد با ناامن کنندگان، اخلالگران امنیت اقتصادی و اجتماعی، مفسدان اقتصادی و جرایم سازمان یافته و جنایتکاران مجهز شوند.

رئیسی تاکید کرد: اختلافات محلی، خانوادگی ، مسائلی همچون داد و ستد در بازار از طریق کدخدامنشی قابل حل است و آمدن این پرونده ها به عدلیه معنایی ندارد و باید چنانچه راهکاری برای حل و فصل این پرونده ها وجود نداشت در عدلیه مطرح شود.

وی ادامه داد: مساله وحدت و حفظ انسجام، تحت تاثیر القائات دشمن و شبهاتی که دشمن ایجاد می کند قرار نگرفتن، یکی از موارد بسیارمهم در این منطقه است.

رئیسی گفت: امروز آشنایی با نوع ترفندهای دشمن بسیار مهم است.

وی افزود: شهدای عالیقدر پیشمرگ مسلمان، مجاهدان، بسیجیان و دلاوران از سراسر ایران اسلامی و به تعبیر بسیار زیبا مهاجر و انصار در این منطقه کنار هم برای ارزش های انقلاب اسلامی جان دادند و اجازه ندادند مساله اختلاف افکنی توفیقی در منطقه داشته باشد. آشنایی هر چه بیشتر با ترفندهای دشمن، مبانی دینی و ارزش های اسلامی و نوع تفکرات تکفیری و انحرافی بسیار مهم است و این آشنایی امروز باید بیش از پیش باشد.

رئیسی ادامه داد: جامعه کردستان مردمی فرهنگی دارد که نماد آن در شعر،نثر، هنر و ایستادگی و مقاومت آنها متبلور است که مهمترین جلوه های فرهنگی همان ایستادگی در مقابل دشمن است. مگر ممکن است مردمی تا این اندازه آگاه و فرهنگ دان و فرهنگ دوست باشند و دشمن را نشناسند؟

وی تصریح کرد: از جلوه های فرهنگی بودن این است که بتوان ادبیات دشمن را شناخت و تا یک آهنگ بلند می شود بگویند این آهنگ دشمن است.آنها با لا اله الا الله و با نام قرآن به جلو می آیند اما مردم می دانند که این آهنگ داعشی و صهیونیستی است. مگر ممکن است یک مسلمان اینگونه بی رحمانه خون یک مسلمان را بریزد و خانه یک مسلمان را بی رحمانه ویران کند؟ این سخن و این ادبیات و مشی، مشی اسرائیلی ها با نام لا اله الا الله و به اسم داعشی است و انسان با فرهنگ به خوبی این آهنگ را می شناسد و بیش از دیگران و پیش از دیگران در جایگاه دیدبانی و رصد کردن شرایط، آسیب هایی که جامعه را تهدید می کند می‎شناسد، جمع فرهنگی و نخبگانی ما دارای این ویژگی است.

رئیسی ادامه داد: عزیزان حقوقی در این جلسه نکات حقوقی خوبی را بیان کردند که برخی از نکات کاملا فنی و قابل توجه است، پیداست که عزیزان با آیین دادرسی و مشکل اطاله دادرسی آشنایی دارند. در دانشگاه این مباحث را بررسی کنید و به ما انتقال دهید حتما دیدگاه‌های شما برای امثال ما موثر است.

وی با تاکید بر ارتباط نخبگانی، گفت: خودم به عنوان یک طلبه و همچنین همکارانم در سراسر کشور را موظف کردم نشست‌های کاری و علمی با جامعه نخبگانی، علما، جریانات دانشجویی و اساتید دانشگاه داشته باشیم تا بتوانیم دائما از دیدگاه‌هایشان بهره ببریم.

رئیسی بیان داشت: ان‌شاءالله با حسن‌ظنی که شما امروز به بنده و دستگاه قضایی دارید بتوانیم روز به روز با عملکرد و اقدام‌مان جامعه و نظام را به برکت قرآن، اهل بیت عصمت و طهارت و هدایت‌های پیامبرگونه رهبر معظم انقلاب و خون مبارک شهیدان به نظام تراز امیرالمومنین (ع) و تراز نظامی که خواسته انقلاب اسلامی است قرار دهیم و گام‌های بلندی در این زمینه برداریم.

وی اضافه کرد: این کار حتما شدنی است بچه‌های ما در خطه کردستان اثبات کردند که این کار شدنی است و اگر کسانی این کار را نشدنی می‌دانستند تجربه شما در این زمینه وجود دارد. خیلی ها فکر می‌کردند بیرون آمدن از منزل در ساعت 3 بعد از ظهر امکان‌ناپذیر است اما چندی نگذشت با رشادت شهیدان و مجاهدان کردستان امن‌ترین منطقه شاید در کشور باشد لذا بسیاری از امور شدنی است.

رئیس قوه قضاییه در پایان خاطرنشان کرد: برای اجرای عدالت و مبارزه با فساد هیچگونه تردیدی نداریم و یقین داریم خداوند به خاطر اخلاص مردم و خانواده شهدا به ما کمک خواهد کرد و در این راه گشایشی ایجاد می‌شود برای اجرای عدالت و مبارزه بی‌امان با فساد و مفسدین. شما نیز دعا کنید و نکاتی را که به ذهن‌تان می‌رسد انتقال دهید ان‌شاءالله پیگیری خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.