• شنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۰:۲۳
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 98060200344
  • خبرنگار : 71635

در مراسم روز پزشک مطرح شد

هجمه‌های هدف‌دار علیه پزشکان / اخطار وزیر بهداشت به مجلس

هجمه‌های هدف‌دار علیه پزشکان / اخطار وزیر بهداشت به مجلس

هجمه‌های سازمان یافته علیه پزشکان، اخطار وزیر بهداشت درباره افزایش ظرفیت‌های پزشکی و بروز پدیده پزشکان بیکار، مالیات جامعه پزشکی، مرگ و میر تهرانی‌ها به دلیل ذرات معلق و آلودگی هوا و ... از جمله مباحث مطرح در مراسم روز پزشک بود.

به گزارش ایسنا، در این همایش که در سالن همایش‌های برج میلاد و با حضور وزیر بهداشت، رییس جهاد دانشگاهی، شهردار تهران، رییس کمیسیون بهداشت مجلس و جمعی از پزشکان و دست‌اندرکاران نظام سلامت برگزار شد، دکتر محمدرضا ظفرقندی - رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به آنچه که برخی هجمه‌های "سازمان یافته" علیه جامعه پزشکی خواند، گفت: قطعا ما هم خالی از اشکال نیستیم، اما گاه شاهد هستیم مناظره‌هایی مانند مناظره‌های ۱۰ سال پیش در تلویزیون پخش می‌شود و بدون داشتن اطلاعات تخصصی، درباره افزایش ظرفیت‌های پزشکی دانشگاه‌ها اظهارنظر می‌کنند و پس از آن، این موضوع ظرف مدت کوتاهی در مجلس شورای اسلامی نیز مورد بحث قرار می‌گیرد.

وی، جامعه پزشکی را جامعه‌ای فداکار توصیف کرد و با تاکید بر لزوم قدردانی از این قشر، افزود: ما باید از این جامعه حفاظت کنیم؛ چراکه سرمایه عظیم انسانی هستند.

ظفرقندی با اشاره به اقدامات انجام‌شده توسط جامعه پزشکان در دوره جنگ تحمیلی تصریح کرد: پزشکان در این دوره ایثارگرانه فعالیت کردند. البته این تنها سخن من نیست، بلکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز به این مورد اشاره کرده بودند. خاطرم هست ایشان فرمودند در دوره جنگ، تنها حوزه‌ای که خیال ما از تمام جهات بابت آن راحت بود، حوزه پزشکی بود.

وی با اشاره به اقدامات پزشکان در حادثه سیل اخیر نیز ادامه داد: حوزه پزشکی در این زمینه نیز گل کاشت و نشان داد که همواره در کنار مردم است و آمادگی برای کاهش غم و درد مردم را دارد. بهترین زمان برای ما پزشکان، هنگام شفا گرفتن بیماران است.

اظهارات غیرتخصصی درباره "ظرفیت‌های پزشکی کشور" در سیما

رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: می‌دانیم گاهی عده‌ای با جهت‌گیری خاص اقدام به صدمه زدن به اعتماد جامعه نسبت به پزشکان می‌کنند. این افراد باید بدانند که کار آنها به ضرر سلامت مردم خواهد بود. به عنوان مثال، آقایی به تلویزیون می‌آید و بدون تخصص اقدام به اظهارنظر درباره ظرفیت‌های پزشکی می‌کند و پس از آن کمتر از دو هفته بعد این موضوع به مجلس شورای اسلامی کشیده می‌شود. همه اینها نشان از هدف‌دار بودن این دست اقدامات دارد.

وی افزود: در سال ۸۸ ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی ۲۲ هزار نفر بود که امسال این عدد به ۴۸ هزار نفر رسید و این نشان‌دهنده رشد ۱۱۷ درصدی ظرفیت‌های پزشکی است. تا سال ۱۴۰۴ در حوزه ظرفیت‌های پزشکی در برخی بخش‌ها به تعادل و در بخش دیگر به مازاد می‌رسیم. باید توجه شود که اگر کمیت‌ها بدون توجه به زیرساخت‌ها و نیاز جامعه افزایش یابد، کیفیت کاهش خواهد یافت و دیگر، انتظاراتی که از جامعه پزشکی دارید تأمین نمی‌شود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه هر جامعه‌ای بر دو ستون استوار است؛ اول امنیت و دوم سلامت، که در صورت تزلزل هر کدام از این دو ستون، جامعه نیز متزلزل می‌شود، افزود: این هجوم به جامعه پزشکی منجر به سرمایه‌سوزی می‌شود و اعتماد مردم از این جامعه سلب خواهد شد.

حل مشکلات پزشکان درون جامعه پزشکی

ظفرقندی در پایان با تاکید بر اینکه قطعاً در مواردی جامعه پزشکی نیز با مشکلاتی روبرو است، گفت: البته ما به دنبال آن هستیم که این مشکلات درون خود جامعه پزشکی حل شود و بتوانیم اهداف بزرگمان را دنبال کنیم.

چالش پزشکان عمومی

به گزارش ایسنا، در ادامه مراسم دکتر علی نوبخت - رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز توجه به پزشکان عمومی را از چالش‌های حوزه سلامت دانست و گفت: پزشکان عمومی همچون ستون فقرات علم طب هستند و نیاز است توجه ویژه‌ای به آنها شود.

نوبخت ضمن تبریک روز پزشک، به سخنان رئیس سازمان نظام پزشکی درباره هجوم سازمان‌یافته به جامعه پزشکان اشاره کرد و گفت: ما در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تمام تلاش خود را کردیم تا در تدوین برنامه ششم توسعه در مواد ۷۰ تا ۷۴ به مسائل اساسی علم طب از جمله موضوع پزشکان عمومی توجه کنیم. حوزه پزشکان عمومی از چالش‌هایی است که حوزه سلامت کشور با آن روبرو است و باید به طور شایسته به این شاخه از طب توجه کرد.

وی افزود: دو سال فرصت فراهم بود تا زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی پرونده الکترونیک سلامت - که در آن، توجه به پزشکان عمومی از اولویت‌هاست - ایجاد شود که خوشبختانه در تیرماه سال جاری پرونده الکترونیک سلامت با حضور رئیس‌جمهور کلید خورد و امیدوارم از پزشکان عمومی در این حوزه به خوبی استفاده شوند.

اخذ مالیات عادلانه از پزشکان

نوبخت با اشاره به اینکه "همواره پرداخت مالیات از سوی پزشکان بحث‌برانگیز بوده است"، ادامه داد: در دوره‌ای که من در سازمان نظام پزشکی بودم، جلساتی با سازمان امور مالیاتی داشتیم و طبق تفاهم‌نامه‌ای که بین دو سازمان امضا شد، قرار بر این بود که پزشکان با حفظ حرمت و رعایت عدالت، مالیات پرداخت کنند؛ اما ناگهان دیدیم با وجود این تفاهم‌نامه، حرف‌های مختلفی بیان شد که همگی قصد بر ایجاد نفاق در این بین داشت.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: هشدار می‌دهم که این تفرقه‌افکنی از سوی عوامل بیگانه و جاسوس‌های استکبار جهانی است تا اتحادمان را متزلزل کند؛ از همین رو از نهادهای نظارتی می‌خواهم که این موضوعات را رصد کنند. در حال حاضر مقامات بالای سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی، مشکلی با اخذ مالیات عادلانه از پزشکان ندارند.

اخطار وزیر بهداشت: کمبود پزشک نداریم

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم ضمن تشکر از زحمات پزشکان، گفت: می‌خواهم از تمام کسانی که ما را مورد لطف قرار می‌دهند تشکر کنم. پزشکان همواره در تلاش هستند تا سلامت مردم به خطر نیفتد. در این زمینه بی‌مهری‌هایی نیز گریبانگیر ما می‌شود که من از همکاران خود می‌خواهم از این بی‌مهری‌ها نرنجند، چراکه مردم ایران نشان داده‌اند همواره قدردان زحمات گروه پزشکی هستند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات خیرخواهانه پزشکان اظهار کرد: من پزشکی را می‌شناسم که علاوه بر آنکه از بیماران کم‌برخوردار ویزیت دریافت نمی‌کند، بلکه هزینه رفت و آمد آنها را نیز پرداخت می‌کند.

نمکی با اشاره به اقدامات پزشکان در دوره دفاع مقدس گفت: پس از انقلاب علاوه بر آنکه در جنگ توانستیم درخشان عمل کنیم، دستاوردهای بزرگی نیز داشتیم. در کاهش مرگ و میر گروه‌های آسیب‌پذیر بویژه کودکان و مادران، اصلاح شاخص‌های ارزشمند بین‌المللی، کسب رتبه نخست در ۲۳ کشور شرق مدیترانه، افزایش امید به زندگی میان مردم، افزایش پوشش واکسیناسیون و ... همگی از اقدامات شایسته‌ای است که جامعه پزشکی انجام داده است.

حماسه‌آفرینی در بسیج ملی کنترل فشار خون، حماسه‌آفرینی شد

وی در ادامه با اشاره به برگزاری بسیج ملی کنترل فشار خون، از پزشکانی که پیشتاز این پویش بودند تشکر کرد و گفت: از هر ۳۸۰ هزار مرگ سالیانه، ۳۱۳ هزار مرگ به دلیل بیماری‌های غیرواگیر بوده و ۱۰۰ هزار مرگ نیز به دلیل فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن است. ما در نظر داشتیم در این کمپین، فشار خون ۲۰ میلیون نفر ایرانی را اندازه‌گیری کنیم که خوشبختانه با همکاری شایسته‌ای که شما پزشکان داشتید توانستیم در این زمینه حماسه‌آفرینی کنیم و فشار خون ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را غربال کنیم که از این تعداد دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مورد جدید ثبت شده و ۱۰ میلیون نفر نیز موارد تراهایپرتنشن بودند.

وزیر بهداشت در ادامه اقدامات پزشکان پس از حادثه سیل سال جاری را مغتنم شمرد و گفت:‌ خوشبختانه با تمام تلاش‌های انجام‌شده، مفتخریم بگوییم پس از حادثه سیل حتی یک مورد بیماری اپیدمی گزارش نشد که این موضوع باعث حیرت کشورهای دیگر شد و در همین زمینه دبیرکل سازمان بهداشت جهانی از کشور ایران تقدیر کرد.

نمکی در ادامه با اشاره به پیانونوازی توسط تعدادی از پزشکان در این مراسم، گفت: بسیار خوشحالم که جمع زیادی از پزشکان ما تک‌بعدی نیستند و همچنان احساسات و عواطف هنردوستانه در آن‌ها در جریان است.

وی درخصوص قدردانی از زحمات پزشکان نیز اظهار کرد: به شما می‌گویم اگر مورد کم‌لطفی قرار گرفتید، نرنجید؛ چراکه شما باید دل در گروی رضایت خدا داشته باشید و هیچ پاداشی از رضایت خدا برای شما بالاتر نیست. مطمئن باشید اگر بتوانید درد بیماری را التیام بخشید، تمام کائنات به شما تعظیم خواهند کرد. تاریخ اثبات کرده است که مردمان ایران زمین از قدرشناس‌ترین مردمان هستند.

وزیر بهداشت ادامه داد: زمانی ما می‌توانستیم با پنج دلار مردم را علیه شش بیماری واگیر واکسن بزنیم، اما امروزه موضوع بیماری‌های غیرواگیر نظیر پرفشاری خون، دیابت، سرطان‌ها، حوادث جاده‌ای و... دیگر با یک واکسن حل نخواهد شد. در این زمینه ما نیاز به همکاری‌های بین بخشی داریم و باید بتوانیم سبک زندگی مردم را اصلاح کنیم.

آغاز طرح هر خانه یک پایگاه سلامت

وی با اشاره به آغاز طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» نیز گفت: این طرح از شهریورماه آغاز می‌شود و پزشکان می‌توانند معلمان این طرح باشند تا مادران را نسبت به برخی از حداقل‌های پزشکی آموزش دهند.

آموزش ۱۴هزار پزشک عمومی برای اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع

نمکی با اشاره به اجرای پرونده الکترونیک سلامت نیز اشاره کرد و گفت: گام بعدی وزارت بهداشت، ورود پزشکی خانواده و نظام ارجاع است. ما قصد داریم ۱۴ هزار پزشک عمومی را برای این طرح آموزش دهیم و روانه اجرای طرح نظام ارجاع کنیم. امروز دیگر نمی‌توان بدون نظام ارجاع و گایدلاین‌های نظام سلامت در این حوزه مقتدر عمل کرد.

حمایت از داروسازان و افزایش استاندارد داروهای داخلی

وی با تاکید بر اینکه دیگر اجازه نخواهمد داد داروهای خارجی که مشابه داخلی آن تولید شده‌اند وارد کشور شود، گفت: با حمایت از داروسازان و افزایش استاندارد داروهای داخلی، باید از ورود داروهای خارجی جلوگیری کرد. در حال حاضر ۱.۲ درصد سهم دارو از GDP است و در این زمینه تنها تولید داخل است که به ما کمک می‌کند.

وزیر بهداشت از پزشکان خواست تا در نسخه‌نویسی الکترونیک به وزارت بهداشت کمک کنند و گفت: ما آموزش پزشکی را باید جامعه‌محور کنیم. همچنین فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی باید از مشکلات ارائه خدمات آگاه باشند.

اجازه توهین به پزشکان را نمی‌دهم

وی خطاب به پزشکان اظهار کرد: می‌دانم که شما گلایه‌هایی دارید مبنی بر اینکه چرا هنگام وقوع برخی تخلفات پزشکی افرادی بیرون از این حرفه به داخل حرفه ما ورود می‌کنند. صراحتاً اعلام می‌کنم تا من وزیر بهداشت هستم اجازه نمی‌دهم کسی بیرون از حرفه پزشکی به درون حرفه ما ورود کند و ما را مورد توهین قرار دهد. طبق قراری که با نماینده انجمن‌های علمی، وزارت بهداشت و نماینده نظام پزشکی داشتیم قرار بر این شد تا مشکلات درونی خانواده پزشکی درون خودمان حل شود.

تعرفه‌های پزشکی

نمکی در ادامه با اشاره به توجه به تعرفه‌های پزشکی، خطاب به پزشکان گفت: می‌دانم که این تعرفه‌ها مورد توجه شما نیست، اما سعی کردم تعرفه‌ها به گونه‌ای باشد که رضایت شما را جلب کند. در همین زمینه، شاهد هستید که سالیان گذشته این تعرفه‌ها گاه تا اواسط سال تصویب نمی‌شد، اما من توانستم تعرفه‌های سال ۹۸ را در اسفندماه ۹۷ در مجلس تصویب کنم. برای تعرفه‌های سال ۹۹ نیز سعی می‌کنم تمام موارد به شکل منطقی در هیات وزیران گفته شود. همچنین من تفاوتی بین تعرفه بخش خصوصی و دولتی قائل شدم.

کمبود پزشک نداریم

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اکنون ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در کشور داریم، گفت: سالانه هفت هزار دانشجوی پزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند. ما برای ۳۰ درصد مناطق محروم ظرفیت ویژه در نظر گرفتیم. من به عنوان وزیر بهداشت تاکید می‌کنم ما کمبود پزشک نداریم. البته ممکن است در برخی نقاط کشور مشکلات خدمت رسانی وجود داشته باشد که آن هم به دلیل توزیع نامناسب پزشکان است.

رفع مشکل پزشک در مناطق محروم تا چهار سال آینده

وی افزود: تا حدود چهار سال آینده مشکل پزشک در مناطق محروم برطرف خواهد شد. به دوستانم در مجلس محترم اخطار می‌دهم که این افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی، به جز بیشتر شدن پزشکان بیکار، حاصل دیگری نخواهد داشت.

خطر پدیده پزشکان بیکار

نمکی در پایان گفت: ۴۴ درصد بیکاران فعلی جامعه، لیسانس به بالا هستند و باید توجه کرد که اوضاع پزشک بیکار به مراتب بدتر از دیپلم بیکار خواهد بود. نباید بدون کار کارشناسی سرمایه‌های ملی را دور بریزیم. جایگاه فعلی نظام ارائه خدمات این تحول افزایش ظرفیت پزشکی را پذیرا نیست.

اعلام جزئیات طرح «ماندگاری پزشک در مناطق محروم»؛ بزودی

وزیر بهداشت در حاشیه مراسم روز پزشک و در جمع خبرنگاران نیز از اعلام جزئیات طرح ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

نمکی درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم اظهار کرد: در این زمینه طرحی آماده شده و آخرین مراحل تدوین آن در حال انجام است و به دنبال ایجاد انگیزه برای ماندگاری پزشکان در نقاط محروم هستیم.

وی گفت: پزشک را نمی‌توان فقط با طرح نیروی انسانی در نقاط محروم و کمتر توسعه‌یافته نگه‌داشت و باید برای حضور بخش خصوصی در نقاط محروم، انگیزه اقتصادی نیز ایجاد کنیم. جزئیات این طرح دو هفته آینده اعلام می‌شود.

نمکی درباره برنامه وزارت بهداشت برای تخت‌های بیمارستانی نیز اظهار کرد: ضریب اشغال مناسبی را به صورت تضمینی خریداری می‌کنیم و حداقل بین دو تا سه سال پزشک و پرستار با هزینه دولت برای بخش خصوصی تامین کنیم.

وی همچنین با اشاره به راه دشوار پیش رو برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر گفت: همان‌طور که در پویش ملی کنترل فشار خون از پزشکان کمک گرفتیم، در کنترل دیابت و طرح ملی هر خانه یک پایگاه سلامت، کنترل برخی از بیماری‌های واگیر مثل سالک و بیماری‌های مشترک انسان و دام از کمک‌های کادر پزشکی و پیراپزشکی استفاده خواهیم کرد.

سهم ۴۰ درصدی خودروهای شخصی در آلودگی هوای تهران

به گزارش ایسنا، پیروز حناچی - شهردار تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه "۴۰ درصد آلودگی هوای شهر تهران مربوط به خودروهای شخصی است"، گفت: راهکار کوتاه‌مدت حل معضل آلودگی، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.

وی ضمن تبریک این روز به جامعه پزشکی اظهار کرد: یکی از نکاتی که نباید آن را فراموش کنیم، اوج زحمات پزشکان در طول بحران‌های مختلف پس از انقلاب و قبل از انقلاب است و زحمات آن‌ها را در هشت سال دفاع مقدس مشاهده کرده‌ایم. آنها همواره قبل از هر عملیاتی در منطقه حضور می‌یافتند و از آن مهم‌تر، اتفاقی بود که در زنجیره بیمارستان‌های صحرایی افتاده بود، به‌طوری که ادعا می‌شود رکورد زمان لحظه جراحت تا درمان در دوران جنگ شکسته شد.

مرگ سالانه ۵۷هزار تن در تهران

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: در شهر تهران سالانه ۵۷ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند که ۱۴۰۰ فوت بر اثر سوانح رخ می‌دهد.

شهردار تهران ادامه داد: ۹.۳ درصد از تهرانی‌ها دیابت دارند و ۳۰ درصد آن‌ها قند خون خود را کنترل نمی‌کنند؛ همچنین ۵۰ درصد تهرانی‌ها دارای کلسترول بالا هستند و از هر پنج تهرانی یک نفر مبتلا به فشار خون است. شیوع پرفشاری خون در بین مردم تهران ۱۹ درصد است و از هر هشت تهرانی یک نفر از بیماری خود مطلع نیست.

۱۹.۳ درصد تهرانی‌ها چاقند

حناچی گفت: ۱۹.۳ درصد تهرانی‌ها چاق هستند و ۵۲.۲ درصد مردم فعالیت بدنی مناسبی ندارند. راهکار بلندمدت حل این معضل، توسعه حمل و نقل عمومی است که سهم مترو در حمل و نقل عمومی حدود ۱۶ درصد است.

ذرات معلق در تهران سه برابر استاندارد مجاز

وی با بیان اینکه "در سال ۹۶ متاسفانه ۱۴۰۰ مرگ بر اثر فشارخون بالا در تهران رخ داده است"، افزود: ذرات معلق در سال ۱۳۹۴ جان ۴۵۷۳ نفر را گرفت. پس از سال ۹۴ با جدی گرفتن معاینه فنی، اصلاح سوخت و ... تا حدی میزان این ذرات معلق کنترل شد، اما همچنان سه برابر استاندارد مجاز است.

حناچی تاکید کرد: ۴۰ درصد آلایندگی هوای تهران مربوط به خودروهای شخصی است که اصلاح سوخت و فیلتر آلاینده‌ها و توجه به معاینه فنی، راهکاری میان‌مدت حل این مشکل است.

شهردار تهران تصریح کرد: راهکار کوتاه‌مدت حل مشکل آلودگی هوای تهران، باور مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۶-۰۲ ۱۱:۴۹

دکتر سلام خداوکیلی فکری به حال نیروهای شرکتی بکن امنیت شغلی نداریم تبدیل وضعیتمون بکن جوووون عزیزت

avatar
۱۳۹۸-۰۶-۰۲ ۱۲:۳۱

سلام خدمت دکتر نمکی برسانید و بفرمایید قراردادهای پزشک خانواده 6ماه حقوق ندادن و الان وارد 7ماه میشوند.البته مطالبات سال 95 به بعد هم ندادن.ممنون

avatar
۱۳۹۸-۰۶-۰۲ ۱۲:۳۲

جناب وزیر! شما خودتون به خاطر نبودن یه بالش توی بیمارستان جلو همه به رئیس بیمارستان اونجوری رفتار کردین بعد میفرمائین اجازه توهین نمیدین؟ به نظر شما این که ما از سال 96 هنوز مبالغی از دولت طلبکار هستیم یه نوع توهین نیست؟