• شنبه / ۶ مهر ۱۳۹۸ / ۱۲:۵۸
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 98070604151
  • خبرنگار : 71619

در نشست خبری جشنواره «فردا» مطرح شد:

دعوت از مدیران مراکز صنعتی برای حضور در جشنواره‌ فیلم «فردا»

نشست جشنواره فردا

دبیر جشنواره‌ی فیلم و عکس «فردا» گفت: در این پنج دوره از جشنواره «فردا» متاسفانه هنوز مراکز صنعتی نتوانستند از توانایی بالای هنر در مراکز خود استفاده کنند. بخشی از تولیدات تصویری که در مراکز صنعتی تولید می‌شود کم مصرف و یک بار مصرف است و این به نوعی اتلاف منابع کشور محسوب می‌شود. از مدیران مراکز صنعتی دعوت می‌کنم که در این دوره از جشنواره شرکت کنند و فیلم‌های منتخب را تماشا کنند و با هنرمندان تبادل نظر کنند تا متوجه سطح کیفی آثار بشوند.

به گزارش ایسنا، نشست خبری پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا» صبح شنبه ششم مهرماه با حضور بهزاد رشیدی دبیر این دوره از جشنواره در دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی برگزار شد. 

بهزاد رشیدی دبیر جشنواره ضمن یاد از شهدای جهاد دانشگاهی گفت: این جشنواره به ایستگاه پنجم خود رسیده است و ما در این دوره شاهد حضور پرشور هنرمندان و حضور فعال مراکز صنعتی بودیم. دبیرخانه جشنواره و جهاد دانشگاهی واحد هنر که بیشتر از قشر جوان هستند، آماده برگزاری این جشنواره هستند و امیدواریم در این دوره شاهد جشنواره رشدیافته و تاثیر گذار باشیم. 

او با بیان اینکه جشنواره «فردا» برای کمک به ایجاد فردای روشن به ویژه در عرصه صنعت و فناوری در ایران است، افزود: ما در تلاشیم که هنر را به صنعت و فناوری نزدیک کنیم و برای همکاری این حوزه‌ها با یکدیگر بسترسازی می‌کنیم. با معرفی هنرمندان این بخش تولیدات آن‌ها را در رسانه ملی به نمایش درمی‌آوریم. امیدواریم این تولیدات از شبکه تلویزیونی، سینما، محیط آموزشی و خود شرکت‌ها به نمایش دربیاید. این الگویی است که ما آن را دنبال می‌کنیم. اگر این اتفاق بیفتد فرآیندهای تولید و تخصصی و فناوری و صنعتی ایران معرفی می‌شوند و این فیلم‌ها و عکس‌ها در قالب جشنواره‌های داخلی، خارجی به این معرفی می‌پردازند. همچنین به ارتقا دانش در این حوزه کمک می‌کند، از حیث فرهنگی نیز به بالندگی و خودباوری جامعه کمک می‌کند. 

رشیدی در پیامی به مدیران صنعتی و فناوری بیان کرد: در این پنج دوره از جشنواره «فردا» متاسفانه هنوز مراکز صنعتی نتوانستند از توانایی بالای هنر در مراکز خود استفاده کنند. بخشی از تولیدات تصویری که در مراکز صنعتی تولید می‌شود کم مصرف و یک بار مصر ف است و این به نوعی اتلاف منابع کشور محسوب می‌شود. البته این نکته درباره همه آثار صدق نمی‌کند. یکی از دلایل این اتفاق این است که در مراکز صنعتی یک نگاه تبلیغاتی برای تولید آثار هنری وجود دارد و  همچنین وجود رانت در این مراکز برای تولید یک فیلم صنعتی دیگر مسئله‌ای است که موجب این اتفاق شده است، ما بعضی اوقات شاهدیم یک گروه برای تولید آثار هنری در یک مرکز صنعتی چند سالی است که مشغول کار هستند که این خود نمونه رانت است. من از مدیران مراکز صنعتی دعوت می‌کنم که در این دوره از جشنواره شرکت کنند و فیلم‌های منتخب را تماشا کنند و با هنرمندان تبادل نظر کنند تا متوجه سطح کیفی آثار شوند. اعتقاد ما این است که برای اینکه آثار در حوزه صنعت و فناوری نسبت به سطح جامعه هم تراز شوند باید صنایع و مراکز در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند. 

دبیر پنجمین دوره جشنواره «فردا» درباره تفاوت این دوره از جشنواره توضیح داد: این جشنواره یک جشنواره تخصص و دانشگاهی است. در این دوره از همان ابتدای کار سعی کردیم هدف و پیام جشنواره را تبیین کنیم تا هنرمندان بدانند که باید چه آثاری تولید کنند، همچنین آیین‌نامه جشنواره را اصلاح  و دو بخش عکس و فیلم از هم مجزا کردیم. در این دوره مخاطبان جشنواره لیست و دعوت شدند و سعی کردیم با تمامی آن‌ها ارتباط رو در رو داشته باشیم تا به تولید آثار بهتر دعوت‌شان کنیم.

او ادامه داد: در پنجمین دوره جشنواره شاهد رشد سه برابری تعداد آثار بودیم. از ٧٠٣ اثر که به دست ما رسیده ١٣٣ اثر در بخش فیلم منتخب رقابت شدند و همچنین از ٢٢٠٠ عکس رسیده از ٣۵٠ عکاس، ١٢٠ عکس از ٧٠ عکاس به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. ما از سراسر کشور اثر دریافت کردیم و این نشانگر این است که جشنواره «فردا» یک حرکت ملی است. همچنین در بخش بین‌الملل از بین ۵٠ فیلم خارجی، ٩ فیلم را از هشت کشور انتخاب کردیم. خوشبختانه بر خلاف دوره‌های گذشته به موضوعات دانش‌ بنیان بیشتر پرداخته شده است و همچنین کیفیت عکس‌ها متفاوت شده است. کیفیت این آثار به حدی رسیده است که برای هر مخاطب جذاب و آموزنده خواهد بود و من از مراکز آموزشی و هنر دعوت میکنم تا امسال در این جشنواره حضور یابند.  

رشیدی در ادامه تصریح کرد: در بخش مسابقه از ١٣٣ اثر، ٧۵ فیلم برای اولین بار است که رونمایی می‌شوند. این جشنواره تنها جایی است که فرصت ارزیابی و ارائه به مراکز صنعتی و فناوری می دهد. سهم جوانان از تولید آثار این جشنواره قابل توجه است. برنامه‌های متنوعی در بخش دانشگاهی تدارک دیدیم. این استقبال و حضور گسترده حاصل انرژی اعضای جوان ستاد جشنواره است و یقین داریم شاهد ثمرات این مجموعه تلاش‌ها خواهیم بود.

او درباره همکاری شبکه‌های تلویزیونی در پخش آثار این جشنواره گفت: با اکثر شبکه‌های تلویزیونی در این باره صحبت کرده‌ایم. در این راستا با شبکه مستند یک مجموعه 10 قسمتی از این آثار را آماده کردیم که از امشب ساعت 19 در این شبکه پخش می‌شود. همچنین قرار شده است که شبکه پنج آثار پذیرفته شده در این جشنواره را بعد از اتمام جشنواره به نمایش بگذارد. 

رشیدی با بیان اینکه در انتخاب هیئت انتخاب و داوری رویکرد جدیدی داشتیم، افزود:  بر این اساس ما علاقه‌مند بودیم که این هیئت‌ها از برگزیده‌های دوره‌ای قبل تشکیل شوند. بر اساس اخبار اعلام شده هیئت انتخاب شامل ابوالقاسم ناصری، علیرضا دهقان، علی خسروی، مسعود سفلایی و الهام آقالری هستند. 

به گفته او  هیئت داوران بخش فیلم جشنواره که در این نشست اعلام شدند، عبارتند از: مصطفی رزاق کریمی، مجید رجبی معمار، بهروز ملموس باف اصفهانی، محمود اربابی و پریوش نظریه.

رشیدی در توضیح بخش دانشجویی جشنواره بیان کرد: در بخش‌های مختلف جشنواره علاوه بر بخش‌های عکس، مستند، پویانمایی و تبلیغات بخش دانشجویی هم داریم که علاوه بر این بخش‌ها دانشجویان در بخش دانشجویی به رقابت می‌پردازند و اخبار تکمیلی آن طی روزهای آینده اعلام می‌شود. 

دبیر این دوره از جشنواره «فردا» درباره بودجه این جشنواره گفت: این جشنواره، جشنواره گرانی نیست و برنامه‌ریزی ما برای برگزاری آن مبلغی حدود 500میلیون تومان بوده است که بخش عمده‌ای از این مبلغ توسط جهاد دانشگاهی تامین می‌شود. ما به طور مستقیم از  ستاد وزارتخانه‌های مربوطه از جمله وزارت صنعت، نیرو، ارتباطات و ... کمکی دریافت نکردیم و ستادهایی که برای برگزاری جشنواره به ما کمک کردند شامل : ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان، سازمان سینمایی که بخشی از جوایزی را تهیه کرده است، شرکت ملی راه‌آهن، شرکت فولاد مبارکه ، شرکت ایمیدور که زیر مجموعه وزارت صنعت است، شرکت فولاد هرمزگان را شامل می‌شود. کل مبلغی که از این ستادها دریافت کردیم کمتر از ٢۴٠ میلیون بوده است. برخی از مراکز صنعتی حاضرند که به ما کمک کنند اما در قبال آن درخواست‌هایی دارند که ما نمی‌توانیم آن را قبول کنیم چون ما نمی‌توانیم در قبال دریافت هزینه جایی را سفارشی، برنده اعلام کنیم. 

پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی (فردا) به دبیری بهزاد رشیدی و با شعار «حمایت از تولید ملی»، دوازدهم تا چهاردهم مهر  با نمایش فیلم و گالری عکاسی در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.