• شنبه / ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۸:۴۹
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 98062310913
  • خبرنگار : 71368

به بهانه حذف نام شهدا از برخی تابلوهای معابر

تابلوهایی که سیاسی شدند

تابلوهایی که سیاسی شدند

تهران در سال‌های دفاع مقدس بیش از ۳۳ هزار شهید، تقدیم انقلاب اسلامی ایران کرده است و بیش از ۵۱ درصد خیابان‌ها و کوچه‌ها در سراسر پایتخت به نام شهدای عزیز، مزین و متبرک شده است.

به گزارش ایسنا، در چند روز اخیر انتشار و یا بازنشر تصاویری از حذف واژه «شهید» از نام تابلوی چند خیابان و معبر پایتخت، به سرعت به سوژه شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد و واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشت به نحوی که موضوع به تریبون نمازجمعه هم رسید و در تبریز، امام جمعه نسبت به حرکت شهیدزدایی هشدار داد. اما ماجرا از چه قرار بود؟.

طی هفته‌های گذشته  تعدادی عکس از معابر تهران که عمدتا برای شهرداری منطقه یک است، در فضای مجازی  منتشر شده که در این تصاویر کلمه "شهید" از برخی تابلوی کوچه‌ها و معابر حذف شده است که این مسئله سبب شد که مجید صالحی، مدیر روابط عمومی منطقه یک، واکنش نشان داده و در پاسخ به مطالب درج شده در برخی شبکه‌های مجازی مبنی بر "حذف کلمه " شهید" از تابلوهای معابر شهری گفت: تمامی تابلوهای دیوارکوب مسیر که توسط اداره زیباسازی شهرداری منطقه در ابتدای خیابان و کوچه‌ها نصب شده مزین و متبرک به کلمه و نام "شهید" است و تنها تعداد انگشت شماری از تابلوهای هدایت مسیر که قدیمی بوده و توسط پیمانکار بیش از ۵ سال پیش برای راهنمایی بیشتر شهروندان به صورت پرچمی نصب شده، فاقد کلمه "شهید" است.

به گفته صالحی، ۴۰۹ معبر در این منطقه متبرک به نام شهید است که برای این معابر بالغ بر ۱۴۰۰ تابلو، دیوارکوب و یکهزار تابلو ترافیکی نصب شده که تعداد انگشت شماری از این تابلوها بدلایل مختلف فاقد کلمه "شهید " است که با پیگیری‌های انجام شده و حسب دستور شهردار منطقه ، تمامی معابر پایش و این موارد شناسایی و رفع شده است و این موضوع می تواند در سایر نقاط شهر نیز تکرار شده باشد که شهروندان می توانند به سامانه ۱۳۷ اطلاع دهند.

اما هنوز چند روزی از توضیحات شهرداری منطقه یک در مورد این اشتباه نگذشته بود که کلیپی مبنی بر تلاش عده‌ای برای اضافه کردن کلمه شهید به برخی تابلوها در منطقه ۱۲ منتشر شد که این امر واکنش شهرداری و بنیاد شهید را در پی داشت بگونه‌ای که رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران در توییتی اعلام کرد: «از چند روز پیش در فضای مجازی کلیپی با هشتگ «نشان ابدی» دست به دست می‌شد که فردی (ان‌شاءالله با نیت خیر) در منطقه ۱۲ تهران اقدام به برچسب‌گذاری عنوان مقدس شهید بر تابلوی نام کوچه‌ها می‌کرد و این گونه در ماه خون و قیام وظیفه مسئولان خاطی را رأسا انجام می‌داد چراکه طبق استعلام رسمی و محلی، این اسامی اصولا نام شهدا نیستند.

بنیاد شهید نیز در پاسخ به استعلام شهرداری در مورد نام خیابان های «معزی» و «نمازی» در منطقه ۱۲ که خطاب به مهندس حاتمی شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۲ بود نوشت: «در مورد  استعلام شهیدان معزی و نمازی به استحضار می رساند که نام شهدای مذکور در سیستم این بنیاد نمی‌باشد.»

این در حالیست که انتشار تصاویر از تابلوی معابر تنها به منطقه یک و ۱۲ ختم نشد و  به منطقه ۱۶ هم رسید.

به گزارش ایسنا، در پی انتشار چند عکس از معابر منطقه ۱۶ نیز شهرداری تهران با انتشار اطلاعیه‌ای از همه شهروندان درخواست کرد هرگونه مغایرتی در این زمینه را گزارش دهند تا اصلاح شود؛ اما  موضوع حذف کلمه "شهید" از تعداد معدودی از تابلوهای شهر با اینکه بارها مورد توضیح شهرداری قرار گرفت اما آنگونه که رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران اعلام کرده، این تابلوها متاسفانه سیاسی شده و به مستمسکی برای برخی افراد تبدیل شد.

غلامحسین محمدی، رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در گفت وگو با ایسنا، در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر حذف کلمه «شهید» از برخی عناوین تابلوهای پرچمی شهر تهران با بیان این‌که در هر خیابان و کوچه چند تابلو دیوارکوب وجود دارد، گفت: تابلوهای پرچمی که هدایت‌گر هستند در برخی معابر با نام اختصار نوشته می‌شوند تا رانندگان بتوانند در حین تردد معبر مورد نظر خود را پیدا کنند.


وی با بیان این‌که موضوع مذکور از منطقه‌ یک آغاز شد، اظهار کرد: در این منطقه حدود ۵۰۰ معبر وجود دارد که جمعا بر سه الی چهار تابلوی پرچمی (نه تابلوهای دیوارکوب) کلمه «شهید» درج نشده بود، اما دقت داشته باشید که این تابلوها توسط شرکتی که حالا دیگر با شهرداری قرارداد ندارد، تولید شده و مربوط به سالیان پیش است که در آن زمان نظارت کافی در مورد این‌که کلمه «شهید» درج شده، انجام نگرفته است.


رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران با بیان این‌که عدم درج کلمه «شهید» از تابلوهای پرچمی سطح شهر تهران که چند ده هزار معبر دارد، آنقدر کم است که به جمع عدد انگشتان دو دست نمی‌رسد، ادامه داد: در بیستم مردادماه به شهرداری منطقه یک اعلام کردیم که نسبت به اصلاح تابلوهای معابر مذکور اقدام کنند و آنها نیز ظرف مدت ۲۴ ساعت این تابلوها را نه تنها اصلاح کردند، بلکه کل معابر منطقه را نیز مورد پایش قرار دادند تا مبادا کلمه «شهید» سهواً درج نشده باشد.


محمدی با بیان این‌که اختصارنویسی در تابلوهای ترافیکی و هدایتگر مهم است، گفت: با توجه به دستور شهردار تهران، نامه‌ای را در همان مردادماه به کل مناطق ابلاغ کردیم که براساس آن تاکید شد که تمامی معابر سطح مناطق به صورت مویرگی و بادقت پایش شود تا در صورت مشاهده هرگونه مغایرت، نسبت به اصلاح آن اقدام شود که این امر سبب شد بسیاری از تابلوهایی که حتی مشکلی نداشتند اما به مرور زمان فرسوده شده بودند نیز مجددا اصلاح شود و فرصتی شد تا تابلوهای جدید در سطح شهر نصب شود.


رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران با بیان این‌که اتفاق سهوی عدم ثبت کلمه «شهید» در چند تابلوی شهری متاسفانه سیاسی شده و به مستمسکی برای برخی افراد تبدیل شده است، تصریح کرد: متاسفانه در هفته قبل شاهد شهیدسازی برخی افراد بودیم به گونه‌ای که کلیپی منتشر شد مبنی بر این‌که یک نفر با برچسب نسبت به ثبت کلمه «شهید» در تابلوی خیابان نمازی و معزی در منطقه ۱۲ اقدام می‌کند و این در حالی است که طبق استعلامی که از بنیاد شهید دریافت کردیم متوجه شدیم که این دو نفر شهید نبودند و عده‌ای به صورت خودجوش کلمه «شهید» را به تابلوی معبر نمازی و معزی اضافه کردند.


وی با بیان این‌که متاسفانه نام مقدس شهیدان به محلی برای سوء‌استفاده سیاسی تبدیل شده است، گفت: برخی‌ها می‌خواهند با تکیه بر جریانات سیاسی اینگونه وانمود کنند که نامگذاری معابر به نام شهدا برای شهرداری اهمیتی ندارد و چشمانشان را بر اقدامات مذهبی شهرداری می‌بندند و این در حالی است که شهرداری در مراسم اربعین، تاسوعا و عاشورا، نماز جمعه، عید فطر و قربان و غیره اقدامات موثری انجام می‌دهد و در همه مناطق کنگره شهدا را نیز برگزار کرده است.


محمدی با بیان این‌که تعجب می‌کنم که با وجود ارائه‌ این حجم خدمات مذهبی برخی‌ عملکرد شهرداری را زیر سوال می‌برند، ادامه داد: برخی‌ با شانتاژ سیاسی و تحریف ماجرا سعی دارند که شهرداری تهران را به حاشیه بکشانند و این در حالی است که شهردار تهران خود رزمنده بوده و سالیان متمادی در جبهه های دفاع مقدس خدمت می‌کرده و بسیاری از مدیران شهرداری نیز سابقه حضور در جبهه های حق علیه باطل را دارند اما  برخی‌ می‌خواهند در یک حرکت سیاسی از این جریان سوء‌استفاده کنند.


رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران با بیان این‌که شهرداری تهران از مردم درخواست کرده که هرگونه مغایرت را اعلام کنند، گفت: بسیج منطقه ۱۶ از سرعت عمل شهرداری در این زمینه تشکر کرده و شهرداری تهران بدون توجه به اقدامات و شانتاژهای خبری به راه خود ادامه خواهد داد و جای تعجب دارد که با وجود اطلاعیه‌های مکرر همچنان بعضی‌ها تلاش می‌کنند که مسیر را وارونه جلوه دهند و قاعدتا شهرداری نسبت به این عملکردها معترض است و از مسیرهای حقوقی موضوع را پیگیری می‌کند.


وی اضافه کرد: مردم حق دارند شهرداری را نقد کرده و به ما تذکر دهند، اما ما نمی‌توانیم در مقابل فضاسازی‌ها و تهمت‌های برخی افراد که به اعتماد مردم و اعتبار شهرداری لطمه می‌زند، سکوت کنیم.

به گزارش ایسنا، حذف کلمه شهید از برحی تابلوهای شهری به هر دلیلی از جمله اختصار نویسی، غفلت چند ساله و... بی‌شک اقدامی زینبده نیست چراکه نه تنها شهر تهران بلکه کشورمان مدیون خون شهداست و به نظر می رسد، اجرای ابلاغیه شهردار در مورد پایش تمام تابلوهای سطح شهر باید با سرعت و دقت بیشتری انجام شود تا آنگونه که رئیس مرکز ارتباطات شهرداری گفته، شهدا به دست آویزی برای تسویه حساب‌های سیاسی از مدیران شهری قرار نگیرند چراکه به طور قطع ایثارگری‌ها و فداکاری شهیدان نگهدارنده انقلاب اسلامی و آرمانهای دفاع مقدس است و مزین کردن معابر به نام این عزیزان کمترین اقدام مدیریت شهری برای اعتلای نام شهیدان است.

در پایان ضمن احترام به خانواده معزز شهدا و تاکید برضرورت زینت بخشی نام شهدا بر معابر عمومی و پاسداشت عملی نه ظاهری اهداف و وصایای شهیدان  و بزرگداشت واقعی خانواده های این افتخار آفرینان شاهد ، بایستی متذکر شد در این تابلوها سالهاست بخاطر تسهیل در بیان یا سهل انگاری  و یا هر علت موجه یا غیرموجه دیگر ... نام شهید حذف شده و مقابل چشم خانواده های محترم بوده و آنها هم یا اعتراضی به آن نداشته و یا باسکوت از کنار آن گذشته اند حال چه اتفاقی افتاده که پس از چندین سال موضوع تابلوها  به مساله ای نابخشودنی تبدیل شده است!. بدرستی می توان گفت تابلوهایی که سیاسی شدند

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.