• یکشنبه / ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۸:۳۲
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 98052713458
  • منبع : سازمان هلال احمر

کمک بلاعوض هلال احمر به سیل زدگان

کمک بلاعوض هلال احمر به سیل زدگان

رئیس جمعیت هلال احمر از کمک بلاعوض این سازمان برای بازسازی خانه‌های آسیب دیده سیل‌زدگان از محل کمک‌های مردمی خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر علی اصغر پیوندی در همایش ملی خیریه‌ها و تشکل‌های مردم نهاد همکار با جمعیت هلال احمر با تشکر از خیریه‌هایی که در این مدت همراه هلال احمر بوده و در این مراسم ایده‌های خود را مطرح کردند، گفت: صحبت‌ها و پیشنهادهای خوبی مطرح شد و ما با تمام بضاعت در خدمت دوستان هستیم. امروز ۳۲۰ خیریه مردم نهاد حضور دارند و باید بگویم مزد واقعی شما نزد خداوند محفوظ است.

وی با اشاره به وقوع سیل در فروردین امسال، اظهار کرد: در سیل ویرانگر امسال که به سیل مهربانی تبدیل شد با همدلی و انسجام دوستان، جمعیت هلال احمر با تمام توان لجستیکی و تجهیزاتی خود تلاش کرد تا حق مطلب را ادا کند. با توجه به فعالیت‌هایی که توسط نجاتگران و امدادگران انجام شد نمره مطلوب را گرفتیم و امیدواریم با هم افزایی یکدیگر فعالیت‌های بهتری انجام دهیم؛ چرا که جنس حادثه با گذشت زمان تغییر کرده است، پایان سیل، پایان امداد رسانی نیست. ما علاوه بر تشکر، دست نیاز به سوی همه دوستان دراز کردیم تا با هم افزایی بیشتر نیاز افراد متاثر از سیل را برطرف کنیم.

رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به تجربیات زلزله کرمانشاه گفت: امسال ۳۱ استان درگیر سیل بود و با هم‌افزایی درونی و بیرونی داخل کشور و با همگرایی سلبریتی‌ها، سمن‌ها و خیریه‌های مردم نهاد خدمات مناسبی را به سیل‌زدگان ارائه کردیم.

 پیوندی با تاکید بر اینکه خیریه‌ها رقیب جمعیت هلال احمر نیستند، ‌ گفت: آنها همراه و همکار ما هستند و این جمعیت به همه خیریه‌ها به عنوان دوست و همراه نگاه می‌کند. معتقدیم کارها را باید به مردم جهادی و کسانی که علاقه‌مند خدمت رسانی هستند بسپاریم. ایران کشوری بلاخیز است و هر لحظه باید منتظر حادثه بود؛ بنابراین در حوادث بزرگ نیازمند چنین اتحادی هستیم.

وی گفت: نذر آب یکی از زیباترین نمادهای این انسجام است، شاید در زلزله و سیل یک دولت نتواند با توان خود از این مشکل خارج شود و نیاز است دست یاری به سوی مردم دراز کند. این برای ما افتخار است که از مردم کمک می‌خواهیم و از زمان، پول و انرژی آنها برای کمک استفاده می‌کنیم. کمک کردن به دیگران فارغ از نژاد و سلیقه انجام می‌شود و این کار نیازمند تمرین و ممارست است تا در مراحل سخت کنار هم فعالیت کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی ما این است که از توان و دانش خود برای کمک به دیگران استفاده کنیم، افزود: تشکل‌های مردم نهاد نیز براساس سرمایه اجتماعی خود فعالیت می‌کنند. یک جمعیت با امکانات لجستیکی و پرسنل زیاد اگر سرمایه اجتماعی نداشته باشد، موفق نخواهد بود. بنابراین با همه اختلاف نظرها و تفاوت ایده‌ها، باید سرمایه‌های اجتماعی خود را افزایش دهیم. جوانان داوطلب ما در ۵۰۰ شعبه فعالیت می‌کنند. باید دست در دست هم دهیم و برای افزایش سرمایه اجتماعی و ایجاد شادی و طراوت برای مردم تلاش کرده و رابطه میان مردم و سمن‌ها را تقویت کنیم.

وی درباره میزان کمک‌های مردمی به سیل‌زدگان نیز توضیح داد: تا امروز ۲۲۰ میلیارد تومان به حساب‌های جمعیت هلال احمر واریز شده و بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان ارزش کمک‌های غیر نقدی بوده است. در مرحله اول ۱۶۰ میلیارد تومان از ۲۲۰ میلیارد تومان کمک‌های نقدی را برای خرید لوازم خانگی هزینه و میان آسیب دیدگان توزیع کردیم و طبق برنامه در ادامه باقی پول را با بهره‌ آن به آسیب دیدگان خواهیم داد. سقف خانه حدود ۳۰ هزار خانوار ریخته است، مابقی کمک‌ها به این خانوارها به عنوان کمک بلاعوض داده می‌شود تا بتوانند برای بازسازی خانه خود از آن استفاده کنند.

پیوندی همچنین با اشاره به واریز حدود ۵ تا ۶ میلیون تومان به حساب هر خانوار آسیب دیده گفت: وقتی این کار را انجام دهیم، گزارش شفاف آن را به همه تشکل‌ها و مردم عزیز اعلام خواهیم کرد. تشکل‌های مردم نهاد، مردم و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در تهیه لوازم خانگی سیل زدگان کمک کردند و دیگر لازم نیست در این فضا وارد شویم.

وی گفت: در سیل اخیر بالغ بر ۱۵۱ میلیارد تومان از منابع داخلی جمعیت هلال احمر برای خدمت رسانی به مردم هزینه شد که در برابر خدمت گسترده مردم ناچیز بوده است. همچنین تمام  موجودی انبارها را به سوی مردم سرازیر کردیم و امیدواریم که خدمت شایسته‌ای عرضه شده و خدمتگزار کوچکی برای مردم بزرگ ایران باشیم.

تشکل‌های مردمی کمک زیادی به جمعیت هلال احمر کردند

همچنین در بخش دیگری از این مراسم، محمد نصیری، رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: سازمان داوطلبان با تشکیل مرکز هماهنگی بین بخشی در مواقع بحران می تواند رسانه‌های همکار، ‌سازمان‌های حامی و همکار، ‌کارگروه‌های تخصصی سازمان مدیریت بحران کشور، ‌سازمان‌های تخصصی مسئول، ‌ همکار و پشتیبان را به مراکز EOC جمعیت متصل می‌کند. جمعیت هلال‌احمر شامل داوطلبان حقیقی و حقوقی است. داوطلبان حقوقی جمعیت هلال‌احمر شامل بنگاه‌های اقتصادی، موسسات و سازمان‌های دولتی یا غیردولتی هستند که در برنامه‌های انسان‌دوستانه، ‌ امدادی و خیریه جمعیت مشارکت دارند و از آن حمایت می‌کنند.

نصیری با اشاره به اینکه سیلاب گسترده فروردین ۹۸ در ۲۶ استان کشور جزو بزرگترین عملیات‌های امدادرسانی ملی کشور بود، افزود: تشکل‌های مردمی و موسسه‌های خیریه در سیل اخیر کمک زیادی به جمعیت هلال احمر کردند و جمعیت با در اختیار گذاشتن توان لجستیکی خود از حمایت‌های این خیرین استفاده کرد.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: جمعیت هلال احمر با ۹۷ سال سابقه جزو قدیمی‌ترین موسسات مردم نهاد است که با  ۴۱۵ شعبه و دفتر نمایندگی در سراسر کشور مشغول به فعالیت است و دارای ۲ میلیون عضو جوان و داوطلب است.

نصیری همکاری سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر و تشکل‌های مردمی و موسسه‌های خیریه را برای تحقق اهداف مشترک در سه مرحله قبل از سوانح، ‌حین سوانح (امداد رسانی) و پس از دوران اضطرار (بازتوانی، ‌بازسازی، بازیابی) قابل بررسی دانست و گفت: جمعیت هلال احمر در برنامه پنج ساله خود برخی از تکالیف را مانند انجام پژوهش‌های بنیادین برای تعیین نیازهای جامعه، تعیین اولویت‌ها برای همکاری با سازمان‌های مردم نهاد، کمک برای ایجاد بسترهای قانونی لازم جهت گسترش سهم مشارکت سازمان‌های مردم نهاد در خدمات اجتماعی و … را بر عهده سازمان داوطلبان قرار داده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی هلال احمر، وی با بیان اینکه ۴۰ هزار نیروی داوطلب هلال احمر در سیل اخیر با لباس هلال احمر امدادرسانی کردند، افزود: در سیل اخیر اثبات شد که در کنار داوطلبان حقیقی اگر به داوطلبان حقوقی نیز اهمیت دهیم در مواقع بحران و وقوع حوادث بسیار کمک خواهند کرد و این تعامل باید تداوم یابد.

نصیری  با اشاره به عقد تفاهم نامه همکاری بین سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر و تشکل‌های مردمی و موسسه‌های خیریه افزود: با عقد این تفاهم‌نامه شاهد سنجش ظرفیت سازمانی، تدوین پروژه و برنامه مشترک، توسعه ظرفیت، ‌توانمندسازی و آموزش، ‌ پایش و ارزشیابی مستمر، همکاری بر مبنای مزیت نسبی، مستندسازی و تبادل اطلاعات خواهیم بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.