• یکشنبه / ۱۴ مهر ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۹
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: 98071410619
  • خبرنگار : 50147

فرمانده منطقه دوم ندسا:

منافع استکبار در ناامنی خلیج‌فارس محقق می‌شود

سردار رمضان زیرراهی

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه بوشهر عنوان کرد: منافع استکبار در ناامنی خلیج فارس محقق می شود تا بتوانند با ایجاد جو ناامن و ایران هراسی اقتصاد خود را پررونق نگه دارند، الحمدلله امنیت خوبی در خلیج فارس حاکم است و دلیل برخی ناامنی ها نیز حضور استکبار است. جمهوری اسلامی با هیچکس بنای جنگ ندارد، منتها این قدرت را دارد که اگر کسی در یک خطای محاسباتی به ایران تعدی کند به کوبنده ترین شکل به آن پاسخ دهد.

به گزارش ایسنا، سردار رمضان زیرراهی در نشست با خبرنگاران با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خلیج فارس اظهار کرد: در جنگ بین ایران و عراق تلاش هر دو بلوک شرق و غرب این بود که عراق فاتح جنگ باشد و استدلال هایی هم برای خود داشتند و امروز تمام کفر در برابر تمام اسلام قرار گرفته است.

وی با اشاره به هشت سال دفاع مقدس خاطرنشان کرد: مردان و زنان شجاع ایرانی و جوانان غیرتمند ما پیش روی نیروهای بعثی ایستاده و از مرزها دفاع کردند. بزرگترین سرمایه ما روحیات ایثار، فداکاری و ازخودگذشتگی است که بایستی این روحیه را بین مردم ارتقاء دهیم.

خلاصه ای از روند شکل گیری جنگ ایران و عراق

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه بوشهر با ارائه خلاصه ای از روند شکل گیری جنگ ایران و عراق بیان کرد: تا پیش از عملیات والفجر هشت همه دنیا فکر می کردند که جنگ بین ایران و عراق غالب و مغلوب نخواهد داشت، اما بعد از عملیات ویژه و بزرگ والفجر هشت که برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی است، همه دنیا فهمیدند که این جنگ غالب و مغلوب دارد و غالب آن هم عراق نیست.

سردار زیرراهی تصریح کرد: مشاور امنیت ملی رییس جمهور آمریکا، به دولتمردان آمریکا هشدار داد که تصورتان درباره موضع تهاجمی ایران که بر پایه موج انسانی و شهادت طلبی است را دور بریزید و چنین چیزی نیست بلکه الان جنگنده های ایرانی تبدیل به نظامی های حرفه ای شده اند که می توانند در همه زمینه ها طراحی خوبی داشته و عملیات خوبی انجام دهند و از آنها خواست که در جنگ ایران و عراق به پشتیبانی از عراق سرمایه گذاری بیشتری کنند.

این مقام نظامی افزود: بعد از عملیات والفجر هشت، عملیات بزرگ تحت عنوان کربلای پنج صورت گرفت که نبرد را به دروازه های بصره رساند و رزمندگان اسلام در این عملیات از ۱۱۰ تیپ و لشکر از عراقی ها اسیر گرفتند و آمریکایی ها مستقیما در این عملیات شرکت کردند.

فرمانده منطقه دوم ندسا بیان کرد: بعد از آن از طرف مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام شد که برای توقف جنگ بایستی از صادرات نفت ایران جلوگیری شود، و برای جایگزینی این اقدام و عدم تاثیرگذاری بر روی اقتصاد جهانی به همه کشورهای حوزه خلیج فارس ابلاغ کردند که بایستی تولید نفت خود را افزایش دهند و اجازه دهند که هواپیماهای عراقی از فرودگاه های آنها استفاده کنند. از آن به بعد جنگ نفتکش ها و کشتی های تجاری ما در خلیج فارس شدت گرفت و همچنین پایانه هاینفتی ما در جنوبی ترین نقطه خلیج فارس هدف هواپیماهای صدام قرار گرفت.

سردار رمضان زیرراهی تشریح کرد: بعد از عملیات کربلای پنج عملیات های مقابله به مثل شدت گرفته و مسئولان ایران نیز اعلام کردند که اگر خلیج فارس امن است برای همه است، و اگر امن نیست برای هیچکس امن نخواهد بود و این به نیروی دریایی سپاه هم ابلاغ می شود و نیروی دریایی سپاه نیز با شدت وارد جنگ دریایی و عملیات مقابله با مثل گردید. پس از شدت گرفتن عملیات ها، کشورهای عربی از هر دو ابرقدرت خواستند که شناورهایشان را در خلیج فارس اسکورت کنند. اولین کشوری که درخواست کرد کویت بود و شناورهای بلوک شرق روسیه وارد و شروع به اسکورت کردن شناورهای نفتکش کویتی شد و یک سری نفتکش های خود را به کویتی ها اجاره داد. اولین شناوری که تحت اسکورت آنها بود مورد هدف قرار گرفت و آنها از کرده خود پشیمان شده و گفتند ما دیگر این کار را ادامه نمی‌دهیم و از خلیج فارس خارج می‌شویم.

در اواخر جنگ آمریکایی ها متاصل شدند

وی اضافه کرد: آمریکایی ها که منتظر فرصتی برای حضور بیشتر در خلیج فارس بودند، گفتند ما این کار را انجام می دهیم و تعداد شناورهای جنگی خود را در خلیج فارس افزایش دادند. و اعلام کردند ما پرچم خود را بر فراز شناورهای نفتکش و تجاری افراشته و اگر کسی آن را هدف قرار دهد مثل اینکه یکی کشتی آمریکایی را زده و ما با آن وارد جنگ می‌شویم. در چندین کاروان این کار را انجام داده و اکثر این کاروان ها مورد هدف قرار گرفت. در اسکورت کاروان یک کاروان تبلیغاتی شامل کشتی بریشتون (بزرگترین کشتی نفتی آن روزها) و چندین نفتکش راه انداخته و روی آن بالغ بر صد خبرنگار را مستقر کردند. این کاروان از دریای عمان شروع به اسکورت -توسط سه شناور نظامی- و به سمت خلیج فارس حرکت کردند. خبرها لحظه به لحظه مخابره میشد تا زمانی که به نزدیکی جزیره فارسی رسیدند، آنها آمده بودند تا غرور ما را شکسته و بگویند ما با این تعداد خبرنگار حرکت کرده و ایران هیچ کاری نمی تواند انجام دهد. منتها در نزدیکی جزیره فارسی این شناور بر روی مین های سرگردان رفته و شناورهای اسکورت از ترس پشت این شناور پنهان می شوند و در آخرین تصمیم شناور بریشتون را به عنوان مین روب جلو انداخته که اگر خطری باشد متوجه این شناور شده و به خودشان صدمه ای نرسد، یعنی بریشتون را اسکورت خود کردند.

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه بوشهر تاکید کرد: اینها آمده بودند تا ما را تحقیر کنند، منتها خودشان در اینجا تحقیر شدند، که این عظمت خداوند است، در صورتی که آخرین پیام های مخابره شده آنها این بود که ما نزدیکی کویت هستیم و هیچ خطری ما را تهدید نمی کند. علی رغم اینکه تجهیزات و شناورهای ما به هیچ وجه قابل مقایسه با تجهیزات آمریکایی ها نبود اما انسان‌های بزرگ و شهدای بزرگی امثال شهید نادر مهدوی بر روی شناورهای ما فرماندهی کرده و به دفاع و مبارزه مشغول بودند.

سردار زیرراهی یادآور شد: در اواخر جنگ آمریکایی ها متاصل شده و چون در میدان مبارزه حریف رزمندگان ما نشدند، مجبور شدند در اقدامات بزدلانه ای سکوهای نفتی و هواپیماهای مسافربری ما را مورد حمله قرار دهند.

گرامیداشت ۱۶ مهرماه و گلباران خلیج فارس

وی افزود: در عملیات بعدی و درگیری با نیروهای شهید مهدوی باعث شد که در ۱۶ مهرماه سال ۶۶ یکی از شناورهای تندرو ما را مورد حمله قرار داده و رزمنده های ما نیز هلی کوپتر آمریکایی را ساقط می کنند و به پاس آن عملیات و رزمندگان مجاهد ما، آن روز به نام نیروی دریایی در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت شده است. ما نیز امسال در سی و دومین سالگرد این عزیزان، همراه با گرامیداشت یاد این عزیزان از خانواده هایشان تقدیر می‌شود.

فرمانده منطقه دوم ندسا خاطرنشان کرد: امسال نیز مانند هر سال ساعت ۹ صبح روز ۱۵ مهرماه محل شهادت این عزیزان در جزیره فارسی توسط بالگرد و یگان های شناوری گلباران می‌شود. همچنین صبح روز ۱۶ مهرماه در حسینیه عاشقان ثارالله به همین مناسبت و بعد از نماز مغرب و عشاء در روستای بحیری خورموج در کنار گلزار شهدا و محل دفن شهیدان مهدوی و توسلی مراسمی برگزار خواهد شد.

دشمن اقتدار ما را درک کرده است

سردار رمضان زیرراهی عنوان کرد: اگر قوی نباشیم، استکبار جهانی در کوتاه زمانی تمام دستاوردهایمان را از ما می گیرد، دشمن اقتدار ما را درک کرده است و امروز اگر ما قدرت نداشتیم نمی توانستیم این مسیر دشوار و پر از چالش را طی نماییم. الحمدلله جمهوری اسلامی از تجهیزات و نیروهای خوبی برخوردار است، در زمان جنگ هشت ساله مشکلاتی داشتیم اما امروز انواع و اقسام موشک ها را خودمان تولید می کنیم و بومی شده است، همچنین انواع شناورهای موشک انداز در بردهای مختلف داریم.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با هیچکس بنای جنگ ندارد، منتها این قدرت را دارد که اگر کسی در یک خطای محاسباتی به این کشور تعدی کند به کوبنده ترین شکل به آن پاسخ دهد، و این را در عرصه های مختلف مانند دفاع مقدس و بعد از جنگ نیز نشان داده ایم که امنیت و قدرت امروز هم نتیجه ایثار و مجاهدت رزمندگان ما و در صحنه بودن مردم ایران اسلامی بوده است.

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه بوشهر یادآور شد: خوشبختانه امنیت خوبی در خلیج فارس حاکم است و دلیل برخی ناامنی ها نیز حضور استکبار است. منافع استکبار در ناامنی خلیج فارس محقق می شود تا بتوانند با ایجاد جو ناامن و ایران هراسی اقتصاد خود را پررونق نگه دارند.

انتهای پیام  

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.