• سه‌شنبه / ۲ مهر ۱۳۹۸ / ۱۵:۱۷
  • دسته‌بندی: کهگیلویه و بویراحمد
  • کد خبر: 98070201606
  • خبرنگار : 50223

رئیس کارگروه زلزله کشور تاکید کرد:

نیاز کشور به افزایش 3 برابری دستگاه‌های شتاب‌نگار

کارگروه زلزله

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: نیاز به استقرار سه برابر این تعداد دستگاه شتاب‌نگار در کشور هستیم و هر چه تعداد بیشتر شود در مواقع زلزله کمک بهتری انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا_ محمد شکرچی‌زاده سه شنبه، دوم مهر ماه 98 در نشست کارگروه زلزله استان با اشاره به سه رویکرد در مواقع بحران‌ها افزود: یکی از رویکردها اینکه اجازه دهیم حادثه اتفاق بیفتد بعد نسبت به اسکان افراد اقدام کنیم، رویکرد دوم مقاوم‌سازی روستاها و ساختمان‌های حساس مانند بیمارستان‌هاست و رویکرد سوم انتقال ریسک توسط بیمه‌هاست.

وی اظهارکرد: بتن‌ها در زلزله کرمانشاه سربلند بیرون نیامدند که همان موقع گروه اعزام و چندین گزارش از بیمارستان‌ها و ساختمان‌های مسکن مهر ارائه شد همه کارخانه‌های بتن دارای گواهی استاندارد بودند اما طبق استاندارد نباید گواهی دریافت می‌کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در ساخت و سازهای جدید کیفیت بتن و میلگرد برای ایمنی در زلزله مورد توجه باشد، خاطرنشان کرد: با وجود همه تلاش‌ها در حوزه استاندارد اما آن کنترل و نظارتی که باید بر روی مصالح ساختمانی باشد صورت نمی‌گیرد و محصولات تولیدی جوابگوی مخاطرات نیست. در این استان مصوب شود نظارت بیشتری بر بتن‌ها آماده و میلگردها صورت گیرد.

شکرچی زاده تصریح کرد: در زلزله کرمانشاه بیمارستان‌های قدیمی، جدید و بیمارستان‌های در حال ساخت به خوبی عمل نکردند و نه تنها مصدومین در این مراکز درمان نشدند بلکه بیماران خود بیمارستان نیز جابه‌جا شدند.

وی با بیان اینکه ساختمان‌های مهم مانند بیمارستان‌ها در اولویت باشند، ادامه داد: همایشی به همین منظور روزهای آینده برگزار و وضعیت بیمارستان‌ها با توجه به پهنه‌بندی گسل مشخص شود و اگر بیمارستانی در گسل زلزله ساخته شده نسبت به جابه‌جایی یا مقاوم‌سازی آن اقدام جدی صورت گیرد.

رئیس کارگروه زلزله کشور با اشاره به عبور خطوط لوله‌های اصلی گاز کشور از استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: بررسی شود اگر تقاطعی در این خصوص صورت می‌گیرد جابه‌جایی یا اتصالاتی شکل‌پذیر برای کاهش خطرات انجام شود.

شکرچی زاده بر لزوم استقرار سامانه پاسخ سریع در زمان زلزله تأکید کرد و گفت: با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان این سامانه خریداری و در یکی از اتاق‌های استانداری جهت رصد و پایش آنلاین زلزله مستقر شود.

وی با اشاره به استقرار 1100دستگاه شتاب‌نگار در کشور بیان کرد: نیاز به استقرار سه برابر این تعداد دستگاه شتاب‌نگار در کشور هستیم و هر چه تعداد بیشتر شود در مواقع زلزله کمک بهتری انجام می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی سومین رویکرد مورد توجه را انتقال ریسک توسط بیمه‌ها عنوان و اظهارکرد: در حوزه بیمه‌ها خیلی کار نشده به همین دلیل همه بارها بر دوش دولت است باید بر وضعیت مصالح و مقاوم‌سازی ساختمان‌های مهم و همچنین پوشش بیمه‌ها کار شود که در صورت توجه به این دو مقوله‌ آنچه می‌ماند بحران است که باید مدیریت شود.

شکرچی زاده تصریح کرد: علاوه بر زلزله، سیل به عنوان دیگر بلای طبیعی باید جدی گرفته شود چراکه طبق پیش‌بینی هواشناسی تغییرات اقلیمی خطر وقوع سیلاب در ایران را چهار برابر افزایش داده و پیش‌بینی می‌شود شاید سیلی مانند ابتدای سال را شاهد باشیم.

وی بر توجه به ملاحظات سیل و تعیین حریم رودخانه‌ها تأکید و خاطرنشان کرد: در سیل امسال آسیب‌شناسی که صورت گرفت اینکه مهندسان مشاور سیل را جدی نگرفتن بودند، در سیل امسال 35هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد شد که 11هزار میلیارد تومان آن در حوزه وزارت راه و جاده‌ها و پل‌ها بوده است، ضمن اینکه سیل‌ها در رانش زمین موثر هستند که مطالعات لازم در این خصوص نیز باید صورت گیرد.

کهگیلویه و بویراحمد از استان‌های با تراکم لرزه ای بالاست

همچنین"علی بیت الهی"، دبیر کارگروه زلزله کشور نیز در این نشست گفت: در آیین نامه حقوقی ساخت و ساز کشور 2800 آمده است که در پهنه بندی گسل‌های اصلی ساخت  ساختمان‌های با اهمیت بسیار همچون بیمارستانها، مراکز نظامی، مدارس، آتش نشانی و ستادی ساخته نشود و ممنوع است و سایر ساخ و سازها باید با ضوابط ویژه انجام شود. که باید در شهر یاسوج و اطراف این شهر نیز اعمال شود.

وی افزود: تعیین حریم گسل‌های شهر یاسوج و اطراف آن با هدف کنترل ساخت و ساز و اعمال تمهیدات مهندسی ظرف یک سال انجام شود.

بیت الهی در خصوص ساخت و سازهای ساختمانهای معمولی در حریم گسل ها اظهارکرد: طی سال گذشته در شهرهای تهران، کرج، مشهد، تبریز، کرمان و زنجان این کار انجام شده و در سال گذشته 21شهر مختلف کشور مصوب شده است که امیدواریم در شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد این اقدام مهم صورت گیرد.

دبیر کارگروه زلزله کشور خاطرنشان کرد: قبل از تعیین حریم گسل‌ها زلزله و ممنوع شدن ساخت  ساختمان‌های با اهمیت بسیار در تهران 16 بیمارستان، دو ایستگاه آتش نشانی و 17 هزار پلاک ساختمانی که اکثرا برج های بلند هستند، روی خط گسل ساخته شده اند.

بیت اللهی با بیان اینکه براساس آمار سال 95 مرکز آمار ایران، استان کهگیلویه و بویراحمد نهمین استان کیفیت ساختمان است، تصریح کرد: کل استان کهگیلویه و بویراحمد در موقعیت خطر بالا زلزله قرار دارد و از نظر تراکم زلزله جزو استانهای با تراکم لرزه ای بالاست و از نظر کیفیت ساخت در این استان نسبت ساختمان‌های بنایی به ساختمان‌های اسکلت دار از نرم کشور پایین تر است.

وی ادامه داد: در سطح کشور نسبت بین ساختمانهای اسکلت دار به بنایی 1.35 است در حالی که این میزان در استان کهگیلویه و بویراحمد 98صدم است که تقریبا نسبت ساختمان‌های بدون اسکلت بالاتر است و این ساختمان‌ها در اثر زلزله ممکن است آسیب بیشتری ببینند.

دبیر کارگروه زلزله کشور با اشاره به روند افزایش ساختمان‌های بتی در استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: ساختمان‌های بتی در زلزله کرمانشاه آزمون موفقی نداشتند و حتی بیمارستان اسلام‌آباد غرب بعلت کیفیت نامطلوب آسیب دید.

بیت اللهی بیان کرد: امتداد گسل کازرون از وسط شهر یاسوج می گذرد و در مسیر شرقی شهر گسل دنا یکی از گسلهای زاگرس مرتفع را داریم که لرزه خیزی بالایی به منطقه داده است.

وی اظهارکرد: از 13 سال پیش، بیش از 20 زلزله بالای 5 ریشتر در 100کیلومتری یاسوج رخ داده که نشان می دهد لرزه خیزی این منطقه بالاست و جا دارد که تمهیدات پیشگیرانه بکار گیریم و ساخت سازها بروی گسل‌ها به هیچ وجه مورد قبول نیست.

دبیر کارگروه زلزله کشور بیان کرد: در زلزله 5.2 ریشتری سی سخت ریزش جاده‌ها و رفتار نامناسب ساختمان‌ها و بیمارستان‌ها را مشاهده کرده ایم که نشان می دهد نوع ساخت و سازهای ساختمان‌ها مهم است و باید از ساخت و سازها در حریم گسل‌ها جلوگیری شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.