• شنبه / ۱۳ مهر ۱۳۹۸ / ۱۶:۵۳
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 98071309939
  • خبرنگار : 71505

برگزاری نخستین همایش ملی بهره‌وری در مدیریت شهری

نخستین همایش ملی بهره وری در مدیریت شهری آذر ماه در برج میلاد برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، سیدمصطفی قاضی‌زاده هاشمی در تشریح برگزاری نخستین همایش ملی بهره‌وری در مدیریت شهری گفت: در حال حاضر شهرها و شهرداری ها با چالش‌های مختلفی مواجه هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به حمل و نقل و ترافیک، آسیب‌های اجتماعی و مدیریت پسماند و انواع آلودگی‌ها همانند آلودگی هوا در بخش درون شهری و تورم نیروی انسانی، عدم چابک‌سازی سازمان، نبود نیروی متخصص و مدیریت هزینه‌ها و درآمد پایدار در بخش درون‌سازمانی اشاره کرد.

وی افزود: اگر به روند حرکت شهرداری توجه کنیم در سال‌های دور شهرداری‌ها عمدتا اقدام به ساخت پل، توسعه کالبد شهری و اجرای پروژه‌های بزرگ‌مقیاس کرده‌اند اما چرا هنوز شهروندان این شهر در حوزه مدیریت ترافیک، زیبایی ظاهری و آلودگی هوا رضایت ندارند و رنج می‌برند؟ پاسخ در مبحث بهره‌وری نهفته است. اگر لباس بهره‌وری نپوشیم در عریانی فقر و مشکلات ازبین خواهیم رفت.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: جایگاه مدیریت شهری به تبع از کل کشور از نظر بهره‌وری وضعیت مناسبی ندارد. لذا باید مبحث بهره‌وری را به‌صورت مصداقی در تک تک حوزه‌های مدیریت شهری مورد گفت وگو و بحث قرار دهیم و در مورد اینکه چطور شاخص اثربخشی و کارایی در خدماتی که به شهروندان ارائه می کنیم را افزایش دهیم، به این نتیجه رسیدیم که از صاحبنظران، اساتید و جامعه متخصص مدیریت شهری و سیاستگذاران دعوت به عمل بیاوریم که در همایشی این مباحث را به گفت وگو و بحث بگذاریم.

وی تاکید کرد: بر همین اساس اولین همایش ملی بهره‌وری در مدیریت شهری تعریف شد که شورای سیاستگذاری آن متشکل از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، شورای عالی استان‌ها، دبیرخانه کلانشهرها، سازمان ملی بهره‌وری و شرکت خدمات اداری شهر به عنوان مجری تشکیل شد.

دبیر نخستین همایش ملی بهره وری در مدیریت شهری ادامه داد: در حقیقت با توجه به جایگاه بهره‌وری در مدیریت شهری برگزاری همایش ملی بهره‌وری در مدیریت شهری می‌تواند اولین گام در این مسیر طولانی محسوب شود. ما به دنبال آن هستیم که در وهله نخست با برگزاری این همایش ملی توجه جامعه مدیریت شهری را بیش از پیش به این موضوع جلب کنیم. در این گردهمایی می‌خواهیم با برگزاری پنل‌های تخصصی تبادل تجربه و تضارب افکار، مشارکت متخصصان و اساتید دانشگاهی در حوزه مدیریت منابع انسانی و اقتصاد شهری راه‌حل‌هایی برای افزایش بهره‌وری در مدیریت شهری ارائه دهیم.

وی در تشریح محورهای این همایش گفت: بهره‌وری در اقتصاد شهری و روستایی با سرفصل‌های مدیریت تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها، مدیریت درآمدهای پایدار، مدیریت هزینه‌ها، هوشمندسازی شهری و روستایی و بهره‌وری در مدیریت منابع انسانی با سرفصل‌های مدیریت شیشه‌ای و سلامت سازمان، مدیریت منابع انسانی هوشمند، مدیریت منابع انسانی سبز، توانمندسازی و توسعه منابع انسانی دو محور اصلی این همایش هستند.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: این همایش در دو پنل تخصصی مدیریت منابع انسانی و اقتصاد شهری برگزار خواهد شد و در آن رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، رییس شورای عالی استان‌ها و شهردار تهران سخنرانان ویژه آن خواهند بود همچنین پنل تخصصی ویژه کلانشهرها با مشارکت شهرهای تهران، مشهد، اهواز، کرمانشاه، اصفهان، تبریز، همدان، شیراز و کرج برگزار خواهد شد و در آن مشکلات کلانشهرها و راه‌های افزایش بهره‌وری در آن‌ها مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: علاقه‌مندان در راستای محورهای این همایش می‌توانند تا پایان مهرماه سال جاری آثار، مقالات و تجارب برتر خود را از طریق وب سایت شرکت خدمات اداری شهر به ادرس www.casc.tehran.ir  برای دبیرخانه این همایش ارسال کنند. این همایش شش آذرماه سال جاری در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

قاضی‌زاده هاشمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در تشریح وظایف و اهداف شرکت خدمات اداری شهر گفت: این شرکت در سال ۱۳۷۱ تاسیس شد و از جمله شرکت‌های تابعه شهرداری تهران محسوب می‌شود که به جامعه شهری کل کشور در حدود ربع قرن است خدماتی را ارائه می‌کند.

وی افزود: شرکت خدمات اداری شهر در چهار دسته تامین نیروی انسانی، آموزش و توانمندسازی، مشاوره و پژوهش با ارائه سرویس‌های متنوع و خدمات ویژه برگزاری کنفرانس‌ها، جشنواره‌ها و همایش‌های مختلف و پرورش ایده‌های خلاق ارائه می‌شود. ظرف ۲۸ سالی که شرکت خدمات اداری شهر به مدیریت شهری کشور خدمات ارائه می‌کند بیش از ۳۰۰ هزار نفر سال نیرو برای مدیریت شهری سراسر کشور تامین کرده است؛ نیروهایی متخصص که با پروتکل مشخصی برای خدمت‌رسانی در شهرداری تهران و سایر شهرهای کشور در سه سطح مدیران ارشد، میانی و سطح اجرایی و عملیاتی جذب شده‌اند.

هاشمی ادامه داد: درحقیقت شرکت خدمات اداری شهر به مدیریت شهری سراسر کشور خدمات ارائه می‌کند. آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی ویژه کارشناسان، مدیران میانی و ارشد سازمان توسط این شرکت ارائه می‌شود. در این مسیر دوره‌های مختلف و متنوعی طراحی و حین خدمت ارائه می‌شود. در حقیقت آموزش‌های ضمن خدمت و بدو خدمت برای شهرهای مختلف کشور ارائه می‌کنیم.

وی تاکید کرد: بخش علمی و دانشگاهی کشور معمولا مباحث علمی و آکادمیک کشور را دنبال می‌کند و بخش اجرایی وظیفه فعالیت و خدمات شهر برعهده دارد و همیشه فاصله ای میان این دو بخش بوده است. لذا ما واسط بین این دو بخش کشور شدیم و با تشکیل بانک خبرگان و نخبگان پیوند بین این دو بخش ایجاد کنیم؛ بانکی که از اساتید دانشگاه، صاحبنظران شهر، مدیران بازنشسته و با تجربه و صاحبنظر تشکیل شده است.

مدیرعامل شرکت خدمات اداری شهر با اشاره به معضلات ترافیکی، آسیب‌های اجتماعی، آلودگی هوا و محیط زیست و عدم توسعه بخشی به عنوان مهم‌ترین معضلات شهرهای کشور گفت: در سازمان شهرداری‌ها نیز مشکلاتی همچون تورم نیروی سازمانی، کمبود نیروی متخصص، نبود درآمد پایدار در شهرها و افزایش هزینه‌ها و عدم مدیریت صحیح در کاهش هزینه‌ها وجود دارد. در حقیقت بخشی از مشکلات مربوط به شهرداری و بخشی مشکلات درون شهری است که شرکت برای این مشکلات بر اساس برنامه استراتژیک و سند راهبردی راه حل ارائه کرده است.

وی ارایه خدمات مشاوره مدیریتی در حوزه بحث تدوین و تهیه برنامه استراتژیک شهرها و همچنین تهیه و تدوین طرح تجاری شرکت ها و سازمانها را یکی دیگر از فعالیتهای شرکت خدمات اداری شهر بیان کرد. و گفت: مشکلات زیادی در سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری تهران به‌ویژه در حوزه درآمدزایی داریم که نیازمند بازنگری مجدد آن‌ها است؛ موضوعی که مورد تاکید شورای شهر تهران نیز است و مبحث چابک سازی باید برای شرکت‌ها و سازمان‌ها در اولویت قرار بگیرد. بیش از ۶۵ درصد نیروی انسانی و بودجه شهرداری تهران متعلق به این شرکت‌ها و سازمان‌ها است. لذا باید بر اساس برنامه‌ای جامع و طرح تجاری مشخص این شرکت‌ها و سازمانها اداره شوند.

وی بااشاره به برگزاری کانون‌های ارزیابی ویژه انتصاب پست‌های مدیریتی در مدیریت شهری در حوزه شایسته سالاری و شایسته گزینی ادامه داد: ما بر اساس مدل های مشخص متناسب با مدیریت شهری شاخص‌هایی را احصا کردیم تا شهرداری‌ها متناسب با این شاخص‌ها مدیران خود را انتخاب کنند؛ این خدمت را برای شهر تهران انجام دادیم تا در تک تک سطوح شهرداری حتی تا مدیران محلات بهترین افراد را داشته باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.