• دوشنبه / ۸ مهر ۱۳۹۸ / ۱۳:۵۳
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 98070806062
  • منبع : معاونت علمی ریاست جمهوری

ستاری مطرح کرد

انتقاد از خلاصه شدن نمود "علوم انسانی" در نوشتن کتاب

افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار

معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های بومی کشور باید مکانی برای ارتقای کارآفرینی، اشتغالزایی، ارزش آفرینی و نفوذ دهی فرهنگ داخلی کشور به دنیا باشند، گفت: با تجاری‌سازی علوم انسانی پیروز مبارزات فرهنگی و اقتصادی خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری در آیین آغاز سال تحصیلی دانشگاه امام صادق(ع) اظهار کرد: هدف از ایجاد دانشگاه‌ها و تامین خرج آنها این است که مردم‌ امیدوارند مشکلات جامعه با مدل‌های بومی دانشگاه‌های داخلی رفع شود. باید دانشگاه‌ها با مدل‌های بومی و مبتنی بر فرهنگ جامعه شکل گرفته و توسعه یابند.

ستاری در ادامه با بیان اینکه دانشگاه‌های بومی کشور باید مکانی برای ارتقای کارآفرینی، اشتغالزایی، ارزش آفرینی و نفوذ دهی فرهنگ داخلی کشور به دنیا باشند، افزود: امروز نسل جدیدی از کارآفرینان به جامعه تزریق شده‌اند که این نسل با نگاه درست به علوم انسانی مسیر پیشرفت و توسعه کشور را هموار می‌کنند.

علوم انسانی بر اساس فرهنگ عمومی جامعه در کشور توسعه می‌یابد

رییس بنیاد ملی نخبگان، توسعه علوم انسانی را مورد توجه قرار داد و گفت: علوم انسانی بر اساس فرهنگ عمومی جامعه در کشور توسعه می‌یابد. این روزها نمود علوم انسانی در کشور به نوشتن کتاب خلاصه شده است؛ اما نوشتن کتاب به تنهایی دردی از جامعه دوا نمی‌کند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه عنوان کرد: نوشتن کتاب بدون ارائه راهکار، به درد جامعه نمی‌خورد. در این شرایط شما در اتاقی، کتاب راه‌های رفع معضلات اجتماعی را می‌نویسید و در اتاقی دیگر فرزندان شما با کتابها، اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های کامپیوتری خارجی سرگرم هستند.

ستاری ادامه داد: کشف نفت بزرگ‌ترین خیانت به فرهنگ و بوم این کشور بود؛ خیانتی که اصالت فرهنگی را از ما گرفت و بازار داخلی را فلج کرد. پایه‌های اقتصاد دانش‌بنیان صیانت از بازار داخلی است؛ بازاری که هویت کشور را ترسیم می‌کند و تضمینی برای تحقق آینده اقتصاد دانش‌بنیان کشور است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه بازسازی فرهنگ عظیم ایرانی تنها با توسعه علوم انسانی در کشور رخ می‌دهد، افزود: تجاری‌سازی علوم انسانی حلقه مفقوده کشور است که برای پیروزی در مبارزات فرهنگی و اقتصادی به این علم کاربردی نیاز داریم.

ستاری در ادامه مفاهیم ایثار و از خودگذشتگی را یادآوری کرد و گفت: ما نیاز به بازآفرینی برخی مفاهیم بومی در کشور داریم. مثلا باید به شرکت‌های دانش‌بنیان و خصوصی یادآوری کنیم که با از خود گذشتگی و ایثار می‌توانند ایران را به خودکفایی و خودباوری برسانند؛ مفاهیمی که در دیگر کشورها خریداری ندارد و نامفهوم است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، دانشگاه امام صادق (ع) را مهد دانشگاه‌های مبتنی بر مفاهیم بومی کشور خواند و افزود: این دانشگاه، جایی است که می‌تواند با تکیه بر فرهنگ داخلی، معضلات و مشکلات اجتماعی را رفع کند. این معضلات با توسعه زیست بومی نرم و هویت‌ساز رفع می‌شود.

رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر تکمیل مرکز نوآوری و رشد دانشگاه امام صادق تاکید دارد و از شکل‌گیری پارک علم و فناوری در اطراف این دانشگاه استقبال می‌کنیم و معتقدیم که این پارک می‌تواند با محور توسعه فناوری، شرکت‌های مختلفی را در علوم انسانی در دل خود جای دهد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: بازار ایران باید به گونه‌ای تقویت شود که در کنار محصولات خارجی موجود در آن، بتواند خودی نشان دهد و مردم به خرید محصولات "ایران ساخت" راغب باشند و در خارج از کشور نیز حرفی برای گفتن داشته باشند. برای ما خوب نیست که هویت و اصالت بازار خود را از دست بدهیم. ایران روزی آقای علم و فرهنگ در دنیا بود که باید آن روزهای تاریخی و با عظمت را دوباره بازسازی کنیم.

باید دانشگاه‌ها به بخشی از فرهنگ، اقتصاد و اجتماع تبدیل شوند

ستاری با اشاره به اینکه دانشگاه باید جزیی از جامعه و فرهنگ کشور باشد، تصریح کرد: باید دانشگاه‌ها دیوارهای خود را حذف کنند و به بخشی از فرهنگ، اقتصاد و اجتماع تبدیل شوند. این دانشگاه‌ها باید محور توسعه کشور باشند و از علوم انسانی که روح همه علوم است، بهره بگیرند.

وی با بیان اینکه علوم انسانی، انسان‌ساز است، گفت: علوم انسانی، علمی است که ارتباط مستقیمی با فرهنگ و اصالت ایران و ایرانی دارد. به همین دلیل باید راه‌های توسعه این علم کاربردی و پایه را در دانشگاه‌ها، کشور و فضای حاکم بر اقتصاد کشور هموار کنیم.

ستاری با اشاره به اینکه پژوهش با پول دولت به محصول منجر نمی‌شود، گفت: باید این پژوهش‌ها در بطن شرکت‌های خصوصی و توسط مردم صورت گیرد تا منتج به محصول و نتیجه شود. هویت پول دولتی به گونه است که محصولی از دل آن بیرون نمی‌آید.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین عنوان کرد: هدف از ایجاد دانشگاه حل مسایل و معضلات جامعه است. این دانشگاه‌ها باید تلاش کنند با کمک گرفتن از فرهنگ داخلی راه‌های توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور را بیابند و به کار ببندند.

ستاری افزود: امروز بیشتر از هر دوره تاریخی دیگر در حوزه آموزش هزینه می‌کنیم؛ اما کمتر نتیجه می‌گیریم که این موضوع به دلیل فاصله گرفتن از فرهنگ و اصالت ایرانی و نفوذ نفت به اقتصاد کشور رخ داده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در پایان گفت: باید به حوزه تجاری‌سازی علوم انسانی ورود کنیم. زیرا این علم می‌تواند به شکوفایی فرهنگ ایرانی و مقتضیات بومی کشور کمک کند.

ایجاد پارک علم و فناوری علوم انسانی ضروری است

حجت الاسلام حسین‌علی سعدی، رییس دانشگاه امام صادق (ع) نیز در این مراسم، گفت: دانشگاه امام صادق در گام دوم انقلاب تلاش می‌کند که تمدن نرم را در کشور توسعه دهد؛ تمدنی که با حمایت از ایده‌های خلاق و نو ایجاد می‌شود.

وی افزود: رسالت تاریخی دانشگاه ما این است که تحولی اساسی در بخش نرم و هویتی تمدن ایجاد کند که این امر با تحول‌آفرینی در زمینه علوم انسانی میسر می‌شود.

به گفته سعدی، امروز جنگ نرم مهم‌تر از جنگ سخت است. این روزها دشمن با اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های کامپیوتری خود به فرهنگ کشور هجوم آورده است. اگر کسی بتواند با خلق ایده‌ای جدید راهی برای این نوع مبارزات فرهنگی ارائه کند، از آن حمایت خواهیم کرد.

وی همچنین تصریح کرد: مرکز نوآوری دانشگاه امام صادق تلاش می‌کند ظرفیت علوم انسانی را در کشور افزایش دهد و از ظرفیت‌های موجود دانشگاه به سمت توسعه فرهنگ کشور گام بردارد.

رییس دانشگاه امام صادق عل در ادامه عنوان کرد: یکی از برنامه‌های ما در دانشگاه ایجاد پارک علم و فناوری علوم انسانی است که این کار به فعالیت شرکت‌های حوزه نرم و هویتی کمک می‌کند.

بر اساس اعلام معاونت علمی، در انتهای این مراسم با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از نمایشگاه دائمی شهدای دانشگاه امام صادق (ع) رونمایی شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.