• دوشنبه / ۱۵ مهر ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۳
  • دسته‌بندی: گلستان
  • کد خبر: 98071511552
  • خبرنگار : 50049

یغمایی:

دانشگاه گلستان معضل صندلی خالی ندارد

یغمایی

رئیس دانشگاه گلستان گفت: ظرفیت‌های ما در پذیرش دانشجو با توجه به توان دانشگاه، در رشته‌ها و مقاطع مختلف تقریباً پرشده است و مشکلی به‌عنوان صندلی خالی نداریم.

فرهاد یغمایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: امسال تاکنون در کلیه مقاطع حدود ۱۱۸۰ دانشجو در دانشگاه گلستان پذیرش شده است.

وی با اشاره به تحصیل ۴۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه، خاطرنشان کرد: دانشگاه گلستان در بین دانشگاه‌های دولتی استان بیشترین جمعیت دانشجویی را داراست.

رئیس دانشگاه گلستان، بیشترین استقبال دانشجویان را در رشته‌های فنی و مهندسی و حقوق دانست و گفت: رشته‌های ما با ظرفیت خیلی خوب تشکیل می‌شود. اگر محدودیت خوابگاه و فضای فیزیکی نداشتیم، تعداد دانشجویان ما بسیار بیشتر می‌شد.

استقرار دانشکده علوم انسانی در پردیس دانشگاه

یغمایی در ادامه گفت: در حال حاضر دانشکده علوم انسانی و اجتماعی به جزء دو رشته تربیت‌بدنی و زبان خارجی در پردیس دانشگاه مستقر شده است. به غیر از پردیس، یک دانشکده فنی در بلوار الغدیر گرگان، یک دانشکده فنی در علی آبادکتول، دانشکده علوم و بخشی از دانشکده‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی در خیابان شهید بهشتی مستقر است.

وی افزود: این دانشکده‌ها به غیر از دانشکده فنی علی آبادکتول، به‌تدریج در آینده بعد از تکمیل پردیس دانشگاه به این محل منتقل خواهد شد. برای این کار اولویت‌بندی‌ها انجام‌شده اما همه این اقدامات، نیاز به تأمین اعتبار دارد. جابه‌جایی‌ها با فشار انجام نخواهد شد و تا فراهم نشدن شرایط، اقدامی صورت نمی‌گیرد.

رئیس دانشگاه گلستان با اشاره به برخی از پروژه‌های عمرانی در پردیس این دانشگاه، گفت: بنای ساختمان دانشکده علوم با مساحت حدود ۹ هزار مترمربع به‌عنوان بزرگترین پروژه عمرانی دانشگاه است که امیدواریم تا پایان شهریورماه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

یغمایی، یکی از مشکلات عمده‌این دانشگاه را فراهم نبودن اتاق کار مناسب برای اساتید دانست و گفت: به همت دکتر هومن از اعضای هیات علمی بازنشسته این دانشگاه، از سال گذشته کار ساخت ساختمان اساتید را در مساحت حدود یک هزار مترمربع در پردیس دانشگاه آغاز کردیم و امسال به بهره‌برداری رسید. پیش از این در یک اتاق، چندین استاد مستقر بودند که این امر با روحیه تحقیق، مطالعه و پژوهش در تضاد بود.

وی با اشاره به اینکه فاز نخست مسجد دانشگاه در مساحت ۶۰۰ مترمربع در مدت یک سال به پایان رسید، گفت: امسال زمین چمن مصنوعی نیز در پردیس دانشگاه ایجادشده است.

رئیس دانشگاه گلستان در ادامه با اشاره به آسفالت و محوطه‌سازی پردیس دانشگاه، بیان کرد: در طرح اصلی پردیس، پهنای آسفالت ۱۴ متر بوده که تابستان امسال ۷ و نیم متر آن به طول سه کیلومتر آسفالت شده است. اسفندماه سال گذشته ۲ هزار اصله نهال چنار، صنوبر، بلوط، افرا و... در محوطه دانشگاه کاشته شد.

طراحی جاده سلامت در پردیس دانشگاه

یغمایی به ایجاد جاده سلامت در محوطه پردیس اشاره کرد و گفت: در اطراف دیوار دانشگاه جاده‌ای به عرض ۴ متر و نیم به‌عنوان جاده سلامت در نظر گرفته‌شده است که در آینده آسفالت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: سلف غذاخوری دانشجویان در فضایی به مساحت حدود ۵ هزار مترمربع از گذشته آغاز شده و پی و ستون‌ها ایجادشده است. بااعتباری که امسال برای این موضوع در نظر گرفته‌شده، شاهد پیشرفت فیزیکی پروژه سلف غذاخوری دانشجویان خواهیم بود.

وی بیان کرد: به دنبال این هستیم که امسال پروژه ساخت سالن ورزشی دانشگاه در مساحت حدود ۴ هزار مترمربع با ظرفیت ۶۰۰ تماشاچی را هم فعال کنیم.

رئیس دانشگاه گلستان یادآور شد: بر اساس توافقی که درگذشته بین مدیران وقت دانشگاه و مسئولین شهری سرخنکلاته شده بود، مقرر شده بود که ۷۵ هکتار زمین در اختیار دانشگاه قرار گیرد اما با گذشت چندین سال هنوز به میزان توافق شده نرسیدیم. در حال حاضر نزدیک به ۶۰ هکتار در تملک دانشگاه قرار گرفته است.

انتقال سردر دانشگاه به نزدیکی کمربندی

یغمایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: با توجه به اینکه پردیس دانشگاه در نزدیکی کمربندی در دست ساخت شهر گرگان قرار دارد، به دنبال این هستیم که سردر دانشگاه را در نزدیکی این کمربندی قرار دهیم.

وی با اشاره به قرار گرفتن راه دسترسی برخی از زمین‌های کشاورزی در این مسیر، گفت: این مسیر ۸۰۰ متری با عرض ۳۰ متر خواهد بود که دور آن دیوارکشی می‌شود و برای تردد کشاورزان در طرفین دیوار، راه دسترسی در نظر گرفته می‌شود. انجام این کار یکی از دغدغه‌های من است و با جدیت آن را دنبال می‌کنم.

دانشگاه گلستان خوابگاه ندارد

رئیس دانشگاه گلستان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع مشکلات خوابگاه دانشجویان اشاره کرد و گفت: درزمانی که تفکیک دانشگاه گلستان از دانشگاه منابع طبیعی گرگان، امکانات از جمله خوابگاه تفکیک نشد. امروز دانشگاه خوابگاه ندارد و دانشجویان از پانسیون‌ها استفاده می‌کنند.

یغمایی تأکید کرد: این پانسیون‌ها نه ازنظر قیمت و نه ازنظر کیفیت، وضعیت مطلوبی ندارد. دانشگاه نقش نظارتی بر این پانسیون‌ها دارد و با توجه به اینکه تعداد واحدهای متقاضی پانسیون کم است، با چنین مشکلاتی مواجه هستیم. در حال حاضر با توجه به نیازی که وجود دارد، پانسیون‌ها با هر کیفیتی که باشند، پر می‌شوند.

وی با اشاره به نیاز به جذب هیات علمی در این دانشگاه، اظهار کرد: در سال ۹۲، ۱۱۰ هیات علمی در دانشگاه داشتیم که الان این تعداد به ۱۶۰ نفر رسیده است. هنوز هم با استانداردهای در نظر گرفته‌شده بین تعداد دانشجو و هیات علمی، فاصله داریم.

رئیس دانشگاه گلستان گفت: همه ساله در رشته‌های مورد نیاز فراخوان جذب هیات علمی داریم. در جذب هیات علمی به فارغ‌التحصیلان بومی منطقه که کیفیت علمی خوبی دارند، توجه ویژه داریم.

یغمایی به رتبه‌بندی دانشگاه اشاره کرد و گفت: جایگاه دانشگاه گلستان در رتبه‌بندی‌ها تغییری نکرده است. باوجود اینکه دانشگاه‌های مختلف در حال پیشرفت هستند اما دانشگاه گلستان باوجود تمام محدودیت‌ها، جایگاه خود را از دست نداده است. مشکل فضای فیزیکی، یکی از موضوعاتی است که در رتبه‌بندی‌ها نیز تاثیرگذار است.

تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه

وی با اشاره به تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه، گفت: درگذشته دانشجویان برای انجام فعالیت‌های آزمایشگاهی به هنرستانی در روستای محمدآباد گرگان مراجعه می‌کردند اما امروز با تجهیز شدن آزمایشگاه‌های دانشگاه، دیگر هیچ دانشجویی برای انجام فعالیت‌های آزمایشگاهی به بیرون از دانشگاه مراجعه نمی‌کند و حتی به بیرون از دانشگاه هم سرویس‌دهی می‌کنیم.

رئیس دانشگاه گلستان در پایان درخصوص جذب دانشجوی خارجی، گفت: با توجه به رشته‌های خوبی که این دانشگاه دارد، جذب دانشجوی خارجی را در برنامه داریم اما جذب دانشجوی خارجی به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها مرتبط است و با توجه به محدودیت‌های دانشگاه که باعث عقب افتادن آن در رتبه‌بندی شده، فعلاً این امر امکان‌پذیر نیست. برخی از دانشگاه‌ها امکانات خوبی دارند اما رشته‌های مورد علاقه دانشجویان خارجی را ندارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.