• یکشنبه / ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۳:۱۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98063115555
  • خبرنگار : 50067

رئیس آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا مشهد:

شرکت دانش‌آموزان هنرستانی در کنکور نظری از معضلات ماست

هنرستان-کاردانش- فنی و حرفه ای- هنرستان دهژخترانه-هنرستان پسرانه

رئیس آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا مشهد گفت: معضلی که ما با آن روبه رو هستیم این است که با تغییر نظام آموزشی به 6، 3، 3 دانش‌آموزان مربوط به گروه‌های هنرستان می‌توانند در کنکور رشته‌های نظری هم شرکت کنند، این موضوع باعث کم شدن ورود دانش‌آموزان هنرستان به دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای می‌شود.

محدث  در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد برنامه‌های این دانشگاه برای سال جدید، اظهار کرد: در سال جاری برنامه‎های ما شامل برقراری ارتباط بیشتر با پارک علم و فناوری به‌منظور حضور افراد متخصص در دانشگاه و افزایش کارآفرینی در میان دانشجویان، برگزاری کارگاه‌های تخصصی، سخنرانی‌های علمی، فعال‌تر کردن انجمن‌های علمی، برنامه‌ریزی برای ارتباط بهتر با صنعت و صنایع مرتبط با رشته‌های موجود در آموزشکده است.

وی افزود: همچنین  برگزاری دوره‌های کارآفرینی، برگزاری جشنواره استانی ترنج در آذر ماه سال جاری، تجهیز امکانات در حد توان و بودجه اختیاری، فراهم کردن بستر مناسب برای توسعه تولیدات رشته‌های مختلف و راه‌اندازی بازارچه‌هایی برای عرضه تولیدات درون دانشگاهی از دیگر برنامه‌های ما برای سال تحصیلی جدید است.

محدث گفت: در بعضی از رشته‌ها همچون تربیت‌ بدنی به ارائه خدمات می‌پردازیم؛ مثلا در رشته تربیت بدنی دانشجویان به ارائه خدمات مشاوره‌ای ازجمله مشاوره تغذیه، مشاوره‌ درمانی، ارائه حرکات اصلاحی و... می‌پردازند. برای این گونه رشته‌ها در صدد هستیم که بازارچه‌هایی را برای ارائه خدمات راه اندازی کنیم.

رئیس آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا مشهد افزود: دوره‌های ویژه‌ای به منظور توانمندسازی دانشجویان و اساتید برگزار می‌شود که این دوره‌ها به صورت تئوری و کارگاهی انجام می‌شود.که این دوره‌های عملی جنبه کارآموزی ویادگیری را دارد.

محدث در مورد رویکردها و سیاست‌های دانشگاه در سال جدید خاطرنشان کرد:  سیاست‌ها و رویکرد ما درجهت اهداف دانشگاه فنی و حرفه‌ای است. دانشگاه فنی وحرفه‌ای دانشگاهی کارآفرین است که در واقع پیوندی بین علم و عمل ایجاد می‌کند و خروجی دانشگاه فنی و حرفه‌ای ایجاد نیروی کار در جامعه است. در صدد هستیم که دانشجویان ما به صورت مهارتی عمل کنند و نقص‌های مهارتی را در صنعت برطرف کنند.

فارغ التحصیل دانشگاه فنی و حرفه‌ای برای کار نباید سر بار جامعه باشد

وی افزود: ما معتقد هستیم که فارغ التحصیل دانشگاه فنی و حرفه‌ای از نظر کار نباید سر بار جامعه باشد، نه تنها برای خودش اشتغال‌زایی کند بلکه برای دیگران هم از نظر کارآفرینی مفید باشد.

رئیس آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا مشهد عنوان کرد: هدف دانشگاه فنی و حرفه‎ای، آموزش‌های مرتبط با توانمند کردن دانشجویان برای ایجاد و ارتقاء دانش و نگرش مهارتی است که این گسترش مهارت‌های حرفه‌ای و مهارتی در سطح مقطع کارشناسی و کاردانی است .

 محدث ادامه داد: مهم‌ترین رکن صنعت هر کشوری نیروی انسانی ماهر است که  دانشگاه فنی و حرفه‌ای متولی تربیت نیروی انسانی شاغل برای  رفع نیاز و تقاضای جامعه است و درنهایت به دنبال رفع نیازهای صنایع در حوزه‌های مهارتی است که اینها جزو رسالت اصلی دانشگاه فنی و حرفه‌ای است.

شرکت دانش‌آموزان هنرستانی در  کنکور نظری از معضلات ماست

وی در خصوص یکی از مشکلات پیش روی دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای تصریح کرد: معضلی که ما با آن روبه رو هستیم این است که با تغییر نظام آموزشی به 6، 3، 3  دانش‌آموزان مربوط به گروه‌های هنرستان می‌توانند در کنکور رشته‌های نظری هم شرکت کنند. این موضوع باعث کم شدن ورود دانش‌آموزان هنرستان به دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای می‌شود.

محدث افزود: طبق آمارها از 120 هزار نفری که دانشگاه فنی و حرفه‌ای را در انتخاب رشته خود انتخاب کردند، حدود 90 هزار نفر در گروه‌های آموزشی نظری هم شرکت کردند.

رئیس آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا مشهد در رابطه با ظرفیت پذیرش در مقاطع مختلف گفت: ما همچون سالیان گذشته ظرفیت رشته‌ها را به سازمان سنجش اعلام کردیم. به طوری‌که در سال98  در بخش کاردانی تعداد 950  نفر و در بخش کارشناسی تعداد 230 دانشجو را به سازمان سنجش اطلاع دادیم، اما به طور کلی مراکز دخترانه ما با این صندلی‌های خالی تهدید نمی‌شوند پس حدودا ظرفیت‌ها همانند سال گذشته است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه «آیا امسال پذیرش بدون کنکور، صرفا با سوابق تحصیلی هم داشتید یا خیر؟»، خاطر نشان کرد: در رشته‌های طراحی دوخت، قلم‌زنی، صنایع شیمیایی، الکترونیک، نقاشی و مربی کودک پذیرش صرفا با معدل و سوابق تحصیلی صورت گرفته است.

رئیس آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا مشهد ادامه داد: سال گذشته دررشته‌های الکترونیک ، قلم زنی و صنایع شیمیایی  کاهش شدید ظرفیت را شاهد بودیم. به گونه‌ای که در رشته‌ الکترونیک پذیرش با معدل صورت گرفت. در رشته‌هایی که دانش‌آموزان هنرستانی تمایل شرکت در آن را ندارند در دانشگاه دانشجوی آن رشته را هم نداریم.

دانشگاه فنی و حرفه‌ای نسبت به دیگر دانشگاه‌ها شناخته شده نیست

محدث در مورد میزان استقبال از رشته‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای تصریح کرد: دانشگاه فنی حرفه‌ای نسبت به دیگر دانشگاه‌ها شناخته شده نیست. باتوجه به اینکه 60 درصد دروس دانشگاهی دانشجویان فنی و حرفه‌ای عملی و کارگاهی است با این حال دانشجویانی که از این دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند دانشجویانی توانمند هستند که قادرند به تنهایی کارگاهی را اداره کنند.

وی افزود: امسال اتفاق خوبی که رخ داد این است که دانشگاه فنی حرفه‌ای سر فصل دروس را تغییر داده است. این سر فصل‌ها در درس‌هایی مانند حسابداری، معماری و...از مهر ماه سال جاری در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت. سر فصل‌ها با نیاز و بازارکار جامعه هم‌خوان شده است و این عمل برای رشد افراد در جامعه مفید است.

رئیس آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا مشهد در رابطه با بودجه این دانشگاه گفت: بودجه دانشگاه فنی مانند دانشگاه‌های سراسری دیگر نیست. در سطح کشور 173 دانشگاه فنی حرفه‌ای داریم. این دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای به عنوان ابر دانشگاه تاکنون شناخته شده‌اند. به طوری که حتی در شهرهای کوچک‌تر، آموزشکده‌های کوچک فنی و حرفه‌ای را شاهد هستیم ولی متاسفانه به نسبت دانشگاه‌های بزرگ‌تر آن‌گونه که باید بودجه به ما تعلق نمی‌گیرد. در صورتی که به ما بودجه‌ای بهتر تعلق گیرد، حتما دانشگاه ما خدمات بهتری به دانشجویان ارائه خواهد داد.

محدث درمورد تجهیز کارگاه‌ها خاطرنشان کرد: کارگاه‌های ما نیاز به تجهیز بیشتری دارد به طوری که در قسمت کارگاه الکترونیک از ابزارهایی قدیمی برای دانشجویان استفاده می‌شود. در صورت اختصاص بودجه به دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای اولین اقدام ما تجهیز و به‌روز کردن کارگاه‌های آموزشی تخصصی است.

کمبود خوابگاه در آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا

وی در خصوص وضعیت خوابگاه‌ها و میزان ظرفیت آنها گفت: در آموزشکده الزهرا فقط یک خوابگاه داریم که 180 الی 200 نفر ظرفیت دارد. این خوابگاه‌ها اتاق‌هایی8 نفره دارد که می‌تواند نیازهای عادی دانشجویان را برطرف کند. یکی از مشکلات ما کمبود خوابگاه برای دانشجویان است.

رئیس آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا مشهد ادامه داد: معاونت دانشجویی هر ساله بودجه‌ای برای تعمیر و بازسازی این خوابگاه‌ها درنظر دارد اما این میزان بودجه با توجه به اینکه اکثر این خوابگاه‌ها دارای بافتی فرسوده است، بسیار کم است. و ظرفیت خوابگاه پاسخگوی نیاز دانشجویان نیست.

محدث در مورد اضافه شدن رشته‌های جدید به دانشگاه افزود: امسال دانشگاه فنی حرفه‌ای مجوز 4 رشته جدید را از وزارت علوم گرفته است که برای دانشجویان دختر فنی و حرفه‌ای امسال رشته‌ معماری داخلی را پذیرش داریم. دیگر رشته‌ها هم مخصوص دانشجویان پسر است.

به‌دنبال بومی‌سازی رشته‌ها هستیم

وی در رابطه با اقدامات انجام گرفته در جهت بومی‌سازی رشته‌ها افزود: بومی‌سازی و آمایش سرزمین همیشه مدنظر دانشگاه  ما بوده است به طوری که در تلاش هستیم  با نیازهای هر شهر، رشته‌های موجود در آموزشکده‌های آن شهر بومی شود.

رئیس آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا مشهد افزود: مثلا در آموزشکده‌های تربت حیدریه به مسئله کشاورزی توجه خاصی شده است و این موضوع عاملی می‌شود که دانشجویان از نزدیک محصولاتی مانند زعفران را ببینند و به طور سنتی تجاربی کسب کنند و از آن طرف هم این تجارب را با تکنولوژی پیوند دهند تا بتواند برای منطقه مفید باشند.

جذب دانشجوی خارجی برای اولین بار در آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا مشهد

محدث درخصوص دانشجویان خارجی گفت: تاکنون دانشجوی خارجی نداشتیم اما قرار براین است که امسال از لبنان برای سه شهر مشهد، تهران و مازندران دانشجو بفرستند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه «آیا در زمینه کارآفرینی و ورود دانشجویان به بازار کار هم تسهیلاتی اختصاص داده می‌شود یا خیر؟»، خاطرنشان کرد: دانشگاه الزهرا ارتباطی با پارک علم و فناوری برقرار کرده است زیرا رسالت پارک‌های علم و فناوری تبدیل علم به ثروت است. این دانشگاه با گذاشتن دوره‌ها و کارگاه‌هایی در مورد خدمات و نوع حمایت پارک‌های علم و فناوری در صدد معرفی این مکان‌ها به دانشجویان و اساتید است.

رئیس آموزشکده فنی و حرفه‌ای الزهرا مشهد ادامه داد: ما سعی  داریم که با برقراری ارتباط با صنعت، دانشجویان را برای کارآموزی به این پارک‌ها بفرستیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.