• چهارشنبه / ۳ مهر ۱۳۹۸ / ۱۵:۲۲
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98070302576
  • خبرنگار : 50078

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد:

نیاز مشهد به ۳ هزار و ۵۰۰ نیروی عملیاتی/تنها یک بیمارستان در مشهد تاییدیه ایمنی دارد

عزیزی، مدیرکل آتش‌نشانی مشهد

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد گفت: در سال ۹۷ تا ۹۸، با شماره ۱۲۵، ۷۹۲ هزار و ۹۲۱ تماس تلفنی گرفته شده که  این امر ۸ درصد افزایش داشته‌است.

به گزارش ایسنا، امیر عزیزی، امروز در نشست خبری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد که در ایستگاه شماره ۲۳ آتش‌نشانی برگزار شد، عنوان کرد: در سال ۹۷ تا ۹۸، با شماره ۱۲۵، ۷۹۲ هزار و ۹۲۱ تماس تلفنی گرفته شده که  این امر ۸ درصد افزایش داشته و از کل این تماس‌ها تنها ۳ درصد واقعی بوده‌است. ۴۱ درصد تماس‌های غیرمرتبط بوده‌ و 97 درصد از تماس‌هایی که با آتش‌نشانی گرفته می‌شود، مزاحمت تلفنی است.

مزاحمت‌های تلفنی میانگین رسیدن آتش‌نشان به حادثه را 5 ثانیه کاهش می‌دهد

وی افزود: این تعداد از مزاحمت می‌تواند ما را دچار حوادث مرگباری کند و به‌طور متوسط ۵ ثانیه میانگین رسیدن آتش‌نشانان به حادثه را کاهش می‌دهد. جای تاسف دارد که در آستانه سال ۲۰۲۰ همچنان تماس‌های غیرمرتبط و مزاحمت داریم.

عزیزی با اشاره به اینکه «در حوزه منابع انسانی تعداد کل نیروها در سازمان یکهزار و 293 نفر است»، عنوان کرد: از این تعداد یک‌هزار و ۹۶ نفر نیروی عملیاتی هستند. به‌ازای هر 1000نفر شهروند در سطح شهر، یک آتش‌نشان نیاز داریم و تقریباً ۳ هزار و ۵۰۰ نفر نیروی عملیاتی در سطح شهر نیاز داریم. در استخدامی‌ها، ۵۳۵ نفر به این بدنه اضافه می‌شوند و تا پایان سال ۹۸ آمار نیروهایمان به یک‌هزار و 500 نفر خواهد رسید. با توجه به بازنشستگی‌ها و کمبود نیرویی که وجود دارد، آتش‌نشانان ما این خلأ را با شیفت‌های ۲۴- ۲۴ پوشش می‌دهند، اما با استاندارد کلی فاصله زیادی است.

لایحه‌ای را مبنی‌بر استفاده حداکثری بانوان آماده‌ کرده‌ایم

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد با بیان اینکه «آتش‌نشانان بانوان داوطلب از سال ۹۱ به بدنه اضافه شده‌اند»، اظهار کرد: در حال حاضر ۸۰ نفر در حوزه بانوان فعالیت می‌کنند و ۵۳ هزار و ۶۵۶ شیفت عملیات توسط این بانوان انجام شده و ۳۷۴ ماموریت را به انجام رسانده‌اند. این بانوان بیش از ۱۰۰ مانور عملیاتی را انجام داده‌اند.

وی افزود: برای نحوه شرکت‌ بانوان، لایحه‌ای را مبنی‌بر استفاده حداکثری بانوان آماده‌ کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم ایستگاه مستقلی برای بانوان داشته‌ باشیم. شهرهای فعال در این زمینه کرج و شیراز هستند، کارهای آن‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ایم و نقاط ضعف و قوتی داشته‌اند تا بتوانیم لایحه‌ بی‌نقصی را داشته و در حوزه عملیات و آموزش‌های شهروندی استفاده بهینه‌ای را داشته‌باشیم.

جزئیات عملیات‌های اعزامی آتش‌نشانی مشهد در طول سال گذشته

عزیزی بیان کرد: در طول یک‌سال گذشته، بیش از ۷ هزار و ۳۰۷ عملیات آتش‌سوزی، 6 هزار و 778 مورد عملیات امدادونجات و بیش ازیک‌هزار و ۱۶۶ مورد خدمات ایمنی انجام شده‌است. حدود 4 درصد از ماموریت‌ها در داخل ایستگاه، ۴۶ درصد در ساختمان‌های مسکونی، ۵۱ درصد در فضاهای روباز و ۴۵ درصد از حوادث مربوط به محبوسی در آسانسور است که در مورد اخیر، تقریباً نزدیک به نصف عملیات اعزامی‌ها مربوط به همین موضوع است.

افزایش 21 درصدی اقدام به خودکشی

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد با بیان اینکه «آتش‌سوزی مزارع و باغات 2.5 درصد در این سال افزایش داشته‌است»، خاطرنشان کرد: خودکشی‌ها ۲۱ درصد افزایش داشته‌است که 51 درصد این خودکشی‌ها سهم آقایان ‌بوده‌است. حداقل هر آتش‌نشان در ۴۸ عملیات شرکت کرده و هر خودروی عملیاتی در ۶۱ عملیات حضور داشته‌است. حدود ۵ درصد از عملیات‌ها در خارج از محدود شهر مشهد بوده‌است.

وی تاکید کرد: در طول سه سال گذشته بار مالی تحمیل شده از عملیات‌‎های خارج از محدوده، حدود ۵۰ میلیارد تومان بوده‌است. یک‌هزار و ۳۲۰ شهروند مصدوم، ۱۰ هزار و ۱۲۶ نجات‌یافته و ۱۰۹ نفرفوتی داشته‌ایم که اغلب در تصادفات جاده‌ای بوده‌است. پیشگیری اگر به شکل درست و صحیح انجام شود، حجم کار در این حوزه کاهش خواهد یافت.

فعالیت 49 ایستگاه در مشهد/اضافه‌شدن 10 ایستگاه تا سال 1400

عزیزی در خصوص ایستگاه‌های سطح شهر مشهد، عنوان کرد: در سطح شهر مشهد ۴۶ ایستگاه فعال و ۳ پایگاه داریم که مجموعا ۴۹ ایستگاه فعالیت می‌کنند، در حومه شهر مشهد دو ایستگاه آتش‌نشانی در شهرک‌های صنعتی توس و کلات مستقرند که معمولاً در حوزه‌های مختلف و مشاوره، آن دو ایستگاه را پوشش می‌دهیم.

وی افزود: مطابق استانداردی که برای ما تعریف شده‌است، به‌ازای هر ۵۰ هزار نفر شهروند، یک ایستگاه آتش‌نشانی باید استقرار داشته‌باشد و تا افق ۱۴۰۴ به این استاندارد باید برسیم. تا سال ۱۴۰۰، 10 ایستگاه را اضافه خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد با اشاره به اینکه «وضعیت فعلی که در سال 98 در حوزه ایستگاه‌های آتش‌نشانی داریم، وضعیت کم‌سابقه‌ای نسبت‌به سال قبل است»، اظهار کرد: در حال حاضر ۵ ایستگاه در حال احداث داریم. مهم‌ترین ایستگاهی که پیشرفت فیزیکی داشته‌ است‌ ایستگاه شاهنامه با پیشرفت ۸۵ درصدی است که در فصل پاییز افتتاح خواهد شد. ایستگاه‌ها با پیشرفت ۲۰ درصدی عبارتند از ایستگاه رسالت در منطقه 3، ایستگاه غدیر که اولین ایستگاه بتنی است و در بهمن یا اسفند افتتاحش می‌کنیم، ایستگاه مجد در منطقه یک که تا دهه فجر به بهره‌برداری خواهد رسید و ایستگاه رازی که از امروز کلنگ‌زنی خواهد شد.

عزیزی ادامه داد: دو ایستگاه دیگر شماره 6 در مفتح و ایستگاه شماره ۹ که کارش آغاز شده‌است و از ماه آینده توسعه می‌یابد و به بزرگترین ایستگاه‌ در مشهد تبدیل خواهد شد. سه ایستگاه دیگر را  در فاز مطالعات داریم. ایستگاه شیرازی در نزدیک‌ترین مکان به حرم مطهررضوی قرار دارد و به دلیل اهمتی که این ایستگاه دارد، مطالعات خاصی را در پی خواهد داشت تا عملیات اجراییش را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: ایستگاه وکیل‌آباد را  در بوستان وکیل‌آباد داریم که با توجه به وجود ترافیک‌های سنگین و علی‌رغم اینکه ممکن است حوادث زیادی در حوزه طرقبه و شاندیز داشته‌باشیم، ایجاد این ایستگاه می‌تواند موثر باشد و احداث ایستگاه شماره ۲۹ را در کلات داریم و مطمئن هستیم که تا پایان سال ۱۴۰۰ به توسعه 10 ایستگاه خواهیم رسید. در حوزه ایجاد ایستگاه‌ها در بعضی از مناطق شهری محدودیت داریم، منطقه ۱، ثامن، و 8 شهرداری که از نظر تملک زمین در این حوزه‌ها مشکل داریم. در خیابان‌هایی که خیابان‌های مهم ما هستند، تعاملاتی را انجام داده‌‎ایم که اگر نتوانستیم تملک کنیم، بتوانیم از فضاهایی که در سازمان‌های دولتی یا بیمارستان‌ها وجود دارد استفاده کنیم.

عزیزی در خصوص تجهیزاتی که در حال حاضر در سازمان آتش‌نشانی بهره‌برداری می‌شود، عنوان کرد:‌ 281 عدد از دستگاه‌ها، خودروهای عملیاتی، پشتیبانی، اداری و لوجستیک است. از این مجموع، ۱۷۵ خودروی حریق سبک و سنگین را داریم، ۴۶ دستگاه مربوط به حوادث سنگین، نردبان و پلتفرم، 25 دستگاه پشتیبانی سبک، سنگین و لوجستیک و 35 دستگاه پشتیبانی امدادی و اداری نیز در حال بهره‌برداری است.

رونمایی از بلندترین پلت‌فرم‌های کشور با ارتفاع 72 متر

وی ادامه داد: بهره‌برداری و رونمایی از بلندترین پلت‌فرم‌های کشور را در سازمان آتش‌نشانی مشهد با ارتفاع 72 متر خواهیم داشت. در این شرایط تحریم، با حمایت مدیریت شهری، این پلت‌فرم‌ها را از یک کشور اروپایی به تهران رساندیم و امیدواریم در پاییز این‌ها را وارد ناوگان عملیاتی سازمان کنیم. وجود این پلت‌فرم‌ها می‌تواند در سازمان با توجه به بلندمرتبه‌سازی‌ها در شهر مشهد حائز اهمیت باشد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد تصریح کرد: 17 دستگاه‌ خودروهای ویژه را وارد ناوگان خواهیم کرد که بعضی از این خودروها، خودرو حریق صنعتی است که برای اولین‌بار بین سازمان‌های آتش‌نشانی کشور وارد آتش‌نشانی مشهد خواهد شد. این قرارداد منعقد شده و حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از ماشین‌آلات خریداری شده‌ است و پیشرفت خوبی در این حوزه داشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: اتفاق بزرگ دیگر در حوزه ماشین‌آلات که امسال اتفاق خواهد افتاد، بسته اقتصادی است که شورا برای تجهیز ماشین‌آلات به ما تکلیف کرده‌ است. این بسته تامین اعتبار ۱۶۰ میلیارد تومانی، برای ۳۵ دستگاه ماشین‌آلات، تجهیزات و تجهیزات انفرادی را شامل می‌شود. ما در تجهیزات انفرادی مشکل داریم و با این بسته می‌توانیم این کمبودها را جبران کنیم.

وجود 807 شیر هیدران در سطح شهر

عزیزی در ارتباط با شیرهای هیدران که در اطفاء حریق بسیار موثر هستند بیان کرد: هر شیر می‌تواند به اندازه یک ایستگاه به اطفاء حریق کمک کند. در حال حاضر  در سطح شهر807 عدد شیر نصب‌شده داریم. در 6 ماهه ابتدایی سال ۹۸، ۱۰۰ عدد خریداری و ۸۰ عدد نصب شده است. در سطح شهر مشهد استانداردی که برای ما تعریف شده، حدود یک‌هزار و 780 شیر هیدران باید نصب شود که تنها 40 درصد از این نیاز برطرف شده‌ است.

وی ادامه داد: با توجه به نوساناتی که داشته‌ایم، شورای شهر برای خرید کلی یک‌هزار عدد شیر هیدران یک بسته اقتصادی درنظر گرفته‌ است که امسال این 1000عدد شیر هیدران را نصب خواهیم کرد، امیدواریم بتوانیم طبق برنامه زمان‌بندی نصب‌ها را انجام دهیم.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد با بیان اینکه «روابط‌عمومی، در سازمان‌آتش‌نشانی با تمام سازمان‌های دیگر متفاوت است»، خاطرنشان کرد: همکاران ما در روابط‌عمومی مشاور نیروهای عملیاتی و پشتیبانی ما هم هستند. بیش از ۲۲ هزار تصویر و ۶ هزار دقیقه فیلم از حوادث مختلف در ضبط مستندات داشته‌ایم. خیلی از این تصاویر در مراجع قضایی مستند صدور احکام شده‌است.

وی ادامه داد: سرفصل آموزشی به نام ایستگاه ایمنی در دست تدوین است و به صورت هفتگی یک پیام آموزشی بسیار ساده را در فضای مجازی بارگذاری می‌کنند. اولین نشریه تخصصی آتش‌نشانی با رویکرد آتش‌نشان‌محور، در ۱۰ مهر، با عنوان آژیر رونمایی می‌شود. در روابط‌عمومی سازمان بیشتر به سمت تولید در فضای مجازی هستیم. در حوزه ۱۳۷ یکی از پایین‌ترین تماس‌هایی که گرفته می‌شود در خصوص آتش‌نشانی‌ست و تنها ۳۲ پیام شهروندی به ۱۳۷ در خصوص رضایت‌مندی از سازمان فرستاده شده‌ است.

۱۷ هزار و ۸۵۰ مورد پرونده ایمنی اصناف مختلف را داشته‌ایم

عزیزی با اشاره به اینکه « در طول سال گذشته، ۱۷ هزار و ۸۵۰ مورد پرونده ایمنی اصناف مختلف را داشته‌ایم»، گفت: از این مجموع ۹ هزار و ۹۶۲ پروانه امنیت صادر شده که حدود ۵۵ درصد از بازدیدها را به خودش اختصاص می‌دهد. تاییدیه ایمنی، ۹۴ درصد مربوط به واحد تجاری و ۶ درصد اقامتی در سطح شهر است که باید در حوزه پیشگیری کارهای فرهنگی در این خصوص انجام شود.

مدیرعامل آتش‌نشانی مشهد تاکید کرد: در طرح آتش‌نشان داوطلب، ثبت‌نام در ایستگاه‌های آتش‌نشانی و فرهنگسراها انجام می‌شود یا علاقه‌مندان می‌توانند با شماره ۱۳۷ تماس بگیرند. در این طرح در سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته آموزش خواهیم داشت و این داوطلبان به آتش‌نشان نیمه‌حرفه‌ای تبدیل خواهند شد، در تمام دنیا تعداد آتش‌نشانان داوطلب نسبت‌به کادر آتش‌نشانی‌ها بیشتر است و درصد مشارکت بالاست و ما به دنبال این رویکرد هستیم.

وی تصریح کرد: در حوزه مطالعات و پژوهش کارهای بسیار خوبی انجام شده و رویکرد نوینی را به سازمان منتقل کرده‌ایم، ساخت دستگاه بیسیم در زیر سطح زمین، پهباد مانیتورینگ، طراحی و ساخت خودروهای اطفا حریق و خودروهای کم‌عرض را با دانشگاه‌ جلو برده‌ایم. سناریوهای عملیاتی  مدیریت دود در دستور کار است و به آتش‌نشان چشم‌اندازی می‌دهد که رفتار حریق را شناسایی کند و جریان دود را به شکل شبیه‌سازی شده ببیند.

از ۳۵ بیمارستان در مشهد، یک بیمارستان تاییدیه ایمنی داشته‌ است

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد با اشاره به اینکه «از ۳۵ بیمارستان در مشهد، یک بیمارستان تاییدیه ایمنی داشته‌ است»، گفت: در حال حاضر در بیمارستان‌ها آتش‌نشانی حاضر است، پروسه ایمن‌سازی و مراجعه به سازمان را باید به صورت دیگری تعریف کنیم، به نظر من باید استقبال کنند و خوشحال شوند که اقدام پیشگیرانه‌ای انجام شده‌است، یک بیمارستان تاییدیه دارد و ۵ بیمارستان دیگر مکاتباتی انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: تمام الزامات به شکل سخت‌گیرانه‌ای انجام می‌شود، در مورد اماکن اقامتی هم همینگونه است و ۶ درصد مراجعه به سازمان برای تاییدیه ایمنی انجام داده‌اند، وظیفه خود سازمان در حوزه پیشگیری است که به ساختمان‌های در حال بهره‌برداری بروند و یک‌سری گزارش‌ها تکمیل ‌شود.

عزیزی خاطرنشان کرد: شهروندان باید به‌عنوان بازوی نظارتی عمل و ضابطین قانونی سازمان نیز به محل مراجعه کنند. به کمک اصحاب رسانه خواهیم توانست پیشگیری بهتر از درمان را به منصه ظهور برسانیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.