• سه‌شنبه / ۲ مهر ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۰
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 98070201575
  • خبرنگار : 71381

در گزیده اخبار سیاسی دوم مهر بخوانید؛

هفتمین اجلاسیه خبرگان/روند آزادی ملوان ایرانی از بند دزدان دریایی/رونمایی کارت ایثار رزمندگان

2.7

انتقاد روحانی و ظریف به بیانیه مشترک انگلیس، فرانسه و آلمان/ بررسی تدوین طرحی برای شفافیت آرای مجامع تصمیم‌گیر نظام/ حاشیه‌های افتتاحیه هفتمین اجلاسیه خبرگان رهبری/ بازگشت ملوان ایرانی بعد از ۴سال اسارت در بند دزدان دریایی سومالی و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز سه شنبه، دوم مهر ماه ۱۳۹۸ است.

به گزارش ایسنا،محمدرضا تابش، نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از بررسی تدوین طرحی برای تعمیم موضوع شفافیت آراء به همه مجامع و نهادهای سیاست گذار و قانون گذار خبر داد.

درهمین رابطه محمدعلی وکیلی، عضو هیات رییسه مجلس نیز  گفت که این طرح به امضای حدود ۲۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی رسیده است.

سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در مراسم رونمایی از کارت ایثار رزمندگان با اشاره به آغاز صدور کارت ایثار رزمندگان خاطر نشان کرد: بر اساس آمار حدود ۶ میلیون رزمنده مشمول دریافت این کارت هستند و طی سه سال این کارت به همه رزمندگان اعطا می‌شود.

در همین مراسم وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به آغاز صدور کارت ایثار رزمندگان اظهار کرد: با اعطای کارت ایثار، رزمندگانی که بیش از ۴۵ روز سابقه حضور در دوران دفاع مقدس دارند، شناسایی و از تسهیلات پیش بینی شده، بهره مند می‌شوند.

روسای جمهور ایران و فرانسه در حاشیه هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. روحانی در این دیدار ضمن تاکید بر وظایف و مسئولیت سایر طرف‌های برجام از جمله فرانسه برای حفظ این توافق مهم بین‌المللی بعد از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از آن، بیانیه روز دوشنبه کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان را اتهام‌زنی بی‌اساس به جمهوری اسلامی ایران عنوان و از آن انتقاد کرد.

رئیس‌جمهور فرانسه با بیان اینکه مسیر کاهش تنش‌ها در خاورمیانه باریک‌تر شده است، گفت: بیش از هر زمان دیگری رفع تنش‌ها یک ضرورت به شمار می‌آید و اکنون زمان آن است که ایران برای رفع این بحران کاری بکند.

تروئیکای اروپا درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان ادعاهایی را علیه کشورمان مطرح کردند. آلمان، انگلیس و فرانسه با انتشار بیانیه‌ای مشترک ایران را در رابطه با حمله اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان متهم کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به این بیانیه، در صفحه توییتر خود تاکید کرد: هیچگونه توافق جدیدی بدون پایبندی به برجام وجود نخواهد داشت. ظریف با اشاره به بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهداتشان در برابر ایران نوشت: «ناتوانی سه کشور اروپایی در اجرای تعهداتشان بدون اجازه آمریکا از ماه مه سال ۲۰۱۸ (زمان خروج آمریکا از برجام) آشکار شده است.

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با کریستین امان‌پور در پاسخ به این سوال که آیا بازهم مانند گذشته و برخلاف «شواهد موجود» خواهد گفت که ایران در حادثه نفت‌کش‌ها در ماه ژوئن و ژوئیه و حمله به تاسیسات نفتی عربستان نقش نداشته است، گفت: هیچ شواهدی وجود ندارد و ایجاد آن یک معجزه خواهد بود چراکه این اتفاق نیفتاده است. اگر ما پشت پرده این اتفاق بودیم، برای عربستان سعودی یک فاجعه ‌می‌شد و چیزی نبود که بتوانند آن را بازسازی کنند. دلیل این که من در این رابطه به یمن می‌پردازم این است که یمن[مسئول آن است]. این جنگ یمنی‌هاست.

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به اینکه آیا در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی درباره ایران و کره شمالی نیز صحبت خواهد کرد، گفت که بله، ایران از موضوعاتی است که درباره آن سخنرانی خواهد داشت.

دونالد ترامپ همچنین پس از دیدار با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر در نیویورک در پاسخ به سوالی درباره تلاش امانوئل مکرون برای میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن و اینکه آیا او از این تلاش‌ها حمایت می‌کند؟ بیان کرد: ما نیازمند میانجی نیستیم. ایران می‌خواهد کاری انجام دهد و من فکر نمی‌کنم که به میانجی نیاز داشته باشیم. او دوست من است اما به دنبال میانجی نیستیم.

در همین رابطه حمیدرضا آصفی، سفیر پیشین ایران در امارات گفت: تصور نمی کنم مذاکره ای بین ایران و آمریکا در نیویورک صورت بگیرد؛ مگر اینکه آقای ترامپ بیاید و آویزان تیم ما شود که از ترامپ برمی آید این کار را بکند زیرا مذاکره با ما را دوست دارد.

روزنامه عربی رای الیوم هم در گزارشی نوشت  که روحانی به ستاره نشست مجمع عمومی سازمان ملل تبدیل خواهد شد به طوری‌که رهبران اروپا برای دیدار با او تلاش و رئیس‌جمهور آمریکا برای دیدار با وی التماس می‌کند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه هم به انتقاد از رویکرد رئیس جمهور آمریکا درقبال ایران پرداخت و گفت که واشنگتن برای توافق باید به تهران امتیاز دهد.

همچنین بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس به پیروی از رئیس‌جمهور آمریکا گفت: واقعیت همان چیز صحیحی است که رئیس‌جمهور ترامپ گفته است، توافق برجام یک توافق بد بود و نقص‌های زیادی داشت. وی افزود: من فکر می‌کنم که تنها یک نفر است که می‌تواند توافقی بهتر انجام بدهد، کسی که داشتن شریکی سرسخت مانند ایران را درک کند و آن رئیس‌جمهور آمریکا است.

«محمد شریف پناهنده»، ملوان ایرانی که در نزدیکی سواحل سومالی توسط دزدان دریایی ربوده شده بود به کشور بازگشت. لنج صیادی محمد شریف پناهنده در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در نزدیکی سواحل سومالی توسط دزدان دریایی ربوده شد . او بیش از ۴ سال در اسارت دزدان دریایی بود . خبر آزادی این ملوان از بند دزدان دریایی  روز شنبه توسط سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان اعلام شد .

حسین جابری انصاری معاون پارلمانی، کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور با تشریح روند آزادی ملوانان ربوده شده ایرانی از دست دزدان دریایی سومالیاظهار کرد:‌ امیدواریم هر چه زودتر سه ملوان ایرانی که همچنان در بند دزدان دریایی هستند آزاد شوند و به کشور بازگردند.

آیت‌الله احمد جنتی طی سخنانی در مراسم افتتاحیه هفتمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری (دوره پنجم) گفت: بی تعارف من به مدیران فعلی هیچ امیدی ندارم. ما برای روزی کار می‌کنیم که اینها با مدیران جوان و انقلابی جایگزین شوند. رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به خط قرمزهای شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها، تصریح کرد: یک عده با پول های کثیف می خواهند وارد مجلس شوند و این خط قرمز ما در شورای نگهبان است. ما تحت تاثیر افکار جریان های سیاسی قرار نمی گیریم. پس کسی انتظار نداشته باشد ما کسانی را به دلیل اینکه عده‌ای با آنها دشمن هستند ردشان کنیم یا کسانی را که عده‌ای با آنان دوست هستند، تایید کنیم ما برای رضایت خداوند کار می کنیم نه خوشامد افراد.

آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه در حاشیه این اجلاسیه بیان کرد: مصمم هستیم هم با مفسد و هم با فساد مبارزه کنیم و بنده در اینجا اعلام کردم که همه پرونده‌هایی که روی میز قاضی هست مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

حاشیه ها این اجلاسیه از جمله انتقاد به سیاست خارجی در آستانه مذاکرات درنیویورک،  غیبت صدراساداتی، صندلی خالی آیت الله و ... را نیز میتوانید اینجا بخوانید.

همه‌ عفوهای سعید مرتضوی

همه اتفاقات پرونده‌اش مثل شخصیتش پیچیده و عجیب بود. از میزان محکومیت و جریمه گرفته تا نحوه دستگیری و سرانجام آزادی. سعید مرتضوی مدتی است که از زندان آزاد شده ولی از ابتدا تا انتهای پرونده‌ او همراه با انواع عفو و بخشش‌ها سوالاتی را ایجاد کرده است.

رسول کوهپایه زاده، وکیل مدافع مالباختگان پرونده سکه ثامن گفت: به وکالت از مالباختگان سکه ثامن شکایتی علیه ولی الله سیف رییس کل وقت بانک مرکزی و نعمت زاده وزیر وقت وزارت صنایع و معادن و تجارت -به دلیل اهمال و سهل انگاری و قصوری که در این خصوص صورت گرفته بود- قبلا مطرح شد، اما دادسرای رسیدگی کننده به جرایم متهمین، پرونده را  به دلیل وضعیت شغلی متهمین که کارمند دولت محسوب می شوند با قرار عدم صلاحیت  به دادسرای رسیدگی به جرایم کارکنان دولت ارسال کرده است.

همچنین امروز دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و ۸ متهم دیگر دایر بر اخلال در نظام اقتصادی کشور برگزار شد. قاضی موحد در این جلسه گفت: سه تن از متهمین پرونده (رحمت اله باختری، سمانه حضرتی آشتیانی و مجید سعادتی) همچنان متواری هستند و در جلسه حضور ندارند و حسب اطلاع به خارج از کشور فرار کرده‌اند ولی وکلای آنها در جلسه حضور دارند. در پایان قاضی موحد گفت که جلسه بعدی رسیدگی متعاقبا اعلام می‌گردد.

* مهمترین اخبار، مصوبات و دستور کارهای  امروز (سه شنبه) دوم مهر ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی را نیز می‌توانید اینجا دنبال کنید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.