• شنبه / ۱۳ مهر ۱۳۹۸ / ۲۱:۴۱
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 98071310065
  • خبرنگار : 50184

روزی برای پایان یک قرن گمنامی "یارمحمدخان" کرمانشاهی

یارمحمدخان

مراسم بزرگداشت یارمحمدخان کرمانشاهی سردار بزرگ مشروطه‌خواه کرمانشاه در کنار آرامگاه سرد و ساده‌اش برگزار شد.

به گزارش ایسنا، یک قرن است گمنام و مظلوم در گوشه ای تاریک و سرشار از سکوت در تاریخ پرفراز و نشیب این خاک آرام گرفته است. 

 به‌قول بهرام کلهرنیا "او کسی است که یکی از ریشه‌های سترگ تاریخ مدنی اجتماعی دوران کنونی این دیار را بوجود آورد"، اما اینکه چرا در این صد سال ما کرمانشاهیان به مانند تبریزیان که ستارخان و باقرخان را بزرگ کردند و افتخار شهرشان نامیدند، کاری برای بزرگ نگه داشتن نام این سردار بزرگ مشروطه نکردیم بماند که هرچه بود گذشت. 

و اما امروز (13 مهر) خیلی‌ها از مسئولین گرفته تا مفاخر و همشهریان آمده بودند تا برای یارمحمدخان کرمانشاهی روزی را رقم بزنند که شاید بتوان آن را شروعی برای پایان یک قرن غربتش در تاریخ کرمانشاه دانست.

همین‌امروز یک خیابان را در کرمانشاه به اسمش نامگذاری کردند تا دیگر نامش به گوش همه اهالی شهر آشنا باشد. از پوستر فیلمی که قرار است از زندگی‌اش ساخته شود، رونمایی شد تا مردمش اورا بیشتر بشناسند و ببالند که چنین افتخاری در دیارشان دارند و در آخر هم برایش مراسم گرامیداشتی گرفتند تا گرامی بدارند رشادت‌هایش را در عصر پرآشوب و پرتلاطم مشروطیت.  

اینها همگی برای امروز بود و فرداهای دیگری در راه است تا همگان سردار مشروطه‌خواه کرمانشاهی را بیشتر بشناسند. 

"یارمحمد خان کرمانشاهی مردی میانسال حدود 45 تا 50 ساله است که تمام تاریخ نگارها سن او را 30 تا 29 سال ثبت کرده‌اند. او مردی از تبار کار و زحمت است که به مکتب خانه می‌رود و در آنجا آموزش می‌بیند و رشد می‌کند.در نوجوانی به زورخانه می‌رود، درست همان جایی که متصل به اسطوره های ایرانی و اعتدال و راستی و جوانمردی است. 

در زورخانه است که وجودش پرورش می‌یابد و پس از آن به قشون های نظامی می‌پیوندد تا آماده شود برای مبارزه و حماسه در راه راستی و آزادی خواهی". 

بهرام‌کلهر نیا از مفاخر استان کرمانشاه اینها را در مراسم گرامیداشت سردار مشروطه خواه کرمانشاه گفت و تاکید کرد: یارمحمدخان کرمانشاهی در زمانی برای آزادی خواهی قدم برداشت که کرمانشاه بواسطه اهمیت استراتژیک خود در لبه انقلاب مشروطیت دچار درگیری‌های زیادی شده بود. 

وی افزود: ایجاد کنسولگری انگلیس در کرمانشاه، اهمیت استراتژیک و ساختار نظامی این استان، هم مرزی با کشور عراق و دستیابی به سوریه و وجود طوایف و اقوام گوناگون همگی این استان را بسیار با اهمیت ساخته بود، به گونه‌ای که همه حکومتگران کنترل بر آن را مهم می‌دانستند. 

کلهرنیا تاکید کرد: یارمحمدخان کرمانشاهی زمانی که کرمانشاه مالامال بود از شوریده حالی، این اوضاع را بروز کرد. 

وی به نقش این سردار کرمانشاهی در دوران مشروطه و یاری رسانی به ستارخان و باقر خان در شکست محاصره شهر تبریز اشاره کرد و گفت: نباید تکریم این سردار بزرگ را به یک بزرگداشت خلاصه کنیم و این حرکت به همینجا متوقف شود، بلکه نیاز است تا یک پژوهشگاه برای این سردار بزرگ ایجاد کنیم تا آثاری درباره ایشان تولید شود. 

این هنرمند بزرگ کرمانشاهی خاطرنشان کرد: همچنین برای معرفی و شناخت بیشتر بزرگان استان ضروری است تا پژوهشگاه "زندگی فرهنگی کرمانشاه" راه اندازی کنیم تا یک بانک اطلاعاتی از همه مفاخر استان داشته باشیم. 

وی در ادامه تاکید کرد: درحالی که همه جهانیان تلاش می‌کنند تا برای خود ریشه بسازند، ما در کرمانشاه فرهنگی غنی و تمدنی کهن حتی نشانه‌هایی از انسان نئاندرتال داریم، اما برای برجسته کردن آنها گامی مهم برنداشته‌ایم. 

مشاهیر کرمانشاه در تاریخ غریب مانده‌اند 

عبدالرضا مصری نایب رئیس و نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی دیگر سخنران این مراسم بود که به گمنامی شخصیت‌های تاریخی استان اشاره کرد و گفت: هرچند شخصیت‌های بزرگی در حوزه های گوناگون داریم، اما برخلاف دیگر مناطق کشور شخصیت‌های بزرگ کرمانشاه در سکوت و تاریکی تاریخ قرار گرفته‌اند. 

وی با بیان اینکه کرمانشاهیان از بزرگان تاریخی خود کمتر اسطوره ساخته‌اند، اظهار کرد: آنگونه که باید و شایسته است تاکنون برای معرفی بزرگان خود به مردم استان، ایران و حتی دنیا قدم برنداشته‌ایم. 

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی برلزوم ساخت اندیشکده یا پژوهشکده‌ای برای معرفی بزرگان و مشاهیر استان تاکید کرد و گفت: همچنین باید در این مرکز بررسی شود که چرا مشاهیر ما معرفی نشده‌اند، آیا این امر ناشی از وجود طوایف و گروه‌های مختلف قومیتی در این استان است و یا وجود مذاهب مختلف. 

وی به بزرگی شخصیت یارمحمدخان کرمانشاهی و آزادمنشی او اشاره کرد و افزود: این شخصیت بزرگ کرمانشاهی در تاریخ مظلوم مانده است و باید برای معرفی او تلاش کنیم.

مصری از پرفسور شمسی پور، دکتر خدایی، دکتر کزازی، فرشید یوسفی و... به عنوان بزرگان کنونی شهر کرمانشاه نام برد و گفت: نباید از این بزرگان غافل شویم، در گذشته هم بزرگ شخصیتی همانند آیت الله نجومی را داشتیم، اما از ایشان هم غافل شدیم. 

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم مشاهیر و بزرگان خود را بزرگ کنیم، باید خود را کوچک بدانیم و آنها را بزرگ نشان دهیم، این همان کاری است که در بسیاری دیگر از استان ها انجام داده‌اند. 

تاپایان سال 20 روز داشته برگزار می‌کنیم  

مازیار رضایی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرمانشاه نیز در این مراسم بااشاره به اینکه تا سال‌ها پیش نگاهی که به شهرداری ها وجود داشت نگاه عمرانی خدماتی بود، گفت: در چند سال اخیر این نگاه تغییر کرد و شهرداری ها رویکرد خود را از شهر به سمت شهروند تغییر دادند. 

وی بابیان اینکه شکل گیری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در شهرداری ها نتیجه همین تغییر نگاه بود، عنوان کرد: از دوسال پیش نیز این سازمان در شهرداری کرمانشاه تاسیس شد و گام‌های خوبی را برای معرفی داشته‌های شهر کرمانشاه برداشت. 

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرمانشاه تصریح کرد: عدم معرفی داشته‌های شهر کرمانشاه طی سالهای گذشته باعث شده تا شهروندان کرمانشاهی تعلق خاطر چندانی به شهرشان نداشته باشند، بنابراین سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری برای معرفی این داشته‌ها، برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داد. 

وی اجرای "کرمانشاه، پایتخت نوروزی ایران" را اولین برنامه پروژه توجه به داشته‌های کرمانشاه دانست که در نوروز امسال برگزار شد و افزود: پس از اجرای موفقیت آمیز این برنامه، "کرمانشاه، شهر خلاق موسیقی" را استارت زده‌ایم تا آن را ثبت جهانی کنیم. 

رضایی احداث آرامگاه یارمحمدخان کرمانشاهی را به عنوان یکی از مطالبات مردم و بزرگان شهر کرمانشاه دیگر اقدام پیش روی سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمانشاه اعلام کرد و گفت: برای احداث این آرامگاه استانداری دو میلیارد و شهرداری نیز دو میلیارد خواهند گذاشت تا آرامگاهی مناسب با شان و شخصیت این مرد بزرگ سیاسی استان احداث کنیم. 

وی از تدوین تقویم روز داشته‌های کرمانشاه خبرداد و تصریح کرد: در گام اول تا پایان امسال برگزاری 20 روز داشته را برای بزرگداشت مشاهیر و بزرگان استان تنظیم کرده‌ایم. 

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر کرمانشاه اضافه کرد: در همین راستا روز دوشنبه این هفته(15 مهر) گرامیداشت میرزا رضا کلهر از مفاخر خوشنویسی استان و پنج شنبه(18 مهر) هم گرامیداشت میرزا احمد الهامی معروف به فردوسی حسینی را برگزار خواهیم کرد. 

وی همچنین از پیگیری برای احداث پارک مشاهیر در کرمانشاه خبر داد و گفت: متاسفانه علیرغم اینکه کرمانشاه در همه حوزه‌های سیاسی، فرهنگی،  اقتصادی و... مشاهیر زیادی دارد، اما هنوز یک لیست از همه این افراد شاخص را نداریم و هر ارگانی به تناسب حوزه خود یک لیست از مشاهیر را جمع آوری کرده، براین اساس با حمایت نماینده ولی فقیه در استان و استاندار در تلاشیم تا مشاهیر شاخص استان را احصاء کنیم و با تدوین لیست آنها در شورای فرهنگ عمومی استان برای احداث پارک مشاهیر اقدام کنیم.

این مراسم به همت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری، استانداری، دانشگاه علوم پزشکی و روزنامه نقدحال برگزار شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.