• شنبه / ۶ مهر ۱۳۹۸ / ۰۷:۴۱
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98070603754
  • خبرنگار : 71145

/به‌روز رسانی شد/

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان برگزار شد

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان

مراکز اخذ رای امروز (شنبه) در سراسر افغانستان برای انتخاب رئیس‌جمهوری جدید به مدت پنج سال، به روی رای دهندگان افغانستانی باز شد و قرار است نتایج انتخابات سه هفته دیگر اعلام شود. انتخابات با انفجارهای متعدد در شهرهای مختلف همراه بود. در این انتخابات ۱۳ نماینده با هم رقابت کردند.

به گزارش ایسنا، کمیسیون انتخابات افغانستان رای گیری را تا ساعت پنج عصر برای دو ساعت دیگر تمدید کرد. در ابتدا پایان مهلت رای گیری ساعت سه بعد از ظهر به وقت محلی اعلام شده بود.

کمیسیون انتخابات همچنین افزود، نتایج انتخابات سه هفته دیگر اعلام خواهد شد. هنوز اطلاعات دقیقی از میزان مشارکت مردم در دست نیست اما خبرنگاران گفتند حضور مردم در انتخابات امروز نسبتا کمرنگ بوده و دلیل آن تهدیدات امنیتی خوانده شده است.

با این حال، حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در یک نشست خبری از "مشارکت وسیع" مردم در انتخابات سپاسگزاری کرد و افزود که به دلیل مشارکت گسترده این انتخابات را دو ساعت تمدید کرد. رقم دقیق مشارکت تاکنون اعلام نشده است.

اما وزارت زنان افغانستان گفته مشارکت زنان در این انتخابات گسترده بوده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان که از نهادهای نظارتی است می‌گوید یافته‌های اولیه این نهاد نشان می‌دهد که مشارکت زنان در روند رای‌دهی در ولایت‌های دایکندی، بامیان، هرات بیشتر بوده است.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در میان تدابیر امنیتی شدید برگزار شد و ۷۲ هزار نیروی امنیتی تامین امنیت انتخابات را برعهده داشتند.

مراکز اخذ رای راس ساعت هفت صبح به وقت کابل به روی مردم باز شدند.

بیش از ۹ میلیون رای دهنده واجد شرایط رای دادن در میان حضور گسترده نیروهای امنیتی در سی و چهار ولایت برای رای دادن ثبت نام کرده بودند.

در همین حال محمد مولانا، کمیسیونر کمیته انتخابات افغانستان به خبرگزاری اسپوتنیک گفت، قبل از انتخابات تمام تدابیر لازم برای ممانعت از وقوع هرگونه تقلب در انتخابات از طریق کمیته‌های فنی لحاظ شده است.

وی افزود: می‌توانیم آرای مشکوک را از آرای درست در مرحله غربالگری با تکیه بر این تدابیر مجزا کنیم.

انتخابات افغانستان سه کشته و ده‌ها زخمی داشت

براساس گزارش‌ها از سراسر افغانستان در حوادث امنیتی که از صبح امروز رخ‌ داده سه نفر غیرنظامی کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

از سه نفر کشته شده، یک خانم در ولایت کنر در شرق افغانستان به دلیل حمله شورشیان به یک مرکز رای دهی کشته، یک زن و یک کودک دیگر نیز در ولایت اروزگان در جنوب افغانستان به دلیل اصابت راکت در نزدیکی خانه‌شان کشته شده‌اند.

علاوه برکشته شدگان یک سرباز ارتش در کابل، چهار غیرنظامی در ولایت کنر، یک دختر در ولایت پکتیکا، ۱۳ کودک و زن در ولایت ارزگان، ۱۷ نفر در ولایت قندهار و شش نفر دیگر در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان زخمی شدند.

مسؤولان افغانستان اعلام کردند، انفجارهایی در شهرهای کابل، غزنه و جلال آباد همزمان با شروع انتخابات ریاست‌جمهوری به وقوع پیوست.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، انفجاری در قندهار در جنوب افغانستان در حین برگزاری انتخابات رخ داد و خودروهای امداد به محل انفجار رفتند. این انفجار منجر به زخمی شدن ۱۵ تن شد.

منابع محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان به خبرنگار بی‌بی‌سی گفتند که چند انفجار در نزدیکی مراکز رای‌دهی در حوزه دوم، چهارم و هفتم امنیتی شهر جلال‌آباد رخ داد اما تلفاتی در پی نداشت.

این در حالی است که نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان در نشست خبری در کابل اعلام کرده بود که امنیت مراکز اخذ رای از سوی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در تمام مراکز و محل‌های رای‌گیری تامین شده است و هیچ رویداد امنیتی که باعث مختل شدن روند رای گیری شود، گزارش نشده است.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز از آمادگی ارتش برای تامین امنیت انتخابات خبر داده بود.

اما برخی از تهدیدهای امنیتی باعث شدند تعدادی از رای دهندگان افغان‌ پیش از ترک محل‌های رای دهی انگشت‌های جوهری خود را بشویند.

گروه طالبان تهدید کرده‌ بود که انتخابات را مختل خواهد کرد. در هفته‌های اخیر نیز خشونت‌ها در بخش‌های مختلف افغانستان افزایش یافته است.

عبدالله به طالبان: کشتن مردم بی‌گناه نشانه قوت نیست

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در هنگام انداختن رای به صندوق، خطاب به طالبان گفت که تهدید مردم بی‌گناه قوت شما را نشان نمی‌دهد و تلفات مردم بی‌گناه خیری را نصیب شما نمی‌سازد.

او گفت که به روند صلح و گفت‌وگو تعهد دارد ولی گفت‌وگو باید در یک روند قبول شده از طرف مردم افغانستان انجام شود. او به طالبان گفت که تهدید مردم غیرنظامی کاری نیست که کسی را به هدفش نزدیک سازد.

او از تمام مقام‌های دولتی افغانستان نیز خواست که در روند انتخابات مداخله نکنند و برای برگزاری انتخابات شفاف و سراسری تلاش کنند.

او انتخابات را قدم بزرگی در راه مردم سالاری دانست.

غنی: روند انتخابات به خوبی پیش می‌رود

محمد اشرف غنی در هنگام انداختن برگه رای خود به صندوق، گفت از نیروهای امنیتی کشورش برای تامین امنیت رای دهندگان قدردانی کرد.

غنی از جامعه بین‌الملل، نهادهای مدنی و رسانه‌ها خواست از روند انتخابات نظارت کنند.

او گفت که هیچ نوع تخلف از قانون انتخابات و قانون اساسی قابل قبول نیست.

او از جریان رای گیری در سراسر کشور ابراز رضایت و خشنودی کرد. غنی گفت که تقلب در انتخابات خلاف قانون و جرم است.

گلبدین حکمتیار 'با شناسنامه بدون استیکر رای داد'

گلبدین حکمتیار، نامزد ریاست جمهوری افغانستان در یکی از مراکز رای دهی در شهر کابل با "شناسنامه بدون استیکر" رای داد.

او گفته که استیکر زمینه تقلب را فراهم می‌کند و افزوده که به تمام اعضای خانواده‌اش گفته که بدون استیکر رای بدهند.

هارون زاخیلوال از دستیاران پسر حکمتیار این موضوع را تایید کرده است.

حکمتیار پیش از این نیز به هوادارانش گفته بود روز رای‌دهی حتی بدون استیکر هم می‌توانند رای بدهند.

براساس قانون انتخابات افغانستان داشتن استیکر یا برچسب روی شناسنامه برای نامزد شدن و رای دادن الزامی است.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان: شناسنامه گلبدین حکمتیار استیکر دارد

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان در واکنش به اظهارات گلبدین حکمتیار، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مبنی بر اینکه " با شناسنامه بدون استیکر" رای داده به بی‌بی‌سی گفت که حکمتیار در کابل ثبت نام کرده، شناسنامه‌اش برچسب خورده و شماره‌اش نیز در این کمیسیون به ثبت رسیده است.

از سوی دیگر، سفارت آلمان در افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشته: "ما حملات طالبان به رای‌دهندگان، مراکز رای‌دهی و کارمندان مراکز اخذ رای را به شدت محکوم می‌کنیم. ممانعت از روند دموکراتیک و آسیب رساندن به غیرنظامیان به هیچ وجه رفتار قابل قبولی نیست.

دبیرکل سازمان ملل قبلا گفته بود، جایی برای خشونت، تهدید و تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود ندارد.

ساعاتی پیش از آغاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آنتونیو گوترِش، دبیرکل سازمان ملل متحد از همه بازیگران کلیدی دخیل در این روند خواست تا "مسؤولیت خود را برای حمایت از انتخابات صلح‌آمیز، معتبر، شفاف و همه‌شمول" ایفا کنند.

دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای افزود که "جایی برای خشونت، تهدید و تقلب" دراین انتخابات وجود ندارد.

گوترِش تمام طرف‌های دخیل در انتخابات افغانستان را ترغیب کرده تا اطمینان حاصل کنند که همه رای‌دهندگان افغان بتوانند از حق خود برای رای دادن استفاده کنند و گفته که "این مساله مهم است زیرا افغانستان در تلاش است تا نظام دموکراتیک و همه‌شمول سیاسی را تحکیم ببخشد."

او گفته هر نوع حمله علیه روند انتخابات و حمله به مراکز رای‌دهی، کارمندان انتخابات و رای‌دهندگان غیرقابل قبول است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.