• دوشنبه / ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۵۰
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98052813740
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

چالش‌های زندگی روستایی

چالش‌های زندگی روستایی

ایسنا/اصفهان ‌مردان و زنان روستانشین با دستانی پینه بسته در پیچ و خم های مشکلات روستایی روزگار سپری می کنند.

‌به گزارش ‌ایسنا‌، در روستاها هیچ کوچه ای بن بست و هیچ دَری بر روی مردم بسته نیست، هیچ غنچه گلی از نسیم دلنواز دلگیر نیست. بوی خوش کاهگل خانه ها، خون تازه ای است در رگهای یک روستا.

سکوت صبحگاهی که در روستا با صدای گنجشک ها و مرغ و خروس ها شکسته می شود را شاید نتوان با هیچ چیز دیگری عوض کرد. اوج آرامش را همواره می توان در روستاها جستجو کرد، اما چه شده که اکنون روستاها به یک محیط دلگیر و تاحدودی خالی از سکنه تبدیل شده است؟مگر نه اینکه کشاورزی و طبیعت جذاب روستاها خصوصا آنهایی که جاذبه گردشگری هم دارند همواره در کلام مسئولان مختلف مورد حمایت بوده، اما چرا این حمایت های کلامی آنطور که باید و شاید عملی نمی شود و همچنان مردان و زنان روستانشین با دستانی پینه بسته در پیچ و خم های مشکلات روستایی روزگار سپری می کنند.


در بسیاری از موارد مردم روستا قربانی عدم مدیریت صحیح می شوند، تاجایی که اکنون شاهد مهاجرت افراد زیادی، مخصوصا جوانان، از روستاها به شهر هستیم که اگر تاکنون توجه ویژه تری به روستاها شده بود اکنون شاهد خالی شدن روستا ها از سکنه نبودیم.

به گزارش ایسنا، علی اکبر زندی‌، نماینده گلپایگان در شورای اسلامی استان اصفهان، شامگاه یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: از اصحاب رسانه می خواهم در روستا‌ها حضور داشته باشند و آنها را فارغ از شهر ببینند، شاید انتقال برخی از مشکلاتی که توسط دوربین و گزارش خبری انجام می شود حداقل سبب شود مسئولان شهرستانی برای رفع مشکلات چاره اندیشی کنند. متاسفانه به خیلی از مسائل به دلیل صبوری بیش از اندازه مردم روستا، کسی نگاهی ندارد.

وی افزد: شاید برخی از مدیران ادارت شهرستان حتی در طول سال بازدیدی از روستایی که زیر مجموعه شهرستان است، نداشته باشند و اصلا نمی دانند فلان روستان در شهرستان گلپایگان با چه موقعیتی قرار دارد، خواهشم این است حداقل در ماه های باقی مانده تا پایان سال نیم نگاهی به روستا ها داشته باشند.

وی در رابطه با وجود معادن در روستا ها ادامه داد: معادن مشکلاتی را برای روستاهای همجوار خود ایجاد می کنند درحالی که هیچ منافعی هم برای روستا ندارد و حتی یک درصد عوارض سالانه را هم به روستاها پرداخت نمی کنند. درِ گوش و بغل بهترین زمین های کشاورزی در محدوده روستایی به معادن مجوز می دهند و وقتی پیگیری می کنیم بر گردن استان می اندازند، استان هم می گوید تایید مدیران شهرستانی مزید برعلت است.

نماینده گلپایگان در شورای اسلامی استان اصفهان گفت: در رابطه با معادنی که در روستای وانشان وجود دارد؛ پیگیری هایی از طریق استان انجام دادیم که متوجه شدیم فرم های مربوطه توسط ادارات شهرستان، که به ما می گفتند خبر نداریم، تکمیل شده است و استان هم بر اساس فرم های تکمیل شده شهرستان امور مربوطه را انجام داده بود. حتی اداراتی که وانشان را به عنوان روستای تاریخی و گردشگری می دانند هم این موضوع را تایید کردند. متاسفانه منافع یک نفر یا یک شرکت را بر منافع یک روستا و یک شهرستان ترجیح داده اند.

زندی با بیان اینکه شکستگی لوله های آب در اکثر روستا ها رخ می دهد، افزود: حداقل در طول سال گذشته تاکنون میزان حوادث در لوله های آب روستایی آمار بسیار بالایی است، اما طبق معمول به بهانه نبود اعتبارات برای آن چاره اندیشی نشده و شاهد هدر رفت آب هستیم. هرسال را به امید سال بعد می‌گذرانیم؛ فارغ از اینکه هیچ گونه اعتبار و بودجه ای هم برای تعمیر و تعویض شبکه های فرسوده در نظر گرفته نشده است.

وی  ادامه داد: تمام سیاست ها، توضیحات و سخنرانی های مسئولان ارشد کشوری و استانی همیشه حمایت از بخش کشاورزی و روستاییان است، اما سیاست های عملی عکس آن است. یک روستایی چند برابر هزینه پرداختی یک شهر نشین، آب بها پرداخت می کند، علت آن هم این است که متاسفانه در استان اصفهان آب روستایی را کد بندی کردند و اسم آن را خوش نشین گذاشته اند. کدام یک از روستاییان ما خوش نشین هستند؟ متاسفانه یک روستایی ما باید بیش از چند برابر هزینه آب مصرفی شهری، آب بها پرداخت کند به جرم اینکه ساکن روستا است.

این عضو شورای اسلامی شهرستان گلپایگان، خاطرنشان کرد: همواره تبلیغ می کنیم که مردم به روستاها برگردند، ساکن شوند و سرمایه گذاری کنند، اما متاسفانه سیاست گذاری ها عکس این است. در شهر ها چقدر خانه خالی داریم و اتفاقا خوش نشین هم هستند، اما انشعاب آنها را کد بندی نمی کنند. همچنین  هزینه خرید کنتور در شهر حدود یک ملیون و 600 هزار تومان است، اما در یکی از روستاهای شهرستان بیش از 3 میلیون تومان برای خرید کنتورِ آب پول پرداخت شده است، این اجحافی است که در حق روستاییان می شود.

‌زندی افزود: چندین بار در این باره با آبفار شهرستان و استان و... مکاتبه کردیم، ولی متاسفانه چاره اندیشی نشد و کماکان اعتراضات متعدد مردمی را شاهد هستیم، مردم گلایه خود را در این باره به جلسات شورای بخش می آورند، ولی نمی توانیم کاری کنیم؛ حتی برای مشترکانی که ساکن روستا هم هستند کد دو ( خوش نشین) را در نظر گرفته اند، متاسفانه آبفار هیچ همکاری ندارد و حاضر نیست اصلاحیه مربوطه را انجام دهند.

گوش شنوایی برای رفع مشکلات نیست

وی در همین باره یادآورشد: در رابطه با موضوع آب بها در دیوان عدالت اداری و آبفار شکایت کردیم، حضوری به مجلس و نزد نماینده گلپایگان رفتم همچنین با فرمانداری نیز مکاتبه داشتم، اما در برخی از موضوعات همانطور که در شهرمان گردی از کسی برنمی خیزد و متاسفانه رفع نمی شود در استان هم همین برورکراسی وجود دارد. مشکل این است که موضوعات را مطرح می کنیم اما گوش شنوایی نیست و در جلسه فقط توجیه می کنند. مشکل زمین های منابع طبیعی را صدها بار مطرح کردیم و قول دادند اکیپ ویژه ای به شهرستان بیاید، اما مشکل حل نشد.

نماینده گلپایگان در شورای اسلامی استان اصفهان گفت: از داخل برخی روستاها رودخانه کهن رود یا سایر رودخانه ها عبور می کنند و پل هایی قرار دارد، اما متاسفانه هیچ کسی مسئولیت کارهای فنی اعم از نرده و حفاظ پل را برعهده ندارد، نه آب شهری و نه بنیاد مسکن، و هیچ کدام از ادارات مربوطه حاضر به تعیین تکلیف این پل های فاقد حفاظ نیستند. برخی از پل ها حتی غیر قابل تردد هستند، اما برای آنها چاره اندیشی نشده است. درخواست ما این است که در تمام روستاها این موضوع بررسی شود و پل هایی که ارزش ندارد حذف و یا اگر قابل مرمت است، توسط سازمان  مربوطه مورد بازسازی قرار گیرد، چراکه جان اهالی روستا برای ما ارزش دارد.

زندی تصریح کرد: هرکاری که قرار است در روستاها اتفاق بیفتد نیازمند سرمایه گذاری است، اما متاسفانه گاهی اوقات سرمایه گذار از طرف برخی از ادارات شهرستان حمایت نمی شود. اگر اکنون سرمایه گذاری بخواهد در روستا پروژه ای را انجام دهد که مورد تایید بخشداری فرمانداری باشد هم متاسفانه حاضر نیستند به وی زمین واگذار کنند و همکاری لازم صورت نمی گیرد، نهایتا بعد از چند روز دوندگی سرمایه گذار پشیمان می شود.

وی ادامه داد: متاسفانه شاهد هستیم که آمار بیکاری روز به روز در شهرستات بیشتر می شود و متاسفانه ساماندهی در این باره نداریم. در جلسات مختلف این موضوعات را مطرح کردیم، اما ای کاش برخی از این خواسته ها در حد نامه باقی نمی ماند و برای آن چاره اندیشی می شد. اگر به سرمایه گذار که طرح خود را ارائه کرده است در روستا زمینی نمی دهیم از بدبختی ما است، این مسئله دیگر  به استان، آمریکا و سیاست خارجی ما ربط ندارد. باور کنید که کسی از عمق وجودش دل نمی سوزاند، فقط امروز بگذرد و ساعت اداری پر شود، اما برای فردا، هفته آتی و یا سال بعدهیچ برنامه ای ندارند.

مسئولین خود را ملزم به رفع نیاز های مردم بدانند

عضو شورای اسلامی شهرستان گلپایگان اظهار کرد: خیلی از مسئولین شهرستان دنبال گردشگری در شهرستان هستند، اما با برگزاری یک جشنواره این اتفاق رخ نمی دهد. درخواست داشتیم که غرفه هایی را در جشنواره کباب و لبنیات برای ارائه پتانسیل و توانمندی روستاها، رایگان در اختیار این قشر قرار دهند، اما می گفتند مبلغی حدود 700 تا یک میلیون تومان باید پرداخت کنند که مبلغ سنگینی بود.

‌زندی اضافه کرد: برخی از افراد را تشویق کردند که در روستاهای گردشگری شهرستان اقامتگاه های بوم گردی و سفره خانه ایجاد کنند، اما متاسفانه برخی از ادارات که بازدید کننده و تایید کننده مجوز آنها هستند نظراتشان عکس یکدیگر است. نمی دانم چرا ادارات مربوطه دیدگاهشان را برای شخصی که سرمایه گذاری می کند بیان نمی کنند و یک نفر شاید مجبور باشد؛ چندین بار هزینه کنند.

نماینده گلپایگان در شورای اسلامی استان اصفهان در رابطه با سند خانه های روستایی افزود: از سال گذشته در جلسات شورای بخش این موضوع را دنبال کردیم حتی برای همکاری دهیاران نیز اعلام آمادگی و فرم های مربوطه را هم پر کردیم، ولی متاسفانه آنچه دارد به یک روال در شهرستان تبدیل می شود این است که مسئولان خود را ملزم به رفع نیاز های به حق مردم نمی دانند. مشکل سند خانه های روستایی متاسفانه از آذر ماه سال گذشته تاکنون در مرحله تکمیل پرونده و تحویل آن به بنیاد مسکن باقی مانده است و شاهد عدم پاسخگویی از بخش مربوطه هستیم.

‌زندی در خصوص کیفیت آب شرب در روستاها  اظهار کرد: چند روز پیش یکی از همکاران ما در شورای بخش در رابطه با کیفیت آب شرب روستاها صحبتی را مطرح کرد. البته جبهه گیری هم صورت گرفته است. به جای اینکه موضوع را به صورت واقع بینانه پاسخ دهند هرکسی از ظن خود پاسخ داد، ولی آنچه که مسلم است اینکه کماکان این ابهام در اذهان اهالی منطقه کنار رودخانه باقی است، آلودگی آب موضوعی است که باید از نردیک بررسی و رفع شبهه کنند. همکار ما در شورای بخش مشکلاتی که توسط مردم در این خصوص مطرح بود را منعکس کرد و به نظر من فقط می توانم بگویم تا نباشد چیزَکی مردم نگویند چیزها.

نماینده گلپایگان در شورای اسلامی استان اصفهان در رابطه با امکانات ورزشی در روستاها گفت: امکانات ورزشی مشکلات خاص خود را دارد در این خصوص  با رئیس ورزش و جوانان جلسه ای داشتیم و قرار شد امکانات اولیه را در اختیار روستاها  قرار دهند، اما آنچه که مسلم است اینکه در ابتدا نیاز به فضای مناسب ورزشی است.

زندی تصریح کرد: از خیلی روستاها جمعیت کثیری مهاجرت کردند، برخی از مدارس در حال تخریب است، خواهش ما این است مدارسی که بلااستفاده مانده و حتی زمین آن نیز توسط مردم به آموزش وپرورش اهدا شده تعیین تکلیف شود. براساس بخشنامه ای که در سال 94 ابلاغ شده می توانند این مدارس را در اختیار دهیاری ها قرار دهند که اگر این کار انجام شود می توان از آن برای قالی بافی، فضای ورزشی و یا محیطی برای فعالیت هایی در زمینه صنایع دستی استفاده شود.

وی دررابطه با بروکراسی اداری یادآورشد: متاسفانه اگر یک فرد روستایی کار اداری داشته باشد باید به ده ها اداره برود، اما در شهر بسیاری از کارهای تجاری و... به شهرداری مربوط می شود اما این قدرت به دهیاری ها داده نشده و روستاییان باید در هر قسمت به ادارات مختلف مراجعه کنند.

نماینده گلپایگان در شورای اسلامی استان اصفهان بابیان اینکه متاسفانه عزمی برای حل مشکلات نیست اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که داریم این است که مدیر شهرستان حاضر نیست از استان اعتبار بگیرد. گاهی اوقات برای موضوعات از پایتخت قول اجرا داده می شود، اما در شهر خودمان کسی پیگیری نکرده است. ما  فقط وظیفه انعکاس مشکلات را داریم ولی باور کنید که متاسفانه عزمی برای رفع مشکلات وجود ندارد. علی رغم اینکه اعتقاد دارم اقداماتی در روستاها انجام شده اما باور کنید که مدیر دلسوز و قوی کم داریم.

زندی خطاب به خبرنگاران افزود: از مدیران شهرستان بپرسید که چه چیزی برای  چشم انداز چند ساله در روستاهای شهرستان دارید؟ اگر در داخل گلپایگان آسفالتی ترک بخورد یا لامپی بسوزد مدیر مربوطه بالای سر کارکنان خود می ایستد تا مشکل انجام شود، برای آرامش افراد شهرنشین به کارها سرعت بیشتری می بخشند، اما برای روستاها این تفکر وجود ندارد.

وی یادآور شد: یکی از مشکلات شهر گلپایگان سرعتگیر ها است، برای نمونه وقتی در کمربندی این شهر با سرعت بالا در حرکت هستیم با سرعتگیر مواجه می شویم، خواهش ما این است که به احترام شخصیت مردم این سرعتگیر ها حذف یا استاندارد شود. در هر نقطه ای که خیابان ها اشکال فیزیکی داشتند به جای رفع آن، سرعتگیر نصب کرده اند.

نماینده گلپایگان در شورای اسلامی استان اصفهان گفت: از اصحاب رسانه می خواهیم که در سال جاری زمانی را برای انعکاس مشکلات روستاها در نظر بگیرند، شاید مدیر اداره ای ناراحت شود اما انعکاس خواسته مردم برای تصمیم گیری های آتی در شهرستان مفید است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.