• دوشنبه / ۱۵ مهر ۱۳۹۸ / ۱۸:۰۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98071511837
  • خبرنگار : 50069

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی:

کشت پنبه در 21 شهرستان استان خراسان‌رضوی انجام می‎شود

پنبه

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی گفت: از 30 شهرستان استان خراسان‌رضوی در 21 شهرستان آن کشت پنبه صورت می‎گیرد و 7 شهرستان سبزوار، نیشابور، سرخس، رشتخوار، بردسکن، تایباد و درگز 86 درصد سطح زیر کشت و تولید استان را در اختیار دارند.

به گزارش ایسنا، محمدرضا اورانی در اولین همایش روز جهانی پنبه که در کاشمر برگزار شد، افزود: اکنون محصول پنبه در 17 استان کشور کشت می‎شود. به استناد آمار منتشر شده اکنون 4 استان خراسان‌رضوی، فارس، گلستان و خراسان‌جنوبی در مجموع 77.44 درصد سطح کشت و 77.8 درصد تولید محصول پنبه کشور را در اختیار دارند.

او با بیان اینکه از نظر سطح زیرکشت استان خراسان‌رضوی مقام اول و از نظر تولید بعد از استان فارس مقام دوم را در کشور به خود اختصاص داده است، عنوان کرد: اکنون در 21 شهرستان استان خراسان‌رضوی از 30 شهرستان، کشت پنبه صورت می‎گیرد و 7 شهرستان سبزوار، نیشابور، سرخس، رشتخوار، بردسکن، تایباد و درگز 86 درصد سطح زیر کشت وتولید استان را در اختیار دارند.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی بیان کرد: برنامه‏ریزی پروژه‌های فنی موجب شده سطح زیر کشت پنبه طی سه سال اخیر در سطح استان به 3 هزار هکتار و راندمان عملکرد در زیر سطح 20 کیلوگرم در هکتار افزایش داشته باشد.

وی گفت: مجموعه پروژه‎های حمایتی و فنی که در استان جهت توسعه کشت پنبه انجام می‎شود شامل فعالیت‎های به‌نژادی از جمله تکثیر و تولید ارقام مختلف همانند رقم ورامین، ارمغان، ساجدی، خورشید و خرداد با تمرکز ارقام زود تولیدی و مقاوم به تنش خشکی در استان، بهبود و کنترل آفات و بیماری‏ها هستند که سازمان جهاد کشاورزی در استان، شهرستان‎ها و مراکز جهاد کشاورزی بخش و دهستان‏ها در راستای توسعه کشت این محصول انجام می‏دهند.

اورانی اظهار کرد: عمده بذر کشت شده در استان به صورت کرک است که این بذور در تنها کارخانه کرک زدایی فعال کشور واقع در شهرستان کاشمر تولید می‎شود. در استان خراسان‌رضوی 20 کارخانه پنبه پاک کنی وجود دارد، در سال 1397 بالغ بر 52 هزار عدل به وزن 8 هزار و 420 کیلو محلوج محصول کارخانه‌های پنبه پاک کنی استان بوده که در صنایع ریسندگی داخلی استان مورد استفاده قرارگرفته است.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی در ادامه خواستار تعامل بیشتر صنعت نساجی با بخش کشاورزی و اعلام نیازها و مشکلات موجود در خصوص تولیدات پنبه داخل شد و گفت: توجه بیشتر صنعت نساجی به گواهینامه‏های صادره از طرف کارشناسان اعلام کننده رقم بندی برای رفع برخی مشکلات موجود ضروری است.

وی عنوان کرد: حمایت ویژه از توسعه برداشت ماشینی با هدف کاهش هزینه‎ها و ضایعات و تقویت انجمن‌ها و تشکل‎های تخصصی و واگذاری امور خدماتی و بازرگانی نهاده‎ها به آن‌ها ضروری است.

کاشمر از مناطق مستعد تولید پنبه در شرق کشور

در این مراسم فرماندار کاشمر گفت: کاشمر با مساحتی بیش از 3390 کیلومتر مربع با دو بخش و جمعیت 180 هزار نفر جمعیت که 64 درصد آن شهری و 36 درصد در حوزه روستایی سه درصد جمعیت استان را به خود اختصاص داده است.

مسلم ساقی افزود: کاشمر از دیرباز قطب بسیاری از محصولات زراعی و باغبانی خراسان بزرگ بوده است، با وجود ظرفیت‎ها و پتانسیل‎های بالقوه و بالفعل از مناطق مستعد تولید پنبه در شرق کشور است.

وی بیان کرد: معین‎های اقتصاد مقاومتی به ابتکار استاندار در اجرای نظریه توسعه مشارکتی به عنوان یکی از مولفه‎های زیست بوم کسب و کار و به منظور بهره‌گیری و بهره‌مندی مورد همکاری قرار گرفته‎اند. امیدواریم همایش روز جهانی پنبه در کاشمر منشاء خیر و برکت برای کشاورزان و صنعت‌گران باشد.

در ادامه رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر و دبیر همایش روز جهانی پنبه گفت: مرکز آموزش عالی کاشمر پیشرو در آموزش، پژوهش و ظرفیت سازی در جهت استقرار تفکر هم بست آب- غذا – انرژی و ارائه رویکرد خشک زیست بوم در بستر توسعه پایدار است.

 هادی معماریان رسالت اصلی این مرکز را در حل مشکلات منطقه‎ همگام با تفکرات نوین، تولید علم و ارتقاء توان توسعه مبتنی بر نوآوری، مسئولیت‌پذیری در قبال ماموریت‎های منطقه‎ای و محلی، ظرفیت سازی و تربیت نیروی انسانی ماهر با اتکا به ارزش‌های اسلامی – ایرانی و مبانی اقتصاد مقاومتی دانست.

وی با اشاره به اینکه برای برگزاری همایش تاکنون بیش از 7500 نفر ساعت کار انجام شده است، گفت: استان خراسان‌رضوی رتبه نخست سطح زیر کشت پنبه را در کشور دارد. پنبه و زراعت آن جزء محصولات اقتصاد مقاومتی قرار گرفته است، در همین راستا باید کنترل آفات و بیماری‎ها و توسعه مکانیزاسیون برداشت پنبه، شرایط افزایش عملکرد، افزایش بهره‎وری آب، کاهش هزینه‎ها و کسب درآمد مناسب برای کشاورزان را فراهم آورد.

کاهش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم، با دستیابی به توسعه پایدار پنبه ضروری است

در این همایش همچنین پیام وزیر جهاد کشاورزی که به مناسبت روز جهانی پنبه صادر شده بود، توسط مدیر کل جهاد کشاورزی قرائت گردید.

در بخشی از این پیام آمده است:

«ضمن تبریک روز جهانی پنبه و قدردانی از زحمات کلیه دست اندرکاران محترم همایش؛ پنبه به عنوان محصول راهبردی در ضروری‌ترین مصارف جامعه اعم از پوشاک، روغن، خوراک دام و سایر محصولات صنعتی نقش مهمی در اقتصاد ملی و حفظ اشتغال دارد.

 در شرایط فعلی و به منظور کاهش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم دستیابی به توسعه پایدار پنبه یک ضرورت انکارناپذیر است.»

در بخش دیگری از این پیام آمده است: «گرچه اقدامات سال‌های اخیر امید بخش بوده اما حجم نیازها و فرصت‌های پیش‌رو برای پایداری تولید این محصول فراتر از اقدامات موجود است.

سوابق درخشان صنعت پنبه کشور مسئولیت ما را در بهبود شرایط آن و تقویت زنجیره ارزش پنبه از مزرعه تا صنعت سنگین می‌کند و دستیابی به این مهم و تداوم آن جز با مشارکت همکاری و تعامل صنعت و تشکل‌ها میسر نخواهد بود.»

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در این پیام آورده است: «برای مهیا نمودن زمینه توسعه پایدار پنبه، افزایش عملکرد، بهبود کارایی مصرف آب، توسعه ضریب مکانیزاسیون و انتقال فن‌آوری از راهبردهای اساسی که انتظار می‌رود در ستاد و سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها در دستور کار قرار گیرد.

امید دارم این نشست، فرصتی را فراهم نماید تا بار دیگر توجهات به سمت محصول ارزشمند پنبه جلب و با همکاری همه جانبه مسئولین و بخش خصوصی در زنجیره تولید و بازرگانی، تصمیمات موثری در زمینه ارتقاء پنبه کشور اتخاذ گردد.»

در این همایش ضمن تجلیل از کشاورزان و فعالان حوزه تولید پنبه از تمبر اختصاصی همایش ملی روز جهانی پنبه در کاشمر رونمایی شد، همچنین نمایشگاه نساجی و صنایع وابسته به محصول پنبه در 20 غرفه از دیگر بخش‎های این همایش بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.