• دوشنبه / ۸ مهر ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98070805956
  • خبرنگار : 50089

پای صحبت ناشنوایان و گلایه‌هایی که هیچ‌وقت شنیده نمی‌شوند؛

حرف‌هایی برای نشنیدن

ناشنوايان

وارد ساختمان شدم، جمعیتی از زنان در سالن نشسته بودند و جز سکوت، چیزی به گوش نمی‌رسید.

به گزارش ایسنا، به دنبال کسی می‌گشتم اما نمی‌دانستم چگونه باید او را پیدا کنم، از هر کسی سوال می‌کردم تنها نگاهی مبهم تحویلم می‌داد. داشتم ناامید می‌شدم تا اینکه صدایی به گوشم رسید: «می‌توانم کمکتان کنم؟». نشانی فرد مورد نظر را به او دادم و مرا با خود به سمت راه‌پله‌های باریکی در سمت چپ سالن برد.

تمام مدت تحصیل حرف‌های استادانم را متوجه نمی‌شدم

می‌خواستم با یکی از افراد موفق ناشنوا گفت‌وگو کنم. طلیعه توکلی، دانشجوی ترم سه دکترای دانشگاه آزاد گلبهار که در رشته کامپیوتر، گرایش نرم افزار مشغول به تحصیل است و اکنون نیز در هنرستان ناشنوایان دخترانه باقرزاده کار می‌کند.

 از دغدغه‌هایش پرسیدم و اینکه زندگی در این شرایط به چه نحوی است. با زبان اشاره داستانش را برای من گفت و مترجمی در کنار او برایم ترجمه می‌کرد.

از ناشنوایان موفقی گفت که در کشور حضور دارند، اما مسئولان هیچ اهمیتی برای آنان قائل نیستند. حتی بورسیه‌ای برای دانشجویان ناشنوا وجود ندارد. در رابطه با سختی‌های تحصیل گفت «من در تمام مدت تحصیل حرف‌های استاد را متوجه نمی‌شدم و خود به تنهایی بار تحصیل را به دوش کشیدم. هیچ مترجمی وجود نداشت و اساتید دانشگاه نیز هیچ آشنایی به زبان اشاره نداشتند. بسیاری از دانشجویان ناشنوای دیگری که همراه من بودند به دلیل سختی کار انصراف دادند».

برایم عجیب بود، هیچ دانشگاهی برای ناشنوایان وجود ندارد و آنان باید با سختی و به وسیله لب‌خوانی حرف‌های دیگران را متوجه شوند. همچنین هزینه‌های تحصیل نیز برای آنان به مشکلی جدی تبدیل شده، زیرا بار هزینه آنان به دوش خانواده است و شرایط اشتغالشان نیز دشوارتر از بقیه است. همچنین آن عده از ناشنوایان که نتوانند خود را با محیط بیرونی تطبیق دهند، مجبور به خانه‌نشینی می‌شوند.

خبرنگاران زیادی آمده و رفته‌اند، اما گوش هیچ‌کس بدهکار نیست

از تصمیم سازمان بهزیستی برای حذف شهریه برای دانشجویان ناشنوا و بدقولی آنان در اجرای آن گلایه کرد و گفت: «بهزیستی برای شهریه‌ها هیچ کمکی به ما نمی‌کند و علت آن را به نداشتن بودجه ربط می‌دهد. همچنین مزایای شغلی برای دانشجویان موفق وجود ندارد. علاوه‌بر آن یک قانون سه درصدی برای حمایت از حقوق ناشنوایان در زمان استخدام وجود دارد که اجرایی نمی‌شود. هرساله به مشکلات ما اضافه می‌شود و تا کنون خبرنگاران زیادی به این مکان مراجعه کرده‌اند و مشکلات ما را بیان کرده‌اند، اما تا کنون هیچ سودی نداشته است.

آرزو دارم مجموعه ورزشی مستقلی برای ناشنوایان ساخته شود

به سراغ ناشنوای دیگری رفتم. رسول طالبی، عضو هیئت مدیره کانون جوانان خراسان رضوی و مربی کشتی فرنگی ناشنوایان است. زبان اشاره را در جمع ناشنوایان یاد گرفته بود و به وسیله آن به دوستان ناشنوای خود مهارت‌های ورزشی را آموزش می‌داد.

او گفت: «از زمان کودکی کشتی می‌گرفتم و چندین‌بار در مسابقات به‌عنوان مربی‌ شرکت کردم. در مسابقات آموزش و پرورش استثنایی در سطح کشور به‌عنوان مربی و سرپرست تیم به مسابقات اعزام شدم».

برایم عجیب بود که مسابقاتی برای ناشنوایان وجود دارد؛ زیرا تا کنون برنامه‌ای در این زمینه از تلویزیون پخش نشده بود و زمانی که این موضوع را با رسول طالبی مطرح کردم، خود او نیز به آن اشاره کرد و گفت «مسابقات ما به صورت زنده از صداوسیما بخش نمی‌شود و از بی‌توجهی مسئولان به خود، رنج می‌بریم. ما هم دوست داریم مانند افراد پارالمپیک در مسابقات جهانی شرکت کنیم». یکی از آرزوهای رسول طالبی، داشتن یک مجموعه ورزشی مستقل برای ناشنوایان بود.

سهم ما از شهر حتی یک بنر نیست

مدیرعامل و رئیس هئیت‌مدیره کانون ناشنوایان خراسان رضوی با بیان اینکه «سهم ما از شهر حتی به اندازه یک بنر نیست»، گفت: یکی از گلایه‌های ما این است که برای روز جهانی ناشنوایان هیچ  اقدام و بنری در خصوص تبریک این روز در سطح شهر دیده نمی‌شود.

معصومه ترابی‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص روز جهانی ناشنوایان و مشکلات آن‌ها اظهار کرد: کانون ناشنوایان از سال 1365 تاسیس شده است. در استان خراسان رضوی 15 هزار ناشنوا وکم‌‍‌شنوا وجود دارد و کانون ناشنوایان خراسان رضوی حدود 4 هزار نفر عضو اصلی، وابسته و افتخاری دارد. این کانون در امور اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، مشاوره‌های قبل و بعد ازدواج، امور قضایی و سامانه اعزام مترجم برای ناشنوایان خدمات ارائه می‌دهد.

سامانه اعزام مترجم برای ناشنوایان راه‌اندازی شده است

وی افزود: چهار سال گذشته، برای اولین بار در خراسان رضوی سامانه اعزام مترجم برای ناشنوایان با همکاری سازمان بهزیستی خراسان رضوی به صورت رایگان و شبانه‌روزی راه‌اندازی شد. استفاده از این سامانه به این‌گونه است که افراد ناشنوا پیامکی مبنی‌بر نیاز خود به مترجم ارسال می‌کنند و کانون نیز در روز مقرر برای آن‌ها مترجم می‌فرستد.

رئیس کانون ناشنوایان خراسان رضوی بیان کرد: زبان اشاره اولین‌بار توسط مرحوم باغچه‌بان آموزش داده شد. ما باید قدردان ایشان باشیم، زیرا لب‌خوانی برای ناشنوایان بسیار سخت بوده و زبان‌اشاره فهم مسائل را برای ما آسان کرده است.

سازمان‌ها  و ارگان‌های دولتی باید زبان‌ اشاره را به رسمیت بشناسند

ترابی‌مقدم عنوان کرد: سازمان‌ها  و ارگان‌های دولتی باید زبان‌ اشاره را به رسمیت بشناسند و کارکنان نیروی انتظامی و امور‍‌ قضایی نیز باید این زبان را یاد بگیرند تا بتوانند با ناشنوایان ارتباط برقرار کنند و کارهای آن‌ها را پیگیری کنند. از پدران و مادران خواهشمندم فرزندان ناشنوا و کم‌شنوای خود را وارد اجتماع کنند و سطح آگاهی آن‌ها را افزایش دهند.

معضل اصلی ناشنوایان اشتغال و عدم اعتماد کارفرمایان به آن‌هاست

وی تاکید کرد: معضل اصلی ناشنوایان اشتغال و عدم اعتماد کارفرمایان به آن‌هاست. ناشنوایان نمی‌توانند به‌راحتی وارد بازار کار شوند و نبود شغل، ازدواج را برای آن‌ها دشوار کرده است.

رئیس کانون ناشنوایان خراسان‌ رضوی ادامه داد: تعداد محدودی از ناشنوایان وارد بازار کار می‌شوند که متاسفانه حقوق بسیار کمی دریافت می‌کنند که با توجه به گرانی پاسخگوی هیچ‌کدام از نیازهای آنان نیست. در حال حاضر ما باید برای تامین شغل ناشنوایان منتظر دفاتر کاریابی باشیم تا با ما تماس بگیرند و ما نیز افراد واجد شرایط را معرفی کنیم.

مهم‌ترین مشکل ناشنوایان تامین هزینه سمعک است

ترابی‌مقدم تاکید کرد: مهم‌ترین مشکل ناشنوایان تامین هزینه سمعک است. با وجود تحریم‌ها این هزینه افزایش پیدا کرده و درحال حاضر، قیمت سمعک بالغ‌بر 8 میلیون تومان شده است. به عنوان مثال یکی از اعضای انجمن ما حقوقی در حدود یک میلیون و 500 هزار تومان دریافت می‌کند و چندین ماه است که نتوانسته هزینه سمعک خود را تامین کند؛ به همین دلیل پسربچه 10 ساله خود را به‌عنوان شنونده همراه می‌کند.

 رئیس کانون ناشنوایان خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی فقط به دانش‌آموزان و دانشجویان در حال تحصیل سمعک می‌دهد و ما برای حل این مشکل در کانون ناشنوایان یک مددکار را مسئول این کار کرده‌ایم تا پس از تحقیق و اطمینان از شرایط ناشنوایان، با کمک خیرین  مقداری از هزینه سمعک و کاشت حلزون را تهیه و مابقی آن از طریق بیمه و خود فرد ناشنوا تامین کند.

 وی در خصوص خدمات به ناشنوایان از طرف کانون ناشنوایان اظهار کرد: همچنین چند درصد تخفیف از طرف کانون به خدماتی چون دندان‌پزشکی، چشم‌پزشکی، درمانی، بهداشتی، سونوگرافی و... به ناشنوایان داده می‌شود.

صداوسیما از زیرنویس زبان اشاره استفاده کند

 ترابی‌مقدم تاکید کرد: یکی از گلایه‌های ما این است که برای روز جهانی ناشنوایان هیچ  اقدام و بنری در خصوص تبریک این روز در سطح شهر دیده نمی‌شود. همچنین از صداوسیما خواهشمندیم در برنامه‌های تلویزیونی از زیرنویس زبان اشاره استفاده کنند تا ناشنوایان نیز بتوانند از برنامه‎‌ها، سریال‌ها، برنامه‌های آموزشی، سخنرانی رهبری و رئیس‌جمهور استفاده کنند.

رئیس کانون ناشنوایان خراسان‌رضوی ادامه داد: بارها به صداوسیما نامه داده‌ایم که افراد نخبه ناشنوا را معرفی کنند، اما متاسفانه تا کنون هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم. لایحه حقوق حمایت از معلولان تصویب شده ولی اجرا نشده است. در گذشته آموزش و پرورش تصمیم به حذف زبان اشاره و جایگزینی لب‌خوانی به جای آن را داشت اما در طی شکایت‌هایی که انجام شد، توانستیم آموزش زبان اشاره را حفظ کنیم.

وی بیان کرد: سال گذشته شهرداری به کارمندان خود زبان اشاره را آموزش داد، اما متاسفانه فقط یک دوره بود و ادامه نداشت. همچنین از طرف خیرین زمینی در خیابان مجد برای کانون ناشنوایان در نظر گرفته شده و منتظر اتمام پروژه و نقل مکان به آن‌جا هستیم. 

خواستار علائمی به زبان اشاره در ایستگاه‌های مترو و اتوبوس هستیم

ترابی‌مقدم افزود: خواستار یک‌سری تصاویر و علائم به زبان اشاره در ایستگاه‌های مترو، اتوبوس و خیابان‌ها هستیم. در این راستا طرحی از کشورهای اروپایی ارائه دادیم که یکی از آن‌ها طرح بارکد بود که به وسیله آن با اسکن بارکد می‌توانستیم کلمات را به زبان اشاره تبدیل کنیم، اما هیچ سازمان و ارگانی با ما همکاری نکرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.