• دوشنبه / ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۰۵
  • دسته‌بندی: کشتی، رزمی
  • کد خبر: 98052813753
  • خبرنگار : 71506

رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای در جمع خبرنگاران:

ورزش زورخانه‌ای بانوان در جمع‌های زنانه اشکالی ندارد/ مخالف و موافق داریم

ورزش زورخانه‌ای بانوان در جمع‌های زنانه اشکالی ندارد/ مخالف و موافق داریم

رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای با بیان اینکه برنامه جدی برای ورود زنان به این رشته نداریم، گفت: برخی ها شدیدا مخالف هستند و برخی از بزرگان این رشته هم حمایت می کنند اما به نظر ما حضور بانوان در این رشته که ریشه در فرهنگ و دین ما دارد مشکلی ایجاد نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، نشست خبری مجتبی جوهری رییس فدراسیون کشتی پهلوانی و ورزش های زورخانه ای در محل این فدراسیون برگزار شد. جوهری در ابتدای این نشست با تبریک فرا رسیدن عید غدیر خم، درباره آخرین وضعیت بازگشت کشتی پهلوانی به این فدراسیون، خاطرنشان کرد: پیرو چند جلسه با مسئولان فدراسیون کشتی و معاونان وزیر ورزش، علیرضا حیدری رییس فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی و محسن مهرعلیزاده، صورتجلسه ای مبنی بر بازگشت این رشته به فدراسیون زورخانه ای به امضا رسید. در آن صورتجلسه در بندی قید شد که واگذاری کامل منوط به تعیین تکلیف ریاست فدراسیون کشتی شود.

وی افزود: در جلسه ای که با علیرضا دبیر داشتم پیگیر عملیاتی شدن این موضوع شدیم که این اتفاقا افتاد و در حال حاضر مسئولیت کامل این رشته به ما واگذار شد. البته فعلا برای جلوگیری از تداخل اعزام تیم ها به مسابقات با همکاری و هماهنگی فدراسیون کشتی است. آقای دبیر بر اساس موافقتنامه‌های قبلی با انتقال کشتی پهلوانی به فدراسیون زورخانه ای موافقت کرد و بر اساس یک عزم ملی این موضوع انجام شد.

جوهری خاطرنشان کرد: دو سال است زحمت می کشیم تا با برنامه ای قابل دفاع این رشته را بر اساس فرهنگ ملی به دنیا معرفی کنیم. خوشبختانه در نهایت همکاری و صمیمیت کشتی پهلوانی در سطح ملی با همکاری به فدراسیون کشتی به ما واگذار شد و تقویم سالیانه برنامه هایمان را نیز چند روز پیش به تصویب رساندیم.

وی با اشاره به علمی بودن و پویایی ورزش های زورخانه ای گفت: ما به عنوان ایران متاسفانه توان معرفی علمی این ورزش به دنیا را نداشتیم و شاید از ضعف من هم بوده باشد و باید درباره آن توضیح دهیم. ۲۰ ورزشکار ۵۰ تا ۶۵ ساله باستانی کار که مهارت چرخ زدن را داشتند تا ۲۰ نفر دیگر در همین سن که این ورزش را انجام نمی دهند مورد آزمایش قرار گرفتند و نتایج نشان داد تعادل ایستایی و مقاومت ورزشکاران زورخانه ای بیش از ۲ برابر افراد عادی بوده است. این تعادل در درمان آلزایمر و پارکینسون نقش عمده ای دارد و این امر ثابت شده که ما می توانیم این موضوع و بسیاری موارد دیگر را به دنیا معرفی کنیم. نتایج همه تحقیقات در بخش های مختلف را جمع آوری کرده ایم تا بصورت بسته علمی به جهان معرفی کنیم.

رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای با اشاره دیدار با الکساندر مدوید چهره پرافتخار کشتی جهان گفت: او خواستار ارائه آموزش از سوی ایران به کشورهای اروپایی شد و قول داد این رشته را وارد بازی های اروپایی کند. کمیته المپیک باید بداند این ورزش می تواند در کشتی پهلوانی، نمایش های فردی و گروهی برای ورزش ایران مدال آور باشد و این موضوع چیزی نیست که به تنهایی فقط از عهده ما بربیاید.

وی درباره بحث اختلافات با محسن مهرعلیزاده رییس فدراسیون جهانی ورزش های زورخانه ای گفت: اختلافی با هیچ کس نداریم. همکاری خوبی با محسن مهرعلیزاده داریم و برای اولین بار دوره بین‌المللی مرشدی، داوری و مربیگری را در ایران با همکاری فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای برگزار کردیم.

جوهری در ادامه درباره اختلافات و موازی کاری ها میان فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای به ریاست محسن مهرعلیزاده و فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی به ریاست علیرضا حیدری که باعث لطمه شدید به این رشته شده است، گفت: در بحث ملی که به توافق رسیدیم و امیدوارم در بحث بین المللی نیز تفاهم ایجاد شود. هر دو فدراسیون جهانی یک ظرفیت بزرگ برای این رشته هستند.دکتر خادم در زمان مسئولیتش اقدام بسیار خوبی در راه اندازی فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی داشت. حیدری با حمایت خادم به این پست رسید اما الان با رفتن خادم حامی ندارد. ترکیه مدعی این رشته است و پسر اردوغان هزینه زیادی دارد می کند تا این رشته به نام آن ها ثبت شود. حتی مدوید هم گفت با او مذاکره کرده است. دنبال این هستند علیرضا حیدری را کنار بزنند.از سوی دیگر اسراییل نیز وارد فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی شده و ما نمی خواهیم آن ها نقش شان پررنگ شود تا مدام به فکر رودررو نشدن با آن ها باشیم.ارتباط بسیار خوبی هم با ترکیه دارد و باید از حیدری حمایت کنیم تا راه را بر اسراییل ببندیم.

جوهری افزود: مهرعلیزاده نیز از سوی دیگر تلاش هایی داشته و می گویند ۸۶ کشور با این رشته آشنا شده اند. ما باید این ورزش را ابتدا در ایران حمایت و نهادینه کنیم و وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک واقعا از این رشته حمایت کنند تا در نهایت این ۲ فدراسیون جهانی در یک مسیر حرکت کنند.

تا از آن بهره ببریم.این موضوع عزم ملی می خواهد و اگر این اتفاق بیفتد شاید بحث المپیکی شدن این رشته سخت باشد اما ورود آن به بازی های آسیایی در حال حاضر قابل دسترسی است.

وی درباره امکان فعالیت بانوان در این رشته و اظهار نظر یکی از اهالی این رشته که در مخالفت با فعالیت بانوان در این رشته گفته بود "گود زورخانه مقدس است"گفت: در برخی رشته ها برای فعالیت بانوان منع داریم اما حرف هایی هم که گاهی اوقات به تندی زده می شود درست نیست. بسیاری از بانوان ما همسر و یا فرزاندانشان در این رشته فعالیت دارند و آشنایی بسیار خوبی با این رشته دارند. صحبت بر این است که بانوان اگر در خانه یا جمع زنانه مثلا میل بزنند مشکلی ندارد. اگر بانوان ما با این رشته که ریشه در فرهنگ و دین ما دارد و کاملا بر اساس مواضع شرعی و عرفی ما هست آشنا شوند و یا ورزش هم بکنند، مشکلی ندارد. برخی دنبال این هستند که کاسه داغتر از آش شوند. ما همان برنامه هایی که برای آقایان داریم برای بانوان هم داریم اما هیچ چیز در این‌باره قطعی نیست. برای پرس و جو در این‌باره وقت نگذاشتیم اما هیات ها از برخی علما پرسیدند و گفتند که اگر در جمع زنانه یا در خانه باشد مشکلی ندارد. مثلا یکی از امام جمعه ها در پاسخ به یکی از هیات ها درباره فعالیت بانوان در این رشته گفته بود اگر در خانه یا جمع زنانه و بدون حضور مردان باشد اشکالی ندارد.

رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای افزود: برخی می‌گویند اگر خانم ها حتی دست به میل بزنند اصلا درست نیست اما در مقابل برخی از بزرگان این رشته هم حمایت می کنند و به عنوان مثال می‌گویند دخترم در خانه با من میل می گیرد و این رشته را بخوبی انجام می دهد. ما هم این وسط افتاده ایم و گناهی هم نداریم. ۵ سال پیش فیلمی از ورزش یکی از دختران بود که پخش شد و برخی به من گفتند آقای جوهری انحراف در این رشته را کلید زده اید، در حالیکه این فیلم برای ۵ سال پیش بود ما آماری از تعداد ورزشکاران بانو در این رشته نداریم و فعالیت رسمی هم ندارند.

رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای در ادامه به برنامه های پیش روی این فدراسیون برای رشد و توسعه ورزش های زورخانه ای پرداخت و گفت: اشکالی که وجود دارد خیلی از جامعه دانش آموزی و دانشگاهی و مردم ما اصلا هیچ آشنایی با این رشته ندارند. برای توسعه این رشته در جهان ابتدا باید این رشته را در ایران توسعه دهیم که تفاهم نامه های مختلف نیز بر همین امر استوار است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۵-۲۸ ۱۶:۰۲

تا زمانی که بانوان وارد نشوند از سوی مراجع بین المللی شانسی برای ورود به المپیک و بازیهای اسیایی نداره