• سه‌شنبه / ۹ مهر ۱۳۹۸ / ۱۳:۵۴
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 98070906973
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

فرمانده انتظامی استان هرمزگان اعلام کرد:

از کشف ۳۰ فقره پرونده زمین خواری در هرمزگان تا آخرین وضعیت پرونده قتل در لاوان

سردار ملکی-هرمزگان

فرمانده انتظامی استان هرمزگان در نشستی خبری علاوه بر ارائه برنامه‌های هفته ناجا پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شد.

به گزارش ایسنا، سردار عزیزاله ملکی صبح امروز در نشستی خبری با اصحاب رسانه با تبریک و گرامیداشت فرا رسیدن هفته نیروی انتظامی گفت: هفته ناجا از ۱۱ مهر با شعار "پلیس هوشمند، امین مردم" آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه مقوله امنیت و احساس امنیت از دیر باز و از زمانی که بشر پا به عرصه وجود نهاده همواره از نیازهای اولیه وی بوده است، افزود: امروزه امنیت در توسعه همه‌جانبه کشور نقش بسزایی داشته و احساس امنیت رشد و شکوفایی فعالیت‌های ارزشمند جامعه را در پی خواهد داشت.

فرمانده انتظامی هرمزگان با تأکید بر اینکه خط قرمز پلیس هرمزگان جلوگیری از بروز احساس ناامنی برای مردم نجیب  استان است، تصریح کرد: هیچ امنیتی شکل نمی‌گیرد مگر اینکه همه در کنار هم باشیم و هر کس به وظایف خود به‌خوبی عمل کند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه اصل جامعه‌محوری پلیس در هفته ناجا پررنگ‌تر می‌شود، خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین برنامه‌های مجموعه انتظامی استان در طول هفته ناجا می‌توان به غبارروبی گلزار شهدا، سخنرانی فرماندهان در نماز جمعه و مساجد، صبحگاه مشترک، حضور فرماندهان و کارشناسان پلیس در صداوسیمای استان، برپایی چادرهای امدادی و بهداشتی، برگزاری جلسات هم‌اندیشی، برگزاری مانور موتورسیکلت‌سواران قانونمند، برگزاری همایش طلایه‌داران  ترافیک  و... اشاره کرد.

سردار ملکی با بیان اینکه خوشبختانه سرقت‌های هنجارشکن در استان به صفر رسیده است، تصریح کرد: تأمین امنیت، آسایش فردی، اجتماعی و عدالت از مهم‌ترین وظایف پلیس است بنابراین؛ تردیدی نیست که راه اصلی تحقق امنیت اجتماعی مطلوب، داشتن پلیسی هوشمند و درعین‌حال خوش رفتار و رئوف است،  در واقع حکومت با اقتدار، بدون داشتن پلیس مقتدر، هوشمند، توانا و با کفایت محقق نخواهد شد.

وی با اشاره به برخی رویکردهای خاص هفته ناجا، بیان کرد: جلب حداکثری مشارکت مردم از اهداف اصلی برنامه‌های هفته ناجا است زیرا مشارکت و همکاری نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی در اجرای برنامه‌های هفته ناجا امری ضروری است  که درنهایت افزایش احساس امنیت را برای شهروندان به ارمغان خواهد آورد.

فرمانده انتظامی هرمزگان با تأکید بر نقش تأثیرگذار و مثبت رسانه‌ها در ارتقاء احساس آرامش و آسایش مردم و هدایت افکار عمومی، اظهار کرد: ارتقاء سطح آگاهی شهروندان در پیشگیری از جرائم و آسیب‌های اجتماعی وظیفه سنگینی است که بر عهده رسانه‌ها و اصحاب قلم بوده و خبرنگاران می‌توانند با اطلاع‌رسانی شفاف، هدفمند و سریع، هشدارهای انتظامی و توسعه آموزش‌های همگانی و نمایش بازتاب مثبت اقدامات پلیس زمینه مشارکت مردم در تأمین و حفظ امنیت را ایجاد کنند.

سردار ملکی خاطرنشان کرد: پلیس هوشمند از فناوری‌های جدید برای جمع‌آوری، نمایش، به اشتراک‌گذاری و تحلیل داده‌ها استفاده می‌کند و با تأکید بر همکاری راهبردی به دنبال حفظ ارتباط با مردم و نخبگان جامعه است.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی یک سازمان اجتماعی با پوششی امنیتی است و ثبات جامعه در پرتو صحت عمل و کارآمدی و نحوه عملکرد کارکنان آن معنا و مفهوم پیدا می‌کند، گفت: در بین نهادهای قانونی، پلیس هر کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، پلیس نهادی است که اقتدار قوانین هر حکومتی را به نمایش می‌گذارد و چگونگی عمل و رفتار آن بیانگر نگاه آن حکومت به حقوق انسان‌ها و شهروندان و میزان انضباط اجتماعی در جامعه است.

سردار ملکی با بیان اینکه پلیس درصدد بهره‌گیری از ظرفیت رسانه‌ها برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی است، بیان کرد: آگاه‌سازی باید در جهت ارتقاء سطح امنیت عینی و ذهنی جامعه و توجه به الگوهای صحیح رفتاری و قانون‌گرایی باشد.

-فرمانده انتظامی استان هرمزگان از کشف یک هزار و ۲۳۴ میلیارد تومان انواع کالای قاچاق با افزایش ۸۷ درصدی طی شش‌ماهه اول امسال در سطح استان خبر داد.

سردار ملکی اظهار کرد: پلیس استان هرمزگان طی شش‌ماهه اول سال جاری، با تلاش شبانه‌روزی ، اشراف کامل اطلاعاتی بر محورهای مواصلاتی و اجرای طرح‌های پاکسازی نقاط آلوده، دو هزار و ۵۶۰ دستگاه خودرو و ۲۹ فروند شناور حامل کالای قاچاق را شناسایی و توقیف کرد.

وی با اشاره به اینکه در این مدت مجموعاً یک هزار و ۲۳۴ میلیارد تومان انواع کالای قاچاق با تلاش مأموران انتظامی کشف شد، افزود: این آمار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۸۷ درصد افزایش داشته است.

فرمانده انتظامی هرمزگان متهمان دستگیرشده در بحث کالای قاچاق را ۲ هزار و ۶۸۵ نفر عنوان و تصریح کرد: در این مدت ۳۹۰ فقره پرونده بالای صد میلیون تومان تشکیل و ۲۷ باند کلان قاچاق کالا منهدم شده است.

وی ادامه داد: طی این مدت ۵۶میلیون نخ سیگار، ۸۵میلیون و ۹۶۴هزار متر پارچه، ۶۹۰ دستگاه لوازم تصویری، ۲۱هزار و ۲۸۰ عدد لوازم‌خانگی،۱۳میلیون لیتر سوخت، ۲هزار و ۷۹۱ تن برنج، ۳هزار و ۵۱۳ رأس دام و ۲۸ هزار و ۴۶۴ قلم لوازم‌آرایشی بهداشتی کشف شد.

سردار ملکی با اشاره به کشف قریب ۳۰ فقره پرونده زمین خواری در سال جاری اذعان کرد: با تلاش مأموران انتظامی  با اجرای ۵۲۰ طرح پاکسازی در شش‌ماهه اول امسال بیش از ۳۲ تن انواع مواد مخدر کشف و ۵۴۷ دستگاه خودرو در بحث حمل و قاچاق مواد افیونی توقیف شد، همچنین ۲ هزار و ۱۱۲ قاچاقچی مواد مخدر ، هزار و ۷۵۵ خرده‌فروش دستگیر و ۲۲ هزار  معتاد کارتن‌خواب از سطح استان جمع‌آوری شدند.

این مقام ارشد انتظامی استان با اشاره به کاهش ۷درصدی وقوع کل جرائم در استان، تصریح کرد: طی این مدت با تلاش مأموران ۴هزار و ۲۱۲ نفر  سارق در سطح استان شناسایی و دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی هرمزگان با بیان اینکه در زمینه ترافیکی و حوادث جاده‌ای درون و برون‌شهری متأسفانه شاهد افزایش ۱۳ درصدی مجموع تصادفات بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: با توجه به حجم بالای سفرهای تابستانی و ظرفیت خوب استان در جهت جذب مسافر، از رانندگان محترم این انتظار را داریم تا با رعایت قانون و مقررات جان خود و دیگران را به مخاطره نیندازند.

سردار ملکی با اشاره به بازدید ۱۱۳ هزار و ۷۹۱ واحد صنفی به‌صورت محسوس و نامحسوس، بیان کرد: طی این بازدیدها با ۵۲ هزار و ۳۳۰ واحد صنفی متخلف برخورد لازم صورت پذیرفته و  یک هزار و ۲۱۶ واحد صنفی متخلف نیز پلمب شدند.

وی با اشاره به اینکه مجموع تماس شهروندان با دفاتر نظارت همگانی پلیس ۱۵ هزار و ۴۷۷ فقره بوده است، افزود: وقوع جرائم سایبری در استان نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱۴درصد افزایش داشته که ۹۶ درصد جرائم توسط کارشناسان فتا منجر به کشف‌شده است.

این مقام انتظامی با اشاره به افزایش ۱۱۹ درصدی تماس شهروندان با مرکز فوریت‌های پلیسی، خاطرنشان کرد: تعداد تماس‌های عملیاتی ۱۰۳ هزار و ۲۰۵ فقره تماس بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۹ درصد افزایش تماس داشته‌ایم.

سردار ملکی در حاشیه این نشست در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت قتل خانواده‌ای در جزیره لاوان، اظهار کرد: هیچ‌گونه سرنخی دال بر وقوع جنایت به دست نیامده و با نظر پزشکی قانونی و پلیس تخصصی علت فوت خفگی با گاز مونوکسید کربن بوده اما نظریه قطعی باید توسط مرکز اعلام شود.

وی همچنین در خصوص وضعیت پرونده قتل زوج فرهنگی در بندرعباس، خاطرنشان کرد: مظنون اصلی در غرب کشور شناسایی و دستگیری شده است.

سردار ملکی افزود: این مظنون پیش‌ازاین، سرقت به عنف  دیگری مرتکب شده بود و قصد قتل یکی از اعضای خانواده را  داشت که به دلیل رسیدن سایر اعضای خانواده موفق نشده و فرار کرد.

به گفته فرمانده انتظامی فرد دستگیرشده با توجه به شواهد و برخی مشابهت‌ها در حال حاضر اصلی‌ترین مظنون این پرونده است که بعدازظهر سه‌شنبه  آگاهی  هرمزگان تحقیقات حضوری و فنی از وی را آغاز خواهد کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.