• یکشنبه / ۷ مهر ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98070705195
  • خبرنگار : 50069

تیغ مشکلات بر شاهرگ آموزش و پرورش قطب شهید مدرس

مدارس محروم

فرقی نمی‎کند چه زمانی باشد پایان سال تحصیلی یا شروع ماه مهر؛ کمبودها و مشکلات مدارس به کابوسی برای مدیران آموزش و پرورش تبدیل شده است. نه کاری از دستشان بر می‌آید و نه اعتباری برای رفع کمبودها دارند گاهی تا می‎توانند دست به دامان خیرین و اولیاء می‎شوند تا بلکه گوشه‎ای از مشکلات را حل کنند.

به گزارش ایسنا، مهرماه سال جاری 558 مدرسه ترشیز در حالی میزبان 56 هزار دانش‌آموز است که فهرست کمبود نیرو، فضای آموزشی و... برروی تخته‌های سیاه مدارس همچنان جاخوش کرده است.

سقف کانکسی 7  مدرسه عشایری بردسکن

هرچند توسعه و تجهیز امکانات آموزشی نقش شایسته‌ای در کیفیت تعلیم و تربیت دارد اما هنوز 7 مدرسه عشایری بردسکن در کانکس بوده و آنگونه که باید از امکانات آموزشی مطلوبی برخوردار نیستند.

مدیر آموزش و پرورش بردسکن اظهار کرد: در حال حاضر 14 هزار دانش‌آموز این شهرستان در 202 مدرسه مشغول به تحصیل هستند که برای شروع سال تحصیلی جدید از نظر فضای آموزشی با کمبود 70 مدرسه مواجه هستیم.

غلامحسین غفوری از کاهش اعتبارات دولتی خبر داد و افزود: به رغم تمام تلاش‎های خیرین تاکنون فقط توانسته‎ایم حدود 50 درصد نیازها را پاسخگو باشیم.

وی بیان کرد: اکنون بیش از 50 درصد مدارس شهرستان بردسکن تخریبی هستند، بخش عظیم مدارس تخریبی در سطح روستاها هستند که مجبور شدیم دانش‌آموزان را در روستاهای مجاور و یا مراکز شبانه روزی سازماندهی و ساماندهی کنیم که مشکلات و معضلات فراوانی را برای شهرستان در پیش رو دارد.

مدیر آموزش و پرورش بردسکن عنوان کرد: از 29 مدرسه عشایری در شهرستان بردسکن دانش‌آموزان 7 مدرسه در کانکس تحصیل می‎کنند، از سویی 95 مدرسه مختلط در مقطع ابتدایی و متوسطه اول وجود دارد.

وی گفت: در سیل اخیر به مدارس سه روستای سیف‌آباد، محمدآباد و کاظم‌آباد آسیب وارد شد که مجبور شدیم امسال مدرسه سیف‌آباد را به دلیل ناامن بودن تعطیل کنیم.

وی همچنین از تعطیل شدن مدرسه کاظم‌آباد به دلیل فرونشست خبر داد و اظهار کرد: دانش‌آموزان این مدرسه در حالی به شیفت مخالف مدرسه دیگری انتقال داده شدند که همان مکان نیز مناسب نیست.

غفوری ادامه داد: در حال حاضر فقط 30 درصد مدارس شهرستان بردسکن از گرمایش پاک برخوردارند، هرچند 70 درصد مدارس گازکشی شده اما هنوز از نعمت گرمایش گاز بی بهره هستند.

وی تاکید کرد: آموزش و پرورش مناطق محروم به خصوص بردسکن نیازمند توجه بیشتری هستند.

مرکز شهر نیازمند 30 کلاس درس

سال تحصیلی حدود 10 هزار دانش‌آموز خلیل‎آبادی از راه رسید، صرف‌نظر از بحث  ساماندهی نیروی انسانی و مسائل و مشکلات پیرامون کمبود معلم در مقطع ابتدایی و عدم اختصاص سرانه به مدارس و هزاران موضوع دیگری که این روزها آموزش و پرورش با آن دست و پنجه نرم می‌کند، موضوع دیگری که هرسال در آستانه سال تحصیلی سر باز می‌کند، تراکم بالای دانش‌آموزان در کلاس‌های درس و مشکل کمبود فضای آموزشی است.

در همین خصوص مدیر آموزش و پرورش خلیل‎آباد، گفت: میانگین مدارس غیر استاندارد در کشور 38 درصد و در خلیل‎آباد 43 درصد است، اکنون  میانگین مدارس غیر استاندارد در مقایسه با کشور بسیار عقب تر است.

محمود روشندل 10 درصد مدارس شهرستان را تخریبی و 50 درصد مدارس را نیازمند مقاوم سازی اعلام کرد و گفت: در حال حاضر 85 درصد سیستم گرمایشی مدارس استاندارد هستند.

وی از تحصیل 10 هزار دانش‌آموز در 100 مدرسه خبر داد و اظهار کرد: همان گونه که به مدارس توجه می‎شود به میز و نیمکت دانش‌آموزان نیز باید توجه شود.

مدیر آموزش و پرورش خلیل‎آباد عنوان کرد: متاسفانه میزها و نیمکت‌های بسیاری از مدارس شهرستان قابل استفاده نیستند، همچنین سه مدرسه خشت و گلی با عمری بیش از 60 سال داریم.

وی ادامه داد: همه ساله در خلیل‎آباد به دلیل کمبود کلاس تغییر نام مدارس را داریم و برای رفع کمبودها مجبور هستیم هر سال مدارس را جابه‌جا کنیم، به علت کمبود فضا در دو مدرسه شهر کلاس درس کانکسی داریم.

روشندل اظهار کرد: در مرکز شهر نیازمند 30 کلاس درس هستیم که امیدواریم با کمک خیرین بخشی از این محرومیت‌ها رفع شود.

کمبود شدید معلم در کوهسرخ

کوهسرخ یکی از بخش‌های محروم شهرستان کاشمر است که از کمبودهای فراوانی در بخش‌های مختلف رنج می‌برد کمبودهایی که گاه مدیران این بخش را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

در همین خصوص رئیس آموزش و پرورش کوهسرخ گفت: در سال تحصیلی جدید حداقل با کمبود ۵۳ معلم در 3 مقطع تحصیلی مواجه هستیم.

حسین اعمی افزود: با توجه به پراکندگی بالای روستاهای منطقه کوهسرخ و  همچنین کم جمعیت بودن کلاس‌های درس روستایی، شاید ناچار به تعطیلی برخی مدارس بسیار کم جمعیت متوسطه در روستاها و استفاده از طرح روستا مرکزی و تهیه سرویس رفت و آمد برای این دانش‌آموزان به روستاهای هم‌جوار یا مرکز شهر شویم.

وی اظهار کرد: در مقطع ابتدایی به دلیل کاهش جمعیت دانش‌آموزی تعداد کلاس‌های چند پایه بیشتر خواهندشد، از سویی بازنشستگی معلمان در سال‌های اخیر کمبود نیروی انسانی در این اداره را دوچندان کرده است.

38 مدرسه خشت و گلی و دو شیفته

در حالی هنوز مسئولان آموزش و پرورش خبر از تحصیل برخی دانش‌آموزان در 16 مدرسه خشت و گلی که هر لحظه امکان بروز حادثه‌ای در آن‌ها وجود دارد، می‌دهند که مسئولان استان چند ماهی است وعده حذف این مدارس را تا شروع مهرماه داده‌اند.

در همین خصوص مدیر آموزش و پرورش کاشمر با اشاره به تحصیل 27 هزار دانش‌آموز در 170 مدرسه گفت: 16 مدرسه کاشمر خشت و گلی و 22 مدرسه نیز دو شیفته هستند.

علی طاهریان عنوان کرد:  20 درصد مدارس روستایی فرسوده و قدمتی بیش از 30 سال دارند، همچنین بیشتر مدارس مختلط در روستاها هستند.

وی از وجود 19 مدرسه مختلط با 1998 دانش‌آموز که بیشتر در روستا هستند خبر داد و اظهار کرد: به دلیل افزایش جمعیت شدید طبیعی و مهاجرت زیاد به شهرستان کاشمر امسال تعداد مدارس دو شیفته افزایش خواهند یافت.

 مدیر آموزش و پرورش کاشمر گفت: اکنون با کمبود 5  فضای آموزشی مواجه هستیم، همچنین به دلیل تکمیل نشدن واحد آموزشی در پروژه مسکن مهر از جمله 1008 واحدی و کارمندان با مشکل مواجه هستیم که می‎طلبد هر چه زودتر تکمیل شوند.

اگرچه بنا به گفته مسئولان اتفاقات و تغییرات آموزشی بسیار خوبی در مناطق مختلف و محروم رخ داده و  امکانات آموزشی رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است اما باید پذیرفت که علی‌رغم همه تلاش‌ها، هنوز کاستی و کمبودهایی وجود دارد که باید پیگیری و رفع شوند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.