• پنجشنبه / ۱۱ مهر ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۸
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 98071108538
  • منبع : نیروی انتظامی جمهوری اسلامی

معاون اجتماعی نیروی انتظامی:

مردم امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند آموزش مهارت‌های زندگی هستند

سردار احمد نوریان

معاون اجتماعی نیروی انتظامی گفت: امروز بیش از هر زمان دیگر مردم ما نیاز به آموزش مهارت‌های زندگی دارند؛ بنده معتقد هستم که بخش قابل توجهی از خانواده‌ها خصوصا باوجود فضای مجازی که کنترل قانونمند هم روی آن نیست، در حل مسائل پیرامونی زندگی به شدت ضربه پذیر هستند.

به گزارش ایسنا، سردار احمد نوریان در مراسم رونمایی از کتاب آموزش مهارت های زندگی باتاکید بر حقوق خانواده تالیف دکتر "مهرشاد شبابی" که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: طی دهه های اخیر یک سلسله تغییرات سریع و مداوم و گسترده در مقیاس بین المللی و منطقه ای و در کشور حادث شده است و پیامد جامعه ارتباطی جدید مبتنی بر فناوری های نوین، عرصه زندگی اجتماعی بشر را به شدت تحت تأثیر قرار داده و فرصت‌ها، چالش‌ها و تهدیدات متنوعی را در پی داشته است. با این ملاحظه که تغییرات در گذشته عموما در دوره های تاریخی طولانی و برخی با سپری شدن تجربه‌های یک نسل رخ می‌داد.

سردار نوریان گفت: تغییرات دهه های اخیر دارای چهار ویژگی است: ۱- سرعت تغییرات در سایه رشد تکنولوژیک و توسعه شتابان فناوری اطلاعات و ارتباطات ۲- شدت، عمق و نفوذ تغییرات امروزه نفوذ تغییرات اجتماعی در عمیق ترین لایه ها، سطوح زندگی اجتماعی را تحت تأثیر قرار داده است، ۳- گستردگی تغییرات از حیث جغرافیایی و لایه های اجتماعی همچنین از جنبه نهادها و سازمان ها و روندهای اجتماعی به گونه ای است که تمام سطوح و ابعاد زندگی بشر را در برگرفته است، ۴- درجه پیچیدگی تغییرات - یعنی  به هم تنیدگی مسائل مختلف و افزایش عدم قطعیت‌ها، فرآیند تغییرات بسیار پیچیده شده به گونه ای که نظام کنترل اجتماعی را با مشکلاتی در زمینه شناخت و هدایت تغییرات مواجه ساخته است. در مجموع این تغییرات عرصه‌های مختلف زندگی را تحت تاثیر قرار داده که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود.

وی عنوان کرد: اگر تغییرات را در عرصه زندگی مورد بررسی قرار دهیم در درجه اول تغییرات جمعیتی حائز اهمیت است؛ افزایش بیش از ۲ برابری جمعیت نسبت به سال ۵۷، رشد بالای زاد و ولد در دهه اول، پدیده جوانی جمعیت به گونه‌ای که امروز میانگین سنی کشور ۳۱.۱، میانه جمعیتی از ۲۷ به ۳۰ رسیده و ۵۰ درصد نیز به جمعیت جوان اختصاص دارد.

سردار نوریان به گسترش شهرنشینی و مهاجرت اشاره کرد و گفت: گسترش شهرنشینی از ۳۴.۵ درصد در سال ۱۳۴۰ امروز به ۷۴ درصد رسیده است. در کنار آن موضوع مهاجرت و حاشیه نشینی قابل تأمل است.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز حدود ۱۴ میلیون دانش آموز و ۳ میلیون و ۷۹۴ هزار دانشجو داریم و زنان نیز گوی سبقت را در تحصیلات عالیه از مردان ربوده اند و به صورت معنادار و چشمگیر در تمامی عرصه‌های مختلف اجتماعی حضور فعال دارند؛ ضمن اینکه موضوعات دیگری مانند اوقات فراغت، گسترش رسانه‌ها و ارتباطات اجتماعی، تغییرات سیاسی، گرایش به هویت‌های ذره‌ای، پدیده گم شدن شب از ابعاد دیگر تغییرات در عرصه زندگی محسوب می‌شود، اما به تبع تغییرات در عرصه زندگی، امروز ما مواجه با تغییرات در حوزه آسیب ها و جرایم نیز هستیم مانند دسترسی آسان به عوامل آسیب زا، کاهش سن آسیب پذیری و افزایش جرایم فضای مجازی، جرایم سازمان یافته و ...

معاون اجتماعی نیروی انتظامی گفت: در نگاه دیگر بحث منشأ تغییرات است که بخشی از آن  برنامه‌ریزی شده با منشأ داخلی است مانند عملکرد نظام آموزش کشور، میزان اجرای قانون اساسی و برنامه‌های توسعه پنج ساله کشور همچنین روند تحقق سند چشم انداز ۲۰ ساله، آنجا که دستگاه ها و نهادها درست عمل کرده اند؛ در واقع مدیریت تغییرات به سمت مطلوبیت های نظام محقق شده اما هر جا کژکارکردی در عملکردها وجود داشته و یا سیاست گذاری به موقع صورت نگرفته، تأثیرات منفی داشته است.

سردار نوریان در ادامه مطلب فوق عنوان کرد: بخشی از تغییرات نیز برنامه ریزی شده با منشأ خارجی عمدتا در قالب جهانی سازی، پروژه های استحاله فرهنگی، اجرای برخی سندهای خاص مانند ۲۰۳۰، بحث نفوذ و امثالهم و ... است که تاثیرات منفی بالایی بر روی جامعه گذاشته است. البته تحرکات ضدفرهنگی دشمن رصد می شود و دلسوزان نظام و نیروهای ارزشی در این حوزه با اقدامات بازدارنده و ایجابی درصدد چاره جویی هستند.   

وی ادامه داد: سرعت تغییرات، به کارگیری تدابیر جدید و روش های نوین بازنگری در بسیاری از شیوه ها و پیش فرض های حیات اجتماعی را ضروری ساخته است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی در ادامه تصریح کرد: در شرایط جدید برای حضور در صحنه های گوناگون زندگی ضرورت دارد که اولا به پذیرش تغییرات و شتاب آن به عنوان یک پدیده جدید و واقعی قائل باشیم، ثانیا شناخت و تبیین ماهیت، چگونگی و چرایی تغییرات به جد در دستور کار قرار گیرد. ثالثا برای برنامه ریزی و مدیریت این تغییرات با توجه به مطلوبیت های نظام و ارزش ها تلاش متفکرانه و عالمانه مورد اهتمام ویژه مسئولان نظام و پژوهشگران و اساتید و نخبگان قرار گیرد.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی با تاکید بر اینکه پلیس بخشی از حاکمیت است و در لبه جلوی نظام بیشترین سطح تماس و ارتباط را با جامعه، مسائل و مشکلات مردم به ویژه در کلانتری ها و پاسگاه ها دارد، تصریح کرد: آنچه به حوزه ماموریتی پلیس بر می گردد، آثار و پیامدهای این تغییرات روی امنیت عمومی جامعه به ویژه بعد اخلاقی امنیت آن است که بار انتظامی پلیس را افزایش داده است، جهت اطلاع اساتید و دانشجویان محترم اداره کل مطالعات اجتماعی ما باهمکاری دانشگاه ها و مراکز علمی روند تغییرات در دهه های اخیر و تأثیر آن بر امنیت را به طور خاص دنبال کرده‌ایم. ضمن اینکه اداره کل مشاوره مددکاری ناجا از سال ۸۰-۷۹ با تشکیل مراکز مشاوره، امروز در سطح کشور به ۴۴ مرکز رسیده است. همچنین استقرار مددکار در کلانتری های تمامی استان‌ها  ظرفیت علمی خوبی را پای کار آورده است که در سرفصل های مختلف این کارشناسان با تجربه سعی کرده اند هوشمندانه گره های مراجعین به کلانتری ها را حل و فصل کنند؛ به طوری که در سال ۹۷ در ۹۰۰ کلانتری حدود بیش از ۴۰۰ هزار نفر از خدمات مشاوره و مددکاری ناجا بهره‌مند شده‌اند. آمار عملکرد مددکاران پلیس نشان می دهد تا ۷۰ درصد پرونده ها در کلاس نزاع و درگیری و اختلاف خانوادگی و ... منجر به مصالحه شده و مسیر کلانتری _ سیستم قضائی طی نشده ضمن اینکه به همین نسبت نیز بار پرونده ها کاهش یافته و این بسیار ارزشمند است.

سردار نوریان با اشاره به کتاب آموزش مهارت های زندگی با تاکید بر حقوق خانواده گفت: امروز بیش از هر زمان دیگر خانواده ها نیاز به آموزش مهارت های زندگی دارند؛ بنده معتقد هستم که بخش قابل توجهی از خانواده ها خصوصا با وجود فضای مجازی که کنترل قانونمندی روی آن نیست؛ در حل مسائل پیرامونی زندگی به شدت ضربه پذیر شده اند.

بنابر اعلام پایگاه خبری پلیس، وی تأکید کرد: متأسفانه در خصوص فضای مجازی و مدیریت همه جانبه آن در سطح نظام تصمیمات کارسازی گرفته نشده است که مطمئنا به تدریج تبعات گوناگون آن را در حوزه آسیب ها به ویژه تاثیرات منفی و مخرب در حوزه خانواده را در جامعه مانند روابط ناسالم، ناسازگاری، طلاق و  ....شاهد خواهیم بود.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی گفت: مولف این کتاب ارزشمند به خوبی توانسته است موضوع خانواده را از منظر دینی با استفاده از آیات قرآن و روایات همچنین از جنبه های روان شناسی و حقوقی با ظرافت مورد بررسی قرار دهد و از نتایج و یافته های پژوهشی به خوبی استفاده کرده و در قالب آموزشی به صورت دسته بندی شده و مطالب را با نگاه تربیتی و کاربردی ارائه کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: به نوبه خود از سرکار خانم دکتر مهرشاد شبابی تقدیر و تشکر کرده و امیدوارم محتوای ارائه شده در این اثر مورد استفاده خانواده‌ها مخصوصا زوج‌های جوان و جوانان در آستانه ازدواج قرار گیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.